Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με προβληματίζει το διλημμα, μεγαλύτερη συχνότητα και λιγότεροι πυρήνες, ή μικρότερη συχνότητα και περισσότεροι πυρήνες;

 

Για μητρική, πράγματι σκέφονται την Asrock AB350 pro 4

http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/

Μην σε προβληματίζει αυτό, καλός ή κακός 4Ghz παίζουν όλοι (άντε 3900 να μην πει κάποιος υπερβάλλω).

Για εμένα κακός βέβαια αλλά οκ, η δύναμη ειδικά στον 1700 είναι υπερβολική.

 

Για τα παιχνίδια έχεις ένα δίκαιο αλλά έχει δύο μήνες τα fanboys έχασαν τον μπουσουλα... Πριν 2 μήνες ο 7700Κ ήταν υπερβολή και ο 5960Χ απλά φαντασίωση, τώρα ο ένας έγινε VFM και ο άλλος μπήκε στον ίδιο κουβά!!!!

Ναι ναι έτσι είναι όσο απίστευτο και αν ακούγεται.

Στο μεταξύ για αυτούς που περιμένουν φτηνούς 6 πυρηνους από Intel υπάρχει κάπου info για την Χ299 και το καινούργιο διαμάντι τους 4/8 που θα μπαίνει πάνω.

Χ299 με 4 πυρηνο fuck logic!!!

 

PS Ξέχασα και τον i5 στο Χ299, κλαίω λέμε...

https://www.google.gr/amp/wccftech.com/intel-core-i7-7740k-core-i5-7640k-amd-ryzen/amp/

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με προβληματίζει το διλημμα, μεγαλύτερη συχνότητα και λιγότεροι πυρήνες, ή μικρότερη συχνότητα και περισσότεροι πυρήνες;

 

Για μητρική, πράγματι σκέφονται την Asrock AB350 pro 4

http://www.asrock.com/mb/AMD/AB350%20Pro4/

 

Την έχει σκρουτζ αρκετά φθηνότερα αυτή νομίζω.. Για τσέκαρε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και χρήστες PC που δεν τους ενδιαφέρουν τα παιχνίδια!!

 

Επειδή λοιπόν μόνο σε παιχνίδια αναφέρεστε συνεχώς στο παρόν νήμα, πράγμα εξαιρετικά κουραστικό, ας προσπαθήσω (μάταια ίσως ; ) να επαναπροσδιορίσω λίγο το θέμα.

 

Σε PC για πολ. μηχανικό, που θα φτιάξουμε όσον ούπω, σκέφτομαι να βάλουμε μεταξύ αυτών:

 

Ryzen 1600

Ryzen 1600X

Ryzen 1700

 

Για Intel ούτε λόγος, μιας που πιστεύω ότι οι παρόμοιου κόστους θα υπολείπονται πολύ σε επιδόσεις σε επαγγελματικές εφαρμογές.

 

Έχεις ψάξει καθόλου τις απαιτήσεις τέτοιων προγραμμάτων; Γιατί υπάρχουν πολλά και διαφέρουν σε ποιότητα υποστήριξης ελληνικών και ευρωπαϊκών κανονισμών.

Πολλά δε από αυτά τρέχουν σε ελάχιστα cores ή και σε παλιά μηχανήματα, οπότε και ένας φθηνός ίντελ σε καλύπτει.

 

π.χ. https://forums.autodesk.com/t5/autocad-civil-3d-forum/best-cpu-for-civil-3d/td-p/6363858

 

With all the testing we've done here at FDOT, for best C3D performance, the faster single core speed the better the testing results. This may not hold true for other applications but it has been consistant for C3D performance with our testing. SSD harddrive & more memory also help quite abit.

Mike Robertson

FL. Dept. of Transportation

CADD Applications Developer

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παιχνίδια έχεις ένα δίκαιο αλλά έχει δύο μήνες τα fanboys έχασαν τον μπουσουλα... Πριν 2 μήνες ο 7700Κ ήταν υπερβολή και ο 5960Χ απλά φαντασίωση, τώρα ο ένας έγινε VFM και ο άλλος μπήκε στον ίδιο κουβά!!!!

 

Ποιος είπε ότι είναι VFM ο 7700K ; Αν είχε 250Ε θα ήταν. Μέχρι του χρόνου που θα βγάλει η Intel τους mainstream 6-core βολεύομαι με έναν R5 1600/B350/16GB RAM και αυτό γιατί έχω i5, αν είχα i7 θα καθόμουν στα αβγά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι λέγεται έτσι το νήμα δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται να αναφέρεσαι στον ανταγωνισμό.

 

Δώσε link.

 

είχα πει "

Κάλα βάλε να τρέξει κανένα σοβαρό competitive multiplayer game, και μέτρα frames και frametimes..

Που ουσιαστικά μόνο εκεί μετράει να έχεις fps> 60.

Ο 1700 πάντως τον στέλνει στα αζήτητα τον 7700 ακόμα και στα 5 ghz να τον έχεις.

Τώρα αμα πιάνεις τα πέκερε-200 fps στο κάθε unoptimised game που ο Ryzen θα βλέπει "μόλις" 170 χαίρω πολύ."

 

 

από day one review χωρίς optimizations

Tο site πασίγνωστο το γνωρίζεις από τα pics.

 

 

post-164351-0-37887300-1491757830_thumb.png

post-164351-0-60350200-1491757820_thumb.png

post-164351-0-57755700-1491757823_thumb.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μήνες ο 7700Κ ήταν υπερβολή και ο 5960Χ απλά φαντασίωση, τώρα ο ένας έγινε VFM και ο άλλος μπήκε στον ίδιο κουβά

Ολοι οι i7 απο εποχες ivy bridge(μην πω και πιο πισω)ηταν υπερβολες για χρηση καθαρα gaming και value for money ηταν(και ειναι)οι κλειδωμενοι i5,λογω του οτι η αναλυση των περισσοτερων(αρα και το συνολικο budget του υπολοιπου pc)ηταν χαμηλο+οτι τα περισσοτερα παιχνιδια τραβαγαν περισσοτερο απο την καρτα γραφικων.

Δεν εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα μετα απο χρονια

http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=pc

 

 

 

value for money για gaming ο i7 μπορει να θεωρηθει(κατι που στην πραξη δεν ισχυει φυσικα αφου ειναι πεταμενα λεφτα οποιος δινει 600ευρω για επεξεργαστη για παιχνιδια)μονο σε σχεση με την ακριβοτερη πλατφορμα δηλαδη παλια ο 3770 σε σχεση με τον 3930k και τωρα ο 7700 σε σχεση με 5930k,με τις ως τωρα τιμες παντα και για δεδομενα μονο intel.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε ότι είναι VFM ο 7700K ; Αν είχε 250Ε θα ήταν. Μέχρι του χρόνου που θα βγάλει η Intel τους mainstream 6-core βολεύομαι με έναν R5 1600/B350/16GB RAM και αυτό γιατί έχω i5, αν είχα i7 θα καθόμουν στα αβγά μου.

Δεν το είπες εσύ σίγουρα, ψέμματα δεν θα πω.

Εάν τύχει και πας στην σύνθεση που λες (που την θεωρώ τρομερό VFM) θα βλέπεις τιμές Intel και θα γελάς (εκτός και αν πουν να κάνουν μία γενναία μείωση τιμών που δεν το βλέπω).

Ολοι οι i7 απο εποχες ivy bridge(μην πω και πιο πισω)ηταν υπερβολες για χρηση καθαρα gaming και value for money ηταν(και ειναι)οι κλειδωμενοι i5,λογω του οτι η αναλυση των περισσοτερων(αρα και το συνολικο budget του υπολοιπου pc)ηταν χαμηλο+οτι τα περισσοτερα παιχνιδια τραβαγαν περισσοτερο απο την καρτα γραφικων.

Δεν εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα μετα απο χρονια

http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=pc

 

 

 

value for money για gaming ο i7 μπορει να θεωρηθει(κατι που στην πραξη δεν ισχυει φυσικα αφου ειναι πεταμενα λεφτα οποιος δινει 600ευρω για επεξεργαστη για παιχνιδια)μονο σε σχεση με την ακριβοτερη πλατφορμα δηλαδη παλια ο 3770 σε σχεση με τον 3930k και τωρα ο 7700 σε σχεση με 5930k,με τις ως τωρα τιμες παντα και για δεδομενα μονο intel.

 

 

 

Σε παρακαλώ μην αρχίζεις πάλι, άστο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα πει "

Κάλα βάλε να τρέξει κανένα σοβαρό competitive multiplayer game, και μέτρα frames και frametimes..

Απο ποτε το battlefield 1 θεωρειται σοβαρο competitive multiplayer παιχνιδι?Με μικροτερη βαση χρηστων και απο τις κονσολες?

http://bf1stats.com/

 

Δηλαδη ειναι πιο competitve απο τα παραπανω παιχνιδια που ανεφερα πιο πισω που εχουν εκ. χρηστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε ότι είναι VFM ο 7700K ; Αν είχε 250Ε θα ήταν. Μέχρι του χρόνου που θα βγάλει η Intel τους mainstream 6-core βολεύομαι με έναν R5 1600/B350/16GB RAM και αυτό γιατί έχω i5, αν είχα i7 θα καθόμουν στα αβγά μου.

 

Πάνω από ένα μήνα με ryzen η ίντελ ούτε σταγόνα ιδρώτα δεν έχυσε. Ούτε 200€ να πέσει ο 6900Κ έτσι για το γαμώτο. Ούτε ένα 30ευρω κάτω ο 7700Κ. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βγάλει η ίντελ ισχυρό 6-core στα 400€. Εκτός αν μιλάμε για τίποτα κλειδωμένα που θα ψιλοχωλαίνουν στις single threaded apps για να αντισταθμίσουν το κέρδος από το multicore perfromance.

Στο κάτω κάτω μετά από τα πιο πρόσφατα bios, agesa, patches κτλ. ο 7700Κ είναι στα ίδια με έναν 1700 oced, αναφορικά με τα πολυνηματικά games τύπου AOTS, ενώ τον περνάει σε όλα τ'άλλα. Ποιός ο λόγος να δώσουν φθηνό 6-core που θα σαρώνει παντού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε ότι είναι VFM ο 7700K ; Αν είχε 250Ε θα ήταν. Μέχρι του χρόνου που θα βγάλει η Intel τους mainstream 6-core βολεύομαι με έναν R5 1600/B350/16GB RAM και αυτό γιατί έχω i5, αν είχα i7 θα καθόμουν στα αβγά μου.

Άντε όμως πουλήστε κάποιος γιατί όλο ακούω για πωλήσεις και νομίζω περιμένω άδικα να δω τα άχρηστα Χ99 με τα προβλήματα και τα φτωχά 4πυρηνα 6700 7700 στις αγγελίες.. Ξυλιάσαμε να περιμένουμε στο κρύο,ένα μήνα + τώρα

Αφού περιμένω να βγει ο 1600Χ να τον βάλω ανταλλαγή με κανέναν 5930κ

Τι ? μόνο οι εναπομείναντες 2400 2500 2600 3570 3770 θα αναβαθμίσουν ? φτουυυυυυυυυ (πάλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε όμως πουλήστε κάποιος γιατί όλο ακούω για πωλήσεις και νομίζω περιμένω άδικα να δω τα άχρηστα Χ99 με τα προβλήματα και τα φτωχά 4πυρηνα 6700 7700 στις αγγελίες.. Ξυλιάσαμε να περιμένουμε στο κρύο,ένα μήνα + τώρα

Αφού περιμένω να βγει ο 1600Χ να τον βάλω ανταλλαγή με κανέναν 5930κ

Τι ? μόνο οι εναπομείναντες 2400 2500 2600 3570 3770 θα αναβαθμίσουν ? φτουυυυυυυυυ (πάλι).

Καλά αν σε πιάνει άγχος έχω στις αγγελίες δύο σετ Χ99, θα σου κάνω και την φιλική έκπτωση :D

 

Είδες τι καλός που είμαι;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από ένα μήνα με ryzen η ίντελ ούτε σταγόνα ιδρώτα δεν έχυσε.

Ισως απο τα πιο γνωστα tech καναλια στο youtube,δειτε απο το 1:04 μεχρι το 1:40 περιπου τι επεξεργαστη(μαζι με τι ψυκτρα κιολας)αγοραζε ο κοσμος)

https://www.youtube.com/watch?v=227fgWPPPNU

 

Και μετα απο λιγους μηνες παλι απο δειγμα 26000 περιπου απο αρχες του χρονου οπως λεει απο το 1:10-2:10 περιπου και εχει και ωραιο γραφημα στο 2ρο λεπτο

https://www.youtube.com/watch?v=LPFi5YEeqao

 

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι θα βγάλει η ίντελ ισχυρό 6-core στα 400€. Ποιός ο λόγος να δώσουν φθηνό 6-core που θα σαρώνει παντού;

 

Υπηρχε εδω και ποσο καιρο ο 5820k https://www.skroutz.gr/s/5297910/Intel-Core-i7-5820K-Box.html?from=catspan&keyphrase=i7+5820k .Δεν θα μας κανει χαρη που θα τον κυκλοφορησει,ουτε βεβαια περιμενω εγω προσωπικα να δω τον πρωτο καιρο χαμηλες τιμες,οπως δεν περιμενα και σε ryzen μερια.

 

Αρα ναι προσωπικα και εγω θεωρω τον R7 1700 καλυτερη overall επιλογη και ας χανει σε αρκετα παιχνιδια απο τον αντιστοιχο 7700k(στα χρηματα τους παντα). Και αυτο γιατι οπως εω αναφερει και πιο παλια,προσωπικα θεωρω αναβαθμιση κατι καλυτερο απο 4πυρηνο επεξεργαστη εν ετη 2017. Αρα η R7 1700 ή i7 6800k ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...