Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάω να Μπουτάρω στο pc.

Βλέπω να ψάχνει τις συσκευές για ώρα.

....

Αρνείται να μπουταρει.

Τι να είναι?

Μα ο Crucial M4 που δεν φαίνεται στο σύστημα ... και που μάλλον παρέδωσε πνεύμα ....

Όλα συνηγορούν για RYZEN και M2 NVME ....

 

Ψαξτο καλυτερα για τον Crucial.Δεν πεθαινουν ετσι ευκολα αυτοι.Απλα εχουν την κακια συνηθεια να εξαφανιζονται που και που.Μου εχει συμβει πολλες φορες με M4 και με MX100.Αν και απ'οτι σε κοβω,μαλλον πας για Ryzen εστω και ενα case fan να σου χαλασει. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα οι Ryzen που τελικα θα σπασουν περισσοτερα κατεστημενα απο τα αναμενομενα..... :-)

Κοίτα είναι μια ωραία εξέλιξη και ο ενθουσιασμός μου νομίζω ότι ήταν προφανής στο "γραπτό μου".

Το κλειδί όμως στην ολη υπόθεση είναι η Apple αν δεν παράγει υπολογιστές με Ryzen το hackint0sh θα φτάσει σε ενα σημείο και θα σταματήσει.

Δεν έχει κανένα λόγο η κοινότητα να επιμείνει σε κάτι που οι βασικοί μέτοχοι θα μένουν αμέτοχοι..

Ίσα ίσα θα χάσει από αυτό η κοινότητα γιατί είναι ήδη σημαδεμένη από χρηστες που νόμιζαν οτι το hackint0sh είναι σαν μια εγκατάσταση linux και αφού αποτύχαιναν έβγαιναν στα φόρα και έλεγαν "δεν λειτουργεί" "έχει άλυτα προβλήματα" κλπ..

μια ρετσινιά που πέρασε πολύς χρόνος να πετάξει από πάνω της,ενώ η αλήθεια ήταν ότι αυτοί δεν το κατάφεραν γιατί δεν είχαν την διάθεση να κοπιάσουν για αυτό.

Το πατσαρισμα στον kernel λοιπόν πάντα έχει προβλήματα,άλυτα κιόλας,και εκεί θα έχει κάποιος δικαίωμα να πει τα "καλά του λόγια" ξανά άρα δεν έχει κανένα λόγο όπως είπα πιο πάνω να ξαν' αποκτήσει την ρετσινιά αν η Apple και η AMD δεν τα βρουν μεταξύ τους.

Πάντα γίνονταν Hackint0sh στους AMD και μερικοί ήταν και ευχαριστημένοι, αλλά αν κάποιος ήθελε την σωστή λειτουργία και τις μικρότερες δυνατόν διαφορές με ένα real mac οι Intel ήταν μονόδρομος λόγω της Apple που τους υιοθέτησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R7 1700 με 16 Threads σε Linux Mint Virtual Machine / VMware Workstation τρέχει World Community Grid στο Boinc, μέσω XFR τρέχει στα 3.2ghz σε ΟΛΟΥΣ τους πυρήνες και threads. Το σύστημα παραμένει πολύ ομαλό παρά το βαρύ Load σε Virtual Machine, αρκεί κάποιος να ενεργοποιησει Low Priority στα Settings του VM όταν δεν είναι σε focus.

 

 

wn8sEa6.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

MAC με ARM ?  :-(  :wacko:

Μάλλον θα παίξει με 2 ειδών πυρήνες, ότι έχει στο πρόγραμμα και η AMD με τα ARM core της , παρέα με X86  για λόγους κατανάλωσης.

Να παίξει δηλαδή μια αντίστοιχη κατάσταση με τα big-little chip που βλέπουμε στα κινητά τελευταία αλλά με διαφορετικής αρχιτεκτονικής cores. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια πράματα που παρατήρησα με bclk overclocking:

  • Πάνω από 120 bclk αρχίζει και κάνει περίεργα πράματα το σύστημα μου, η GPU τρέχει σε gen3 x1 mode, χάνω σήμα από το hdmi και αλλα διαφορα
  • Η ram ανάλογα με το τι strap διαλέγεις έχει πιο χαμηλά sub timings, 3200 strap είναι τα πιο χαραλά, 2133 τα πιο χαμηλά. Αυτό δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορα στις επιδόσεις αλλα τώρα δοκιμάζω το 2933 strap και επειδή έχω 120 bclk oc είμαι στα 3519MHz στις μνήμες
  • Μπορείς να διαλέξεις μέσα από την mobo gen3 PCIe στις ρυθμίσεις και να αλλάξεις το αυτόματο που ρίχνει σε PCIe gen 2 πάνω από 104 bclk OC, δεν ξέρω τι επιπτώσεις (αν υπάρχουν κάποιες) έχει αυτό

Ένα πολύ καλο καινούργιο προγραμματάκι για να τσεκάρεις το stability σε mem και cpu oc είναι αυτό εδώ: https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-memtest64/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα σε 3.810GHz cpu oc με τις μνήμες να τρέχουν 3519MHz cl16 με 2933 strap. Τα οποια είναι 99.9% stable.

BCLK OC: 120
Multiplier: x31.75
Vcore: 1.3v + LLC1
Soc: 1.15v + LLC1
dram: 1.375v + 1.4v boot
Pll 1.8: 1.85v

Και έχω ένα καλο balance μεταξύ θερμοκρασίας, κατανάλωσης και επιδόσεων μέχρι να αναβαθμίσουν το microcode. Φαντάζομαι με non-stock ψήκτρα θα μπορούσα να φτάσω 4.0GHz με 1.38-1.4 vcore. Δοκίμασα να παίξω Battlefield 1 (από το trial που είχα από πέρυσι, δεν το έχω το game) και σε 64 player conquest είναι στα 100-140 fps με drops στα 90. Ο i5 3570k που είχα έτρωγε που και που βούτες στα 50-60 οποτε έχω δει μια σημαντική βελτίωση σε κανονική χρήση (multi και όχι campaign). Όλα maxed out εννοείται, σε Dx11.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί , έχει ανακοινωθεί κάποια αλλαγή στα σχέδια της αππλε ?

Έχει ανακοινώσει για ζεν apu μέχρι να βαλει οριστικά τους επεξεργαστές της (Α) και στα σταθερά της. Δηλαδή ένα λειτουργικό για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...