Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση χωρίς να γνωρίζω από sli...δεν παίζει να κρατάει πίσω το σύστημα ο sli driver; Κάνει ιδανικό scaling το hitman σε sli; Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω μην με εμπλέξετε στον πόλεμο...κουνάω και την λευκή μου σημαία μην με πάρουν τα βόλια...

Το τελευταίο που είχα ήταν CF και στα περισσότερα παιχνίδια είχα micro stuttering με sli ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά ήταν πάλι ενοχλητικό.

Τώρα να έχει τόσο διαφορά δεν νομίζω βέβαια (βασικά το αποκλείω) αλλά συμπέρασμα έτσι δεν μπορεί να βγεί.

Δεν υπάρχει ούτε μία σταθερά για να γίνει η μέτρηση!!!!

Σαν να λέμε οι πατάτες είναι φτηνότερες από τα αχλάδια ας φάμε πατάτες για φρούτο!

Τα ίδια κάνει και ο pirmen που τσουβαλιαζει Am4 1151 X99 x299 και κάνει κωλοτουμπες από θέμα σε θέμα, που να τον βρεις....

 

PS δεν συνεχίζω το θέμα απλά απαντώ στον φίλο, ελπίζω να μου το επιτρέπουν οι κόκκινοι φίλοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του πέφτει βαρύς ο κουραμπιές του 7700Κ με το sli.

Είναι ίσως ο μόνος λόγος για επιλογή Χ πλατφόρμας για gaming χρήση.

 

Είχα ένα θέμα πρόσφατα και πέρασα αρκετές ώρες με 2400-2666 μνήμες,

αν και δεν έχω κρατήσει μετρήσεις συντάσσομαι με τον σπαρτιάτη σχετικά με την επίδραση της ταχύτητας της ram.

Fallout 4, Skyrim modαρισμένο, Hearts of Iron IV και Stellaris (σε x3, x4 ταχύτητα), BF1 64mp (όχι τόσο εμφανές)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fallout 4 συμφωνώ μαζί σου για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να να εκφέρω άποψη εκτός του bf που παίζει ο γιος αλλά εκεί ειδικά σε 64αρι δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα.

Το fallout είναι στην κατηγορία κακογραμμένο, εάν κάποιος έχει αντίθετη άποψη πολύ ευχαρίστως να τον ακούσω αλλά το παιχνίδι έχει άπειρα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου τσατίζετε τον Spartan γιατι με γλυτώνει απο όλο το beta testing!!

 

Κάθε φορα που ποστάρει ο Elmor καινούργιο bios το κάνω flash μέσα σε λίγες ώρες είναι η αλήθεια, δεν είναι και ότι πιο έξυπνο αλλα ευτυχώς η Asus έχει αρκετά καλο track record με τα bios. Το 9920 έχει λύσει παντελώς το cold booting γιατί κάνει boot με διαφορετικό τρόπο.

 

Του πέφτει βαρύς ο κουραμπιές του 7700Κ με το sli.
Είναι ίσως ο μόνος λόγος για επιλογή Χ πλατφόρμας για gaming χρήση.
 
Είχα ένα θέμα πρόσφατα και πέρασα αρκετές ώρες με 2400-2666 μνήμες,
αν και δεν έχω κρατήσει μετρήσεις συντάσσομαι με τον σπαρτιάτη σχετικά με την επίδραση της ταχύτητας της ram.
Fallout 4, Skyrim modαρισμένο, Hearts of Iron IV και Stellaris (σε x3, x4 ταχύτητα), BF1 64mp (όχι τόσο εμφανές)
 
Ο 7700k σηκώνει και 4000+ μνήμες, απλά είναι πανάκριβες τώρα και τις προτείνεις δύσκολα λόγο του price spike. Από την μια οι μνήμες από την άλλη οι GPU με το mining, δύσκολος καιρός για PC build.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can confirm , όλα πάνε καλύτερα με υψηλά χρονισμένες μνήμες , στα παιχνίδια αλλά και overall στα windows, όποιος δεν με πιστευει ας ριξει ταχυτητα στις μνήμες του για να συγκρίνει overall windows experience (απο browsing μεχρι οτιδήποτε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που μπορώ να σας δείξω είναι ότι στο δικό μου μηχάνημα οι μνήμες παίζουν ρόλο στο CB.

 

 

Εγώ πάντως με 8gb ram (δεν παίζει ρόλο το αν είναι 8 η 16 φαντάζομαι, ε; ) στα 2666 (δεν πάει παραπάνω στην asrock gaming k4 ab350) και στα 3900 τον 1600, δεν βγάζω πάνω από 1301. 

Στα 2133 τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με 8gb ram (δεν παίζει ρόλο το αν είναι 8 η 16 φαντάζομαι, ε ;) στα 2666 (δεν πάει παραπάνω στην asrock gaming k4 ab350) και στα 3900 τον 1600, δεν βγάζω πάνω από 1301. 

Στα 2133 τα ίδια. 

 

Από 8 σε 16 θα δεις διαφορα λόγο single channel -> dual channel. Πρακτικά θα διπλασιάσεις το b/w. Το cinebench δεν είναι και το καλύτερο benchmark για μνήμες, σου δίνει κάποια extra points αλλα μικρή διαφορα συνολικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can confirm , όλα πάνε καλύτερα με υψηλά χρονισμένες μνήμες , στα παιχνίδια αλλά και overall στα windows, όποιος δεν με πιστευει ας ριξει ταχυτητα στις μνήμες του για να συγκρίνει overall windows experience (απο browsing μεχρι οτιδήποτε)...

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για Intel πλατφόρμα ή καλύτερα εκεί ήταν η αντιπαράθεση μας; Ή απλά θέλεις να τρολαρεις ρε ατιμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για Intel πλατφόρμα ή καλύτερα εκεί ήταν η αντιπαράθεση μας; Ή απλά θέλεις να τρολαρεις ρε ατιμε;

A sorry φιλε μου , οπως ειπα δεν διαβασα την αντιπαραθεση σας γιατι ήταν πολυ μεγαλη , απλα υπεθεσα οτι επειδή είμαι σε am4 thread μιλουσαμε για amd... Λάθος μου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A sorry φιλε μου , οπως ειπα δεν διαβασα την αντιπαραθεση σας γιατι ήταν πολυ μεγαλη , απλα υπεθεσα οτι επειδή είμαι σε am4 thread μιλουσαμε για amd... Λάθος μου...

Και για γάτα εάν σε ενδιαφέρει πάντως έχω, σοβαρά. Οκ κοπρακι είναι αλλά όταν ήταν μωρό δεν μπόρεσα να αντισταθώ και το πήρα σπίτι :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο δω φαινεται η fanboyila σου, για 150 διαφορετικους λογους. Πρωτον, γιατι ο 6600k δεν ειναι 3ετιας. Δευτερον, γιατι και 8ετιας να  ηταν, η τιμη του ειναι αυτη που ειναι. Τριτον, γιατι και ο 7600k που δεν ειναι "τριετιας" εχει πολυ παραπλησιες επιδοσεις, απλα αμα εβαζες τον 7600k δεν θα ακουγοταν μεγαλη η προσβολη, ενω τωρα αισθανεσαι πως με ταπωσες. 

 

Oποτε τι αγοραζεις με 300 κατοσταρικα? Tα fps του 7600k και το productivity του 6800k. Αμα οντως το θεωρεις κακο deal και δεν τα γραφεις επειδη εχεις πεισμωσει, ακολουθα την συμβουλη των απο πανω. Ζαναξ, μπανακια, φραπεδια στη ξαπλωστρα να χαλαρωσεις.

ΧΑχαχαχ

Αφού μ έχεις πει τόσα κ δεν βάζεις μυαλό θα σου πω και εγώ ένα καλό..

στην Κρήτη κάτι σαν εσένα τους λέμε "καρβούνι"

ψάχνεις να βρεις επιχειρήματα δεν τα καταφέρνεις και αρχίζεις τους χαρακτηρισμούς όταν εγώ ο ίδιος εχω πει ότι έστησα 1600x για Gaming

και ότι δεν θα έστηνα πλεον i5 γιατί τους θεωρώ παρωχημένους.. όσοι λοιπόν δεν στροφαρουν με τίποτα όμως τους λέμε "καρβουνι"

απλά σε προσγείωσα λιγάκι γιατί άρχισες και κ@τ...σες ανεξέλεγκτα στο forum με τον 1600 και ενταξει με τους i5 αλλά πήρες φόρα κ με τους i7.. την επόμενη pampers για να μην την ξαναπατήσεις.. άντε τώρα ξέρεις εσύ .. απέδειξε πόσο δίκιο εχω πάλι.. :P :lol: :lol:

Την πρόταση βλέπω την έμαθες δεν την επανέλαβες,είναι μια αρχή και αυτό.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑχαχαχ

Αφού μ έχεις πει τόσα κ δεν βάζεις μυαλό θα σου πω και εγώ ένα καλό..

στην Κρήτη κάτι σαν εσένα τους λέμε "καρβούνι"

ψάχνεις να βρεις επιχειρήματα δεν τα καταφέρνεις και αρχίζεις τους χαρακτηρισμούς όταν εγώ ο ίδιος εχω πει ότι έστησα 1600x για Gaming

και ότι δεν θα έστηνα πλεον i5 γιατί τους θεωρώ παρωχημένους.. όσοι λοιπόν δεν στροφαρουν με τίποτα όμως τους λέμε "καρβουνι"

απλά σε προσγείωσα λιγάκι γιατί άρχισες και [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>..σες ανεξέλεγκτα στο forum με τον 1600 και ενταξει με τους i5 αλλά πήρες φόρα κ με τους i7.. την επόμενη pampers για να μην την ξαναπατήσεις.. άντε τώρα ξέρεις εσύ .. απέδειξε πόσο δίκιο εχω πάλι.. :P :lol: :lol:

Την πρόταση βλέπω την έμαθες δεν την επανέλαβες,είναι μια αρχή και αυτό.. ;)

Nαι, σε ολα δικιο ειχες. Απο τα links του userbenchmark (που σε κραξε οποιος ειχε keyboard στον πλανητη Γη), απτο i5 7500 > 4770k , απτο 70% αξια μεταπωλησης σε 19 χρονια απο σημερα. Σε ολα μεσα επεσες.

 

Οπως σου συνεστησαν και οι αλλοι, φραπεδια, ζαναξ, μπανακι, ξαπλωστρα. Οταν ηρεμησεις απαντησε μου με απλες λεξουλες

 

 

 

1) Ειναι ο i5 7500 > 4770k οπως δειχνει το site που linkaris ή ειναι το site μπαρουφα, και αρα αρλουμπες linkaris?

 

2) Ειναι ο 6600k 3ετιας? 

 

3) Εχει χειροτερες επιδοσεις απο τον 7600k?

 

4) Ο 4770/90k γιατι δεν κρατησε τιμες 70% οπως λες? Αν φταινε οι μνημες, τοτε απο ποια προιστορια εβγαλες τα νουμερα?

 

PS1. Δεν ειπα πουθενα οτι ο 1600 ειναι καλυτερος απο τον 7700k στα games. Αλλα νταξει μωρε, αμα δεν βγαλεις και απτο κεφαλι σου κατι να μου την πεις πως θα γινει η δουλεια. Αφου στα υπολοιπα τρως ταπες, σε καταλαβαινω.

 

Οταν απαντησεις σε αυτα τα ερωτηματα (που σε ολα μεσα επεσες), θα σου ξαναπαντησω. Μεχρι τοτε ουτε καν τα posts σου δεν θα μπω στο κοπο να διαβασω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whitefanged έτσι από περιέργεια, τρέξε αν έχεις χρόνο τον 7700k με 2133 και 2666 το API Overhead bench από 3DMark, αν είχα τον 3570k θα έκανα εγώ σύγκριση αλλα τον έδωσα. Εμενα μου δείχνει σημαντικές διαφορες με διαφορετικές ταχύτητες σε μνήμες. Και τα drawcalls σε Dx11/Dx12 επηράζουν games φυσικά και όχι Cinebench :D

 

Edit: Ανέβασε ο The Stilt νέα preset για Hynix μνήμες: http://www.overclock.net/t/1624603/rog-crosshair-vi-overclocking-thread/24130#post_26242714

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...