Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρουμε αυτό βρε :D για αυτό και προσωπικά εγώ κατακρίνω benchmark που βλέπω με μνήμες πάτο.

Η πλατφόρμα διψάει για MHz.

Μου θυμίζει άλλες εποχές AMD που έδινες HT Link και έβλεπες το σκορ να παίρνει λες και έδινες MHz στον πυρήνα.

Το μόνο κακό σε αυτό δυστυχώς είναι ότι είναι φαρμακείο οι μνήμες :(

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κακό σε αυτό δυστυχώς είναι ότι είναι φαρμακείο οι μνήμες :(

 

Σε αυτό συμφωνώ 100%, δυστυχώς έχουν ανεβεί οι τιμές υπερβολικά και αναγκάζεται ο κόσμος και κόβει από τις μνήμες, γιατί προφανώς GPU και CPU έχουν μεγαλύτερη προτεραιότητα. Απ' ότι λένε αυτή η φάση με τις μνήμες θα κρατήσει για κανένα εξάμηνο ακόμα. Normal μνήμες θα έπρεπε να κάνουν στα 100 για 16gb και άντε για τα B-dies κανένα πενηντάρι παραπάνω όχι στα 200-250 που παίζουν τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχές 18 φήμες λένε ότι θα στρώσουν στην παραγωγή αλλά τώρα έτσι που καλό έμαθαν τόσο καιρό ο ανταγωνισμός θα αργήσει να λειτουργήσει.

Μακάρι γιατί οι τιμές είναι πραγματικά πάνω από 100% !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rottrgeothermalvalleyw6zkr.jpg

 

Το μονο που άλλαζα ήταν μνήμες. Άμα τις κατέβαζα στα 2133 θα έβλεπες ακόμα μεγαλύτερες διαφορες.

 

Στα 2666ΜΗz με τι Timings είναι οι μνήμες ??

Και στα τρία runs είναι το ίδιο BIOS ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 2666ΜΗz με τι Timings είναι οι μνήμες ??

Και στα τρία runs είναι το ίδιο BIOS ??

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Δεν είναι τα MHz στην μνήμη που κάνουν την διαφορά είναι ο τρόπος που δένει το infinity fabric με το "χρονισμό" στις μνήμες.

Το λέω μπακαλιστικα ξέρω αλλά νομίζω τα γνωρίζεις αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σου κάνει εντύπωση;

Δεν είναι τα MHz στην μνήμη που κάνουν την διαφορά είναι ο τρόπος που δένει το infinity fabric με το "χρονισμό" στις μνήμες.

Το λέω μπακαλιστικα ξέρω αλλά νομίζω τα γνωρίζεις αυτά.

 

Απλά θέλω να ξέρω τι βλέπω στο γράφημα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 2666ΜΗz με τι Timings είναι οι μνήμες ??

Και στα τρία runs είναι το ίδιο BIOS ??

 

Όλο το υλικό και τα timings εδώ: 

 

http://imgur.com/a/HOMtz

 

Προφανώς και είναι το ίδιο BIOS. Το ένα μετά το άλλο τα έκανα τα test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Whitefanged έτσι από περιέργεια, τρέξε αν έχεις χρόνο τον 7700k με 2133 και 2666 το API Overhead bench από 3DMark, αν είχα τον 3570k θα έκανα εγώ σύγκριση αλλα τον έδωσα. Εμενα μου δείχνει σημαντικές διαφορες με διαφορετικές ταχύτητες σε μνήμες. Και τα drawcalls σε Dx11/Dx12 επηράζουν games φυσικά και όχι Cinebench :D

 

Edit: Ανέβασε ο The Stilt νέα preset για Hynix μνήμες: http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/24130#post_26242714

Ετσι απο περιεργεια μιας και το εχω installed:

6700k (σαπακι 4 core :ph34r: )

ιδια mhz(4.6)

xmp on-off

http://www.3dmark.com/compare/aot/223432/aot/223436

ninja edit.

xmp on=3000mhz/xmp off=2133

ασχετο αλλα impresive ΑΝ ειναι αληθινο : https://www.reddit.com/r/intel/comments/6p7lb8

/coffee_lake_es_gets_overclocked_to_5_ghz_across/

post-247625-0-70778000-1500911175_thumb.png

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απο περιεργεια μιας και το εχω installed:

6700k (σαπακι 4 core :ph34r: )

ιδια mhz(4.6)

xmp on-off

http://www.3dmark.com/compare/aot/223432/aot/223436

XMP on-off φαντάζομαι σε πάει από 2133 σε 3000, ωραίο jump σε σχεδόν τα πάντα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το υλικό και τα timings εδώ: 

 

http://imgur.com/a/HOMtz

 

Προφανώς και είναι το ίδιο BIOS. Το ένα μετά το άλλο τα έκανα τα test.

 

Excellent thanks,

 

Και πάλι δεν βλέπω όμως 50fps διαφορά και αν είχαμε μικρότερη κάρτα η 1440/4Κ ανάλυση δεν θα βλέπαμε σχεδόν καμία διαφορά. Στα 1080p ανάλογα το hardware του καθένα (GPU, Monitor 120-144Hz κλπ) και τι λεφτά είναι διατεθειμένος να δώσει  και ανάλογα το game, παίζουν διαφορές. Αλλά για την πλειοψηφία του κόσμου, με 2666-3000MHz μια χαρά θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Excellent thanks,

 

Και πάλι δεν βλέπω όμως 50fps διαφορά και αν είχαμε μικρότερη κάρτα η 1440/4Κ ανάλυση δεν θα βλέπαμε σχεδόν καμία διαφορά. Στα 1080p ανάλογα το hardware του καθένα (GPU, Monitor 120-144Hz κλπ) και τι λεφτά είναι διατεθειμένος να δώσει  και ανάλογα το game, παίζουν διαφορές. Αλλά για την πλειοψηφία του κόσμου, με 2666-3000MHz μια χαρά θα είναι.

Αυτό έγραψα και εγώ στο post μου:

 

Και για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράματα:

  • Σε games ο 7700k είναι σχεδόν πάντα πιο γρήγορος από τον 1700 σε avg fps
  • Για να δείτε διαφορες πρέπει να μην είστε GPU bound (οποτε διαφορες βλέπεις σε high-end συστήματα και όχι με 480/580/1060 κτλ)
  • Οι μνήμες είναι πολύ σημαντικές, τουλάχιστον όσο σημαντικές όσο η συχνότητα του επεξεργαστή, μπορεί και παραπάνω
  • Αυτό αλλάζει από τίτλο σε τίτλο

Ωστόσο, είναι καλο άμα η διαφορα δεν είναι τεραστια να δώσεις κάτι παραπάνω για μνήμες, τουλάχιστον αν σκοπεύεις να κρατήσεις το μηχάνημα κάποιο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, επειδή βλέπω αυτό το "στους Intel οι μνήμες δεν κάνουν διαφορα" και με κάνει trigger, έκατσα να ψάξω λίγο και βρήκα αυτό:
 

1080 Sli με 7700k στα 4.7GHz και 3200CL16 μνήμες (Corsair LPX), 1440p Dx12 Ultra bench, δείτε προς το τέλος του bench τα average που βγάζει αυτός και τα average που βγάζω εγώ στα ακριβώς ίδια frame:
 
7700ktfxr3.jpg
1700i4ltf.jpg
 
7700_27kx6o.jpg
1700_207ai8.jpg
 
Τα έκανα resize για bandwidth, αλλα ανέβασα και .png 1440p εικόνες για τους απιστους :P
 
 
7700k 4.7GHz vs R7 1700 4.0GHz
3200C16 vs 3466 LL+
1080 Sli vs 1080 Ti
 
1080 Sli = 5120 cuda cores
1080 Τι = 3584 cuda cores

 
Στα max fps φαίνεται η διαφορα: 280 vs 400, 400/280 = 1.42%, 5120/3584 = 1.42%
 
Για κανένα λόγο δεν πρέπει να είμαι στα ίδια με τον 7700k με χαμηλότερες συχνότητες και χειρότερο GPU performance. Άρα ναι, σε 1440p ρίχνουν μπουκάλι οι μνήμες στον 7700k και στις 1080 Sli, και ας είναι "3200" ταχύτητα. Και για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράματα:
  • Σε games ο 7700k είναι σχεδόν πάντα πιο γρήγορος από τον 1700 σε avg fps
  • Για να δείτε διαφορες πρέπει να μην είστε GPU bound (οποτε διαφορες βλέπεις σε high-end συστήματα και όχι με 480/580/1060 κτλ)
  • Οι μνήμες είναι πολύ σημαντικές, τουλάχιστον όσο σημαντικές όσο η συχνότητα του επεξεργαστή, μπορεί και παραπάνω
  • Αυτό αλλάζει από τίτλο σε τίτλο
Αυτά.

 

 

Πουθενά δεν υπάρχει δοκιμή μνημών στο βίντεο που ανέβασες. Μόνο ένα αυθαίρετο συμπέρασμα ότι ο 7700Κ υποαποδίδει εξαιτίας των μνημών.

 

Για την ιστορία,το hitman είναι φιλικό προς τη ryzen αρχιτεκτονική(gaming evolved). Δηλαδή αν κοντράρεις ίντελ με ryzen ίσων cores και συχνοτήτων είναι από τα ελάχιστα games που θα πάρεις παρόμοιο αποτέλσμα.

Αυτό φαίνεται και από πρόσφατο συγκριτικό του hw unboxed με τους 1300X/1200(simulated) vs i5 7500. Το μόνο ίσως game που οι 4 core/4 thread ryzen φτάνουν τον 7500.

Με δεδομένο κιόλας ότι αξιοποιεί πολλά θρεντ είναι λογικό γιατί ο-ταβανιασμένος-1700 τα πάει τόσο καλά.

 

υ.γ.: Αξίζει να το τρέξω και γω σε 720p(αναγκαστικά) γιατί το αποτέλεσμά του μου φαίνεται λίγο χαμηλό, ειδικά σε dx11.

 

 

 

 

Το ότι κάποιοι κάθονται και τεστάρουν CPU βάζοντας ανάλυση 720p στα games με ξεπερνά. Μήπως να βάλουμε και 1024Χ768 που έπαιζα το 1999 το Thief;;

 

Κάθε δοκιμή έχει ένα στόχο.

Αν ο στόχος είναι να δεις την πραγματική gaming εμπειρία ενός συστήματος τότε δοκιμάζεις σε πραγματικές συνθήκες με αναλύσεις 1080p και άνω.

Αν ο στόχος είναι να συγκρίνεις cpu power ΚΑΙ ΜΟΝΟ, τότε πρέπει να φύγει κάθε gpu bottleneck από τη μέση. Απομονώνεις τον παράγοντα που σε ενδιαφέρει με άλλα λόγια.

 

Διαφορετικά οι φυσικοί  όταν κάνουν υποθέσεις περί μη ύπαρξης τριβής, για να μελετήσουν άλλες σχέσεις και παραμέτρους, είναι στόκοι με βάση το συλλογισμό σας.  Γιατί όλοι ξέρουμε ότι στον αληθινό κόσμο υπάρχει τριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spartan 117 οι διαφορες με το ανεβασμα των μνημων και το σφιξιμο στα timmings ειναι μονο στα games η εχει δει και αλλου.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει μιας και ασχολησε με το θεμα και μπραβο σου γι αυτο, αν για καποιον που δεν παιζει παιχνιδια με ryzen αξιζει να δωσει τα παραπανω λεφτα για να παει σε ενα ακριβο 3200-3400 mhz σετακι σε σχεση με τα πιο φθηνα 2666.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spartan 117 οι διαφορες με το ανεβασμα των μνημων και το σφιξιμο στα timmings ειναι μονο στα games η εχει δει και αλλου.

 

Η ερωτηση μου εχει να κανει μιας και ασχολησε με το θεμα και μπραβο σου γι αυτο, αν για καποιον που δεν παιζει παιχνιδια με ryzen αξιζει να δωσει τα παραπανω λεφτα για να παει σε ενα ακριβο 3200-3400 mhz σετακι σε σχεση με τα πιο φθηνα 2666.

 

Αν οι διαφορές σε τιμή είναι μικρές από τα 2666 στα 3000/3200 τότε αξίζει γενικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...