Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην τα ποσταρεις ετσι αυτα!!! Θα βγαλει σπυρια ο Nirides απο γεγονος οτι το RAM frequency επηρεαζει τα FPS ακομα και με DDR3 σε 2500k. Επισης, για οσους εχουν 2500k δεν νομιζω οτι ειναι η ωρα να αναβαθμισουν, εκτος και εαν τους τρωει το χερι τους. Απο οτι βλεπουμε, ο παππους κραταει καλα ακομα, οποτε καλο θα ηταν να περιμενουν Ryzen+/Canon Lake (η Coffee Lake, οπως τους λενε τελος παντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην τα ποσταρεις ετσι αυτα!!! Θα βγαλει σπυρια ο Nirides απο γεγονος οτι το RAM frequency επηρεαζει τα FPS ακομα και με DDR3 σε 2500k. Επισης, για οσους εχουν 2500k δεν νομιζω οτι ειναι η ωρα να αναβαθμισουν, εκτος και εαν τους τρωει το χερι τους. Απο οτι βλεπουμε, ο παππους κραταει καλα ακομα, οποτε καλο θα ηταν να περιμενουν Ryzen+/Canon Lake (η Coffee Lake, οπως τους λενε τελος παντων)

 

 

 

Κώστα πιστεύεις οτι ο FX-8320 είναι για τα μπάζα πλέον; Το λέω γιατί είμαι σε δίλλημα ολική αναβάθμιση ή προσθήκη μόνο μιας RX580 8 GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κώστα πιστεύεις οτι ο FX-8320 είναι για τα μπάζα πλέον; Το λέω γιατί είμαι σε δίλλημα ολική αναβάθμιση ή προσθήκη μόνο μιας RX580 8 GB...

 

Μεχρι πριν 2 μηνες, ο 8320 μαζι με μια 480 ηταν απολυτο VFM -ειδικα για τα κοκκινα fanboys-, τι αλλαξε μεσα σε 2 μηνες ;

Τιποτα.

Εφοσον τον εχεις ηδη παρε μια καρτα να παιζεις 1080p ανετα και να εισαι σιγουρος οτι οταν "κλασει" η 1080 θα ειναι στην ιδια μοιρα και ο 8320.

Εαν βγει καποιος να σου πει το αντιθετο θελει σφαλιαρες μεχρι να ματωσει.

Επεξ/σία από panoc
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα πιστεύεις οτι ο FX-8320 είναι για τα μπάζα πλέον; Το λέω γιατί είμαι σε δίλλημα ολική αναβάθμιση ή προσθήκη μόνο μιας RX580 8 GB...

Αυτό δεν είναι θέμα άποψης. Αν μπορείς να παίζεις τα παιχνίδια σου με το σύστημα σου και να κάνεις τις υπόλοιπες εργασίες σου γρήγορα και καλά δεν υπάρχει λόγος αναβάθμισης.

 

Μεχρι πριν 2 μηνες, ο 8320 μαζι με μια 480 ηταν απολυτο VFM -ειδικα για τα κοκκινα funboys-, τι αλλαξε μεσα σε 2 μηνες ;

Τιποτα.

Εφοσον τον εχεις ηδη παρε μια καρτα να παιζεις 1080p ανετα και να εισαι σιγουρος οτι οταν "κλασει" η 1080 θα ειναι στην ιδια μοιρα και ο 8320.

Εαν βγει καποιος να σου πει το αντιθετο θελει σφαλιαρες μεχρι να ματωσει.

Ακριβώς.

Επειδή έβγαλε οι AMD 300 Cores, θα πετάξουμε τα παλιότερα i5 και FX8xxx για να είμαστε up to date. 

 

Άντε μην πάω και πάρω κάνα i5 7600K να πούμε...

 

Υ.Γ.: Σ' ένα χρόνο από τώρα θα περάσει δεύτερη νεότητα ο FX!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πριν 2 μηνες, ο 8320 μαζι με μια 480 ηταν απολυτο VFM -ειδικα για τα κοκκινα funboys-, τι αλλαξε μεσα σε 2 μηνες ;

Τιποτα.

Εφοσον τον εχεις ηδη παρε μια καρτα να παιζεις 1080p ανετα και να εισαι σιγουρος οτι οταν "κλασει" η 1080 θα ειναι στην ιδια μοιρα και ο 8320.

Εαν βγει καποιος να σου πει το αντιθετο θελει σφαλιαρες μεχρι να ματωσει.

 

 

 

Έτσι, και εγώ αυτό σκεφτόμουν να κάνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως επηρεάζει η ram (2133 3200) σε φυσιολογικές συνθήκες στον 1600 με RX480   

Rise of The Tomb Raider

Όποιος δεν θέλει να παρακολουθίσει όλο το video στο τέλος έχει 2 διαγράμματα ( με Relive και χωρίς )

Δικου σου το βιντεακι??

 

Βρηκα κ γω κατι ξεχασμενα bench απο το TR

 

3.4 ---2133

 

post-360690-0-57875700-1494419432_thumb.png

 

 

4.2---3200

 

post-360690-0-15812400-1494419445_thumb.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα πιστεύεις οτι ο FX-8320 είναι για τα μπάζα πλέον; Το λέω γιατί είμαι σε δίλλημα ολική αναβάθμιση ή προσθήκη μόνο μιας RX580 8 GB...

Παρτονε και βαλτον εκει που αξιζει απλως......... 

 

 

Οταν θα πιασει τα 4Ghz θα νιωθεις οτι πηρες καινουργιο επεξεργαστη. Που θεωρητικα ισχυει, αφου μολις εκανες τον επεξεργαστη σoυ εναν FΧ 8350! Kαι ο 8350 που εχω με μια  480 (συστημα υπογραφης) δεν με εχει απογοητευσει ποτε μεχρι στιγμης. Οσο περναει ο καιρος γινεται ολο και καλυτερος, επειδη αξιοποιουνται περισσοτερο οι πυρηνες του. Για 2 χρονακια θα με βγαλει στην πλακα. Το μονο που ζηταω ειναι 75fps σταθερα!

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις καλο σετακι το δινεις μονο αν σου κατσει καλη τιμη οπως εγω που εδωσα 400 μητρικη και επεξεργαστη.

Να μου πεις για 1700Χ και μητρικη θελεις τουλαχιστον 600 αλλα αλλο να εχεις απο την αρχη 3 χρονια εγγυηση και αλλο να ξερεις οτι του επεξεργαστη του μενουν 8 μηνες συν την αναβαθμιση σε τεχνολογια και ισχυ.

 

Να μου πεις μου εμειναν οι μνημες που πριν δωσω τα αλλα με ειχαν ζαλισει να τις δωσω για 100 ευρω και ελεγα οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις καλο σετακι το δινεις μονο αν σου κατσει καλη τιμη οπως εγω που εδωσα 400 μητρικη και επεξεργαστη.

Να μου πεις για 1700Χ και μητρικη θελεις τουλαχιστον 600 αλλα αλλο να εχεις απο την αρχη 3 χρονια εγγυηση και αλλο να ξερεις οτι του επεξεργαστη του μενουν 8 μηνες συν την αναβαθμιση σε τεχνολογια και ισχυ.

 

Να μου πεις μου εμειναν οι μνημες που πριν δωσω τα αλλα με ειχαν ζαλισει να τις δωσω για 100 ευρω και ελεγα οχι.

το προβλημα ειναι οι πανακριβες DDR4 και τα προβληματα που εχουν σε οτιδηποτε αλλο πανω απο 2133

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικου σου το βιντεακι??

 

Βρηκα κ γω κατι ξεχασμενα bench απο το TR

 

3.4 ---2133

 

 

 

4.2---3200

 

 

Έκανα μία δοκιμή και σκέφτηκα να μοιραστώ τα αποτελέσματα. Οι ρυθμίσεις δεν έχουν αλλαχτεί είναι αυτές που παίζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με προηγούμενη κουβέντα. Από το λινκ που παρέθεσε ο Spartan κάμποσα ποστ πιο πριν:

http://www.hardware.fr/articles/958-1/influence-ddr4-ryzen-7-1800x-core-i7-6900k.html

 

 

getgraphimg.php?id=487&n=1

 

Ο 6900Κ είναι ισοδύναμος τεχνολογικά(υποτίθεται) με τον 1800Χ. Τόσο σε arch όσο και σε πλήθος cores/threads. Άσχετα από τις τιμές, που είναι γούστο της κάθε εταιρείας και του πελάτη. Άλλωστε οι τιμές προσαρμόζονται, άμα τα βρει σκούρα μια εταιρεία.

Επίσης, έχει μέγιστο κλοκ τα 3,7 Ghz για ένα core(από τα 3,2Ghz). Ενώ ο 1800Χ ξεκινά από 3,6Ghz με max core clock τα 4Ghz για δύο cores. Μειονεκτική θέση για τον 6900Κ, λοιπόν.

 

Στο battlefield 1 στα 3200Mhz, σε δίκαιη σύγκριση με dual channel, βλέπουμε τον 6900Κ να προηγείται 11% (165,5/149,1)

Αντίστοιχα στο project cars ~16%

warhammer ~7%

watch dogs 2 ~17%

 

Παρά τα χαμηλότερα ρολόγια η απόδοση είναι άνω του 5%, πλησιάζοντας και το 20% αναλόγως του τίτλου. Δηλαδή μέχρι ~25%-30% διαφορές με kabylake/skylake arch. Βάλε και τις διαφορές στις συχνότητες(π.χ. 4,8Ghz vs 3,8Ghz=26%) και τότε καταλαβαίνεις ότι στα games, σε συνολική δύναμη, ένας kabylake ισοδυναμεί ή και ξεπερνάει για λίγο έναν 1600Χ. Αν ποτέ δηλαδή βγει game που να "λιώνει" 12 θρεντ τότε 7700Κ=1600Χ. Ενημερωτικά οι κονσόλες έχουν 8 θρεντ και είναι η βασική πλατφόρμα ανάπτυξης. 

 

Απλή αριθμητική, για όποιον θέλει να καταλάβει και δεν θαμπώνεται από core count.

 

υ.γ: Έρχεται μετά ένας άλλος youtuber και μας δείχνει συγκριτικό στα πιο πανάλαφρα games της αγοράς. Και περιμένει έτσι να φανούν διαφορές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...