Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να 'χουν σύμβαση με nikosem για τα mosfet στην MSI. Το αστείο είναι ότι βάζει super premium σε πλατφόρμα z270 (4C/8T) με σχετικά νορμάλ απαίτηση σε vrm/mosfets. Asrock taichi μάλλον η πιο top απο θέμα VRM για AM4. Οι Β350 της asus έχουν ταβάνι 1.387V για CPU και με LLC ~1.42V, υπάρχει κάποιος που έκανε overclocking με αυτές ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλύτερο OC 4100 vs 4125!!!!

Το OC στο CPU είναι ανύπαρκτο, εάν αναφέρεσαι για ram OC εκεί τα δεδομένα αλλάζουν σε κάθε BIOS.

Δεν το θεωρώ κόντρα αυτό αλλά πέταμα χρημάτων.

Δεν κατάλαβες... Μισό hz διαφορά να έχουμε, θα πείραζει ο ένας τον άλλον για τα επόμενα 5 χρόνια! Btw την 1700 έχουμε και οι δύο, εγώ αύριο θα τα έχω επιτέλους όλα!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες... Μισό hz διαφορά να έχουμε, θα πείραζει ο ένας τον άλλον για τα επόμενα 5 χρόνια! Btw την 1700 έχουμε και οι δύο, εγώ αύριο θα τα έχω επιτέλους όλα!

 

Δεν το λεω κακοπροαιρετα, μην με παρεξηγησεις φιλε μου αλλα αυτα τα κολληματα  ειναι που ξετρελαινουν τις εταιριες... Το οτι θελω να εχω το πρωτο και καλυτερο παση θυσια...Ενταξει βεβαια εχει και την πλακα του το θεμα αλλα αμα το καλοσκεφτεις και το overclocking που κανουν οι "κολλημενοι" -ας μου επιτραπει η εκφραση-  στην ουσια εκει αποσκοπει... Ατομικα δηλαδη συναγωνισμος στο ποιος θα εχει το μεγαλυτερο σκορ κτλ...

 

Βεβαια και η αλλη πλευρα ειναι οτι αν δεν υπηρχαν αυτοι οι ανθρωποι,  που θελουν παντα το καλυτερο και να υπαρχει αυτη η" κοντρα", πιθανο να ειχαμε και χειροτερα πραγματα τωρα,ειτε τεχνολογικα ειτε σε αλλους τομεις...

 

Τελος στοχασμου... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ryzen 7 1700

Crosshair VI Hero

RipjawsV 16GB 3200 C16

και αλλα που δεν τα λεω (ακομα) ετοιμαζονται απο mindfactory για Ελλαδα...

 

Ελα να φευγουν τα παλια να ερχονται τα καινουργια...  :-D

 

edit: Τελικα οι μνημες ειναι οι FlareX 16GB 3200 CL14

Επεξ/σία από PanosYX
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 7 1700

Crosshair VI Hero

RipjawsV 16GB 3200 C16

και αλλα που δεν τα λεω (ακομα) ετοιμαζονται απο mindfactory για Ελλαδα...

 

Ελα να φευγουν τα παλια να ερχονται τα καινουργια...  :-D

Σχεδόν μια απο τα ίδια. Προσευχομαστε στο silicon lottery για δυνατά IMCs :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ryzen 7 1700

Crosshair VI Hero

RipjawsV 16GB 3200 C16

και αλλα που δεν τα λεω (ακομα) ετοιμαζονται απο mindfactory για Ελλαδα...

 

Ελα να φευγουν τα παλια να ερχονται τα καινουργια... :-D

Και εκεί που αρχίζω να διαβάζω και να ενθουσιάζομαι με το ποστ σου βλέπω μνήμες με 16C!!!!

Γιατί το κάνεις αυτό στον υπολογιστή σου;

1700 ο οποίος τα πάει καλά με γριγορες μνήμες οι οποίες μάλιστα θέλουν καλή μητρική όπως και είδα ότι έχεις επιλέξει, και στο τέλος πας και βάζεις 3200 με c16 !!!!

Βάλε με c15 η c14 !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν μια απο τα ίδια. Προσευχομαστε στο silicon lottery για δυνατά IMCs :)

 

Και εκεί που αρχίζω να διαβάζω και να ενθουσιάζομαι με το ποστ σου βλέπω μνήμες με 16C!!!!

Γιατί το κάνεις αυτό στον υπολογιστή σου;

1700 ο οποίος τα πάει καλά με γριγορες μνήμες οι οποίες μάλιστα θέλουν καλή μητρική όπως και είδα ότι έχεις επιλέξει, και στο τέλος πας και βάζεις 3200 με c16 !!!!

Βάλε με c15 η c14 !!

Ατιμε Lied το ειπες πριν αλλα εγω απο τον ενθουσιασμο μου εκανα επικολληση απο το qvl το μοντελο της μνημης και αυτη που εβγαλε την προσθεσα... ηταν με cl16 και μετα το ειδα... Φερε τη βαζελινη τωρα γιατι τις αλλαξα με τις FlareX 16GB 3200 CL14 αρα θα ειμαι κομπλε  :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι ειδικά σε ddr4 δεν παίζει τόσο ρόλο το cl αλλά τα MHz θα ξενερώσει κανείς;

Τα Zen δεν ευνοούνται από τα cl αυτή η αύξηση που βλέπουμε είναι από τα MHz καθαρά.

Τελευταία πλατφόρμα που ήθελε περισσότερο χαμηλά timings με σχετικά αδιάφορα τα MHz ήταν η X58, εντελώς ενημερωτικά.

 

Τώρα εάν θέλεις να πας για το 0.001 sec λιγότερο στο SuperPi εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!

 

Σωστές μνήμες θα δούμε με τη κυκλοφορία σετ με υποστήριξη A-XMP.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι ειδικά σε ddr4 δεν παίζει τόσο ρόλο το cl αλλά τα MHz θα ξενερώσει κανείς;

Τα Zen δεν ευνοούνται από τα cl αυτή η αύξηση που βλέπουμε είναι από τα MHz καθαρά.

Τελευταία πλατφόρμα που ήθελε περισσότερο χαμηλά timings με σχετικά αδιάφορα τα MHz ήταν η X58, εντελώς ενημερωτικά.

 

Τώρα εάν θέλεις να πας για το 0.001 sec λιγότερο στο SuperPi εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!

 

Σωστές μνήμες θα δούμε με τη κυκλοφορία σετ με υποστήριξη A-XMP.

 

Τα CL στην παρούσα φάση δηλώνουν ότι έχεις Samsung μνήμες και όχι Hynix που έχει αποδειχτεί ότι έχουν πρόβλημα με Ryzen σε υψηλές συχνότητες. "Κυνηγώντας" C14 3200 ουσιαστικά ψάχνεις Samsung Β kit. Single side αντί για dual βοηθάει επίσης. Αν το μονο που σε ενδιαφέρει είναι να τρέχουν οι μνήμες (σε ότι συχνότητα) δεν χρειάζεται να το ψάξεις, σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι σκατε 140 ευρω για μνημες γιατι δεν παιρνετε μονο dimmaki  την ιδια τιμη εχουν με τα διπλα ,  συν οτι θα εκμεταλευτειτε το dual channel με περισσοτερη ποσοτητα μνημης στο μελλον που θα πεσουν οι τιμες   ;)

 

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

http://www.skroutz.gr/s/8261739/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M1B3000C15.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατιμε Lied το ειπες πριν αλλα εγω απο τον ενθουσιασμο μου εκανα επικολληση απο το qvl το μοντελο της μνημης και αυτη που εβγαλε την προσθεσα... ηταν με cl16 και μετα το ειδα... Φερε τη βαζελινη τωρα γιατι τις αλλαξα με τις FlareX 16GB 3200 CL14 αρα θα ειμαι κομπλε :)

Το κακό είναι ότι τέτοιες μνήμες είναι αρκετά ποιο ακριβές αλλά αν καθίσεις και το σκεφτείς τι άλλο θα έβαζες σε τέτοια μητρική ;

 

Αν είχες μία ποιο φτηνή με Χ370 θα έλεγα οκ, αλλά αυτή η mobo που πήρες είναι για μερσκληδικες δουλειές !!

Οπότε θέλει κ μερακλήδες μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι σκατε 140 ευρω για μνημες γιατι δεν παιρνετε μονο dimmaki  την ιδια τιμη εχουν με τα διπλα ,  συν οτι θα εκμεταλευτειτε το dual channel με περισσοτερη ποσοτητα μνημης στο μελλον που θα πεσουν οι τιμες   ;)

 

 

 

 

http://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

http://www.skroutz.gr/s/8261739/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M1B3000C15.html

Δεν ξερω κατα ποσο καλα θα δουλεψει ενα dimm μονο του.

 

Το κακό είναι ότι τέτοιες μνήμες είναι αρκετά ποιο ακριβές αλλά αν καθίσεις και το σκεφτείς τι άλλο θα έβαζες σε τέτοια μητρική ;

 

Αν είχες μία ποιο φτηνή με Χ370 θα έλεγα οκ, αλλά αυτή η mobo που πήρες είναι για μερσκληδικες δουλειές !!

Οπότε θέλει κ μερακλήδες μνήμες.

Εγω προσωπικα κοιταξα το qvl για να ειμαι σιγουρος οτι απο την στιγμη που θα εχω τα πραγματα στα χερια μου θα δουλεψουν 100%. Βεβαια αυτο εχει και το τιμημα του αλλα απο το να παρεις κατι φθηνοτερα και να μην κανει σωστα τη δουλεια του αξιζει. Γιαυτο εκανα και την αλλαγη στις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατιμε Lied το ειπες πριν αλλα εγω απο τον ενθουσιασμο μου εκανα επικολληση απο το qvl το μοντελο της μνημης και αυτη που εβγαλε την προσθεσα... ηταν με cl16 και μετα το ειδα... Φερε τη βαζελινη τωρα γιατι τις αλλαξα με τις FlareX 16GB 3200 CL14 αρα θα ειμαι κομπλε  :)

Αν πλήρωσες ειναι πολυ αργα για βαζελίνη, τωρα εισαι για bepanthol :P Και εγω απο τη χαρα μου παράγγειλα την crosshair 5 στην αρχη και πληρώθηκε απο κάρτα κατευθειαν. Ευτυχώς μου την άλλαξαν την παραγγελία χωρίς άλλα προβλήματα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CL στην παρούσα φάση δηλώνουν ότι έχεις Samsung μνήμες και όχι Hynix που έχει αποδειχτεί ότι έχουν πρόβλημα με Ryzen σε υψηλές συχνότητες. "Κυνηγώντας" C14 3200 ουσιαστικά ψάχνεις Samsung Β kit. Single side αντί για dual βοηθάει επίσης. Αν το μονο που σε ενδιαφέρει είναι να τρέχουν οι μνήμες (σε ότι συχνότητα) δεν χρειάζεται να το ψάξεις, σίγουρα.

Άτοπο το παράδειγμα σου.

Όσο για τα b-die νομίζω έχω εξηγήσει.

Κυνηγάτε φαντάσματα, όλα τα Samsung του 2016 είναι b-die δεν είναι καμία σπέσιαλ έκδοση!!!

Το κακό είναι ότι πετάει ένας-δυο ένα φανταχτερό τίτλο και νομίζουν οι υπόλοιποι ότι θα βρουν το κρυμμένο χρυσό.

Ορίστε να σου κάνω μία ερώτηση, ποιά είναι καλύτερα τα E ή τα B και γιατί;

Ε-die έβρισκες μέχρι και στα μέσα του 2015, μιλάω πάντα φυσικά για ημερομηνία κατασκευής που αναγράφεται στις μνήμες/συσκευασία.

 

Αυτά χωρίς ίχνος παρεξήγησης και χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...