Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από επιδώσεις τι διαφορές είδες ;

 

Οπότε μπορούμε να πάρουμε και μνήμες πάνω από 3200 για ryzen ?

 

Μόνο με μητρικές που έχουν BCLK μπορούμε να ανεβάσουμε  μνήμες πάνω από 3200 

​Κόπιες μνήμες 3200 είναι ίδιες με τις 3600(cl14 με cl16 άμα θυμάμαι καλά )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα τα 3 firestrike μέχρι στιγμής οποτε δεν έχω πλήρη εικόνα, αύριο θα το τσεκάρω.

Άμα έτρεξες αυτό 3 φορές μία χαρά σταθερός είσαι!!!

Μόνο με μητρικές που έχουν BCLK μπορούμε να ανεβάσουμε μνήμες πάνω από 3200

​Κόπιες μνήμες 3200 είναι ίδιες με τις 3600(cl14 με cl16 άμα θυμάμαι καλά )

Το έχω δει αυτό .

Οι κατασκευαστές γιατί φτιάχνουν μνήμες πάνω από κάποιες συχνότητες....; (4ghz+)

Που να τις βάλουμε αυτές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έτρεξες αυτό 3 φορές μία χαρά σταθερός είσαι!!!

 

Το έχω δει αυτό .

Οι κατασκευαστές γιατί φτιάχνουν μνήμες πάνω από κάποιες συχνότητες....; (4ghz+)

Που να τις βάλουμε αυτές ;

 

ο spartan117 έχει multi 33.75 και bus speed 112.58 και έφτασε τις μνήμες 3600 . 

Άμα ανεβάσει το bus speed περισσότερο ανεβαίνουν και οι μνήμες Χ>3600 ( μπορούν να ξεπεράσουν και τα 4000  )

 

Ένα video που φαίνεται το ΑΜ4 system μου   :-D  :-)

https://www.youtube.com/watch?v=prrI8Pqq3bw&feature=youtu.be

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Δευτέρα θα έρθει ο επεξεργαστής μου.

Σκαλίζοντας όμως ένα build φίλου με 1700 έστω και λίγο,και οφείλοντας σε αυτό στο τοπικ,

θα πω ότι δεν έχει καμιά σχέση με ότι προηγούμενη AMD εμπειρία είχα.

Ανυπομονώ να το στήσω,να του βάλω BF1 και CC17 με μια 980Τι που εχω καi εναλλακτικά με μια 1070 x Gaming,

και να το σκίσω για 2-3 μέρες ώστε να είμαι και σίγουρος 100% ότι δεν θα δω κανένα τερτίπι.

 

Η ψήκτρα πολύ αθόρυβη,όμορφη.Aνεβάζοντας λίγο τον 1700 αλλά μη πειράζοντας καθόλου τα ρεύματα γιατί δεν ήταν δικός μου,και ήμουν απροετοίμαστος είδα 85c που το βρίσκω ναι μεν λογικό,αλλά αποδεικνύει οτι χρειάζεται μια καλύτερη ψήκτρα για να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο.

Σημαντικός παράγοντας αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές,οτι τώρα στην αρχή και μέχρι να στρώσουν τα πράγματα,

χρειάζεται πολύ καλή επιλογή στις μνήμες και ίσως όχι ακόμα 16αρια τσιπάκια.

Εγώ το δοκίμασα με τις δικές μου corsair και το έφτασα μέχρι 32GB (4x8) χωρίς να κάνει κιχ.

Επίσης αν και δεν είχα πολυ χρόνο,και έχοντας έναν Μ.2 960 πάνω του το build αν και σε B350 chipset δεν ένιωσα καμιά έλλειψη,

ταχύτητας η οτι άλλο και στο πάντα αισιόδοξο benchmark της ίδιας της Samsung μια χαρά ήταν οι μετρήσεις.

Τώρα μπορώ να μιλήσω και εγώ και να πω ότι πράγματι χρειάζεται δουλειά ακόμα,και ελπίζω να συνεχιστεί αυτή που ήδη γίνεται,και σε λίγους μήνες κάπου μετά το καλοκαίρι το προσδιορίζω που και οι τιμές θα έχουν "πατήσει" καλύτερα,στο μεγαλύτερο εύρος χρηστών,έχουμε μια σοβαρή εναλλακτική λύση που μάλλον θα γίνει και βασική στο χτίσιμο υπολογιστών,μετά από πολλά χρόνια.

Μια συμβουλή είναι, τώρα όσο είναι αρχή συμβουλευτείτε φίλους σας αν δεν έχετε εμπειρία και υπομονή ώστε να στηθεί ενα καλό σύστημα ,αυτό το λέω γιατί είδα ήδη αγγελίες αλλά για αυτό περισσότερο ευθύνεται η όποια έλλειψη εμπειρίας και η βιασύνη  και όχι η AMD.

Μια δεύτερη είναι μέχρι να βγουν οι καλές ψήκτρες αλλά και μετά από αυτό εξασφαλίστε στο Pc ακι σας καλό airflow ώστε να λειτουργεί ολο το σετακι σε ένα ευχάριστο δροσερό περιβάλλον.

Νομίζω ότι θα τα πάμε πολύ καλά από εκεί και πέρα.. ;)

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Δευτέρα θα έρθει ο επεξεργαστής μου.

Σκαλίζοντας όμως ένα build φίλου με 1700 έστω και λίγο,και οφείλοντας σε αυτό στο τοπικ,

θα πω ότι δεν έχει καμιά σχέση με ότι προηγούμενη AMD εμπειρία είχα.

Ανυπομονώ να το στήσω,να του βάλω BF1 και CC17 με μια 980Τι που εχω καi εναλλακτικά με μια 1070 x Gaming,

και να το σκίσω για 2-3 μέρες ώστε να είμαι και σίγουρος 100% ότι δεν θα δω κανένα τερτίπι.

 

Η ψήκτρα πολύ αθόρυβη,όμορφη.Aνεβάζοντας λίγο τον 1700 αλλά μη πειράζοντας καθόλου τα ρεύματα γιατί δεν ήταν δικός μου,και ήμουν απροετοίμαστος είδα 85c που το βρίσκω ναι μεν λογικό,αλλά αποδεικνύει οτι χρειάζεται μια καλύτερη ψήκτρα για να έχει κανείς το κεφάλι του ήσυχο.

Σημαντικός παράγοντας αυτό που έχει ειπωθεί πολλές φορές,οτι τώρα στην αρχή και μέχρι να στρώσουν τα πράγματα,

χρειάζεται πολύ καλή επιλογή στις μνήμες και ίσως όχι ακόμα 16αρια τσιπάκια.

Εγώ το δοκίμασα με τις δικές μου corsair και το έφτασα μέχρι 32GB (4x8) χωρίς να κάνει κιχ.

Επίσης αν και δεν είχα πολυ χρόνο,και έχοντας έναν Μ.2 960 πάνω του το build αν και σε B350 chipset δεν ένιωσα καμιά έλλειψη,

ταχύτητας η οτι άλλο και στο πάντα αισιόδοξο benchmark της ίδιας της Samsung μια χαρά ήταν οι μετρήσεις.

Τώρα μπορώ να μιλήσω και εγώ και να πω ότι πράγματι χρειάζεται δουλειά ακόμα,και ελπίζω να συνεχιστεί αυτή που ήδη γίνεται,και σε λίγους μήνες κάπου μετά το καλοκαίρι το προσδιορίζω που και οι τιμές θα έχουν "πατήσει" καλύτερα,στο μεγαλύτερο εύρος χρηστών,έχουμε μια σοβαρή εναλλακτική λύση που μάλλον θα γίνει και βασική στο χτίσιμο υπολογιστών,μετά από πολλά χρόνια.

Μια συμβουλή είναι, τώρα όσο είναι αρχή συμβουλευτείτε φίλους σας αν δεν έχετε εμπειρία και υπομονή ώστε να στηθεί ενα καλό σύστημα ,αυτό το λέω γιατί είδα ήδη αγγελίες αλλά για αυτό περισσότερο ευθύνεται η όποια έλλειψη εμπειρίας και η βιασύνη και όχι η AMD.

Μια δεύτερη είναι μέχρι να βγουν οι καλές ψήκτρες αλλά και μετά από αυτό εξασφαλίστε στο Pc ακι σας καλό airflow ώστε να λειτουργεί ολο το σετακι σε ένα ευχάριστο δροσερό περιβάλλον.

Νομίζω ότι θα τα πάμε πολύ καλά από εκεί και πέρα.. ;)

Κλοκαρες με τάση στο auto?

Ρωτάω γιατί σε πολλές μητρικές αν δεν ορίσεις στάνταρ ταση, μόνο με αύξηση του multi έχεις αύξηση της τάσης από την μητρική.

Ίσως έτσι εξηγείται η αύξηση θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έδωσα λίγο το προφίλ που έχει η Asus δεν κλοκαρα ουσιαστικά,(γι'αυτο και το σημείωσα)

επίσης δεν χρησιμοποίησα το balanced που δίνει η AMD αλλά τα πήγα όλα στο High Performance.. (Win 10 Creator)

Δεν είχα χρόνο και δεν είναι και σωστό να παίζεις με ρεύματα σε Pc αλλουνού.. :P

Στο δικό μας αυτά..

Cinebench είδα μέχρι 1450 δηλαδή..

και το 98αρι που είδα με την 1050Ti που είχε μια χαρά μου φαίνεται,για Cinebench

Έχεις δίκιο για την θερμοκρασία αφού το V πάει "auto", σε κάθε μια από αυτές τις περιπτώσεις,

αλλά και εμένα μ'ενδιαφερει τι μπορεί να πάρει και να κάνει περισσότερο ο απλός καθημερινός χρήστης,και όχι ο εξειδικευμένος.

 

Περισσότερα τώρα από Δευτέρα στο δικό μας όπως είπα,που θα έχει και καλύτερη μητρική από την B350 της Asus :P


Κλοκαρες με τάση στο auto?
Ρωτάω γιατί σε πολλές μητρικές αν δεν ορίσεις στάνταρ ταση, μόνο με αύξηση του multi έχεις αύξηση της τάσης από την μητρική.
Ίσως έτσι εξηγείται η αύξηση θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις πάντως από Asus μητρική και AMD επεξεργαστή υπερβολικά θετικές, μέχρι και το overclocking εύκολο είναι (αν και έχει παρα πολλά πράματα η μητρική να αλλάξεις και δεν ήξερα από που να αρχίσω). Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι οι επιδόσεις του stock cooler και η συνολική κατανάλωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτες εντυπώσεις πάντως από Asus μητρική και AMD επεξεργαστή υπερβολικά θετικές, μέχρι και το overclocking εύκολο είναι (αν και έχει παρα πολλά πράματα η μητρική να αλλάξεις και δεν ήξερα από που να αρχίσω). Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι οι επιδόσεις του stock cooler και η συνολική κατανάλωση.

Είδες ;!!!

Μην τα κλες τα € για την μητρική.

Το ΑΜ4 θα πάρει κ άλλες γενιές επεξεργαστών.

Στο λεω γιατί ποιο πάνω έγραψες ότι δεν θα ξαναδώσεις τόσα € για μητρική.

Κουτί - τροφοδοτικό και μητρική είναι η μεγαλύτερη επένδυση στο pc.

Τα υπόλοιπα αλλάζουν ποιο γριγορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά παραπάνω για RGB είπα όχι mobo, πάντοτε αγόραζα μια καλή υλοποίηση για μητρική γιατί μου άρεζε το OC απλά ποτε δεν είχα πάρει Asus. Και το BIOS τους μου αρέσει αρκετά από 2 μέρες που το χρησιμοποίησα, έκανα και flash στο τελευταίο 0003 btw, γιατί ήθελα να παίξω με bclk και oc στις μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά πάω all out στο πισι γιατί αποφάσισα ότι το φαΐ είναι ένα υπερτιμημένο προσόν.

 

phanteks p400 black/red tempered

 

παράγγειλα και τα red sleeved extension cables απο eshop 25pin + 6pin + 8pin

 

mechanical kb

 

2x tank

 

τώρα είμαι στην εύρεση μιας καλής αντλίας να σηκώνει 2 ρεζερβουάρ και 2 blocks (cpu,gpu) 

όποιος εχει άποψη για καλά αλλά οικονομικό block και pump θα ήμουνα ευγνώμων.

 

ήμουνα ένα βήμα πριν το hard tubing αλλά δεν είναι ευέλικτο οπότε έφαγε άκυρο.

 

δε θα κάνω sleeving στα υπόλοιπα καλώδια γιατί θα δοκιμάσω λύση DIY με κόκκινα θερμοσυστελομενα που έχω κιλά γιατί φτιάχνω audio καλώδια και μιας και δε θα φαίνονται πολύ έτσι και αλλιώς να γλιτώσω κάνα φράγκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...