Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οι i9 θα τοποθετηθούν απέναντι στους 16/14/12/10 core HEDT Ryzen και όχι απέναντι στους r 5/7. Και εδώ βλέπεις αυτό που έλεγα για την Intel και το TDP, 112 watt TDP σε 4 core part... Ο 12 core θα δουλεύει και ως καλοριφέρ τον χειμώνα οποτε έχει διπλή χρήση ;)

 

O temp.ora, o mores...πού φτάσαμε!

 

:P :P :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Βεβαια και η θερμοκρασία παίζει ένα ρολο, αν και πιο μικρό:
 
 
TempvsPowerfor2GHzat1290V.png~original
TempvsPowerfor3GHzat1491V.png~original
 
Ουσιαστικά όσο πιο ψυχρό διατηρείς έναν επεξεργαστή τόσο πιο efficient είναι από άποψη perf/watt. Και ουσιαστικά όπως λέει και ο OP του post, αυτό γίνεται λόγο leakage.

 

 

Μπράβο, το έψαχνα αυτό γιατί έχουμε γεμίσει με "γνώστες" της φυσικής εδώ μέσα προκειμένου να υποστηρίξουμε την Intel... :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dolphin Emulator ... αγάπη για 1-core και κλόκια, πετάω και εγώ σαν άκυρος αυτό το benchmark όπου όλοι βλεπουμε οτι το τέρας ισχύς 7700Κ τρώει άγριες μάπες απο τον 1800Χ. Ο VFM 6950X των 1800€ είναι και αυτός πίσω.
 
RYZEN7-1800X-33.jpg

 

Με κάθε 7700Κ σπέσιαλ δώρο για να ταιριάξετε την πάστα και στην VGA σας.

 

 DSCN1033.jpg~original

 

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30% σε αυτό το σενάριο σύμφωνα με το γράφημα. Όχι 70 ....  Μαθηματικά δεν ξέρεις ?

Μαθηματικά amd fanboy όχι δυστυχώς δεν ξέρω,η διαφορά μετριέται πάντα από το μικρότερο νούμερο στο μεγαλύτερο.

https://www.extremetech.com/computing/247463-amds-ryzen-5-1500x-1600x-reviewed-taking-fight-intel-mid-range-market

Dolphin is a popular Wii and GameCube emulator, and a good test of minimally threaded performance. Our Ryzen 7 1800X review showed that the app ran much more quickly on Intel CPUs and those results are repeated here. The 1500X is 1.42x slower than the i5-7500 and the 1600X is 1.67x slower than the Core i7-7700K.

67% ποιο αργός με περίπου 12% ποιο ψηλά ρολόγια στον i7.

Εκτός κι αν θες να μου πεις πως ο 6950K (broadwell-e ) έχει με τον SL/KABY διαφορά σε single thread στο 25-30% ....

και θες να μου αποδείξεις πως ο 7700κ είναι ανώτερο cpu από τον 6950 των 1500€ +++....

Σε stock2stock και για σενάρια όπου θες σειριακή εκτέλεση ναι σαφώς και είναι καλύτερος ο 7700κ,όχι πάντα και παντού αλλά σε αυτό το σενάριο ναι, είναι.

Μιας και φτάνει όμως ο 6950κ σε αρκετά ψηλή συχνότητα σε απόλυτα νούμερα είναι αρκετά κοντά,θέμα χρημάτων είναι. 

Dolphin Emulator ... αγάπη για 1-core και κλόκια, πετάω και εγώ σαν άκυρος αυτό το benchmark όπου όλοι βλεπουμε οτι το τέρας ισχύς 7700Κ τρώει άγριες μάπες απο τον 1800Χ μόνο ~320%. Ο VFM 6950X των 1800€ είναι και αυτός μόνο ~60% πίσω.

 

RYZEN7-1800X-33.jpg

Ναι ανεβάσω και εγώ ένα Bench από qsv να γελάσουμε ακόμα περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι γνωστο οτι σε single-core οι Intel ειναι καλυτεροι αλλα ελα που πλεον οι υπολογιστες κανουν τοσες πολλες διεργασιες ακομα και στο παρασκηνιο που αν εχεις μηχανικο δισκο τρωει μπουκαλι βαραει 100% usage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dolphin Emulator ... αγάπη για 1-core και κλόκια,

Ε αν ήταν ισαξιοι και ανταγωνιστικοί δεν θα υπήρχε πρόβλημα με το  να αγαπάει μια εφαρμογή τα "1-core και κλόκια" θα το έτρεχε εξίσου καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν ήταν ισαξιοι και ανταγωνιστικοί δεν θα υπήρχε πρόβλημα με το  να αγαπάει μια εφαρμογή τα "1-core και κλόκια" θα το έτρεχε εξίσου καλά.

 

Α, ναι?

 

Αυτό, δεν ισχύει στο παραπάνω παράδειγμα-γράφημε από το AIDA (ή και στο παράδειγμα που λες εσύ πως έχεις, από την ανάποδη)?

 

Γιατί?

 

Διαφορετικά φορτία/κατανομή αυτών σε διαφορετικούς επεξεργαστές όπου διαφορετικού "τύπου" διεργασίες γίνονται άλλες πιο γρήγορα, άλλες πιο αργά, μήπως?

 

Βελτιστοποιήσεις για κάθε arch, που ίσως και να το έχουμε αναφέρει 1-2 φορές?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To efficiency έρχεται από την αρχιτεκτονική κατά τον σχεδιασμό, γιατί αν καταφέρεις με λιγότερα τρανσίστορ να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα στην ίδια μέθοδο παραγωγής, για ίδια τάση, συχνότητα, τότε έχεις πιο efficient αρχιτεκτονική. Μπακαλίστικα βέβαια γιατί στα σύγχρονα chip μπαίνει και η δυναμική διαχείριση της συχνότητας/τασης σε συνάρτηση με το φορτίο που καλείται να διαχειριστεί ο επεξεργαστής, την διαχείρισης της cache κ.λ.π.

 

Αλλο ένα πράγμα που έχει σχέση, είναι η μέθοδο παραγωγής (λιθογραφία) και η συμπήκνωση των τρανζίστορ στο chip. Εκεί παίζει ρόλο μεγάλο για την κατανάλωση. 

To post στο οποιο απαντησα το διαβασες? Γιατι αυτα που απαντας παλι ασχετα ειναι. Οταν τα watt που τρβαει ενας επεξεργαστης ειναι δεδομενα τοτε δεν εχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμια σημασια το ποσο efficient ειναι και το ποσο καλα ψυχεται, η θερμοτητα που θα παραχθει θα ειναι η ιδια. Το ακριβως αντιθετο εγραψε ο φιλος στον οποιο απαντησα. 

Dolphin Emulator ... αγάπη για 1-core και κλόκια, πετάω και εγώ σαν άκυρος αυτό το benchmark όπου όλοι βλεπουμε οτι το τέρας ισχύς 7700Κ τρώει άγριες μάπες απο τον 1800Χ μόνο ~320%. Ο VFM 6950X των 1800€ είναι και αυτός μόνο ~60% πίσω.

 

Τα μαθηματικα σου μου προκαλεσαν ημικρανια. Απτα 64 στα 40 εχεις μειωση 60%? Μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι γνωστο οτι σε single-core οι Intel ειναι καλυτεροι αλλα ελα που πλεον οι υπολογιστες κανουν τοσες πολλες διεργασιες ακομα και στο παρασκηνιο που αν εχεις μηχανικο δισκο τρωει μπουκαλι βαραει 100% usage

Τι σχέση έχει ο δίσκος με το cpu usage;  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισο μοίρασμα κάνουν.

Τα excavator apu έχουν 47% gpu + north+ imc και ότι μένει cpu.

 

Τώρα ξέρουμε τι θα έχουν.

1ccx 4/8 (ίσως με λιγότερη l3 cache) + soc i/o + north+ gpu vega.

Τα μεγάλα λένε πως θα έχουν και hbm.

 

Θέλω να δω την συμπεριφορά του ccx παρέα με την HBM , αφού λογικά λόγω HSA την hbm θα την χρησιμοποιούν και το gpu και το cpu κομμάτι.

 

Φαντάσου να απενεργοποιεις το gpu μέρος και η hbm να μένει για το cpu .... Τι επιδράσεις θα έχει στο performance των zen που ζητάνε bandwidth. Παίζει να είναι ανώτερα από r5 1400 κ.λ.π.

Για μελλοντικές υλοποιήσεις μίλησα. Όσο βελτιώνεται η λιθογραφία τόσο περισσότερο die area θα μπορούν να αφιερώσουν στη GPU. Τώρα αν επιμείνουν στο 50/50 το θεωρώ κακή επιλογή για gaming APU. Το ότι θα αντικαταστήσει η HBM την DDR στις high-end APUs (όταν αυτές βγουν) νομίζω είναι σιγουράκι πάντως. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα απο πια μεριά τα κοιτάς :D

 

40 -> 64 ~62%

64 -> 40 ~37.5%

Aπτο 40 στο 64 ειναι αυξηση. Απτο 64 στο 40 ειναι μειωση. 

 

O michael92 πηγε να την πει την εξυπναδα αλλα ευτυχως προλαβε και εκανε edit. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...