Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετά!!!

http://www.anandtech.com/bench/CPU/1583

 

Από πού να το πιάσεις κ που να το αφήσεις!!

 

Απόδοση vs κατανάλωση ;

Αποδώση vs τιμή ;

Αποδώση vs αντοχη στον χρόνο ;

 

Σε όλα αυτά είναι αστέρι o rysen ειδικά σε multithreated έχει καλύτερο performance/watt και από broadwell-E. αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι σε single thread performance αν δεν τον κλοκάρεις σοβαρά είναι σαν να έχεις δεύτερης-τρίτης γενιάς intel με πολύ μικρότερη κατανάλωση και temps.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα αυτά είναι αστέρι o rysen ειδικά σε multithreated έχει καλύτερο performance/watt και από skylake-E. αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι σε single thread performance αν δεν τον κλοκάρεις σοβαρά είναι σαν να έχεις δεύτερης-τρίτης γενιάς intel με πολύ μικρότερη κατανάλωση και temps.

 

Αυτό το ξέρουμε ήδη, 5ης γενιάς Broadwell επιδόσεις σε ST, ανώτερο SMT από την Intel, 52% IPC σε σχέση με Piledriver, όλα αυτά είναι γνωστά.

 

http://www.anandtech.com/show/11244/the-amd-ryzen-5-1600x-vs-core-i5-review-twelve-threads-vs-four

 

F5ieiGd.png

 

 

 

~60% peak Scaling στο SMT της AMD.

 

 

iqQv8MU.png

 

 

KhBqRgz.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να συγκρίνουμε και κάνα nehalem έτσι για να σπάσει ο πάγος  :ph34r: ; Ας πάμε και σε conroe vs ryzen δεν υπάρχει θέμα... :X Δεν λέω εννοείται πως θα γίνουν και συγκρίσεις με intel αλλά ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο εδώ και τρεις σελίδες γίνεται σύγκριση 2500k με ryzen ειλικρινά, πόσες φορές πρέπει δηλαδή να ειπωθεί ένα απλό πράγμα. Ο 2500k έσπερνε στην εποχή του και σαν γερόλυκος κρατεί καλά κανείς δεν το αρνήθηκε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με ryzen, είναι σαν να συγκρίνουμε fiat με ferrari ένα πράγμα, ιταλικά και τα δύο αλλά σε καμία περίπτωση το ίδιο :). Μου θυμίζει που στο προηγούμενο thread που έκλεισε ορισμένοι "επιστήμονες" έκαναν ντόρο γιατί στα games έχανε ο 1800x από 7700k με καμιά διαφορά 20fps, αλλά το ότι ο 1800x σε clock to clock είναι το ίδιο με έναν 6900k που κάνει τα διπλάσια λεφτά το αγνοούσαν και συνεπώς αγνοούσαν ότι σε όσα έχανε ο ryzen έχανε και ο 8c intel, να χαρώ εγώ λογική  :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "ντόρος" έγινε μόνο και μόνο για το ST performance των rysen. Σε όλα τα άλλα από 1600 και πάνω δεν έχουν επαφή σαν cpu σε οτιδήποτε έχει προσφέρει η intelά εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Επίσης οι R7 clock for clock είναι κατάτι γρηγορότεροι se SMT και από broadwell-e :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πορτοκαλί τερατάκι κοντά στο πάνελ του κουτιού ερεθίστηκε με την πραμάτεια και πήρε τέτοια γκριμάτσα :D

Και οχι μονο αυτο... :P

Μεχρι πεμπτη παρασκευη που θα ερθουν οι μνημες βεβαια μονο οφθαλμολουτρο θα εχει η κατασταση... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "ντόρος" έγινε μόνο και μόνο για το ST performance των rysen. Σε όλα τα άλλα από 1600 και πάνω δεν έχουν επαφή σαν cpu σε οτιδήποτε έχει προσφέρει η intelά εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Επίσης οι R7 clock for clock είναι κατάτι γρηγορότεροι se SMT και από broadwell-e :-(

 

Το ωραίο είναι ότι είναι γρήγοροι αλλα τα ταυτόχρονα και πιο ήρεμοι σε θερμοκρασίες και power draw (που σχεδόν πάντα πάνε μαζί). Εγώ ότι overclock έχω κάνει και έχω ποστάρει στο thread τα έχω κάνει σε stock ψήκτρα, και πάνω από 70C σε load δεν έχω δει. Και δεν τρέχω και το σύστημα με τους ανεμιστήρες όλους 100%, άφησα το "standard" προφίλ της Asus, που είναι αθόρυβο. Και έχω και κουτί που δεν φημίζεται για airflow (το original obsidian 750D της corsair).

 

Ο 3570k που είχα χωρίς delid βαρούσε 85-90C σε παρόμοιο voltage, και μετά το delid πάλι ήταν στα 75-80C. Μονο όταν έριξα το voltage κάτω από 1.2 ηρέμησε και ήταν στα 65-70C. Και αυτά με aftermarket ψήκτρα.

 

Και οχι μονο αυτο... :P
Μεχρι πεμπτη παρασκευη που θα ερθουν οι μνημες βεβαια μονο οφθαλμολουτρο θα εχει η κατασταση... :P
 
Ωραία mobo διάλεξες πάντως, αν δεν έπαιρνα την Asus C6H ή αυτή θα τσιμπούσα ή την K7.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμονη για τις μνημες... :D

να σε ρωτήσω κάτι άσχετο κι ας με συγχωρέσουν για το μικρό off topic. Επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς, το mechanical keyboard που βλέπω στην φωτό πιο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω κάτι άσχετο κι ας με συγχωρέσουν για το μικρό off topic. Επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς, το mechanical keyboard που βλέπω στην φωτό πιο είναι;

 

http://www.corsair.com/en-us/landing/k70-rgb

 

Αυτό πρέπει να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σε ρωτήσω κάτι άσχετο κι ας με συγχωρέσουν για το μικρό off topic. Επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς, το mechanical keyboard που βλέπω στην φωτό πιο είναι;

Ειναι το corsair strafe mx silent.Ηθελα μηχανικο οσο πιο αθορυβο γινεται και ηταν σωστη επιλογη τελικα..Οτι λεπτομερεια θελεις pm να μην χαλαμε το τοπικ. :)

http://www.corsair.com/en-eu/strafe-rgb-mechanical-gaming-keyboard-cherry-mx-silent

Επεξ/σία από 1.3power
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Calling for more guinea pigs to try ASUS ZenStates 0.2 http://www.mediafire.com/file/ysz1lzvvbd2g14q/ASUS_ZenStates_0.2.zip

Adds Core/Package C-state control and some fixes behind the scenes, for example it now makes sure that the service running is the correct version.

http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/11090

Τα λεει στα ισα ο Elmor!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία mobo διάλεξες πάντως, αν δεν έπαιρνα την Asus C6H ή αυτή θα τσιμπούσα ή την K7.

Ελπιζω να ειναι καλη επιλογη γιατι τσιγκουνευτηκα το 50αρικο+ που ειχε η asus...Σιγουρα ενα αρνητικο ειναι οτι δεν εχει εξωτερικο πολ/στη για μνημες στο bios απο οτι εχω δει.Για αρχη ελπιζω να κανει start με τις μνημες της G.Skill.Απο εκει και περα η πλατφορμα θελει ψαξιμο και υπομονη γιατι ουσιαστικα beta testers θα ειμαστε για κανα 6 μηνο ακομα γεματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...