Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει σαφής επιλογή ψύκτρας για default οποτε το πράγμα παραμένει στον αέρα. 

 

Την ευθύνη δηλαδή της κακής θερμικης συμπεριφοράς, εκ πρώτης όψεως τις παίρνει η ψύκτα... ενώ η αιτία του κακού είναι αλλού, όπως φαίνεται.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει η νέα μόδα των εταιριών. Ούτε της amd με τα X μοντέλα... 

Σε βάζουν να ανεβάσεις το budget προληπτικά , ώστε να μην έχεις θέματα. Το αποτέλεσμα είναι να χρυσοπληρώνεις για κάτι χωρίς λόγο.

Εν μέρη έχεις δίκιο,αλλά,η amd έφερε στην αγορά πιο φτηνά cpu,όποτε εγώ το προσπερναω αυτό με τη ν ψυχτρα,γιατί μένουν λεφτά για να πάρεις άλλη,και λίγο πολύ αν πάρεις τέτοιο cpu λογικά τον ανεβάζεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αντίστοιχη μητρική όμως με Extreme 9 σε Ryzen θες πάνω από 250€... :(

Ε εκεί περίπου θα κάτσει και η Taichi 260-270. 215 είχα πάρει την Extreme 9 θυμάμαι και τα άξιζε μέχρι τελευταίας δεκάρας!

Τώρα την χαίρεται ένα παλικάρι στην Ροδόπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εκεί περίπου θα κάτσει και η Taichi 260-270. 215 είχα πάρει την Extreme 9 θυμάμαι και τα άξιζε μέχρι τελευταίας δεκάρας!

Τώρα την χαίρεται ένα παλικάρι στην Ροδόπη.

Την είχα πάρει αν θυμάμαι καλά από το MG Manager σε αρκετά καλύτερη τιμή. Κάτω από 200€. Φοβερή μητρική πράγματι. Ότι πατάς το κάνει. 5GHz; 5 πάει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα άλλο παλικάρι στην Ροδόπη περιμένει mini-itx μητρικές να στήσει πυραυλάκι τσέπης...άντε μωρή AsRock δώσε μητρικές!!!!! Τι καθυστέρηση είναι αυτή σε όλους με τις mini-itx; Στο πηγάδι κατουρήσαμε εμείς ρε;;;;;  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που περιμενω απο περιεργεια για laptop επεξεργαστες Ryzen και οχι μονο πχ περιμενω μητρικες mini-itx με κολημενο πανω Ryzen αλλα ειναι νωρις για αυτα θα πρεπει πρωτα να βγουν με ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

 

Ακομα και μινι κουτακια σαν τα Nuc αλλα με Ryzen για htpc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα AMD Ryzen 6 cores 1600 3.6 GHz

 

msi B350 TOMAHAWK arctic

ram 16GB 3200 bus

M.2 Samsung ssd 250GB

τροφοδοτικό 600W

 

Κάρτα γραφικών: Power Color Radeon Red Dragon 480 X 8GB

Επεξ/σία από Sunstekos
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα σε καμία περίπτωση, ο OC'ed 7700K είναι μπροστά από τα πάντα στα παιχνίδια και ο λόγος είναι γνωστός. Αυτό που θέλουμε εμείς οι παιχνιδάδες είναι ένας 7700K με 6 cores/12 threads και τιμή ~350Ε. Οι Cannonlake θα έβγαιναν το 2018 αλλά επειδή είναι μεγάλη η πίεση των Ryzen η Intel αποφάσισε να τους βγάλει φέτος. Μακάρι να πέσω μέσα στον CPU που λέω, αλλά με την Intel είναι να τα περιμένεις όλα(Ειδικά από την στιγμή που θα βγάλει 4c/8t CPU στην HEDT..)

 

Στο BF1 που με ενδιαφέρει να έχω 100+  FPS είναι μπροστά τα 8-core.

 

Όπως επίσης και σε κάθε παιχνίδι με μηχανή που σέβεται τον εαυτό της.

 

Τώρα αν σε single player με μηχανές αρχαιολογία ο 7700 πιάνει 250 FPS και ο Ryzen 230 δεν ενδιαφέρει κανέναν.

 

Συγκρίνουμε τώρα ένα τέρας όπως οι 8-core με το απομεινάρι του 2011...

 

Μην καταπίνουμε αμάσητα ότι φουρνίζουν techpowerup και σια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς εσύ βλέπεις τον 7700 μπροστά στα 3.5 μόνο εσύ μπορείς να το δεις!

Για όλους τους άλλους από κάτω φαίνεται με μικρότερη μπαριτσα.

Κατάλαβες αγαπητέ ή εκτός των ελληνικών έχεις και θέμα με την όραση;

Uber αρχιτεκτονική ήταν τα Intel σε σχέση με τα FX, πλέον αν θέλεις να το καταλάβεις ή όχι ξεπεράστηκε.

Όλα τα άλλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε φιλτατε.

Έχω καταλάβει εδώ και καιρό, αλλά τι να κάνω.

https://arstechnica.com/gadgets/2017/05/amd-ryzen-5-review-1600x/2/

Αυτό που φαίνεται, μαζί με τα υπόλοιπα του άρθρου.

 

AOTS.png

 

 

 

Παίδες, σχετικά με το oc, σήμερα είναι ευκολότερο από ποτέ. Γίνεται με πολλαπλασιαστές, χωρίς να χρειάζεται παιχνίδι με memory dividers(βλέπε bclk overclocking) και cpu pll όπως παλιότερα. Καλή μητρική χρειάζεσαι και στις δύο πλατοφόρμες για ακραίο oc. Προπαντός στους ryzen γιατί εμφανίζουν υψηλή κατανάλωση παραπλήσια με αυτή ενός oced 8350(άσχετα αν στοκ καταναλώνουν λίγα). Το χουμε δει σε διάφορα reviews.

Π.χ. τελευταίο διάγραμμα. https://www.bit-tech.net/hardware/2017/03/08/amd-ryzen-7-1700-review/6

Τα temps είναι άλλο θέμα που δεν αφορά την ποιότητα της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλάβει εδώ και καιρό, αλλά τι να κάνω.

https://arstechnica.com/gadgets/2017/05/amd-ryzen-5-review-1600x/2/

Αυτό που φαίνεται, μαζί με τα υπόλοιπα του άρθρου.

 

AOTS.png

 

 

 

Παίδες, σχετικά με το oc, σήμερα είναι ευκολότερο από ποτέ. Γίνεται με πολλαπλασιαστές, χωρίς να χρειάζεται παιχνίδι με memory dividers(βλέπε bclk overclocking) και cpu pll όπως παλιότερα. Καλή μητρική χρειάζεσαι και στις δύο πλατοφόρμες για ακραίο oc. Προπαντός στους ryzen γιατί εμφανίζουν υψηλή κατανάλωση παραπλήσια με αυτή ενός oced 8350(άσχετα αν στοκ καταναλώνουν λίγα). Το χουμε δει σε διάφορα reviews.

Π.χ. τελευταίο διάγραμμα. https://www.bit-tech.net/hardware/2017/03/08/amd-ryzen-7-1700-review/6

Τα temps είναι άλλο θέμα που δεν αφορά την ποιότητα της μητρικής.

Και μου δείχνεις σε παράθεση πάλι τα ίδια.

Άντε να μου πεις τώρα πως στα 3.5 είναι μπροστά ο 7700.

Εάν πεις πάλι ναι (γιατί αυτό έγραψες και πάνω σε αυτό έκανα την παράθεση μου) έχω φίλο οφθαλμίατρο.

Όσο για τα 5GHz ας σου απαντήσουν εδώ στο φόρουμ όσοι το κατάφεραν και πως ;)

Κατάλαβες elf;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μου δείχνεις σε παράθεση πάλι τα ίδια.

Άντε να μου πεις τώρα πως στα 3.5 είναι μπροστά ο 7700.

Εάν πεις πάλι ναι (γιατί αυτό έγραψες και πάνω σε αυτό έκανα την παράθεση μου) έχω φίλο οφθαλμίατρο.

Όσο για τα 5GHz ας σου απαντήσουν εδώ στο φόρουμ όσοι το κατάφεραν και πως ;)

Κατάλαβες elf;

Τον βλέπεις τον 1500Χ στα 3,5Ghz; Ίδιο core count έχουν και μαζί ρολόγια. Τους εξίσωσε ο φίλος μας. Βρες όμως εσύ τι άλλο διαφέρει και ο ένας βγάζει 30% min πάνω από τον άλλο. Η σωστή απάντηση είναι μία λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μου δείχνεις σε παράθεση πάλι τα ίδια.

Άντε να μου πεις τώρα πως στα 3.5 είναι μπροστά ο 7700.

Εάν πεις πάλι ναι (γιατί αυτό έγραψες και πάνω σε αυτό έκανα την παράθεση μου) έχω φίλο οφθαλμίατρο.

Όσο για τα 5GHz ας σου απαντήσουν εδώ στο φόρουμ όσοι το κατάφεραν και πως ;)

Κατάλαβες elf;

 

 

 

 

Δεν νομίζω οτι είναι ο TheElf. Τις περισσότερες φορές δεν βγάζω νόημα απο αυτά που γράφει, εν αντιθέσει με τον pirmen56.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον βλέπεις τον 1500Χ στα 3,5Ghz; Ίδιο core count έχουν και μαζί ρολόγια. Τους εξίσωσε ο φίλος μας. Βρες όμως εσύ τι άλλο διαφέρει και ο ένας βγάζει 30% min πάνω από τον άλλο. Η σωστή απάντηση είναι μία λέξη.

 

 

 

Να μαντέψω, Arch;; Οι Ryzen δηλαδή έχουν κατώτερη αρχιτεκτονική απο τους Intel. Εντάξει, το έχουμε εμπεδώσει. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...