Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμαρτον.

 

Υπάρχουν θέματα σε κάθε πλατφόρμα για ένα σωρό λόγους, τώρα σκάνε ασυμβατότητες και από τα μπλιμπλίκια?

 

Το software φταίει, κάνουν direct write στο SPD οι να μην πω τι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον.

 

Υπάρχουν θέματα σε κάθε πλατφόρμα για ένα σωρό λόγους, τώρα σκάνε ασυμβατότητες και από τα μπλιμπλίκια?

Που να δεις που οφειλοντε τα bugs στο coldboot (οταν κλεισεις το pc και μετα κλεισεις και το τροφοδοτικο)

 

Overclocking recovery of Motherboard: OMG OMG overclocking failed δωσε stock 1.2volt στη ram

Overclocking recovery of Ryzen: Ολα καλα, ξεκιναω, βαζω 3200 στις μνημες.. μα γιατι εχω 1.2 volts!? ...post hung->restart

Repeat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ, γι αυτό λέμε, υπομονή θα βγάλει και η Intel τα δικά της θα γίνει καλός τζόγος.

 

Αν τιμολογιακά το τερματίσει μάλλον τζόγο θα χρειάζεται να κάνει κάποιος μπας και κερδίσει κάνα λεφτό για να αγοράσει πχ οκταπύρηνο x299 cpu :D. Έχω περιέργεια να δω πως θα κινηθεί η intel πραγματικά, λίγος ακόμη καιρός και θα δούμε  :devil:.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι η Intel θα δώσει 6c/6t στους i5 και 6t/12t στους i7 με την επόμενη γενιά: https://wccftech.com/intel-coffee-lake-desktop-6-core-4-core-cpu-leaked/

 

Νομίζω η AMD βοήθησε αρκετά σε αυτό το θέμα με τους Ryzen :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι η Intel θα δώσει 6c/6t στους i5 και 6t/12t στους i7 με την επόμενη γενιά: https://wccftech.com/intel-coffee-lake-desktop-6-core-4-core-cpu-leaked/

 

Νομίζω η AMD βοήθησε αρκετά σε αυτό το θέμα με τους Ryzen :)

 

Καιρός να μην βάζουν οδοντόπαστα επίσης γιατί τα 6 core θα φτάνουν τους 100C σε load :)

 

Εκτος αν σου δίνει delid kit μαζί με κάθε αγορά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Με 220€ παίρνεις σε μερικά σημεία επιδόσεις σχεδόν με 7700 και ξεκλείδωτο CPU. Not bad.

Απλά με το Hype που έχει κάνει η AMD μου φαίνονται λίγα τα 4C/8T. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι η Intel θα δώσει 6c/6t στους i5 και 6t/12t στους i7 με την επόμενη γενιά: https://wccftech.com/intel-coffee-lake-desktop-6-core-4-core-cpu-leaked/

 

Νομίζω η AMD βοήθησε αρκετά σε αυτό το θέμα με τους Ryzen :)

Αν κρατήσει τις τιμές των i5 και i7 έτσι όπως είναι τότε οι 6c/6t i5 θα πέσουν πάνω στους R5 1500X, R5 1600 και R5 1600X και οι 6c/12t πάνω στους R7 1700 και R7 1700X...είναι αυτό που πραγματικά θα την βολέψει όμως; Σε όλες τις περιπτώσεις θα υπολείπεται σε cores ή threads...(εκτός του 1500X)...αυτοί θα ανακοινωθούν εκεί Αύγουστο μεριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρατήσει τις τιμές των i5 και i7 έτσι όπως είναι τότε οι 6c/6t i5 θα πέσουν πάνω στους R5 1500X, R5 1600 και R5 1600X και οι 6c/12t πάνω στους R7 1700 και R7 1700X...είναι αυτό που πραγματικά θα την βολέψει όμως; Σε όλες τις περιπτώσεις θα υπολείπεται σε cores ή threads...(εκτός του 1500X)...αυτοί θα ανακοινωθούν εκεί Αύγουστο μεριά;

 

offtopic mode

 

HEDT i7-7740K 4C/8T (Kaby Lake-X) (LGA2066-X299 Chipset) (Dual Channel Controller) (no iGPU) 112 W TDP MSPR ~340$ 

Coffee Lake SKU's 6C mainstream με νέα chipsets 300 series και πολύ μπέρδεμα με τα Ryzen mainboards (B350 vs B360).

Παίζει να 'ναι και αυτά s1151 θα μάθουμε τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα για την ωρα απο εμενα... το βραδυ η συνεχεια :-)

Ρε θα με τρελάνετε....

 

Ήμουν έτοιμος να πάρω 1700x και χάλασε το κ@λαμαξο με αποτέλεσμα να ρίξω εκεί τα χρήματα ...

Λιγούρι θα καταντήσω ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...