Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται λίγο κάπως να ρίχνει ο 4770Κ μπουκάλι... αν και σίγουρα μιλάμε για ένα cpu 4 ετών.. Κάτι άλλο εκτός από αυτό το ss έχουμε? :P γιατί μπορεί να είναι από οπουδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εγω ειμαι ολιγον αδαης, και δεν γνωριζω...........,  οταν λεμε κανει "μπουκαλι" ο 4770Κ, ο 7600Κ, ο 8320, ο 6600Κ, κλπ,  σε τι ακριβως αναφερεστε?    

 

σε τι αναλυσεις?

με τι καρτες?

σε ποια παιχνιδια κανει μπουκαλι?

ποσα FPS πιανει, που δεν ειναι ικανοποιητικα για GAMING..? 

τι ακριβως εννοειτε..?   

 

η απλα πεταμε εναν ορο, ετσι για να κανουμε εντυπωση? 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ.   εγω μεχρι σημερα, ο ορος "μπουκαλι"  νομιζα οτι αναφεροταν σε εναν επεξεργαστη ο οποιος σε συνδυασμο (φυσικα) με μια δυνατη καρτα γραφικων, δεν μπορουσε να την "πουσαρει" αρκετα και εριχνε τοσο πολυ τα FPS, που το παιχνιδι γινοταν unplayable.....!!  

ΜΑΛΛΟΝ αυτο, εχει αλλαξει τελευταια και "μπουκαλι" εννοειτε οταν ενας επεξεργαστης δινει 1-2 λιγοτερα καρε στα 100FPS και εχει σαν αποτελεσμα να κολλαει ολο το παιχνιδι......εεεεε??????    ειμαι λαθος?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τόσο παλιό CPU σε 1080 όλα 60FPS τα παίζω χωρίς να έχω θέμα με τα Minimum Framerates.

Αν έκανα δουλειά με το PC και με κυνηγούσαν deadlines να το σκεφτώ.

E νταξει, δεν τα παιζεις ολα σε 60 minimum, μην τρελαθουμε. Και γω 8350 εχω, ψηνομουν να παω σε Ryzen, αλλα ειδα κατι καρφωμενα 80αρια στο BF1 @ ultra και λεω καλος ειναι ο FX ακομα. Αλλα υπαρχουν κατι games της Noobiesoft που το 60αρι το βλεπω με το κυαλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E νταξει, δεν τα παιζεις ολα σε 60 minimum, μην τρελαθουμε. Και γω 8350 εχω, ψηνομουν να παω σε Ryzen, αλλα ειδα κατι καρφωμενα 80αρια στο BF1 @ ultra και λεω καλος ειναι ο FX ακομα. Αλλα υπαρχουν κατι games της Noobiesoft που το 60αρι το βλεπω με το κυαλι.

Έμεινε και εσύ παιχνίδια των Noobaδων θέλεις να παίζουν καλά?; -)
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E νταξει, δεν τα παιζεις ολα σε 60 minimum, μην τρελαθουμε. Και γω 8350 εχω, ψηνομουν να παω σε Ryzen, αλλα ειδα κατι καρφωμενα 80αρια στο BF1 @ ultra και λεω καλος ειναι ο FX ακομα. Αλλα υπαρχουν κατι games της Noobiesoft που το 60αρι το βλεπω με το κυαλι. 

[OFF TOPIC on] μα... και για αυτο......, φταιει ο FX?  ή.... τα συγκεκριμενα παιχνιδια?  

 

δλδ στο BF1 @ultra  εβλεπες καρφωμενα 80αρια (οπως λες)  και στα "Noobοπαιχνιδα" κατω απο 60fps, και ειναι θεμα επεξεργαστη..?

 

 

 

ας στρωσουν τον κωλο τους κατω οι "παιχνιδαδες" να γραψουν σωστο κωδικα -για PC- στα παιχνιδια και τοτε θα δεις πραγματικα πως αποδιδουν τα πισι..!

 μας φαγανε τα Console Ports................  και το μαρκετινγκ...!    γι αυτο βλεπουμε παιχνιδι με ουσια (υποθεση- σεναριο) με το κυαλι... πια..!  

 ολο αντιγραφες, αναμασημενες τροφες, με τρομερα γραφικα που ομως  θελουν και 2 ΤΙΤΑΝ-Χ για τα δεις....!!   [OFF TOPIC off]

 

 

 

ελπιζω παντως με την ελευση των RYZEN, που δινουν αβερτα πυρηνες/threads,  να αρχισουν και οι προγραμματιστες να προσανατολιζονται προς τα εκει.!!    κι ετσι πολλες εφαρμογες (και παιχνιδια εννοειται) να αρχισουν να εκμεταλλευονται τους πολλους πυρηνες, ωστε να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα..!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πεποίθηση ότι η έλευση των ryzen θα κάνουν τους προγραμματιστές παιχνιδιών να χρησιμοποιούν cores κατά κόρον δεν βλέπω από που πηγάζει.

 

Καταρχήν ο 8350 που είναι οκτώ πυρήνες είναι στην αγορά καμιά πενταετία δεν βλέπω να έκανε τους προγραμματιστές να συγκινηθούν. 

Μέχρι πριν 3-4 μήνες λέγαμε ότι ο απόλυτος επεξεργαστής για gaming ειναι ο 4c/4t i5, γιατί τα extra cores του i7 είναι άχρηστα.

 

Και τελευταία, είναι αρκετά δύσκολο για τους προγραμματιστές να χρησιμοποιούν πολλά threads στο gaming. Δεν χρειάζεται να το πλατειάσομε ιδιαίτερα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τον χρήστη babis TS

post-303984-0-52404700-1494447187_thumb.

 

Nαι μπουκάλι ο 4770Κ σε sli 980ti που ρίχνει και στην titan Xp hell yeah

Mάλιστα κάποιος θα πάρει 4770Κ και θα τον τρέξει και στα 3,5 ghz, μήπως να τον κάνει και underclock στα 2,66????

Πλάκα έχει keep troling να γράφετε τέτοιες παπαριές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πεποίθηση ότι η έλευση των ryzen θα κάνουν τους προγραμματιστές παιχνιδιών να χρησιμοποιούν cores κατά κόρον δεν βλέπω από που πηγάζει.

 

Καταρχήν ο 8350 που είναι οκτώ πυρήνες είναι στην αγορά καμιά πενταετία δεν βλέπω να έκανε τους προγραμματιστές να συγκινηθούν. 

Μέχρι πριν 3-4 μήνες λέγαμε ότι ο απόλυτος επεξεργαστής για gaming ειναι ο 4c/4t i5, γιατί τα extra cores του i7 είναι άχρηστα.

 

Και τελευταία, είναι αρκετά δύσκολο για τους προγραμματιστές να χρησιμοποιούν πολλά threads στο gaming. Δεν χρειάζεται να το πλατειάσομε ιδιαίτερα αυτό.

η πεποιθηση πηγαζει απο την αποδοση των RYZEN εναντι των αντιστοιχων FX, οταν ειχαν βγει. επειδη οι FX δεν αποδειχθηκαν ΤΟΣΟ ανταγωνιστικοι σε ολα τα σεναρια, οπως τωρα οι RYZEN.

οταν λοιπον πεφτει ενα πραγματικα ανταγωνιστικο προιον στην αγορα, τοτε να εισαι σιγουρος οτι η αγορα θα ταρακουνηθει.

 

και δεν εννοω οτι θα τρεξουν ολοι ο ιπρογραμματιστες, αυριο το πρωι να γραψουν κωδικα για τον RYZEN....!! αυτο θα γινει σιγα σιγα... και λογω ανταγωνισμου, ΜΟΝΟ..!!  

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τον χρήστη babis TS

post-303984-0-52404700-1494447187_thumb.

 

Nαι μπουκάλι ο 4770Κ σε sli 980ti που ρίχνει και στην titan Xp hell yeah

Mάλιστα κάποιος θα πάρει 4770Κ και θα τον τρέξει και στα 3,5 ghz, μήπως να τον κάνει και underclock στα 2,66????

Πλάκα έχει keep troling να γράφετε τέτοιες παπαριές.....

 

Ο Μπαμπης εχει 4790k και τον εχει παει 4.8 αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και 3570Κ@4.0 να είχε μπουκάλι και ειδικά για μονή κάρτα (όχι για sli που παιζει άνετα ο haswell) δεν θα είχε απλά η εμμονή κάποιων να ποστάρουν όρους ειδικά για πράγματα που δεν καταλαβαίνουν είναι τουλάχιστον αστεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που τα 3dMark, Unigine Benches και αρκετά ακόμα είναι CPU/GPU agnostic στο σενάριο που εξετάζουν κάθε φορά.

 

Ναι, αν βάλεις έναν i3 2ης-3ης γενιάς στα 2-2.5 θα κόψει εμφανώς, αλλάείναι εντελώς άσχετα τα φορτία (με επιφύλαξη μόνο για το combined).

 

Για να βγάλεις συμπέρασμα για "μπουκάλι", μάλλον πρέπει να τρέξεις κανένα παιγνιδάκι σε 720p και να δεις σε σύγκριση με άλλους επεξεργαστές μέχρι που φτάνουν οι κάρτες.

 

Έτσι δεν μας λέγανε στις δοκιμές των R?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι off αυτες τις μερες και μαλλον απο ελλατωματικο ram dimm ή mobo.. Μετα απο απανωτα freeze-crush στο 7 days to die και στο Osiris New dawn, καθε 15 λεπτα με μονο ενα report να αναφερει general WHEA error.

Και αφου το εκανα format,reset bios,flash bios,update vbios, 3 διαφορετικα gpu drivers, αλλαγη τροφοδοτικου, δεν επεφεραν καμια αλλαγη, και αφου σε stress test δεν κανει τα ιδια το μηχανημα (πολυ περιεργο...) ειμαι αναμεσα σε degraded GPU core, degraded RAM dimm ή motherboard ram slot :(

Ελπιζω να μη χρειαστει RMA η mobo γιατι θα βρισω... wish me luck

PS: Εννοειτε οτι εκανα reset το OC σε stock πριν απ ολα τα αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...