Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους χρειάζομαι του πυρήνες γιατί έχω σκοπό να ασχοληθώ με android virtual machines & ταυτόχρονα πολλά προγράμματα ανοιχτά και browsing.

 

Πιστεύω ότι με τα 12 thread είμαι καλυμένος, δεν ξέρω τι γνώμη έχουν και οι υπόλοιποι.

 

Ένα άλλο κομμάτι που με σπρώχνει στον 1600 είναι ότι για μητρική θα πάρω την MSI Mortar b350 και δεν ξέρω αν θα μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά έναν overclocked 1700.

 

δεν ξέρω αν αξίζει περισσότερο απλά η ισχύς του είναι τόσο μεγάλη που με βάζει σε σκέψεις...

 

 

 

λοιπόν εγώ θα πάρω αυτές Corsair CMK16GX4M2B3200C16

 

CL16 3200.

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/03/14/tips-for-building-a-better-amd-ryzen-system

https://www.techpowerup.com/231518/amd-shares-details-on-ryzen-ddr4-memory-support-and-upcoming-am4-updates

Αυτες πηρα και εγω. πανω στο stick εχουν ενα sticker που φαινεται απο το παραθυρακι της συσκευασιας. εαν δεις version 4.31 εχουν samsung, v5.39 hynix και v5.31 νομιζω micron. Εαν τις περιμενεις αρκετα να σου ερθουν, πιθανοτατα να παρεις τις 5.39 Μονο εαν βρεις καπου να τις εχουν stock παιζει να βρεις παλιοτερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές γράφουν 16 CAS

 

 

Αυτες πηρα και εγω. πανω στο stick εχουν ενα sticker που φαινεται απο το παραθυρακι της συσκευασιας. εαν δεις version 4.31 εχουν samsung, v5.39 hynix και v5.31 νομιζω micron. Εαν τις περιμενεις αρκετα να σου ερθουν, πιθανοτατα να παρεις τις 5.39 Μονο εαν βρεις καπου να τις εχουν stock παιζει να βρεις παλιοτερες

 

παίδες εγώ βλέπω στα διάφορα site ότι οι 5.39 παίζουν 3200 σε ryzen...

 

από amd community

 

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 VERSION 5.39 [16-18-18-36 @ 1.35v]

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/03/14/tips-for-building-a-better-amd-ryzen-system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HWiNFO32 & HWiNFO64

 

Changes in HWiNFO32 & HWiNFO64 v5.50 - Released on: Apr-4-2017:

  • Added NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti.
  • Fixed reporting of AMD Ryzen memory timings if first memory controller is not active.
  • Fixed occasional erratic sensor readouts on ASUS CROSSHAIR VI HERO.
  • Added reporting of SMU Firmware Revision for AMD Ryzen.
  • Enhanced sensor monitoring on ASUS SABERTOOTH 990FX R3.0.
  • Fixed reporting of CPB status on AMD Ryzen.
  • Simplified adjusting of sensor item settings via right-click context menu.
  • Added board-level monitoring of CPU current and power on ASUS CROSSHAIR VI and PRIME X370.
  • Enhanced sensor monitoring on GIGABYTE X370 series mainboards.
  • Enhanced sensor monitoring on some ASRock X370 series mainboards.
  • Added support of some later Corsair H110i coolers.
  • Added reporting of AMD AGESA version.
  • Added a new telemetry method to monitor Ryzen CPU+SoC voltage, current and power.
  • Improved support of Intel Skylake-SP.
  • Fixed monitoring of water sensor temperatures on ASUS MAXIMUS IX and CROSSHAIR VI series.
  • Added AMD Radeon RX 570 and RX 580.
  • Improved support of AMD ThreadRipper.

 

https://www.hwinfo.com/news.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες εγώ βλέπω στα διάφορα site ότι οι 5.39 παίζουν 3200 σε ryzen...

 

από amd community

 

Corsair CMK16GX4M2B3200C16 VERSION 5.39 [16-18-18-36 @ 1.35v]

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/03/14/tips-for-building-a-better-amd-ryzen-system

Εκανε λαθος η AMD... οχι οτι δεν θα παιξει, αλλα λεει καλυτερη συμβατοτητα με samsung b die και παραθετει τις μνημες και οι v5.39 εχουν hynix. Στο compatibility των μητρικων θα δεις να αναφερουν συνηθως μονο τις 4.31 οπως της Asus. Εστειλα mail στην GB για την Gaming5 και μου απαντησαν

 

AMD's suggested ram kits include Corsair's

CMK16GX4M2B3200C16 v5.39

On your supported RAM document only the 3000Mhz one seems to be supported or the CMK64GX4M8B3200C16 ??64GB 8 stick kit?? but without version reference. 

Have tests being done to this kit in particular? Will it run at 3200Mhz as the 64GB kit or it must be "downclocked" like the tested 3000C15?

 

 

Dear Mr xxxx,

Sorry we don’t confirm version of memories.

Required memory model has been validated in our QVL, please refer to it.

3200MHz will be available through XMP enabled with two dimms.

 

Best Regards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους χρειάζομαι του πυρήνες γιατί έχω σκοπό να ασχοληθώ με android virtual machines & ταυτόχρονα πολλά προγράμματα ανοιχτά και browsing.

 

Πιστεύω ότι με τα 12 thread είμαι καλυμένος, δεν ξέρω τι γνώμη έχουν και οι υπόλοιποι.

 

Ένα άλλο κομμάτι που με σπρώχνει στον 1600 είναι ότι για μητρική θα πάρω την MSI Mortar b350 και δεν ξέρω αν θα μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά έναν overclocked 1700.

 

δεν ξέρω αν αξίζει περισσότερο απλά η ισχύς του είναι τόσο μεγάλη που με βάζει σε σκέψεις...

 

 

Κατ'εμε ο 1700 είναι το καλύτερο VFM μακράν για κάποιον ο οποίος έχει μεγάλες ανάγκες, ξέρει τι θέλει και δεν σκέφτεται να αναβαθμίσει για τα επόμενα τουλαχιστον 4-5 χρόνια, ανεβαίνει άνετα στα 3.7ghz που είναι το μέγιστο turbo του σε όλους τους πυρήνες με καλές θερμοκρασίες και χαμηλή κατανάλωση στην εξαιρετική στοκ ψήκτρα του, μετά έρχεται ο 1600 ο οποίος και αυτός θα καλύψει τις ανάγκες σου σε multitasking άνετα.

 

Η δικιά μου πρόταση σε 1700 ryzen σύστημα,μητρική και μνήμες. Το κιτ της μνήμης είναι στο QVL της Asrock με πλήρη υποστήριξη.

 

sceXOGD.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμε ο 1700 είναι το καλύτερο VFM μακράν για κάποιον ο οποίος έχει μεγάλες ανάγκες, ξέρει τι θέλει και δεν σκέφτεται να αναβαθμίσει για τα επόμενα τουλαχιστον 4-5 χρόνια, ανεβαίνει άνετα στα 3.7ghz που είναι το μέγιστο turbo του σε όλους τους πυρήνες με καλές θερμοκρασίες και χαμηλή κατανάλωση στην εξαιρετική στοκ ψήκτρα του, μετά έρχεται ο 1600 ο οποίος και αυτός θα καλύψει τις ανάγκες σου σε multitasking άνετα.

 

Η δικιά μου πρόταση σε 1700 ryzen σύστημα,μητρική και μνήμες. Το κιτ της μνήμης είναι στο QVL της Asrock με πλήρη υποστήριξη.

 

sceXOGD.png

Αξίζει αυτή η μητρική ; Σκέφτομαι να δώσω max μέχρι 120-130 και θα πάρω και έναν 1600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει αυτή η μητρική ; Σκέφτομαι να δώσω max μέχρι 120-130 και θα πάρω και έναν 1600. 

 

Αξίζει, αλλά έχεις και άλλες πολύ καλές επιλογές.

 

rx3aZ98.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμε ο 1700 είναι το καλύτερο VFM μακράν για κάποιον ο οποίος έχει μεγάλες ανάγκες, ξέρει τι θέλει και δεν σκέφτεται να αναβαθμίσει για τα επόμενα τουλαχιστον 4-5 χρόνια, ανεβαίνει άνετα στα 3.7ghz που είναι το μέγιστο turbo του σε όλους τους πυρήνες με καλές θερμοκρασίες και χαμηλή κατανάλωση στην εξαιρετική στοκ ψήκτρα του, μετά έρχεται ο 1600 ο οποίος και αυτός θα καλύψει τις ανάγκες σου σε multitasking άνετα.

 

Η δικιά μου πρόταση σε 1700 ryzen σύστημα,μητρική και μνήμες. Το κιτ της μνήμης είναι στο QVL της Asrock με πλήρη υποστήριξη.

 

sceXOGD.png

 

Αυτή είναι full atx σωστά; Χρειάζομαι micro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι full atx σωστά; Χρειάζομαι micro...

 

Κοίτα την http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350M%20Pro4/index.us.asp

 

Δυστυχώς τα matx boards της Asrock είναι out of stock σχεδόν παντού, πιστεύω θα έρθουν με την σειρά R5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

Καλημέρα !

 

AMD Ryzen 5 1600 reviewed, 6C/12T combats Core i7-5930K

 

http://www.tweaktown.com/news/56989/amd-ryzen-5-1600-reviewed-6c-12t-combats-core-i7-5930k/index.html

 

 

EDIT : με 2400Mhz RAM στους Ryzen το Review

Επεξ/σία από DRelectric
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Καλημέρα !

 

AMD Ryzen 5 1600 reviewed, 6C/12T combats Core i7-5930K

 

http://www.tweaktown.com/news/56989/amd-ryzen-5-1600-reviewed-6c-12t-combats-core-i7-5930k/index.html

 

Φανταστικός επεξεργαστής για μόλις 260 ευρώ. Ο νέος βασιλιάς σε midrange συστήματα, έφερε επιδόσεις πανάκριβων εξαπύρηνων σε midrange τιμές κάτω των 300 ευρώ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...