Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται να βάλεις 720p, ούτως ή άλλως κανένας δεν τρέχει games σε 720p, ο άλλος τρώει μπουκάλι σε 1440p με overclocked 7700k με 1080 Sli (ούτε καν 1080 Ti Sli).

 

Edit: Palpatin μιας και είσαι στο ΔΠΘ, αυτό το μοντέλο το ξέρεις φαντάζομαι:

 

450px-The_Scientific_Method_as_an_Ongoin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειάζεται να βάλεις 720p, ούτως ή άλλως κανένας δεν τρέχει games σε 720p, ο άλλος τρώει μπουκάλι σε 1440p με overclocked 7700k με 1080 Sli (ούτε καν 1080 Ti).

Το 720p το γραφω γιατι δεν ξερω καν τι καρτα εχει. Αμα εχει καμια 1060 ας πουμε σε 1080p και πανω 0 διαφορα θα δει στις μνημες. 

 

Αλλα το εγραψα ηδη, αν η συζητηση γινεται για το θεωρητικο του θεματος, τοτε proper testing γινεται αναγκαστικα σε χαμηλη αναλυση για να εχεις 0 gpu bottleneck. Αν γινεται για το πρακτικο του θεματος, τοτε προφανως το test το κανεις στην αναλυση που θες να παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε man μου, "φαινεται" να μην παιζει ρολο λογω του υψηλου single thread, που το κανει δυσκολο να εισαι cpu bound με 7700k. Χτυπα ενα run σε 720p ας πουμε και οι διαφορες θα βγαλουν ματι. Εχει και κατι gaming tests στο digital foundry μεταξυ των i7 που δειχνει την διαφορα στις μνημες

Είπα και το ξαναλέω διαφορές μόνο σε ελάχιστα ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΑ ή συγκεκριμένα port's.

Άλλωστε είπα πόσα διαφορετικά να τρέξω και το ένα του μυρίζει το άλλο του ξυνιζει.

Ε τι άλλο να κάνω να πάω να δώσω 1500-1600€ για να του κάνω το χατήρι;

Αν θέλει να τα πληρώσει εφόσον τον βγάλω λάθος πολύ ευχαρίστως σε διαφορετική περίπτωση όχι φίλε μου δεν άρχισα τα χάπια για να κάνω κάτι τέτοιο για τον Spartan.

 

Όσο για την περίπτωση σου (με τις μνήμες) θα σου στείλω μερικά timings για Hynix να δοκιμάσεις γιατί ο "ειδικός" δεν το έχει το άθλημα ;)

Δεν χρειάζεται να βάλεις 720p, ούτως ή άλλως κανένας δεν τρέχει games σε 720p, ο άλλος τρώει μπουκάλι σε 1440p με overclocked 7700k με 1080 Sli (ούτε καν 1080 Ti).

 

Edit: Palpatin μιας και είσαι στο ΔΠΘ, αυτό το μοντέλο το ξέρεις φαντάζομαι:

 

450px-The_Scientific_Method_as_an_Ongoin

Το σίγουρο είναι ότι δεν σπουδάζω εκεί ;)

Προφανώς ούτε και εσύ μιας και ακόμη δεν καταλαβαίνεις καν τις σταθερές σε μια μέτρηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καθαρα για εγκυκλοπαιδικους λογους, τρεξε ενα game με 2100 στις μνημες και τον CPU να maxari 100% τα threads, και αλλο ενα run στα 3600 (η οσο πανε οι μνημες σου τελος παντων) επισης με τον CPU να maxari threads. Ειμαι σιγουρος οτι θα εχει διαφορες.

Τωρα οπως ειπα και πριν, το ποσο σημασια εχει στο real world ειναι αλλο θεμα. Προφανως καμια, μιας και 0 σημασια εχει αν σε καποια settings που ειναι διαφορετικα απο αυτα που παιζεις βγαζεις καλυτερα νουμερα.

PS1. Peace μαγκες, κραταω λευκη σημαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ούτε και εσύ μιας και ακόμη δεν καταλαβαίνεις καν τις σταθερές σε μια μέτρηση ;)

 

Σταθερές υπάρχουν μονο αν έχεις πολλά hardware setups, κάτι το οποιο δεν έχω. Βρίσκω οποτε όχι ένα rig που είναι θεωρητικά στα ίδια επίπεδα σε game perf με εμενα αλλα αρκετά πιο πάνω (overclocked 7700k, 1080 Sli). Άρα υπάρχει ένα σημαντικό προβάδισμα υπέρ του αλλου setup σε θεωρητικό game perf. Στην πράξη όμως δεν το βλέπουμε, άρα κάπου τρώει μπουκάλι, στο μονο πράμα που περνάω το rig του για game perf είναι στις μνήμες, ποσο κάνει 1+1; Και όχι στα 720p, αλλα 1440p, που είναι και ένα ρεαλιστικό σενάριο για ένα τέτοιο setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαβασα κανεναν σας για να καταλαβω γιατι μαλώνετε (too long) αλλά υπάρχουν και τα pm ρε παιδια... Μαλωστε εκει και πείτε μας ποιος κερδισε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Spartan έχει δείξει με αυτά που ποστάρει τουλάχιστον, ότι είναι ένας σοβαρός χρήστης και κάνει ο ίδιος τεστ πρώτα. Έχει βοηθήσει αρκετό κόσμο... Άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς δεν νομίζω να έχει προκαλέσει ποτέ.

Μερικοί που έχει @αμήσει όλα τα θέματα με το ύφος 1000 καρδιναλίων που έχετε και τις @αμωειρωνίες σας μην αποτρέψετε και άλλους χρήστες να γράφουν κάτι σοβαρό εδώ. 

Έχετε κουράσει δυστυχώς.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tl;dr Γιατί ειρωνεύεται ο επιστήμων χωρίς να μπορεί να προσφέρει κάτι στο θέμα.

Να προσφέρω τι βρε αδερφέ;

Είπα να τρέξω 10 πράγματα και σου ξυνισαν όλα;

Να κατεβάσω Arma 2 να σου κάνω το χατίρι;

Εκεί στο είπα θα δούμε διαφορές ευχαριστώ πολύ και δεν χρειάζεται να τερματίσει ούτε η κάρτα ούτε το CPU απλά η μηχανή του είναι για τα μπάζα.

Επιμένεις για κάτι που δεν γνωρίζεις και πρέπει εγώ να αποδείξω με δικές σου συνθήκες setup ότι έχω δίκαιο;

Το δέχτηκα και αυτό στην τελική, περιμένω τις κάρτες μαζί με εσένα για καφεδάκι.

Απλά μετά θα φύγεις χωρίς τις κάρτες γιατί είσαι extra large και τα λαθοι πρέπει να πληρώνονται.

Στο μεταξύ μιας και δεν θέλω να το συνεχίσω γιατί καταντάει γελιο και έχει τελειώσει και ο καφές μου θα σου πω που κάνεις λάθος.

Είπα δεν μετράει σε Intel και είπα όμως σε ορισμένες περιπτώσεις ναι μετράει, έκανα αναφορά και σε μερικά παιχνίδια όπως επίσης μπορώ να σου πω και μερικά benchmark, εσύ πιαστηκες στο πρώτο μέρος και ήρθες φορτωμένος λες και είσαι ο γκουρού και εγώ δεν ξέρω τι.

Γράφεις και μόνος σου βαρέθηκα να διαβάζω ότι δεν παίζουν ρόλο και ακόμη και αν ψάξεις στο www ακόμη και εκεί που θα δεις διαφορές (σε αυτά που λέω εγώ δεν έχουν) θα δεις 0.5% σε τερατώδη συστήματα.

Αν θέλεις να κάνεις την τρίχα τριχιά πρόβλημα σου αλλά μην επιμένεις.

 

Σημείωση την διαφορά αυτή μπορεί κάποιος να την δει και από την αύξηση από 8 σε 16gb, εάν για εσένα αυτό κάνει για διαφορά και εγώ μαζί σου αδερφέ και εγώ μαζί σου έλα όμως που αυτές οι διαφορές δεν είναι μετρήσιμες.

Να μου πεις για Ryzen να σου πω ΝΑΙ γιατί είναι η πλατφόρμα έτσι, όπως πχ η Χ58 ήθελε σφιχτά timings περισσότερο από MHz όπως οι Thuban ήθελαν ανέβασμα το HT (αν το θυμάμαι καλά) κτλπ κτλπ.

 

Για αυτό πριν αρχίσουμε να την λέμε σε κάποιον πρώτα διαβάζουμε, μετά κατανοούμε και μετά γράφουμε. Εσύ ήρθες εδώ γιούρια και τσιτες και άλλα καλουδια.

Τελευταίο από εμένα και όποιος κατάλαβε κατάλαβε και όταν λέω τελευταίο το εννοώ, όχι σε βάζω ignore και περιμένω με το F5 να την πω στον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις για κάτι που δεν γνωρίζεις και πρέπει εγώ να αποδείξω με δικές σου συνθήκες setup ότι έχω δίκαιο;

 

Εσύ γνωστη, φώτισε μας με τις γνώσεις σου με κάποια δεδομένα, σε παρακαλώ γιατί δεν καταλαβαίνω από αυτά. :D

 

Όπως είπα, αέρας κοπανιστός, εγώ λέω σε games κάνει διαφορα εσύ μου λες να τρέξεις xtu και cinebench. Φαίνεται μάλλον ότι από τις πολλές γνώσεις κόλλησε το μηχάνημα και δεν παίρνει άλλο, θέλει format. 

 

Αυτά τα passive aggressive δεν περνάνε σε εμενα και θα κάνω ψυχρό callout με το που γραφεις κάτι τέτοιο. Αν θες να αποδείξεις οτιδήποτε, σου έδωσα λύση, δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Spartan έχει δείξει με αυτά που ποστάρει τουλάχιστον, ότι είναι ένας σοβαρός χρήστης και κάνει ο ίδιος τεστ πρώτα. Έχει βοηθήσει αρκετό κόσμο... Άσχετα αν συμφωνείς ή διαφωνείς δεν νομίζω να έχει προκαλέσει ποτέ.

Μερικοί που έχει @αμήσει όλα τα θέματα με το ύφος 1000 καρδιναλίων που έχετε και τις @αμωειρωνίες σας μην αποτρέψετε και άλλους χρήστες να γράφουν κάτι σοβαρό εδώ.

Έχετε κουράσει δυστυχώς.

Αυτά που ποσταρει μπορείς να πας από το ocnet να τα πάρεις και εσύ, προσωπικές επιθέσεις απλά δεν δέχομαι.

Το ποιος γνωρίζει και ποιος όχι μάλλον δεν θα το κρίνεις εσύ έτσι δεν είναι;

Όσο για το ύφος που λες εγώ είπα και ανέλυσα την θέση μου, αν θέλεις να το πάρεις πατριωτικά και σου θίξαμε τον γκουρού πολύ ευχαρίστως να το κάνεις.

Άντε παρεούλα τώρα και να σας δω και από Hwbot καμια φορά μιας και είσαι και εσύ master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εσύ πέρα από την ειρωνεία, τι προσφέρεις ακριβώς στο θέμα, για εξήγησε. Ειρωνεύεσαι τους πάντες και τα πάντα και σε πειράζει όταν σου μιλάει κάποιος όπως μιλάς σε όλους τους άλλους. Δεν είναι πανεπιστήμιο εδώ, ούτε η αίθουσα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση χωρίς να γνωρίζω από sli...δεν παίζει να κρατάει πίσω το σύστημα ο sli driver; Κάνει ιδανικό scaling το hitman σε sli; Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω μην με εμπλέξετε στον πόλεμο...κουνάω και την λευκή μου σημαία μην με πάρουν τα βόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση χωρίς να γνωρίζω από sli...δεν παίζει να κρατάει πίσω το σύστημα ο sli driver; Κάνει ιδανικό scaling το hitman σε sli; Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω μην με εμπλέξετε στον πόλεμο...κουνάω και την λευκή μου σημαία μην με πάρουν τα βόλια...

 

Αν ίσχυε αυτό στα max (που κάνει peak το GPU util) δεν θα έβλεπες 100% scaling. Το έγραψα αλλα είναι λίγο ψηλά γράμματα, εγώ είχα 284 fps max με 3584 cuda cores, αυτός 406 με 5120 cuda cores. Το frequency το είχε στα 2000+.

 
5120/3584 = 1.42 = 42%+
406/284 = 1.43 = 43%+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου τσατίζετε τον Spartan γιατι με γλυτώνει απο όλο το beta testing!! Αν κάποιος τον διώξει με την συμπεριφορά του θα εχει να κανει με μενα !!! (πλακα κανω μη μασατε! φοβαμαι τα αίματα :)  )

 

Παμε σε μία πιο σημαντική ερώτηση τώρα , θελω να πάρω γάτα! Βρετανική Κοντοτριχη ή Scottish Fold? (ποια τρέχει καλύτερα? την θέλω κυρίως για games... )

 

https://www.youtube.com/watch?v=z5OXON8vIaA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...