Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε ilos τα benchmarks προσωπικα δεν τα πολυδινω σημασια ,σε πραγματικη χρηση κοιταω.Οι Ryzen δεν ειναι μονο workstation cpu,ειναι δυνατοι all around.Εχει παει κοσμος απο ivy (και απο μεταγενεστερους) σε ryzen και βλεπουν διαφορα.Αλλες οι εποχες τοτε που ανεφερες...οι εξελιξεις ειναι πιο αργες απο ενα σημειο και υστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλά ρε αδερφέ, τον καημό μου λέω όσο αφορά τις CPU τα τελευταία χρόνια. H AMD έβγαλε ένα πολύ καλό και προσιτό workstation chip αλλά μέχρι εκεί. Καλά στο PC του το 90% της χώρας μας βολεύεται και με έναν G3260 αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Το ότι με τα ίδια λεφτά που έδωσες εσύ (και εγώ) να πάρεις 4core με κλειδωμένο HT σήμερα κάποιος παίρνει 6core με SMT (12 threads) δεν σου λέει κάτι ας πούμε. Είναι αποδεδειγμένο ότι σε αρκετά games που θέλουν πάνω από 4 cores ο i5 ρίχνει μπουκάλι (ναι και ο αξιαγάπητος ο 2500k σου, ο οποιος είναι ο q6600 της γενιάς του, τρελό vfm όταν βγήκε και κράτησε αρκετά χρονια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι με τα ίδια λεφτά που έδωσες εσύ (και εγώ) να πάρεις 4core με κλειδωμένο HT σήμερα κάποιος παίρνει 6core με SMT (12 threads) δεν σου λέει κάτι ας πούμε. Είναι αποδεδειγμένο ότι σε αρκετά games που θέλουν πάνω από 4 cores ο i5 ρίχνει μπουκάλι (ναι και ο αξιαγάπητος ο 2500k σου, ο οποιος είναι ο q6600 της γενιάς του, τρελό vfm όταν βγήκε και κράτησε αρκετά χρονια).

 

http://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html

 

εγώ προσωπικά 190 euros πήρα τον 2500κ όχι 255

 

και τι σχέση έχει αυτό με το single thread performance και την εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600.html

 

εγώ προσωπικά 190 euros πήρα τον 2500κ όχι 255

 

και τι σχέση έχει αυτό με το single thread performance και την εξέλιξη σε αυτόν τον τομέα όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω καταλάβει.

 

Συγχαρητήρια την καλύτερη αγορά έκανες. Μπράβο σου. Θέμα amd / ryzen / am4 εδώ. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος με Ryzen να τρέξει ένα cinebench r15 , 1 CPU στα 3,0GHz ;

 

Αν δεις το anandtech link ο 1700 stock αυτό ακριβώς είναι.(αν και νομίζω ανεβαίνουν μέχρι και τα 3.7 όταν τρέχουν 1-2 threads)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τρέξω λίγο πιο μετά γιατί τώρα ανεβάζω ένα βίντεο + stability check.

Τον τεντοσες!!!

Άστον λίγο να πάρει μια ανάσα!

Κάτι μου λέει ότι περισσότερη ώρα είσαι στο bios παρά στα win !

(Αστειεύομαι :-) )

 

Σε επεξεργασία βίντεο τον δωκιμασες;

Παίζουν ρόλο οι γριγορες μνήμες εκεί ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επεξεργασία βίντεο τον δωκιμασες;

Παίζουν ρόλο οι γριγορες μνήμες εκεί ;

 

Ναι και ναι, στο premiere τράβηξε maximum 130 watt μαζί με το soc, 110 watt ο επεξεργαστής μονο. Επίσης το premiere πιάνει instability κατευθείαν. Μπορεί να τρέχω memtest64, cinebench, games, benchmarks μια χαρά αλλα στο premiere να κρασάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως.

 

Η καλυτερη τωρα ειναι αυτος http://www.bpm-power.com/it/product/1700213/

 

Αν δεν είναι binned και τραβά oc. Αλλιώς δίνεις τα extra για τον 1600Χ και λες και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και ναι, στο Premiere τράβηξε maximum 130 watt μαζί με το soc, 110 watt ο επεξεργαστής μονο. Επίσης το premiere πιάνει instability κατευθείαν. Μπορεί να τρέχω memtest64, cinebench, games, benchmarks μια χαρά αλλα στο Premiere να κρασάρει.

Δεν καίει πολύ τότε για τις επιδώσεις που έχει !

Έχει αρκετά καλή κατανάλωση !!

Έχει μικρότερη κατανάλωση απ τον 8350 που έχω !!

Μεταξύ αυτών είναι τεράστια η διαφορά σε κατανάλωση/επιδώσεις!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον.

Αρκετά!!!

http://www.anandtech.com/bench/CPU/1583

 

Από πού να το πιάσεις κ που να το αφήσεις!!

 

Απόδοση vs κατανάλωση ;

Αποδώση vs τιμή ;

Αποδώση vs αντοχη στον χρόνο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...