Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

720p ???? 

Ουδεις ενδιαφερεται για medium settings και χαμηλες αναλυσεις στα παιχνιδια του αλλιως παιρνουμε κονσολα  :P

Μονο τα τεστ με ULTRA SETTINGS -1080p ενδιαφερουν 

 

Λογικα οποιος αποφασισει να σκασει 350αρες μονο για cpu ,προοπτικη να τον κρατησει για μια 5 η 6ετια σαφως δεν θα παρει τετοιες καρτες (1060-480) αφου δεν προκειται να τον καλυψουν ουτε για μια 3ετια απο σημερα

Για να φανουν οι διαφορες λογω επεξεργαστη κανει ετσι τη δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οπότε εγω δεν θελω να ασχοληθώ με overclocking και διαφορα, gaming και δουλεια οπότε

οπότε CPU:

1600X ή 1700?

Κάπου διαβασα για Coolmaster Hyper 212 και διαβασα καλά λογια εκτός απο το μεγεθος που ειναι φυσιολογικό !

Ram 8GB x 2 Τεμ.

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 ? ; ή κάτι αλλο ; (Πιστεύω οτι παμε ανάλογα τον επεξεργαστή αλλα οκ)

Μητρική εχω σκαλώσει με την Asus 370X PRO 

 

(near future X480 8GB ίσως και VEGA)

 

Σωστά τα κοιταω ή κοιταω λάθος ? :(

Απο εμενα 1600Χ και απο ram δες τη λιστα compatibility του mobo που θα παρεις και παρε ενα κιτ συμβατο να πιανει 3000-3200 και ναι hyper 212 ειναι απο τις ποιο VFM που υπαρχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμενα 1600Χ και απο ram δες τη λιστα compatibility του mobo που θα παρεις και παρε ενα κιτ συμβατο να πιανει 3000-3200 και ναι hyper 212 ειναι απο τις ποιο VFM που υπαρχουν

Στην Compatibility λίστα δεν εχει καμια μνήμη να φτανει πάνω απο 2666 :( μαλλον περιμένω Bios Update ... θα το googlaρω όμως να δω τι μπορω να βρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Compatibility λίστα δεν εχει καμια μνήμη να φτανει πάνω απο 2666 :( μαλλον περιμένω Bios Update ... θα το googlaρω όμως να δω τι μπορω να βρω

 

Ψάξε να βρείς C14 στα 3200 άμα θες 3000Mhz+ clock στην ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οπότε εγω δεν θελω να ασχοληθώ με overclocking και διαφορα, gaming και δουλεια οπότε

οπότε CPU:

1600X ή 1700?

 

Νομίζω πως δεν μπορείς να διαλέξεις λάθος όσο και να προσπαθήσεις, όσο για motherboard αν δεν σκοπεύεις να κάνεις overclock ή crossfire ίσως αξίζει να γλυτώσεις μερικά χρήματα με κάποιο 350 asus motherboard, ένας φίλος που δεν ήθελε να περιμένει πήρε και 350 board και x370 (gigabyte k7) και έχουν ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις τώρα τα πουλάει και τα δύο (βλέπε αγγελίες) μήπως πάρει κάτι καλύτερο γιατί έχουμε μεταξύ μας μία κόντρα ποιος θα κάνει το καλύτερο oc!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spartan117 οσο εψαξα στην λίστα συμβατότητας δεν βρήκα!!! ή κοιτάω λάθος, 

Βρήκα αυτές 1) F4-3200C14D-16GTZ 2) CMK16GX4M2B3200C14R αλλα ελα που δεν την έχει στην λίστα συμβατότητας !!! ΓΡρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spartan117 οσο εψαξα στην λίστα συμβατότητας δεν βρήκα!!! ή κοιτάω λάθος, 

Βρήκα αυτές 1) F4-3200C14D-16GTZ 2) CMK16GX4M2B3200C14R αλλα ελα που δεν την έχει στην λίστα συμβατότητας !!! ΓΡρρρ

 

Ακόμη και στην λίστα να μην είναι 3200 και C14 = Samsung B, οποτε θα είναι συμβατές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Spartan117 οσο εψαξα στην λίστα συμβατότητας δεν βρήκα!!! ή κοιτάω λάθος,

Βρήκα αυτές 1) F4-3200C14D-16GTZ 2) CMK16GX4M2B3200C14R αλλα ελα που δεν την έχει στην λίστα συμβατότητας !!! ΓΡρρρ

Θα σου πρότεινα το δικο μου build για 1700, μητρική και μνήμες που εκανα ποστ πριν λιγες σελιδες. Οι CL14 μνημες έχουν τιμές στον ουρανό και δεν προσφέρουν ουσιαστικά κάτι παραπανω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειλικρινά μου θύμισες το thread που διάβαζα σχετικά με τα vrm στις am4 μητρικές στο oc.net, εδώ και καιρό ήθελα να πω την άποψή μου (τεκμηριωμένα πάντα) για την εν λόγω μητρική και όλο το αμελούσα. Όπως έχει προηγουμένως ειπωθεί είναι πανάκριβη για αυτά που προσφέρει και δεν έχει καν external clockgen, επίσης έχει nikos vrm ίδια με αυτά που χρησιμοποιήθηκαν στις 970 gaming και 990fxa gaming για το am3+. Στους ryzen που η κατανάλωση είναι πολύ χαμηλότερη δεν δημιουργούν πρόβλημα τα εν λόγω vrm και δεν υπερθερμαίνονται όπως συνέβαινε με τους fx στις αντίστοιχες msi, αλλά και πάλι είναι γελοίο μητρική που κάνει 3 κατοστάρικα να μην έχει και την αντίστοιχη ποιότητα στα vrm.

Όμορφη μητρική αλλά δίχως στα λεφτά που κάνει να προσφέρει όσα πραγματικά κάνει την καθιστά το πιο κακό vfm, σε σύγκριση με αντίστοιχες titanium για 1151 τα vrm της x370 είναι απλά μέτρια. Μια τρύπα στο νερό για άλλη μια φορά η πρόταση της msi για amd και μάλιστα η high end θεωρητικά μητρική της εταιρείας, η οποία δεν έχει καν clockgen και φοράει nikos, ενώ οι αντίστοιχες z170 και z270 titanium για 1151 φοράνε infineon ir3555 mosfet για τις φάσεις του cpu που είναι κλάσεις ανώτερα. 

 

Περισσότερα σχετικά με τα vrm της x370 titanium : http://www.overclock.net/t/1624051/vrm-on-the-new-am4-motherboards/100

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως δεν μπορείς να διαλέξεις λάθος όσο και να προσπαθήσεις, όσο για motherboard αν δεν σκοπεύεις να κάνεις overclock ή crossfire ίσως αξίζει να γλυτώσεις μερικά χρήματα με κάποιο 350 asus motherboard, ένας φίλος που δεν ήθελε να περιμένει πήρε και 350 board και x370 (gigabyte k7) και έχουν ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις τώρα τα πουλάει και τα δύο (βλέπε αγγελίες) μήπως πάρει κάτι καλύτερο γιατί έχουμε μεταξύ μας μία κόντρα ποιος θα κάνει το καλύτερο oc!

Καλύτερο OC 4100 vs 4125!!!!

Το OC στο CPU είναι ανύπαρκτο, εάν αναφέρεσαι για ram OC εκεί τα δεδομένα αλλάζουν σε κάθε BIOS.

Δεν το θεωρώ κόντρα αυτό αλλά πέταμα χρημάτων.

Τα mosfet για amd mobos, τα προμηθευει η ιντελ στην msi... :P

Και θα βγει τώρα ο κλασσικός με MSI και θα σου πει έχω εγώ μία και δεν έχω πρόβλημα κτλπ κτλπ. Γνωστά τα θέματα και γνωστή η αντιμετώπιση από 1-2 κατόχους του φόρουμ.

Και το 1-2 είναι κυριολεκτικό μιας και όλοι οι άλλοι ή τα πούλησαν ή πήραν φωτιά ;)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο OC 4100 vs 4125!!!!

Το OC στο CPU είναι ανύπαρκτο, εάν αναφέρεσαι για ram OC εκεί τα δεδομένα αλλάζουν σε κάθε BIOS.

Δεν το θεωρώ κόντρα αυτό αλλά πέταμα χρημάτων.

 

Και θα βγει τώρα ο κλασσικός με MSI και θα σου πει έχω εγώ μία και δεν έχω πρόβλημα κτλπ κτλπ. Γνωστά τα θέματα και γνωστή η αντιμετώπιση από 1-2 κατόχους του φόρουμ.

Και το 1-2 είναι κυριολεκτικό μιας και όλοι οι άλλοι ή τα πούλησαν ή πήραν φωτιά ;)

To αστειο ειναι οτι στις καρτες τις εχεις απο τα καλυτερα VRM solutions με σπανιο coilwhine. Δε ξερω τι κανουν εκει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το καλο ειναι οτι πριν 4-5  χρονια, (η αληθεια ειναι οτι ημουν λιγοτερο ψαγμενος τοτε πανω σε αυτα mosfet κτλ) ειχα παρει σε εναν φιλο μια msi 970a-g43 am3+  γιατι του ειχε καει η asus am3 κτλ και του εβαλα πανω τον 445 x3 που ειχε ηδη.. Μετα, πριν κανα χρονο εγινε αναβαθμιση σε fx6300.. Λογο του οτι ηταν πιο φθηνος απο 8πυρηνο και ...στα 95 watt... Επειδη τα ειχα δει ηδη τα μαντατα ομως, και δεν εχει τρελες απαιτησεις το παιδι, του εκλεισα τουρμπο κτλ και ενω ειναι στα 95 watt  τον εχω υποχρονισει και λιγο!!! Χαχαχα!!! Φιλαγε τον κ@λο σου που λενε.... :-)


To αστειο ειναι οτι στις καρτες τις εχεις απο τα καλυτερα VRM solutions με σπανιο coilwhine. Δε ξερω τι κανουν εκει...

 

 

Απλο ειναι... Εκει δεν ψωνιζουν απο ιντελ! :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...