Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

O εδώ και 10+ χρόνια ο κόσμος το έχει τούμπανο για το Tom's κι αυτός που έφτιαξε το video αναρωτιέται? :P

 

Ακόμα θυμάμαι την προμοτάρισμα/υπεράσπιση των P4, ειδικά των Preshot...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμία περίπτωση ειδικά για multiplayer.  Για δουλειά δεν το συζητάμε, είναι ανύπαρκτος μπροστά στα 8-core.

 

Η intel θα κατεβάσει τιμές μόνο όταν δει να μειώνεται το μερίδιο αγοράς.

 

To marketing τους θα προσπαθήσει να διατηρήσει το μερίδιο παρά το εμφανώς παρωχημένο προϊόν.

 

Αν αποτύχει, θα δούμε τκαλύτερες τιμές.

 

Ο μέσος καταναλλωτής μπορεί να πληρώσει τα 2-3 πλασια για το ίδιο ακριβώς προϊόν αρκεί να του αλλάξεις τη φίρμα που γράφει πάνω

 

Άσε τα σε καμία περίπτωση, ο OC'ed 7700K είναι μπροστά από τα πάντα στα παιχνίδια και ο λόγος είναι γνωστός. Αυτό που θέλουμε εμείς οι παιχνιδάδες είναι ένας 7700K με 6 cores/12 threads και τιμή ~350Ε. Οι Cannonlake θα έβγαιναν το 2018 αλλά επειδή είναι μεγάλη η πίεση των Ryzen η Intel αποφάσισε να τους βγάλει φέτος. Μακάρι να πέσω μέσα στον CPU που λέω, αλλά με την Intel είναι να τα περιμένεις όλα(Ειδικά από την στιγμή που θα βγάλει 4c/8t CPU στην HEDT..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2% των pc κάνουν overclocking! Kαι μας έχουν ζαλίσει οι reviewer με τους overclocked i-χάσου στα 5GHz, λες και είναι αυτονόητο.

Που για να τα πιάσεις πρέπει να έχεις:
1) πτυχίο overclocker
2) Κορυφ€α μητρική

3) Υδρόψυξη, κ€ όχι καμιά φθηνιάρα
4) Τροφοδοτικό άνω του μ€τρίου

5) Μπόλικη τύχη να σου λάχει τσιπάκι από κορυφαία παρτίδα, σαν αυτά που στέλνουν οι εταιρίες στους reviewers.
6) Φθηνό ρεύμα

Όλα αυτά ήταν παράλογα για τους AMD FX (που έχουν και εύκολο overclock, και χωρίς τύχη βουνό), αλλά είναι αυτονόητα για τους i-χάσου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα σε καμία περίπτωση, ο OC'ed 7700K είναι μπροστά από τα πάντα στα παιχνίδια και ο λόγος είναι γνωστός. Αυτό που θέλουμε εμείς οι παιχνιδάδες είναι ένας 7700K με 6 cores/12 threads και τιμή ~350Ε. Οι Cannonlake θα έβγαιναν το 2018 αλλά επειδή είναι μεγάλη η πίεση των Ryzen η Intel αποφάσισε να τους βγάλει φέτος. Μακάρι να πέσω μέσα στον CPU που λέω, αλλά με την Intel είναι να τα περιμένεις όλα(Ειδικά από την στιγμή που θα βγάλει 4c/8t CPU στην HEDT..)

 

 

Δηλαδή πιστεύεις πως η intel θα βγάλει έναν 8700K με ρολόγια 7770K αλλά με 6Cores /12threads ?   Εδώ δεν μπορεί να κρατήσει θερμικά τους 4 πυρήνες εκεί, θα κρατήσει τους 6 και θα κάνει και κλόκι στα 5Ghz ?  :-(

Λίγο υπερβολικός μου είσαι. 

Εστω όμως πως το φέρνει, με τι κόστος θα το φέρει στα 350€ και με τι κόστος ψύξης θα το παίξεις στα 5Ghz ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5Ghz δεν περιμένω, τα 4.5Ghz είναι εφικτά όμως. Τώρα αν βάλει πάλι σάπια πάστα μέσα και με delid έχεις πάλι -20C ε οκ..Το θέμα είναι ότι ανεβαίνει και το TDP πολύ σε αυτό που θέλω και φοβάμαι ότι είναι χλωμό να βγει τέτοιος CPU σε mainstream πλατφόρμα. Θα δούμε όμως σε λίγα μηνάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5Ghz δεν περιμένω, τα 4.5Ghz είναι εφικτά όμως. Τώρα αν βάλει πάλι σάπια πάστα μέσα και με delid έχεις πάλι -20C ε οκ..Το θέμα είναι ότι ανεβαίνει και το TDP πολύ σε αυτό που θέλω και φοβάμαι ότι είναι χλωμό να βγει τέτοιος CPU σε mainstream πλατφόρμα. Θα δούμε όμως σε λίγα μηνάκια.

 

 

Αν δεν έχει τα 5Ghz, και θέλει γομαρόψυκτρα για τα 4,5Ghz που λες, τότε τσάμπα κόπος. 

 

Θα είναι συνολικά καλύτερο chip από τον 7700κ , όπως προσωπικά θεωρώ κάθε I7 6800/6900/RYZEN 5/7,  όχι όμως στο gaming στο συγκεκριμένο κομμάτι που θες να δεις , αφού θα χάνει στα ρολόγια.

 

Μέχρι τότε, θα έχεις και RYZEN στα 4,2-4,3 πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5Ghz δεν περιμένω, τα 4.5Ghz είναι εφικτά όμως. Τώρα αν βάλει πάλι σάπια πάστα μέσα και με delid έχεις πάλι -20C ε οκ..Το θέμα είναι ότι ανεβαίνει και το TDP πολύ σε αυτό που θέλω και φοβάμαι ότι είναι χλωμό να βγει τέτοιος CPU σε mainstream πλατφόρμα. Θα δούμε όμως σε λίγα μηνάκια.

 

Το πρόβλημα με το delid είναι ότι επειδή είναι απαραίτητο αν θες να ασχοληθείς με overclocking έχεις δυο επιλογές:
  • Κάνω delid και χάνω την εγγύηση
  • Δεν κάνω delid και είτε τρέχω το cpu στους 90-95 βαθμούς με OC ή κάθομαι με stock clocks

Αν δεν κάνει solder στους 6 core η intel με το thermal profile και tdp που έχουν οι Kaby θα βλέπεις 100-105 βαθμούς. Άρα δεν σου μένουν και πολλές επιλογές. Το θεωρώ feature πια το ότι οι Ryzen έρχονται soldered και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που τα RYZEN θα είναι ένας ακόμα σταθμός στην ιστορία των PC parts .... 

 

Ολη την αγορά θα αλλάξουν. Μέχρι και την οδοντόπαστα της intelας....

Τρέχω μ@ρή AMD να τους μπουστάρεις κιάλο, να τραβήξουν καλύτερα οι καινούριοι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με την σάπια πάστα που βάζουν..Τι να πω..Λες και θέλουν να θίξουν τα ίδια τους τα προϊόντα..Ελπίζω τα επόμενα τσιπάκια να είναι σωστά σε θέμα temps(Χωρίς spikes και μλκιες που έχουν τώρα οι 7700K). Αλλιώς Ryzen ή Zen+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η πάστα, αλλα η κολλα που βάζουν και αυτό έχει διαφορες από CPU σε CPU. Το κάνουν φυσικά για να σώσουν χρήματα και ρίχνουν την μπάλα με τα delid στους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η πάστα, αλλα η κολλα που βάζουν και αυτό έχει διαφορες από CPU σε CPU. Το κάνουν φυσικά για να σώσουν χρήματα και ρίχνουν την μπάλα με τα delid στους καταναλωτές.

 

Δεν υπάρχει σαφής επιλογή ψύκτρας για default οποτε το πράγμα παραμένει στον αέρα. 

 

Την ευθύνη δηλαδή της κακής θερμικης συμπεριφοράς, εκ πρώτης όψεως τις παίρνει η ψύκτα... ενώ η αιτία του κακού είναι αλλού, όπως φαίνεται.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει η νέα μόδα των εταιριών. Ούτε της amd με τα X μοντέλα... 

Σε βάζουν να ανεβάσεις το budget προληπτικά , ώστε να μην έχεις θέματα. Το αποτέλεσμα είναι να χρυσοπληρώνεις για κάτι χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν μέσο χρήστη, μέχρι πριν λίγους μήνες η καλύτερη επιλογή για ένα δυνατό cpu, που θα σε κρατήσει μερικά χρόνια (χωρίς τρελές απαιτήσεις και ειδικές εφαρμογές) μέχρι τα 300Ε αυστηρά ήταν ο 7600Κ. Έπαιρνες τον κορυφαίο i5 που δεν θα σε άφηνε πουθενά. Ήταν και ξεκλείδωτος, οπότε μπορούσες να κάνεις και overclock και ας μην ήξερες τι σημαίνει Mhz. Ήταν μια πολύ δυνατή βάση για να στήσεις ένα desktop PC που θα το έχεις χρόνια.

 

Σήμερα για τον μέσο χρήστη υπάρχει και η σειρά Ryzen 5. Που με το ίδιο οικονομικό ταβάνι υπάρχει ο 1600Χ με περισσότερους πυρήνες, περισσότερα thread, πολύ καλή θερμική συμπεριφορά και το κυριότερο στην πράξη θα έκανες τα ίδια πράγματα με τον παραπάνω επεξεργαστή και θα σε κράταγε εξίσου κάποια χρόνια. Αν όμως τα βάλεις κάτω για μένα η πιο σοφή επιλογή είναι ο 1600. Το XFR είναι ωραίο χαρακτηριστικό, που θα σου έδινε παραπάνω δύναμη σε 2 πυρήνες όταν την χρειαζόσουν, με την διαφορά ότι σε "αναγκάζει" να αγοράσεις δική σου ψήκτρα. Στον αντίποδα έχεις μειωμένες επιδόσεις, όχι όμως σε βαθμό που είναι αποτρεπτικές. Το κάθε άλλο θα έλεγα. Και σου μένουν στην άκρη χρήματα και από την μειωμένη τιμή, αλλά και από τη μη ανάγκη για ψύξη, που μπορείς να τα δώσεις σε μνήμες που έχουν γίνει πανάκριβες.

 

Ο μέσος χρήστης για μένα, είναι αυτός που θέλει να πιάνουν τα χρήματα του τόπο, αλλά δεν κυνηγά τα benchmark και τα fps. Επίσης έχει ξεμείνει με συστήματα που δεν μπορεί να αναβαθμίσει (όχι γιατί δεν υπάρχουν καλύτερα κομμάτια-επεξεργαστές να βάλει), αλλά γιατί είναι σε παλαιότερο socket και είναι πολύ πιθανό να επιθυμεί να πάρει κάτι που να το αναβαθμίσει σε 3-4 χρόνια με κάτι που θα έχει βγει την τελευταία χρονιά (την ώρα της αλλαγής) και δεν θα κάθεται να κοιτάει ότι νέο έχει παρουσιάσει η κάθε εταιρία, χωρίς να μπορεί να το αξιοποιήσει.

 

Με λίγα λόγια ένας R5 1600, έχει όλο το πακέτο. Καλές επιδόσεις, καλή τιμή, καλή ψύκτρα και την δυνατότητα overclock χωρίς να πληρώσεις εξτρά. Μπορεί να μην φτάνει τους άλλους επεξεργαστές που συγκρίνονται, αλλά κερδίζει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με ένα ταπεινό gigabyte ab350 gaming 3 πήγα r7 1700 σε 3750ghz all cores χωρίς να αλλάξω τίποτα σε volts... με stock cooler. Συνολικά πρέπει να ασχολήθηκα 2 λεπτά το πολύ για oc, αλλά δεν δοκίμασα τίποτε άλλο λογο δουλείας. Όχι πως είμαι overclockακιας, αλλά είπα να δω τι κάνει

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με ετρωγε η τσεπη μου εστειλα σε εναν που δινει μια Asus vi hero ειδε το μηνυμα μου δεν μου απαντησε.

 

Πρεπει πριν βαλεις μια αγγελια να σου εχει ενα  τεστ iq :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω Ryzen μηχανάκια να στήνονται και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα... 

Που είσαι βρε Taichi για να το στήσω επιτέλους το πυραυλάκι!!!

Έρωτας μεγάλος η άτιμη... όπως και η προηγούμενη μου 990FX Extreme 9!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...