Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μου δείχνεις σε παράθεση πάλι τα ίδια.

Άντε να μου πεις τώρα πως στα 3.5 είναι μπροστά ο 7700.

Εάν πεις πάλι ναι (γιατί αυτό έγραψες και πάνω σε αυτό έκανα την παράθεση μου) έχω φίλο οφθαλμίατρο.

Όσο για τα 5GHz ας σου απαντήσουν εδώ στο φόρουμ όσοι το κατάφεραν και πως ;)

Κατάλαβες elf;

Η πλακα ειναι πως ο 7700k @ 3.5Ghz ειναι πιο μπροστα απο ολους τους Ryzen, οποτε σχετικα με τον οφθαλμιατρο...... Ναι.....Με πιανεις πιστευω. Ειπαμε, εαν καπου εχει ο αλλος δικιο να το αναγνωριζουμε, οχι να προσπαθουμε να τον βγαλουμε μουρλο.

 

Αλλα Pirmen αλλη φορα βρες κανα benchmark πιο παλιο. Στις 8 Μαρτιου δημοσιευτηκε το συγκεκριμενο. Ουτε το πατς για το Ashes ειχε βγει και δεν ειχαν προχωρησει τοσο τα BIOS/AGESA Updates. Τωρα τον 7700k τον χαιρετανε οι Ryzen.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τον βλέπεις τον 1500Χ στα 3,5Ghz; Ίδιο core count έχουν και μαζί ρολόγια. Τους εξίσωσε ο φίλος μας. Βρες όμως εσύ τι άλλο διαφέρει και ο ένας βγάζει 30% min πάνω από τον άλλο. Η σωστή απάντηση είναι μία λέξη.

 

 

Εγώ βλέπω κάτι άλλο. 

 

Οτι η σχεδίαση της AMD για πάνω κάτω ίδια επεξεργαστική ισχύ ανά core, τείνει να είναι περισσότερο multithread.

Ότι η intel σχεδίαση τείνει περισσότερο στο single .

Αυτό σημαίνει πως όσο μεγαλώνει ο αριθμός των cores των ανά κατηγορία CPU που συγκρίνεις, τόσο θα αυξάνει και η διαφορά στο multithread μεταξύ των 2 , χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο single.

 

Ότι ουσιαστικές διαφορές δεν υπάρχουν , πέρα από τι αρέσει στην κάθε εφαρμογή. (Προσαρμοστικότητα). 

Αυτό μπορεί να φανεί από όλα τα παρακάτω. 

 

Μιλάμε για σύγκριση στα ίδια cores (που δεν είναι 8 vs 8 αλλά 4vs 4) και στα ίδια treads αλλά και στα ίδια ρολόγια σε πολλές διαφορετικές εφαρμογές και benches .

post-239659-0-43463500-1494530246_thumb.jpg

post-239659-0-29564200-1494530258_thumb.jpg

post-239659-0-29394700-1494530276_thumb.jpg

post-239659-0-09653000-1494530291_thumb.jpg

post-239659-0-65739400-1494530344_thumb.jpg

post-239659-0-84767400-1494530355_thumb.jpg

post-239659-0-88291600-1494530409_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 Μαϊου δημοσιεύτηκε η εν λόγω δοκιμή.

Όντως στα προγράμματα βλέπουμε διαφορετική εικόνα. Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο όταν δεις adtakhs τα αποτελέσματα του geekbench 4 σε integer, floating point κτλ. όπου ο 7700 παίρνει προβάδισμα.

 

edit: Μπορεί να ισχύει αυτό που λες για καλύτερο SMT στους ΖΕΝ. Μπορεί ένα στοιχείο του arch να μετράει στα games περισσότερο. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 Μαϊου δημοσιεύτηκε η εν λόγω δοκιμή.

Όντως στα προγράμματα βλέπουμε διαφορετική εικόνα. Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο όταν δεις adtakhs τα αποτελέσματα του geekbench 4 σε integer, floating point κτλ. όπου ο 7700 παίρνει προβάδισμα.

 

edit: Μπορεί να ισχύει αυτό που λες για καλύτερο SMT στους ΖΕΝ. Μπορεί ένα στοιχείο του arch να μετράει στα games περισσότερο. Δεν ξέρω.

Εχεις δικιο, περασα το 5 για 3 για καποιο λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζουμί είναι σε αυτό που όλοι βλέπουν. 

Βλέπουν σε πάρα μα πάρα πολλές εφαρμογές και benches τα chip των δυο εταιριών να βρίσκονται πολύ πολύ κοντά ανά clock/core/thread. 

 

Αυτό ΕΝΑ πράγμα δείχνει.

Πως αν υπάρχουν εφαρμογές είτε για τους μεν , είτε για του δ, όπου υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις, αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στην προσαρμοστικότητα των εφαρμογών στις αρχιτεκτονικές αυτές.

 

Συμπερασματικά πιστεύω πως είναι άτοπο να βγάζουμε τόσο γρήγορα συμπεράσματα και να θεωρούμε μονάδα μέτρησης ισχύος, ένα παιχνίδι, ειδικά για τους RYZEN που δεν υπάρχει ακόμα παραμετροποίηση ειδικά για αυτούς.

Η ιντελ 10 χρόνια μόνη της έπαιζε, με τα πάντα να γράφονται για αυτήν.

Πρέπει να δώσουμε λίγο χρόνο να δούμε πως θα κουμπώσουν και στα zen οι νέες μηχανές γραφικών.

Σε ένα τελευταίο review που είδα, νομίζω σε προηγούμενες σελίδες αναρτημένο, έδειχνε πως τα παλαιότερα games έχουν αρκετή αγάπη στα Intel, ενώ όσο πάμε στο σήμερα φτάνουμε στην ισοπαλία ή σε βραχεία κεφαλή των ryzen (λόγω πυρήνων αφού τα κατάτασε ανά κόστος?).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζουμί είναι σε αυτό που όλοι βλέπουν. 

Βλέπουν σε πάρα μα πάρα πολλές εφαρμογές και benches τα chip των δυο εταιριών να βρίσκονται πολύ πολύ κοντά ανά clock/core/thread. 

 

Αυτό ΕΝΑ πράγμα δείχνει.

Πως αν υπάρχουν εφαρμογές είτε για τους μεν , είτε για του δ, όπου υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις, αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στην προσαρμοστικότητα των εφαρμογών στις αρχιτεκτονικές.

 

Συμπερασματικά πιστεύω πως είναι άτοπο να βγάζουμε τόσο γρήγορα συμπεράσματα και να θεωρούμε μονάδα μέτρησης ισχύος, ένα παιχνίδι, ειδικά για τους RYZEN που δεν υπάρχει ακόμα παραμετροποίηση ιδικά για αυτούς.

Η ιντελ 10 χρόνια μόνη της έπαιζε, με τα πάντα να γράφονται για αυτήν. Πρέπει να δώσουμε λίγο χρόνο να δούμε πως θα κουμπώσουν και στα zen οι νέες μηχανές γραφικών.

Ή αυτό που λες, ή και το hardware είναι καλύτερο προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις κάποιων εφαρμογών.

Εν τω μεταξύ διαπίστωσα μόλις τώρα, πόσο μεγάλη διαφορά έχουν σε memory performance στο geekbench single core τα δύο τσιπ, ενώ σε multi περιορίζεται αρκετά. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αυτό που λες, ή και το hardware είναι καλύτερο προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις κάποιων εφαρμογών.

Εν τω μεταξύ διαπίστωσα μόλις τώρα, πόσο μεγάλη διαφορά έχουν σε memory performance στο geekbench single core τα δύο τσιπ, ενώ σε multi περιορίζεται αρκετά. ???

 

 

Κοίταξε, το hardware είναι το εργαλείο πάνω στο οποίο θα χτίσει την εφαρμογή του ο εκάστοτε προγραμματιστής. 

 

Το hardware δεν χτίζεται για συγκεκριμένες εφαρμογές σαν δομικό στοιχείο, αλλά οι εφαρμογές χτίζονται προσπαθώντας να πάρουν την ισχύ που προσφέρει ο εκάστοτε επεξεργαστής (hardware) . 

Για αυτό τον λόγο και μιλάμε για προσαρμοστικότητα , για παραμετροποίηση πάνω σε νέες αρχιτεκτονικές κ.λ.π. των εφαρμογών, όταν βγαίνει ένα νέο προϊόν.

 

Για αυτό και εγώ προσωπικά, λίγο ενδιαφέρομαι για το αν μια έκδοση μιας εφαρμογής τρέχει καλύτερα στο Α ή στο Β μηχάνημα. 

Αυτό που πρωτίστως με ενδιαφέρει είναι να αγοράσω όσο περισσότερη επεξεργαστική ισχύ μπορώ στα χρήματα που διαθέτω, γνωρίζοντας πως το προιόν που θα πάρω υποστηρίζει σύγχρονα στανταρ (σετ εντολών κ.λ.π.). Με αυτό τον τρόπο εξασφαλίζω πως το προιόν που αγοράζω θα μου δώσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χρηστικότητα σε βάθος χρόνου και θα καλύψει όσο το δυνατόν περισσότερες ανάγκες μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει adtakhs. Αυτά θα φανούν στην πορεία. Προς το παρόν έχουμε αυτή την εικόνα.

 

 

AIDA64 σε 3600 MT/s CL16

 

 

 

aiday5kqj.png

 

Ακόμα για CL14 υπάρχει αστάθεια λόγο περίεργων sub-timings. Περιμένουμε για AGESA 1.0.0.5 ή 1.0.0.6 λοιπόν.

 

 

bench.png

 

2.666Mhz(κανονικά 3200) με 12/14/14/31. Στοκ cache. Μετράει αθροιστικά bw το aida;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλάβει εδώ και καιρό, αλλά τι να κάνω.

https://arstechnica.com/gadgets/2017/05/amd-ryzen-5-review-1600x/2/

Αυτό που φαίνεται, μαζί με τα υπόλοιπα του άρθρου.

 

AOTS.png

 

 

 

Παίδες, σχετικά με το oc, σήμερα είναι ευκολότερο από ποτέ. Γίνεται με πολλαπλασιαστές, χωρίς να χρειάζεται παιχνίδι με memory dividers(βλέπε bclk overclocking) και cpu pll όπως παλιότερα. Καλή μητρική χρειάζεσαι και στις δύο πλατοφόρμες για ακραίο oc. Προπαντός στους ryzen γιατί εμφανίζουν υψηλή κατανάλωση παραπλήσια με αυτή ενός oced 8350(άσχετα αν στοκ καταναλώνουν λίγα). Το χουμε δει σε διάφορα reviews.

Π.χ. τελευταίο διάγραμμα. https://www.bit-tech.net/hardware/2017/03/08/amd-ryzen-7-1700-review/6

Τα temps είναι άλλο θέμα που δεν αφορά την ποιότητα της μητρικής.

https://arstechnica.com/gadgets/2017/05/amd-ryzen-5-review-1600x/2/

 

Άσε σου λέω πολύ δύναμη ο 7700Κ ειδικά στα 3.5 δίνει πόνο.

Στο δεύτερο γράφημα αν δεν καταλαβαίνεις τι παίζει πάω πάσο.

Τελικά άσε τον οφθαλμίατρο έχεις άλλα θέματα υγείας, σοβαρότερα!!

Όταν θέλεις να δείξεις κάτι ή θα δείχνεις τα πάντα και θα καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή μην μπαίνεις στον κόπο να γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://arstechnica.com/gadgets/2017/05/amd-ryzen-5-review-1600x/2/

 

Άσε σου λέω πολύ δύναμη ο 7700Κ ειδικά στα 3.5 δίνει πόνο.

Στο δεύτερο γράφημα αν δεν καταλαβαίνεις τι παίζει πάω πάσο.

Τελικά άσε τον οφθαλμίατρο έχεις άλλα θέματα υγείας, σοβαρότερα!!

Όταν θέλεις να δείξεις κάτι ή θα δείχνεις τα πάντα και θα καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή μην μπαίνεις στον κόπο να γράφεις.

Δηλαδή εμπιστεύεσαι περισσότερο ένα bench σαν το firestrike(αν λες αυτό), από τα ίδια τα games; Αυτά τα προγράμματα δεν έχουν καμία σχέση με game engines της πιάτσας και δεν τα λαμβάνω υπόψη μου ούτε καν για τη σύγκριση gpu, που είναι καταλληλότερα.

Το θέμα έκλεισε με αυτά που ειπώθηκαν πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό μπουκάλι τα i7, το stuttering θα παει συννεφο ειδικα εαν τρεχεις και κανα δυο εφαρμογες ταυτοχρονα. Για 2πυρηνακια κτλπ πλεον δεν ασχολειται κανεις και δεν υπαρχει και λογος ουτε καν υπαρξης.

 

 

Δεν ξέρω εάν γνωρίζεις ότι το CPU load που παρουσιάζει o cpu scheduler των 10 στον Task Manager είναι σε συνδυασμό ΚΑΙ με τα ρολόγια...χαμηλότερα ρολόγια υψηλότερο CPU load σε συνδυασμό με τα available threads. Άρα μια χαρά είναι το 22% cpu load για αυτόν τον τίτλο στα 3.8ghz ενός 8core/16thread Ryzen R7 1700 και με όλα τα threads να δουλεύουν και να μην είναι idle. Ποιο πολύ να σε ανησυχεί το 100% load ενός Core i7...

 

5D9FPUw.png

 

 

Το γνωρίζω αυτό και το ανέφερα ήδη, τώρα τι θες να μας αποδείξεις με αυτά που λες και τι σχεση εχει με το cpu load του Updated Forza 3; Γιατί το μόνο που ακούμε από εσένα είναι αόριστες γενικού τύπου μπουρδολογίες άνευ περιεχόμενου, οι εικόνες μιλάνε από μόνες τους. Μπουκάλι ο Core i7, πως να το κάνουμε, δέξου την πραγματικοτητα.

 

5D9FPUw.png

 

forzapesyo.png

 

 

 

quote-reality-is-that-which-when-you-sto

Ναι ρε φίλε τρελό μπουκάλι τα ι7 , για πέταμα λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στο συγκεκριμένο είναι σαμπάνια μην το ψάχνεις.

Όσο για τα υπόλοιπα με τέτοιο nickname μην περιμένεις να σε πάρει στα σοβαρά κανείς όσο αφορά τουλάχιστον το θέμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο ένας stock 4770K ρίχνει μπουκάλι. Δεν ξέρω κανέναν όμως με τέτοιο CPU και να τον αράζει στα 3.5Ghz. Παρ' όλα αυτά τα τελευταία παιχνίδια δείχνουν ότι πολύ σύντομα θα θες 6c/12t για τις μέγιστες επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...