Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Άρα CPU bound :P
 
Καλογραμμένο και CPU bound δεν υπάρχει εκτος και αν είναι υπερβολικά physics based, αλλα και πάλι σε καλογραμμένα games κάνουν off-load physics σε compute στην GPU.

 

 

Υπάρχουν διάφορα strategy παιχνίδια που είναι καθαρά cpu bound και δεν είναι κακογραμμένα. Όπως πχ το cities, transport fever* ή το factorio.

 

*αυτό έχει τα θεματάκια του αλλά anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Για να γυρίσουμε και λίγο on-topic, άρχισα να δοκιμάζω τα preset του The Stilt από την C6H, 3600 με αυτά τα αποτελέσματα σε Aida64:
 
23yai8.png

 

 

Θα είχε ενδιαφέρον ένα συγκριτικό 3466CL14 με 3600CL15 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα πριν 1 μηνα, ειπα πριν 4 μηνες, πριν την ελευση των Ryzen! Σταματα να βγαζεις πραματα απτο κεφαλι σου για να καλυψεις τις αρλουμπες που γραφεις. 

 

Και οσο παει το κανεις και χειροτερο. Εκτιθεσαι και το καθετι που γραφεις αναιρει κατι αλλο που ειπες 2 ποστ πιο πισω. Για ονομα του θεου, σταματα να λες αρλουμπες.

 

ΝΑΙ, τα παραδειγματα μου ειναι με ddr3, εσυ την δικια σου εκτιμηση που βασισες στην προιστορια οπως εγραψες 2 ποστ πισω τι ακριβως εννοουσες? Μα, ΦΥΣΙΚΑ τους παλιοτερους i7, ξερεις, αυτους που εχουν ddr3. Δηλαδη, εσυ εκρινες οτι σε 3 χρονια ο 7700k θα πωλειται στο 70% της αξιας βαση της προιστοριας, των προηγουμενων δηλαδη i7 που εχουν ddr3 μνημη, αλλα τωρα που σου λεω οτι εχεις αδικο και οι i7 δεν πωλουνται τοσο οσο "εκτιμησες" φερνεις σαν αντεπιχειρημα οτι εχουν ddr3 μνημη!!! Εισαι μια αρλουμπα με keyboard. Αλλα ειπαμε, για αλλη μια φορα αυτοαναιρεσαι και κανεις τριπλες πιρουετες να αλλαξεις το θεμα. 

 

Και to the point, 280€ ΣΗΜΕΡΑ σφραγισμενος 7700k. Αλλα εσυ σε 3 χρονια απο τωρα θα πουλησεις μεταχειρισμενο 3ετιας εκτος εγγυησης στο 70% της τιμης. Ρε ο σκυλος μου διαβαζει τα μνματα σου και γελαει, ημαρτον δηλαδη.  Βεβαια και σε 3 χρονια απο τωρα που θα ειμαστε και 100% σιγουροι οτι αυτα που γραφεις ειναι αρλουμπες, θα ξαναγυρισεις στο "ναι αλλα ειναι με ddr4 μνημες που δεν ενδιαφερουν καποιον το 2020". 

 

Και σε ρωταω για 15η φορα, 7500 > 4770k ή παραδεχεσαι οτι το link που εδωσες ηταν για τα σκουπιδια? Τελικα θα μου βρεις προταση στα 350€ καλυτερη η παραδεχεσαι οτι δεν υπαρχει και ειχα δικιο και εσυ αδικο, οπως συνηθως, παρολο που υποστηριζεις το αντιθετο? Γιατι σε 1 πραγμα μεσα δεν εχεις πεσει, απλα σε κανω ρομπα και το αγνοεις :)

Το έχεις καταλάβει φαντάζομαι ότι με αυτά που γράφεις έχεις πάρει την πρωτιά ετσι ?

Θα σου απαντήσω για τελευταία φορά γιατί το επίπεδο σου δεν περνάει κανένα στάνταρ διαλόγου..

 

Πόσο το αγόρασε αυτό το παλικάρι τότε ? ο 4770 ήταν από τους επιτυχημένους επεξεργαστές ?  πόσο το πουλάει το set σήμερα ? πόσο του βγήκε η χρήση ? η δικη μου εκτίμηση ειναι κάπου στο 55% για να σου κάνω και το χατήρι. > http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/949680-4770%CE%BA-gigabyte-z87x-ud3h-16gb-corsair-vengeance-212-evo-cooler/

 

Κρίνεις από την Ιστορία αλλά αναλογικά εκτός αν θέλεις να εξoμoιωσουμε την μεταπολιτική αξία των Ryzen με τους FX ..

Αν λοιπόν ο φανατισμός σου δεν σε αφήνει να κάνεις μια τόσο απλή σκέψη και από την άλλη σε κάνει να νομίζεις ότι ο 1600 κ@τουραει όπως εσύ είπες όλους τους επεξεργαστές και εδώ είναι 2 θέσεις μόλις πάνω από τον κλειδωμένο 6600 σχεδόν 3ετιας καταλαβαίνεις νομίζω ότι κάτι δεν υπολόγισες σωστά.

Αλλά σου είπα είσαι κουραστικός και όσο σου απαντάνε γίνεσαι και ανάγωγος,μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις ότι έχεις και αγόρασες,αλλά όταν νιώθεις τα πόδια σου να ξεκολλάνε απο το πάτωμα ρίχνε και καμιά ματιά εδώ για να προσγειώνεσαι,όχι τίποτα άλλο γιατί αν πέσεις από ψηλά θα χτυπήσεις...  http://cpu.userbenchmark.com/Comparison

 

Αυτά. Οταν θα γράψεις ποστ χωρίς χαρακτηρισμούς με επιχειρήματα,με ευγένεια στον συνομιλητή πάνω απ'ολα τότε και μόνο τότε μπορεί να πάρεις ξανά απάντηση από εμένα .. αν συνεχίσεις ετσι απλά θα φας ένα μεγαλοπρεπέστατο ignore.. clean and clear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο το αγόρασε αυτό το παλικάρι τότε ? ο 4770 ήταν από τους επιτυχημένους επεξεργαστές ?  πόσο το πουλάει το set σήμερα ? πόσο του βγήκε η χρήση ? η δικη μου εκτίμηση ειναι κάπου στο 55% για να σου κάνω και το χατήρι. > http://www.insomnia.gr/classifieds/hardware/cpu/949680-4770%CE%BA-gigabyte-z87x-ud3h-16gb-corsair-vengeance-212-evo-cooler/

Ανοιχτη αγγελια που δεν εχει πουλησει δεν μου λεει τιποτα απολυτως. Το θεμα δεν ειναι ποσο τον εβαλε στην αγγελια, το θεμα ειναι ποσο θα πουληθει. Αλλα και ετσι να το πας, λαθος εισαι, μιας και αλλο 55 αλλο 70, σωστα? 

Υπαρχουν παντως και αλλες αγγελιες παρομοιες (χωρις ψυκτρα) στα 350. Οποτε το 70 πως το εκρινες απο τους προηγουμενους i7 οταν τελικα τα νουμερα σου, οπως μονος σου μας δειχνεις με το link ειναι λαθος? 

 

 

Κρίνεις από την Ιστορία αλλά αναλογικά εκτός αν θέλεις να εξoμoιωσουμε την μεταπολιτική αξία των Ryzen με τους FX ..

Δεν ειπα εγω πουθενα οτι κρινω απο την ιστορια, ΕΣΥ το ειπες! Και τωρα που σε διαψευδει, λες οτι φταινε οι ddr3 μνημες. Οποτε απο ΠΟΙΑ ιστορια εκρινες οτι οι i7 φευγουν στο 70% 3 χρονια μετα σαν μεταχειρισμενοι, οταν οι μονοι i7 3ετιας φορανε ddr3? Ασε ξερω, δεν θα απαντησεις παλι. Αφου το ξερουμε οτι απτο κεφαλι σου το βγαλες.

 

 

Αν λοιπόν ο φανατισμός σου δεν σε αφήνει να κάνεις μια τόσο απλή σκέψη και από την άλλη σε κάνει να νομίζεις ότι ο 1600 [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script> όπως εσύ είπες όλους τους επεξεργαστές και εδώ είναι 2 θέσεις μόλις πάνω από τον κλειδωμένο 6600 σχεδόν 3ετιας καταλαβαίνεις νομίζω ότι κάτι δεν υπολόγισες σωστά.

Αλλά σου είπα είσαι κουραστικός και όσο σου απαντάνε γίνεσαι και ανάγωγος,μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις ότι έχεις και αγόρασες,αλλά όταν νιώθεις τα πόδια σου να ξεκολλάνε απο το πάτωμα ρίχνε και καμιά ματιά εδώ για να προσγειώνεσαι,όχι τίποτα άλλο γιατί αν πέσεις από ψηλά θα χτυπήσεις...  http://cpu.userbenchmark.com/Comparison

 

Αντε παλι με το userbenchmark. 30 ατομα σου γραψανε οτι αμα σεβεσαι τον εαυτο σου μην linkariς αυτο το πραμα, εσυ εκει.

 

Οποτε ξαναρωταω, για 16η φορα, και που παλι δεν θα απαντησεις γιατι ξερεις οτι εχεις αδικο as usual, συμφωνα με το link σου ο i5 7500 > 4770k, σωστα? Αν οχι, τοτε προφανως το link που ποσταρις ειναι μια αηδια και μιση οποτε πιο το νοημα να το ποσταρις?

 

Oσο για τον 6600k, αυτον εδω εννοεις?

 

 

ci3a4gnbjogy.jpg

 

 

 

ή αυτον?

 

 

maxresdefault.jpg

 

 

Και μιας και μας αρεσουν και τα games, μηπως μας λες αυτον?

 

 

 

 

 

 

Που κοντευει να κανει κυκλο το κοντερ του cpu usage και να αρχισει ξανα απο το 0%? Θα εβαζα και αλλα productivity benchmark αλλα δυστηχως ειναι τοσο χαμηλα τα νουμερα του 6600k που στα περισσοτερα ειναι εκτος καδρου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχ

Ρε μπαγάσα αυτή είναι "η λογική της Ντάγκλας"

Όταν σου απαντάει ο άλλος και επειδή δεν μπορείς μάλλον να καταλάβεις την απάντηση

απλά επαναλαμβάνεις την ερώτηση σαν κασετόφωνο.. και φυσικά ξαναλές τα δικά σου..

Διάβασε την ! μια γ@μημενη μικρή πρόταση είναι δεν είναι και Ιλιάδα στα χρωμάτισα κιόλας !!

 

Κρίνω από την Ιστορία αλλά αναλογικά εκτός αν θέλεις να εξoμoιωσουμε την μεταπολιτική αξία των Ryzen με τους FX .. (άλλαξα και το πρόσωπο μήπως αυτό σε μπέρδεψε)

 

Τώρα για τα υπολοιπα ! μπράβο σου αγόρασες fps 3ετιας το 2017 σε συμφέρουσα τιμή. ! (τραγικό)

Τουλάχιστον μην τολμήσεις και αλλάξεις την ψήκτρα μ'αρεσει πολύ. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζόρια καλοκαιριάτικα με τους Ryzen...γιατί έτσι παίδες...μπανάκι με βουτιά το κεφάλι σίγουρα προτείνω...να κατέβει η θερμοκρασία του εγκεφάλου...ρε τι διαβάζουμε 500 σελίδες τώρα;;; Πως πείτε μου πως στο καλό θα βλέπατε περισσότερους από 4 πυρήνες από την Intel σε σχετικά φυσιολογική τιμή αν δεν υπήρχαν οι άκρως επιτυχημένοι Ryzen; Πως να το κάνουμε τώρα, είναι απόλυτα πετυχημένο launch επεξεργαστή από την AMD μια 5-6ετία μετά!!! Όλα τα υπόλοιπα είναι ότι να ναι πονεμένες ιστορίες...καταπιείτε το όσοι δεν μπορείτε εύκολα με ένα μαλόξ για το στομάχι μαζί...άντε να μαθαίνουμε και καμιά πληροφορία εδώ μέσα και όχι να πρέπει να πάρουμε ποπ κορν για να βλέπουμε σαπουνόπερα!!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πλεον στην CHVI δουλεύω με wifi , έβαλα την intel (φτου σατανα...) 8265 m.2 καρτούλα και πάει καλά στα 5Ghz, μεχρι στιγμής το προτιμάω απο το powerline που επίσης έχω...

 

Υ.Γ.Οδηγό δεν έκανα όπως είχα υποσχεθει γιατι βαρεθηκα αλλά αν κάποιος θέλει καμία συμβουλή μη διστάσει να με ρωτήσει οτιδήποτε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για τα υπολοιπα ! μπράβο σου αγόρασες fps 3ετιας το 2017 σε συμφέρουσα τιμή. ! (τραγικό)

Τουλάχιστον μην τολμήσεις και αλλάξεις την ψήκτρα μ'αρεσει πολύ. ;)

Και απο δω φαινεται η fanboyila σου, για 150 διαφορετικους λογους. Πρωτον, γιατι ο 6600k δεν ειναι 3ετιας. Δευτερον, γιατι και 8ετιας να  ηταν, η τιμη του ειναι αυτη που ειναι. Τριτον, γιατι και ο 7600k που δεν ειναι "τριετιας" εχει πολυ παραπλησιες επιδοσεις, απλα αμα εβαζες τον 7600k δεν θα ακουγοταν μεγαλη η προσβολη, ενω τωρα αισθανεσαι πως με ταπωσες. 

 

Oποτε τι αγοραζεις με 300 κατοσταρικα? Tα fps του 7600k και το productivity του 6800k. Αμα οντως το θεωρεις κακο deal και δεν τα γραφεις επειδη εχεις πεισμωσει, ακολουθα την συμβουλη των απο πανω. Ζαναξ, μπανακια, φραπεδια στη ξαπλωστρα να χαλαρωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε στο σημείο με τον 6600-7600 δεν έχει άδικο ;)

Ίδια CPU είναι και ο δεύτερος μια ιδέα μπροστά λόγο των MHz το IPC 0 εις το πηλίκον.

Ήταν η προτελευταία ταρζανια/άρμεγμα που έκανε η Intel, η τελευταία είναι ο i5/i7 στο Χ299 ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή βλέπω αυτό το "στους Intel οι μνήμες δεν κάνουν διαφορα" και με κάνει trigger, έκατσα να ψάξω λίγο και βρήκα αυτό:

 


 

1080 Sli με 7700k στα 4.7GHz και 3200CL16 μνήμες (Corsair LPX), 1440p Dx12 Ultra bench, δείτε προς το τέλος του bench τα average που βγάζει αυτός και τα average που βγάζω εγώ στα ακριβώς ίδια frame:

 

7700ktfxr3.jpg

1700i4ltf.jpg

 

7700_27kx6o.jpg

1700_207ai8.jpg

 


Τα έκανα resize για bandwidth, αλλα ανέβασα και .png 1440p εικόνες για τους απιστους :P

 




 


7700k 4.7GHz vs R7 1700 4.0GHz

3200C16 vs 3466 LL+

1080 Sli vs 1080 Ti

 

1080 Sli = 5120 cuda cores

1080 Τι = 3584 cuda cores

 

Στα max fps φαίνεται η διαφορα: 280 vs 400, 400/280 = 1.42%, 5120/3584 = 1.42%

 

Για κανένα λόγο δεν πρέπει να είμαι στα ίδια με τον 7700k με χαμηλότερες συχνότητες και χειρότερο GPU performance. Άρα ναι, σε 1440p ρίχνουν μπουκάλι οι μνήμες στον 7700k και στις 1080 Sli, και ας είναι "3200" ταχύτητα. Και για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράματα:



  • Σε games ο 7700k είναι σχεδόν πάντα πιο γρήγορος από τον 1700 σε avg fps



  • Για να δείτε διαφορες πρέπει να μην είστε GPU bound (οποτε διαφορες βλέπεις σε high-end συστήματα και όχι με 480/580/1060 κτλ)



  • Οι μνήμες είναι πολύ σημαντικές, τουλάχιστον όσο σημαντικές όσο η συχνότητα του επεξεργαστή, μπορεί και παραπάνω



  • Αυτό αλλάζει από τίτλο σε τίτλο


Αυτά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην σε τριγκαρει καθόλου.

Και όταν λέω δεν παίζει ρόλο ναι δεν παίζει ρόλο, τώρα αν πας να βρεις 1-2 benchmark και άλλα 2 παιχνίδια ευχαριστώ πολύ αυτό μπορώ να στο πω και εγώ ο ίδιος.

Αν θέλεις πολύ ευχαρίστως να σου βγάλω ένα Cinebench έτσι στα γρήγορα με 2133 auto και 3200 με καλύτερα timings από 2133.

Αν πάμε τώρα σε παιχνίδια με σιγουριά μπορώ να σου πω ότι στο Arma 2 καλύτερα να ανεβάσεις μνήμες και cache παρά συχνότητα και πάει λέγοντας.

Στο σύνολο όμως που αναφέρομαι ναι δεν παίζουν ρόλο, εάν εσύ θέλεις να την δεις κάπως πολύ ευχαρίστως αλλά το μπαμπά έλα να σου δείξω τα χωράφια σου δεν νομίζω να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...