Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που κοίταζα κάτι για τον Keller θυμήθηκα και αυτό...

 

 

Που είναι οι καλές εποχές που τα μπλε fanboys είδαν αυτή την είδηση και υγράνθηκαν ότι έφυγε γιατί είδε ότι οι Zen ήταν σάπιοι και δεν μπορούσε να κάνει κάτι...

 

:rolleyes:

Εφόσον τελείωσε την δουλειά του έφυγε απο την AMD το ίδιο εκανε και στην Apple σχεδίασε τον επεξεργαστή στα iPhone iPad έφυγε και απο εκεί, τώρα νομίζω ειναι στην Samsung. Απορία έχω η Ιντελα γιατί δεν τον καλεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τελείωσε την δουλειά του έφυγε απο την AMD το ίδιο εκανε και στην Apple σχεδίασε τον επεξεργαστή στα iPhone iPad έφυγε και απο εκεί, τώρα νομίζω ειναι στην Samsung. Απορία έχω η Ιντελα γιατί δεν τον καλεί ;

Τώρα βρίσκεται στην Tesla  για την ακρίβεια ειναι Vice President of Autopilot Hardware Engineering.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρώσος προμηθεύτηκε ryzen. Να και το πρώτο του game review με αυτόν μέσα:

http://gamegpu.com/rts-/-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%B8/warhammer-40-000-dawn-of-war-iii-test-gpu

 

wd2_proz.png

 

Δε θέλω να ακουστώ "intelάκιας", αλλά αν σκεφτείς οτί ο 2500k στα 32 nm και των 180-190 euros του 2011 έχει παρόμοιο single thread performance με έναν 1700X στα 14 nm του 2017 και των 400+ euros (και κλοκάρει και πολύ καλύτερα κιόλας), κάτι πάει στραβά με την αφομοίωση και την ετοιμότητα της αρχιτεκτονικής τους. Οι μόνοι vfm επεξεργαστές τους αυτήν την στιγμή για κάποιον που δεν είναι επαγγελματίας να χρειάζεται κάποιο multithreading τέρας workstation είναι ο 1600Χ και ο 1500X. Αλλιώς πας καρφωτός στον 1700 και τον κλοκάρεις όσο πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να ακουστώ "intelάκιας", αλλά αν σκεφτείς οτί ο 2500k στα 32 nm και των 180-190 euros του 2011 έχει παρόμοιο single thread performance με έναν 1700X στα 14 nm του 2017

 

Αυτό από που το κατέβασες; Εγώ που πήγα από Ivy (3570k) σε Ryzen 1700 είδα μονο κέρδος στο single thread perf και σε πιο χαμηλούς χρονισμούς κιόλας. Το πιο εύκολο game να το τσεκάρεις αυτό είναι το Forza Horizon 3, αγαπάει το core 1 για κάποιο λόγο.

 

Edit: 3.9 oc με 107 watt κατανάλωση σε 100% load (cinebench)

 

cpu_oc8juyn.png

wattsqzuu1.png

 

Το ότι θα ζούσα να δω ξανά power efficient CPU από την AMD δεν το περίμενα  :D

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cpu-z single thread bench πάντως ο 2500k έχει ακριβώς το ίδιο score στα 3.7 ghz με τον 1700X των 3.8 ghz (και οι περισσότεροι απο εμάς με 2500k παίζουν στα 4-4.4 ghz). Σε multithreaded καταστάσεις προφανώς δεν υπάρχει επαφή ούτε κατά διάννοια (ακόμα και με 3-4 threads).

 

proof.jpg

 

Αλλά αν πέρναμε cpu με βάση τα single thread θα αλλάζαμε κάθε χρόνο ξεκλείδωτους ι3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό από που το κατέβασες; Εγώ που πήγα από Ivy (3570k) σε Ryzen 1700 είδα μονο κέρδος στο single thread perf και σε πιο χαμηλούς χρονισμούς κιόλας. Το πιο εύκολο game να το τσεκάρεις αυτό είναι το Forza Horizon 3, αγαπάει το core 1 για κάποιο λόγο.

 

Edit: 3.9 oc με 107 watt κατανάλωση σε 100% load (cinebench)

 

 

cpu_oc8juyn.png

wattsqzuu1.png

 

 

Το ότι θα ζούσα να δω ξανά power efficient CPU από την AMD δεν το περίμενα  :D

Εσύ το BCLK θα το κρατήσεις στα 120 τελικά ?

Νιώθεις ασφαλής με αυτό ?

..και τελικά ποια είναι η ουσιαστική διαφορα ας πούμε στο CB αν το κατεβάσεις στα 100 ?

Στο cpu-z single thread bench πάντως ο 2500k έχει ακριβώς το ίδιο score στα 3.7 ghz με τον 1700X των 3.8 ghz (και οι περισσότεροι απο εμάς με 2500k παίζουν στα 4-4.4 ghz). Σε multithreaded καταστάσεις προφανώς δεν υπάρχει επαφή ούτε κατά διάννοια (ακόμα και με 3-4 threads).

 

Αλλά αν πέρναμε cpu με βάση τα single thread θα αλλάζαμε κάθε χρόνο ξεκλείδωτους ι3.

Όλα είναι κομμένα και ραμμένα στο single core,το θέμα είναι κατά πόσο αυτό θα αλλάξει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το BCLK θα το κρατήσεις στα 120 τελικά ?

Νιώθεις ασφαλής με αυτό ?

..και τελικά ποια είναι η ουσιαστική διαφορα ας πούμε στο CB αν το κατεβάσεις στα 100 ?

 

Αυτό το κάνω κυρίως για τις μνήμες, δεν υπάρχει σημαντική διαφορα στο CB με μνήμες. Το 3200 strap έχει πολύ χαλαρά sub-timings τα οποια δεν μπορώ να τα αλλάξω και δημιουργούν προβλήματα με stability στο σύστημα.

 

proof.jpg

3.9

cpu-z0buyg.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι weak δεν είναι για cpu αρχιτεκτονική 6 χρόνια μετά? (όχι οτί η intel έκανε τίποτα τρελά βήματα προόδου από τότε).

Σύγκρινε παράδειγμα τον 2500k με μια cpu του 2005 (pentium D ή athlon 64x2). Μιλάμε για ΧΑΟΣ (είχα κάποτε έναν pres-hot).

 

Με λίγα λόγια τα πράγματα έμειναν στάσιμα για πολλά χρόνια εξαιτίας της ανυπαρξίας ανταγωνισμού. Σε αντιπαράθεση μια nvidia 580 (2011) με μια 1080 είναι αστεία σύγκριση. Προϊόν του γεγονότος οτί υπήρχε κάποιος ανταγωνισμός απο πλευρας AMD στο gpu κομμάτι αυτά τα χρόνια.

Sandy-Ryzen δεν εχουν σχεση σε single thread performance.Πουθενα δεν εχουν βασικα.

 

Στα 4.4 GHz ο 2500K έχει το ίδιο σχεδόν STP score με τον overclocked 1700 του φίλου στο CPU-Z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4.4 GHz ο 2500K έχει το ίδιο σχεδόν STP score με τον overclocked 1700 του φίλου στο CPU-Z.

 

Που σημαίνει; Που το πας, I don't follow. CPU-Z τρέχεις όλη μέρα στο PC σού; Τότε ίσως να σου φτάνει ο 2500k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που σημαίνει; Που το πας, I don't follow. CPU-Z τρέχεις όλη μέρα στο PC σού; Τότε ίσως να σου φτάνει ο 2500k.

 

Απλά ρε αδερφέ, τον καημό μου λέω όσο αφορά τις CPU τα τελευταία χρόνια. H AMD έβγαλε ένα πολύ καλό και προσιτό workstation chip αλλά μέχρι εκεί. Καλά στο PC του το 90% της χώρας μας βολεύεται και με έναν G3260 αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...