Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όχι ο 1400 δεν έχει το ίδιο ST performance με τον ξεκλείδωτο ι3 που να χτυπιόμαστε (βασικά κανένας επεξεργαστής γιατί νομίζω ο i3 κλοκάρει στον θεό).

 

Ένα λινκ = 1000 λέξεις. Όσο για το κλοκάρει στο Θεό όσοι έχουν ακόμα Sandybridge κλοκάρουν εκεί γύρω με CPU's του 2011 στα 32nm και το καλύτερο χωρίς ... "οδοντόπαστα".  Το πιο παράξενο είναι οτι πλέον το βασικό επιχείρημα της ιντελ έγινε το Overclocking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένα λινκ = 1000 λέξεις. Όσο για το κλοκάρει στο Θεό όσοι έχουν ακόμα Sandybridge κλοκάρουν εκεί γύρω με CPU's του 2011 στα 32nm και το καλύτερο χωρίς ... "οδοντόπαστα".  Το πιο παράξενο είναι οτι πλέον το βασικό επιχείρημα της ιντελ έγινε το Overclocking.

 

Δε διαφωνώ οτί έπρεπε να το δίνει μισοτιμής, αυτό τι σχέση έχει πάλι με το St δεν καταλαβαίνω :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα λινκ = 1000 λέξεις. Όσο για το κλοκάρει στο Θεό όσοι έχουν ακόμα Sandybridge κλοκάρουν εκεί γύρω με CPU's του 2011 στα 32nm και το καλύτερο χωρίς ... "οδοντόπαστα".  Το πιο παράξενο είναι οτι πλέον το βασικό επιχείρημα της ιντελ έγινε το Overclocking.

 

 

Σε κανένα μήνα , το κόστος κτήσης ενός R5 1600  θα είναι το ίδιο με το κόστος κτήσης ενός I3 K .... Ιδικά αν η AMD προβεί σε μια ψιλοανενέωση με  νέο SKU του στιλ R5 1650 .... και μετατοπίσει τις τιμές των 1600 προς τα κάτω .... 

 

Ε ρε γέλιο που έχει να πέσει ....

Δε διαφωνώ οτί έπρεπε να το δίνει μισοτιμής, αυτό τι σχέση έχει πάλι με το St δεν καταλαβαίνω :-(

 

Είμαστε στο 2017 και το ST είναι κάτι που δεν μας απασχολεί . Το μόνο που θελουμε είναι ένα CPU το οποίο να έχει IPC το οποίο να μην αποτελεί τροχοπέδη σε παράξενα σενάρια χρήσης. 

 

Για αυτό τον λόγο και ένας 2600K στέκεται πάρα πολύ καλά παρά τα χρόνια του και ας έχει IPC χειρότερο από I3 KABY .... 

Το αστείο με το ST , το έχει ήδη πληρωσει η Intel ... γιατί πλέον και η ίδια βλέπει πως άτομα με επεξεργαστες 5 ετίας δεν πέφτουν στον λάκο να ψάξουν το ST αλλάζοντας τα πολυπύρηνά τους... Γελάνε κιόλας με τα καμώματά της . 

Όποιος έχει απολαύσει Context switching πολυπύρηνου , απλά δεν ....

 

Και για να καταλάβεις τι είπα παραπάνω, όταν έναν επεξεργαστή τον πουσάρεις υψηλά για να πάρεις επιδόσεις σε ST , τότε ξεπερνάς την χρυσή τομή απόδοσης (= επιδόσεις / κατανάλωσης) που έχεις σε συγκεκριμένη  συχνότητα για την δεδομένη λιθογραφία - αρχιτεκτονική. Έτσι καταλήγεις με πχ. 10% παραπάνω ST επίδοση, αλλά με τρις χειρότερη απόδοση . Για ένα πχ. 10%  αύξηση του ST, φτάνεις να έχεις κατανάλωση CPU με διπλάσιους πυρήνες και διπλάσιο performance. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέλπιστα καλός συνδυασμός,τον προτείνω ανεπιφύλακτα,

μπράβο στην AMD που δείχνει να ξεπερνάει πράγματι τον κακό εαυτό της,

Ότι και να έχω κάνει μέχρι στιγμής ανταποκρίνεται καλύτερα ακόμα και από το Χ99

όποιος θέλει ένα mid workstation (λόγω lanes το mid) προχωράει άφοβα αφού από εδώ και πέρα μόνο καλύτερο μπορεί να γίνει.

 

Αλλά θα πω και το παράπονο μου,

κανείς δεν φοβάται να πει την αλήθεια κ να δώσει τα εύσημα σε αυτούς που τους ανήκουν..

Όσοι αγαπάτε υπέρμετρα την AMD όμως να ξέρετε μόνο κακό μπορεί να της κάνετε ουσιαστικά σε αυτή την προσπάθεια της.

Ελπίζω να έχετε πειστεί τώρα με το παράδειγμα το δικό μου ότι όταν γράφουμε κάτι διατυπώνουμε μια άποψη και δεν θέλουμε κανενός το κακό έναντι του άλλου.

Αύριο θα μπει και το CC17 ώστε να δούμε και αυτή την πλευρά,

το Pc ακι δεν έχει κάνει κιχ δουλεύει Super από την στιγμή 0 ακόμα και οταν ανέβασα όλα τα cores για πλάκα ουσιαστικά στα 3.5 και μόνιμα στο XMP

 

και για να σας εξάψω την φαντασία άστητο ακόμα,, φανταστείτε τι θα επακολουθήσει. :)

 

 

 

 

ok το AMD θα πάει από την αριστερή πλευρά,απλά είμαι ανάποδος άνθρωπος :P

attachicon.gifIMG_0897.JPG

 

 

 

Ποιο motherboard ειναι το συγκεκριμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε στο 2017 και το ST είναι κάτι που δεν μας απασχολεί .

Το βλέπω λίγο διαφορετικά.

Ως τον Φεβρουάριο βαριόμασταν να ακούμε για το ST performance των Intel και πόσο αδύναμοι σε αυτό είναι οι FX. Μετά, βγήκαν οι Ryzen που μηδένισαν την διαφορά σε ST και ησυχάσαμε.

 

Το single thread performance έχει ακόμη σημασία για πολλά προγράμματα και πολύ κόσμο, συμπεριλαμβανομένων σύγχρονων επαγγελματικών εφαρμογών. Από αυτή την σημασία απορρέει και η επιτυχία των Ryzen. Είναι άριστοι σε multithreadIng, όπως ήταν και οι FX, αλλά δεν υστερούν σε single thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ανέλπιστα καλός συνδυασμός,τον προτείνω ανεπιφύλακτα,

μπράβο στην AMD που δείχνει να ξεπερνάει πράγματι τον κακό εαυτό της,

Ότι και να έχω κάνει μέχρι στιγμής ανταποκρίνεται καλύτερα ακόμα και από το Χ99

όποιος θέλει ένα mid workstation (λόγω lanes το mid) προχωράει άφοβα αφού από εδώ και πέρα μόνο καλύτερο μπορεί να γίνει.

 

Αλλά θα πω και το παράπονο μου,

κανείς δεν φοβάται να πει την αλήθεια κ να δώσει τα εύσημα σε αυτούς που τους ανήκουν..

Όσοι αγαπάτε υπέρμετρα την AMD όμως να ξέρετε μόνο κακό μπορεί να της κάνετε ουσιαστικά σε αυτή την προσπάθεια της.

Ελπίζω να έχετε πειστεί τώρα με το παράδειγμα το δικό μου ότι όταν γράφουμε κάτι διατυπώνουμε μια άποψη και δεν θέλουμε κανενός το κακό έναντι του άλλου.

Αύριο θα μπει και το CC17 ώστε να δούμε και αυτή την πλευρά,

το Pc ακι δεν έχει κάνει κιχ δουλεύει Super από την στιγμή 0 ακόμα και οταν ανέβασα όλα τα cores για πλάκα ουσιαστικά στα 3.5 και μόνιμα στο XMP

 

και για να σας εξάψω την φαντασία άστητο ακόμα,, φανταστείτε τι θα επακολουθήσει. :)

 

 

 

 

ok το AMD θα πάει από την αριστερή πλευρά,απλά είμαι ανάποδος άνθρωπος :P

attachicon.gifIMG_0897.JPG

 

 

 

Ποιο motherboard ειναι το συγκεκριμενο;

http://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty%20X370%20Gaming%20K4/index.asp#osW1064

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καινουριο το 1.0.0.4b δεν ειναι δλδ αυτο που περιμενουμε τον Μαιο. Ειχε προβληματα το 1.0.0.4 γιαυτο και η Asus δεν εβγαλε παρα 3 beta bioses με το code και ολα ειχαν θεματα. Φαντάζομαι το b ειναι bugkilling revision

Edit:Missspell? Το αρθρο μιλαει μονο για το 1.0.0.4a το οποιο ειναι διαθεσιμο απο την αρχη του μηνα

Fix για τους NVME στα Creators Update. Έβαλαν Power down value 100ms
http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/11210#post_26042423
Οχι οτι περιορίζετε στους Ryzen το πρόβλημα αλλα ετσι, μιας και το βρηκα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καινουριο το 1.0.0.4b δεν ειναι δλδ αυτο που περιμενουμε τον Μαιο. Ειχε προβληματα το 1.0.0.4 γιαυτο και η Asus δεν εβγαλε παρα 3 beta bioses με το code και ολα ειχαν θεματα. Φαντάζομαι το b ειναι bugkilling revision

 

Edit:Missspell? Το αρθρο μιλαει μονο για το 1.0.0.4a το οποιο ειναι διαθεσιμο απο την αρχη του μηνα

 

Fix για τους NVME στα Creators Update. Έβαλαν Power down value 100ms

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/11210#post_26042423

Οχι οτι περιορίζετε στους Ryzen το πρόβλημα αλλα ετσι, μιας και το βρηκα

Αν έχεις Samsung nvme δοκίμασε και αυτούς που δίνει στην σελίδα της η Samsung νομίζω είναι οι καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις Samsung nvme δοκίμασε και αυτούς που δίνει στην σελίδα της η Samsung νομίζω είναι οι καλύτεροι.

Με τον MP500 δεν εχω δει κατι να σου πω. Τα μονα bugs στην Creator's που εχω δει ειναι 5second freeze στον MPC-HC με το που ανοιγει ενα αρχειο με τον default renderer. Τον άλλαξα και ολα καλα. Εχω παρατηρησει και ενα κρεμασμα σε μερικα σεναρια HTML5 (μαλλον) στον chrome. Μπορει να ξεκινησει με ενα βιντεο που παιζει στο FB κυριως ενω ταυτοχρονα scrollαρω.

Μπορει να ειναι και θεμα driver της καρτας γραφικων (RX480) σε συνδιασμο με τo Creators.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον MP500 δεν εχω δει κατι να σου πω. Τα μονα bugs στην Creator's που εχω δει ειναι 5second freeze στον MPC-HC με το που ανοιγει ενα αρχειο με τον default renderer. Τον άλλαξα και ολα καλα. Εχω παρατηρησει και ενα κρεμασμα σε μερικα σεναρια HTML5 (μαλλον) στον chrome. Μπορει να ξεκινησει με ενα βιντεο που παιζει στο FB κυριως ενω ταυτοχρονα scrollαρω.

Μπορει να ειναι και θεμα driver της καρτας γραφικων (RX480) σε συνδιασμο με τo Creators.

 

Ο mpc-hc είναι μια χαρά σε μένα και δεν έχω δει κανα freeze περίεργο πάντως (πάντα με creators update) το μόνο delay που έχω παρατηρήσει είναι στο mtorrent που αργεί να ανοίξει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω λίγο διαφορετικά.

Ως τον Φεβρουάριο βαριόμασταν να ακούμε για το ST performance των Intel και πόσο αδύναμοι σε αυτό είναι οι FX. Μετά, βγήκαν οι Ryzen που μηδένισαν την διαφορά σε ST και ησυχάσαμε.

 

Το single thread performance έχει ακόμη σημασία για πολλά προγράμματα και πολύ κόσμο, συμπεριλαμβανομένων σύγχρονων επαγγελματικών εφαρμογών. Από αυτή την σημασία απορρέει και η επιτυχία των Ryzen. Είναι άριστοι σε multithreadIng, όπως ήταν και οι FX, αλλά δεν υστερούν σε single thread.

Σε IPC δεν υστερούν.

Σε ST υστερούν από κάποια sku της intel λόγω χρονισμων.

Απλά όπως εξηγώ παραπάνω σε ότι αφορά τις συχνότητες, για να κερδίσεις σε ST φτάνεις πολλές φορές να χάνεις σε επεξεργαστική ισχύ , για τις ίδιες καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSA: Όσοι έχετε RGB G.Skill μνήμες μην χρησιμοποιήσετε το Aura. Γραφει σε SPD και δημιουργεί θέματα με τις μνήμες και το XMP. Εγώ τώρα έκατσα να βρω το σωστό SPD αρχείο για τις μνήμες μου και είμαι στην φάση να κάνω replace αυτό που βγάζει errors οποτε προσέξτε να μην βάλετε Aura ή ακόμα και το software της G.Skill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...