Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω...Εγω προσωπικα χαιρομαι να το βλεπω αυτο το πραγμα....Metro last light και να βλεπεις τον πιο ζορισμενο πυρηνα να παιζει μεχρι 50%... Και με τα τοσα bugs που εχουν ακομα να φτιαξουν....Πολυ ωραια, και με πολυ μελλον... Αποψη μου... :-)

Thread migration λέγεται αυτό το πράμα,ο task manager/afterburner κτλ σου δείχνουν μια γενική εικόνα του πόσο δούλεψε ο κάθε πυρήνας μέσα σε ένα διάστημα χρόνου δεν σου δείχνουν αν και κατά πόσο τερματίστηκε κάποιος πυρήνας από κάποιο νήμα.

 

6uO0lZM.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο να περιμένω ακόμη ο άμοιρος με τον C2D E6600 μου ρε παιδιά; Και γάιδαρος να ήμουν θα είχα σκάσει από την υπομονή.  :-)

ΧΑΧΑΧΑΧΑ, δεν γελάω για σένα φίλε αλλά γιατι αυτα τα λόγια τα γράφω απο ένα c2d 6850 που επισκεύασα για πελάτη και θα του το πάω αύριο στο γραφείο, καλά άμα δεί οτι του έβαλα και δεκάρια και office θα χύσει....................... τον καφε του :ph34r: .

ουφ, τελειώσα, πάω για ύπνο, καληνύχτα σας.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από ότι διαβασα αν κάνεις OC τα cpu της Intel το AVX2 απο 256-bit γινεται 2x128 όσο έχουν οι Zen. Άρα καλύτερη περίπτωση για video encoding είναι κάποιος intel non-k. 

 

Edit:Βέβαια δέν έχουν όλες οι εντολές avx2 οπότε τα benches είναι λίγο ότι να 'ναι

κομμάντο μήπως θυμάσαι την πηγή να διαβάσουμε κι εμείς που μας ενδιαφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες..... ακομα μερικοι δεν εχουν λαβει υποψη τους, οτι τo 99% των reviews που βγηκαν στις 2/3 εχουν γινει με ES CPU και με μητρικες με πρωιμα BIOS των εταιρειων.  

ολα αυτα σημαινει οτι οι επεξεργαστες ΔΕΝ εχουν δειξει ακομα το 100% των δυνατοτητων τους..!!   

 

με την παροδο του χρονου και με την "ωριμανση", με νεοτερα steppings των CPU, με τις αναβαθμισεις BIOS - Drivers, αλλα και της προσαρμογης πολλων εφαρμογων - παιχνιδιων, με Updates - Patches, θα δουμε τις πραγματικες δυνατοτητες τους. 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα διαφορετικά steppings έχεις δει σε πρόσφατους επεξεργαστές; Τα ρεύματα κ.τ.λ. πιθανόν να αλλάξουν με την βελτίωση της κατασκευής αλλά οι επιδόσεις δεν θα αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι το γενικεύεις.Αν σήμερα θέλει να δώσει κάποιος 350 για cpu όπως λες,ούτε εγώ είπα πως πρέπει να πάρει 7700.Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να κάνει και λίγο υπομονή και για rysen bug fixes,καλύτερες μητρικές,υποστήριξη ram κλπ.

Το οτι γίναν οι i7 υποκατάστατα κονσόλας μέσα σε μια μέρα με ξεπερνάει ,ειδικότερα όταν μιλάμε για ένα και μόνο game.

Στο δικό μου πάντως ακόμα ανοίγει το youtube.Για να δω και αύριο.

Και όσο για το αν σπάζομαι φίλε μου ,αν είχες διαβάσει προηγούμενά μου ποστ ,δεν θα το έλεγες.

Τις ακρότητες δεν μπορώ να ακούω και φανμποισμούς.Αυτά και τέλος,φιλικά.

Αν δεν παιζεις αποκλειστικα παιχνιδια εχει νοημα να παρεις i7 πλεον? Οχι. Αρα μονο για παιχνιδια τον αγοραζεις. Αρα υποκαταστατα κονσολας.  Προφανως και δεν ειναι χειροτεροι απο οτι ηταν προχτες, απλα βγηκαν καλυτεροι επεξεργαστες για τα υπολοιπα tasks. Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις. Οταν εχεις 2 επεξεργαστες στην ιδια τιμη και ο ενας ειναι καλυτερος σχεδον αποκλειστικα και μονο στα games, πως διαολο να τον αποκαλεσω? Και αντε εγω ειμαι fanboy, παρε και ενα response απο salazar. 

 

 

 

 

Και αυτος τα ιδια λεει. Εινα και αυτος fanboy?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δεν υστερούν σε integer, σε floating, μνήμες,...πουθενά σε σχέση με τον gaming ανταγωνιστή τους, τότε περιμένουμε τεράστια κέρδη από το optimization.

 

Κέρδη νομίζω θα δεις, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο (ειδικά όσον αφορά την θέση του επεξεργαστή πάνω στον ανταγωνισμό για αυτό το κομμάτι της αγοράς). Για δύο λόγους.

 

1. Η διαφορές IPC και συχνοτήτων δεν αλλάζουν. Η ίδια η AMD έχει μιλήσει για κάπου 7,6% κάτω σε IPC από Kaby Lake. Ο οποίος και τρέχει/θα τρέχει σε μεγαλύτερη συχνότητα..

 

2. Το optimization είναι κάτι που θα πρέπει να κάνουν και οι software developers σε μερικές περιπτώσεις. Δεν προβλέπω κάτι το ιδιαίτερο για υπάρχοντα παιχνίδια, εκτός από τους devs που έχει ανακοινώσει ήδη η AMD. Σε μελλοντικά, ενδέχεται να έχουμε optimization parity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες..... ακομα μερικοι δεν εχουν λαβει υποψη τους, οτι τo 99% των reviews που βγηκαν στις 2/3 εχουν γινει με ES CPU και με μητρικες με πρωιμα BIOS των εταιρειων.  

ολα αυτα σημαινει οτι οι επεξεργαστες ΔΕΝ εχουν δειξει ακομα το 100% των δυνατοτητων τους..!!   

 

με την παροδο του χρονου και με την "ωριμανση", με νεοτερα steppings των CPU, με τις αναβαθμισεις BIOS - Drivers, αλλα και της προσαρμογης πολλων εφαρμογων - παιχνιδιων, με Updates - Patches, θα δουμε τις πραγματικες δυνατοτητες τους. 

 

προσθεσε σε αυτα οτι ουτε καν τα windows δεν δουλευουν σωστα τους ryzen λογω μη υπαρξης drivers

 

κ τα παιχνιδια δεν εχουν δεχθει patches ωστε να προσαρμοσουν τους υπολογισμους που κανουν στην νεα αρχιτεκτονικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες..... ακομα μερικοι δεν εχουν λαβει υποψη τους, οτι τo 99% των reviews που βγηκαν στις 2/3 εχουν γινει με ES CPU και με μητρικες με πρωιμα BIOS των εταιρειων.  

Άμα είναι να ξεκινήσουμε πάλι την ράδιο αρβύλα,δείτε και αυτό,με την ίδια λογική μπορούμε να πούμε ότι 99% τον reviews γίνανε με τους x99 να είναι Underclocked! (στα 40:30 )

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=P1dhYDm7SLw#t=2373

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα διαφορετικά steppings έχεις δει σε πρόσφατους επεξεργαστές; Τα ρεύματα κ.τ.λ. πιθανόν να αλλάξουν με την βελτίωση της κατασκευής αλλά οι επιδόσεις δεν θα αλλάξουν.

 

σε προσφατους επεξεργαστες, τα Revision ή steppings γινονται τα refresh των επεξεργαστων με αλλη ονομασια.

 

οπως 6600 -> 7600, και βεβαια με μεγαλυτερη τιμη.  μεχρι και απο αυτο επωφελουνται...!!!  

 

οι FX 81** ειχαν το B2 stepping, οπως παλιοτερα οι Phenom II  το περιφημο C3 που εκανε και καλυτερο OC...!!    

και το μεγαλο "refresh"" των FX εγιναν οι 83**.

 

 

μην νομιζεις οτι χρειαζονται πολλα Stepping -Revision για να βελτιωσεις εναν επεξεργαστη. ακομα και 1 αρκει, αν δεν εχει πολλες ατελειες - bus απο τον σχεδιασμο του. 

 

 

 

ΥΓ   ουτε με ενδιαφερει τι λεει ο καθενας σε ενα μικροφωνο.  μου θυμιζει τους αθλητικους ρεπορτερ, που λεει ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του....!!!    

θα περιμενω το "δικο μας παιδι" (aka glazos, αλλα και οποιος αλλος παρει AM4),  να στησει το μηχανημα του και να μας πει απο πρωτο χερι εντυπωσεις...!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να ξεκινήσουμε πάλι την ράδιο αρβύλα,

 

Ρε αδερφέ δεν είναι ράδιο αρβύλα ότι οι day1 μετρήσεις μαστίζονται από παιδικές ασθένειες.

Δεν ξέρω αν θα βελτιωθούν 5 ή 155% αλλά είναι μια πραγματικότητα ότι χρειάζονται κάποιες

βελτιστοποιήσεις και από τους κατασκευαστές των m/b και από τους devs (γενικώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα προσωπικά μια χαρα τα βλέπω τα benchmarks! σε 4κ(και 1440p) δεν υπαρχουν διαφορες με κανεναν επεξεργαστή (αν πεις για streaming και gaming ταυτόχρονα οι Ryzen ειναι πεντακάθαρα η καλύτερη επιλογη)και σε productivity πιανει κορυφή μαζί με τον αντιστοιχο και πανακριβο i7 , οποτε το μόνο που έχω να ζητησω πλέον είναι τα λεφτά για έναν 1700x/1800x

 

Αν θέλεις low end gaming 1080p και πιο κάτω χωρίς να κάνεις τίποτα άλλο στο pc σου, τότε πάρε intel ή ακομα καλύτερα μία κονσόλα :)

 

Υ.Γ.Εγω πάντως θα περιμένω revision 2 mobos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ-τοπικ

 

Υπάρχει περιπτωση να αγορασει γνωστη μου απο Καναδά,τον επεξεργαστή και να σταλεί χωρις τελωνείο? Η η μονη λύση είναι οταν με το καλό ερθει η ιδια Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφέ δεν είναι ράδιο αρβύλα ότι οι day1 μετρήσεις μαστίζονται από παιδικές ασθένειες.

Δεν ξέρω αν θα βελτιωθούν 5 ή 155% αλλά είναι μια πραγματικότητα ότι χρειάζονται κάποιες

βελτιστοποιήσεις και από τους κατασκευαστές των m/b και από τους devs (γενικώς).

Ακομα και να μη βελτιωθουν καθολου, και βγαζοντας το δεδομενο του τι αναλυση και refresh rate παιζει ο καθενας. Για τα δεδομενα της Ελλαδας, -οχι στην τιμη και στο διαθεσιμο budget του μεσου Ελληνα- Αλλα καθαρα με επικεντρο το ποσο κραταει ο χρηστης το CPU και το mobo του.

Ποσο λετε να ειναι ο μεσος ορος? 3-4 χρόνια? Οποτε οι επιλογες για GAMING διαμορφώνοντε σε 

(Παραδειγμα)

7700Κ - για 150FPS 

1800 - για 120FPS 

Με τι CPU usage ομως? Σε ολα τα reviews ο 7700Κ φτανει στο 80-90% και οι Ryzen αραζουν στο 50%. Το αφηνω σε καθε αγοραστη να σκεφτει στα χ χρονια που θα κρατησει την πλατφορμα που θα επιλεξει, εαν και τι θα του φτανει και τι θα γινει bottleneck.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδερφέ δεν είναι ράδιο αρβύλα ότι οι day1 μετρήσεις μαστίζονται από παιδικές ασθένειες.

Δεν ξέρω αν θα βελτιωθούν 5 ή 155% αλλά είναι μια πραγματικότητα ότι χρειάζονται κάποιες

βελτιστοποιήσεις και από τους κατασκευαστές των m/b και από τους devs (γενικώς).

Με την ευκαιρία του μηνύματος σου,κι επειδή θέλω να προβώ σε άμεση αγορά υπολογιστή,cpu ,mobo,ram,είμαι λίγο διστακτικός στο τι να επιλέξω,1700 η 7700κ;Θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς όλους όσους παρακολουθούν το νήμα αυτό.οταν είχαν βγει οι core duo,nehalem,οι κάπα,δεν είχαν παιδικές ασθένειες;Και τελικά οι ryzen μεχρι στιγμης εχουν κανει τον παταγο των ιντελ;να προσθεσω οτι κι εγω πανω στο hype train ειμαι,απλως θελω λιγο την βοηθεια-γνωμη σας για να προβω στην αγορα ενος 1700.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...