Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισυνάπτω ενα excel για το που εχουν φτασει τις μνημες στη C6H. Προφανως αγνοείστε αποτελεσματα με bclk πανω απο 100 γιατι αυτο ειναι πολυπλοκο overclocking. Βρειτε ενα μοντελο που βγαζει τις ταχυτητες που θελετε επαναλαμβανομενα και ειστε κομπλε. Τα timings εαν ειναι ιδια με το CL της μνημης δε θα θελουν πειραγμα ουτε αυτα. Απο εκει και περα οποιος δε θελει καν να ακουμπησει πανω απο μια ρυθμηση στο Bios, ας παρει κατι απο εδω και αναμονη για Bios που θα τις δουλευουν οπως δουλευει το XMP. Ηδη καποιες δουλευουν με μια αλλαγη στο αντιστοιχο XMP που τα mobos το εχουν σαν A-XMP ή DOCP

Φίλτατε εντελώς κινέζικα τα βλέπω...σε λίγο καιρό που θα βγουν οι mini-itx μητρικές θα σε χρειαστώ μου φαίνεται για να προτείνεις ram και mobo...μην χαθείς ε!!!  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω ενα excel για το που εχουν φτασει τις μνημες στη C6H. Προφανως αγνοείστε αποτελεσματα με bclk πανω απο 100 γιατι αυτο ειναι πολυπλοκο overclocking. Βρειτε ενα μοντελο που βγαζει τις ταχυτητες που θελετε επαναλαμβανομενα και ειστε κομπλε. Τα timings εαν ειναι ιδια με το CL της μνημης δε θα θελουν πειραγμα ουτε αυτα. Απο εκει και περα οποιος δε θελει καν να ακουμπησει πανω απο μια ρυθμηση στο Bios, ας παρει κατι απο εδω και αναμονη για Bios που θα τις δουλευουν οπως δουλευει το XMP. Ηδη καποιες δουλευουν με μια αλλαγη στο αντιστοιχο XMP που τα mobos το εχουν σαν A-XMP ή DOCP

Βλέπω αυτή την κάρτα να παίζει πολύ, και σε 3200. Με ποιες μητρικές όμως το κατάφεραν, δε μας λένε? Να πάρω κι εγώ σαν άνθρωπος...! Χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυνατα νεα για την amd αλλα οι τιμες στις ανω των 3000mhz ραμ νομιζω χαλαει την παστελαδα :/ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αυτή την κάρτα να παίζει πολύ, και σε 3200. Με ποιες μητρικές όμως το κατάφεραν, δε μας λένε? Να πάρω κι εγώ σαν άνθρωπος...! Χαχαχαχα

Και εγω αυτες θελω να ταιριαξω με την Crosshair αλλα δεν ξερω αν θα πιανουν μεχρι τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First full review of AMD Ryzen 5 1600

 

http://www.guru3d.com/news-story/first-full-review-of-amd-ryzen-5-1600.html

 

https://elchapuzasinformatico.com/2017/04/amd-ryzen-5-1600-review/2/

 

 

AMD Ryzen 5 1500X (4 núcleos, 3.70 GHz) – 215 euros
AMD Ryzen 5 1600 (6 núcleos, 3.60 GHz) – 249.95 euros 
AMD Ryzen 5 1600X (6 núcleos, 4.00 GHz) – 285 euros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First full review of AMD Ryzen 5 1600

 

http://www.guru3d.com/news-story/first-full-review-of-amd-ryzen-5-1600.html

 

https://elchapuzasinformatico.com/2017/04/amd-ryzen-5-1600-review/2/

 

 

AMD Ryzen 5 1500X (4 núcleos, 3.70 GHz) – 215 euros

AMD Ryzen 5 1600 (6 núcleos, 3.60 GHz) – 249.95 euros 

AMD Ryzen 5 1600X (6 núcleos, 4.00 GHz) – 285 euros

Τα ίδια με τους 7 πανω-κατω σε games και oc?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια με τους 7 πανω-κατω σε games και oc?

Σχεδον , ο 1600 η 1500X νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη για τους περισσοτερους συν οτι εχει χαμηλη καταναλωση (65W)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω προ-παραγγείλει τον 1600, τα αποτελέσματα είναι καλά και μάλιστα με μνήμη στα 2400.

 

Πάντως αυτός ο 1700 αξίζει πολύ ρε γμτ... ακόμα σε σκέψεις είμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το εχεις αποφασισει για τη πλατφορμα, και χρειαζεσαι εστω και λιγο τους πυρηνες δεν υπαρχει λογος να μην κερδιζεις διπλασια αποδοση σε σχεση με τον 2600Κ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω προ-παραγγείλει τον 1600, τα αποτελέσματα είναι καλά και μάλιστα με μνήμη στα 2400.

 

Πάντως αυτός ο 1700 αξίζει πολύ ρε γμτ... ακόμα σε σκέψεις είμαι...

Κι εγώ στο ίδιο δίλημμα, σκέφτομαι τα 120 ευρώ παραπάνω αν αξίζουν.

Από πού συμπαιρενεις ότι αξίζει καλύτερα ο 1700?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως θα ξεκινήσω με τον 1600 και άμα δω ότι δε μου φτάνει θα τσιμπήσω τον 1700 ( έρχομαι απο το ι7 3770) μιας και η amd δεν είναι intel με τα 5 socket/chipset. 
αν έχει κανείς μια καλή γνώμη για ram με samsung τσιπάκια στα 3ghz θα το εκτιμούσα γιατί στο site της corsair κλπ. δε βρίσκω που αναφέρει πια φοράνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το εχεις αποφασισει για τη πλατφορμα, και χρειαζεσαι εστω και λιγο τους πυρηνες δεν υπαρχει λογος να μην κερδιζεις διπλασια αποδοση σε σχεση με τον 2600Κ σου.

 

Τους χρειάζομαι του πυρήνες γιατί έχω σκοπό να ασχοληθώ με android virtual machines & ταυτόχρονα πολλά προγράμματα ανοιχτά και browsing.

 

Πιστεύω ότι με τα 12 thread είμαι καλυμένος, δεν ξέρω τι γνώμη έχουν και οι υπόλοιποι.

 

Ένα άλλο κομμάτι που με σπρώχνει στον 1600 είναι ότι για μητρική θα πάρω την MSI Mortar b350 και δεν ξέρω αν θα μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά έναν overclocked 1700.

Κι εγώ στο ίδιο δίλημμα, σκέφτομαι τα 120 ευρώ παραπάνω αν αξίζουν.

Από πού συμπαιρενεις ότι αξίζει καλύτερα ο 1700?

 

δεν ξέρω αν αξίζει περισσότερο απλά η ισχύς του είναι τόσο μεγάλη που με βάζει σε σκέψεις...

Θα έλεγα ένας καλός τρόπος να δεις αν είναι samsung είναι να τσεκάρεις timing, σε 3200 ξέρω ότι είναι CL14, σε 3600 CL16, για τα 3000 δεν ξέρω.

 

εγώ πάντως θα ξεκινήσω με τον 1600 και άμα δω ότι δε μου φτάνει θα τσιμπήσω τον 1700 ( έρχομαι απο το ι7 3770) μιας και η amd δεν είναι intel με τα 5 socket/chipset. 

αν έχει κανείς μια καλή γνώμη για ram με samsung τσιπάκια στα 3ghz θα το εκτιμούσα γιατί στο site της corsair κλπ. δε βρίσκω που αναφέρει πια φοράνε.

 

 

λοιπόν εγώ θα πάρω αυτές Corsair CMK16GX4M2B3200C16

 

CL16 3200.

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/03/14/tips-for-building-a-better-amd-ryzen-system

https://www.techpowerup.com/231518/amd-shares-details-on-ryzen-ddr4-memory-support-and-upcoming-am4-updates

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές γράφουν 16 CAS

Επεξ/σία από piranhagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...