Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα βλέπω πως παίζει από 1.104v σε 1.368v... δεν παραμένει σταθερό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αλλάξει τίποτα σε bios... έχω την τελευταία έκδοση του bios με όλα stock... ούτε xmp σε μνήμες δεν έχω βάλει... A, μόνο το virtualization έχω κάνει enabled. Όλα τα υπόλοιπα είναι stock/auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπες στο bios kogos και δωσε ενα standard overclock , αν έχεις την στοκ την ψυκτρα μπορείς να πας μεχρι 3,8 (πιο πανω θελει καλυτερη) αλλαξε το Multiplier σε 38 ή 37 για αρχη και δώσε cpu vcore 1.35V και αν δεις οτι είσαι σταθερος ανάλογα ανεβαίνεις ή κατεβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ψιχολογικο που έχω με τα 8cores@4Ghz λόγο fx 8350 το έχετε κ άλλοι ;

 

Μου φαίνεται "καπως" η επιλογή ενώς 1600 η 1700 για αντικατάσταση τον 8350.....( Άσχετα αν είναι μέρα με την νύχτα οι διαφορές στις επιδώσεις)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα και εγώ John αλλά μόλις μου έφυγε μιας και 8350+μνήμες μόλις φύγανε για τον επόμενο κάτοχο τους και έμεινε μόνο η μητρική.

Έλα να φεύγει και αυτή! Ryzen here i come!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ψιχολογικο που έχω με τα 8cores@4Ghz λόγο fx 8350 το έχετε κ άλλοι ;

 

Μου φαίνεται "καπως" η επιλογή ενώς 1600 η 1700 για αντικατάσταση τον 8350.....( Άσχετα αν είναι μέρα με την νύχτα οι διαφορές στις επιδώσεις)

Ισχύει και δεν το έχεις μόνο εσύ αλλά και όλος ο κόσμος , μία βόλτα στα φορουμ θα σε πείσει (4Ghz clubs xexe).

 

Προσωπικά και ενώ έχω πεισει τον εαυτο μου να μεινει στα 3.925 καθως δεν αξιζει το εξτρα ρευμα κάθε μέρα μπαίνω στον πειρασμό.

 

Για να ηρεμήσω κάπως λέω πως περιμενω το νέο bios να το ξαναδω το θεμα απο την αρχη :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.0ghz2uu3v.png

 

4.0GHz με 1.352 vcore σε load, έκανα κάτι stress test από το CPU-Z και δεν κρασαρε ακόμα :D

Με την στοκ?? Εχεις πετυχει καλο κομμάτι αλλά prime δεν προκειται να επιζησει, cinebench ετρεξες? Αν είσαι stable σε αυτο το voltage και με στοκ δεν έχεις πετυχει απλα την λοταρία, την έχεις σηκώσει ολοκληρη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την στοκ?? Εχεις πετυχει καλο κομμάτι αλλά prime δεν προκειται να επιζησει, cinebench ετρεξες? Αν είσαι stable σε αυτο το voltage και με στοκ δεν έχεις πετυχει απλα την λοταρία, την έχεις σηκώσει ολοκληρη :)

Έτρεχε σε games αλλα δεν του άρεσε το cinebench και ανέβασε απότομα θερμοκρασία 70+

 

Οποτε θέλει παραπάνω voltage φαντάζομαι, άρα το αφήνω για όταν αλλάξω την spire. Πίσω στα 3.8 μιας και έχω βρει καλο sweetspot. Πάνω από 1.3 η stock ψήκτρα δύσκολα, αλλα κάτω από 1.3 είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεχε σε games αλλα δεν του άρεσε το cinebench και ανέβασε απότομα θερμοκρασία 70+

 

Οποτε θέλει παραπάνω voltage φαντάζομαι, άρα το αφήνω για όταν αλλάξω την spire. Πίσω στα 3.8 μιας και έχω βρει καλο sweetspot. Πάνω από 1.3 η stock ψήκτρα δύσκολα, αλλα κάτω από 1.3 είναι μια χαρά.

Παίξε κ ένα τζόκερ το απόγευμα....!!

 

Πάντως απ ότι κατάλαβα, άσχετα με το καλό κομμάτι του cpu, έχεις και καλό εξαερισμό στο κουτί.

Αλλά σε κάνα μήνα θα τα βρεις σκούρα.

Θες cpu cooler όπως διποτε.

Το είχα και εγώ John αλλά μόλις μου έφυγε μιας και 8350+μνήμες μόλις φύγανε για τον επόμενο κάτοχο τους και έμεινε μόνο η μητρική.

Έλα να φεύγει και αυτή! Ryzen here i come!

Αντε με το καλό κ συ !!

Εγώ να δω ποτέ και που θα τα δώσω..

Ισχύει και δεν το έχεις μόνο εσύ αλλά και όλος ο κόσμος , μία βόλτα στα φορουμ θα σε πείσει (4Ghz clubs xexe).

 

Προσωπικά και ενώ έχω πεισει τον εαυτο μου να μεινει στα 3.925 καθως δεν αξιζει το εξτρα ρευμα κάθε μέρα μπαίνω στον πειρασμό.

 

Για να ηρεμήσω κάπως λέω πως περιμενω το νέο bios να το ξαναδω το θεμα απο την αρχη :)

Ευτυχώς που τον fx δεν τον είχα κάνει ποτέ oc για να καλό μάθω σε παραπάνω hz!

Είναι και κάτι forums με fx στα 5ghz.

Ευτυχώς δεν πέρασα ποτέ από κει για να δω τι παίζει....

και 4 εδώ που τα λέμε λίγα ακούγονται με αυτά τα νούμερα που συνηθίσαμε ν ακούμε για τους FX...

Τουλάχιστον ξανά μπήκαν οι αναβαθμίσεις στις μνήμες με την σειρά.

Γιατί σε κάθε αλλαγή τύπου είχαμε ακριβώς την διπλάσια συχνότητα.

DDR-400 μετά ddr2-800 μετά ddr3 1600 και τώρα ddr4 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που τον fx δεν τον είχα κάνει ποτέ oc για να καλό μάθω σε παραπάνω hz!

Είναι και κάτι forums με fx στα 5ghz.

Ευτυχώς δεν πέρασα ποτέ από κει για να δω τι παίζει....

Το δικό μου λες ε? :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και κάνα Blender.
Κατέβασε από εδώ κάποιο έτοιμο Project κατά προτίμηση μεγάλο και άστο να δούμε τι γίνεται, τόσο θερμοκρασίες όσο και σε Stability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα φοβερό και εκπληκτικό review -> δείτε σκορ cinebench R15 απο techgage με i7-6900K/6950X και μετά απο άλλο Site με τα ίδια CPU. Οι 6900K/6950X έφτασαν δια μαγείας τα 4GHz all-core turbo απο μόνοι τους ... έπος. Με λίγο δουλειά ακόμα αυτοί σου βγάζουν τον FX-9590 πιο VFM απο τον ryzen 1600. :rolleyes:

 

techgage i7-6950X Cin15 multi 2125

ht4u.net i7-6950X Cin15 multi 1781

 

Μέχρι και η goldman sachs θα ζήλεψε

*Mε βάση αυτό το ytube video o i7-6950X θέλει 4.2 GHz για να πιάζει 2125 σκορ ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...