Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να δω τιμή μεταχειρισμένου Core i7 7700Κ σε έναν χρόνο από τώρα που θα έχει βγει ο 6-Core CannonLake στα 300-350$.

 

Ούτε εμένα με ενθουσίασαν οι RYZEN, μόνο και μόνο γιατί δεν ανεβαίνουν πάνω από τα 4GHz. Αν ο R5 1600 έφτανε στα 4.4 με 4.6GHz θα μιλάγαμε για το απόλυτο CPU του 2017, αλλά μάλλον πρέπει να περιμένουμε τον Ryzen+ to 2018. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο σύνολο όμως που αναφέρομαι ναι δεν παίζουν ρόλο

 

Σε games έχει μεγάλες διαφορες, αν θες να αποδείξεις το αντίθετο κάτσε κανε ερευνα και πρόσφερε αποτελέσματα που να υποστηρίζουν αυτό που λες(όπως κάνω εγώ), οι ειρωνείες για χωράφια δεν προσφέρουν πολλά στο θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

PS όταν ψάχνεις να την πεις σε κάποιον μην κάνεις σύγκριση με ένα benchmark που βρήκες και εγώ δεν ξέρω που σε διαφορετική πλατφόρμα με sli και το 2016.

Σύγκριση τέτοιου είδους μπορεί να γίνει με σταθερά τα πάντα (έκδοση παιχνιδιού, πλατφόρμα, έκδοση οδηγού κτλπ) και η μοναδική αλλαγή στις μνήμες, όλα τα άλλα ούτε μανάβικα δεν μπορούν να θεωρηθούν.

Φιλικά πάντα έτσι; Γιατί σε βλέπω λίγο τσίτα.

Σε games έχει μεγάλες διαφορες, αν θες να αποδείξεις το αντίθετο κάτσε κανε ερευνα και πρόσφερε αποτελέσματα που να υποστηρίζουν αυτό που λες(όπως κάνω εγώ), οι ειρωνείες για χωράφια δεν προσφέρουν πολλά στο θέμα.

Απάντηση πήρες από το PS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS όταν ψάχνεις να την πεις σε κάποιον μην κάνεις σύγκριση με ένα benchmark που βρήκες και εγώ δεν ξέρω που σε διαφορετική πλατφόρμα με sli και το 2016

 

"Published on Mar 6, 2017"

 

Μάθε να διαβάζεις πριν πας να την πεις σε κάποιον, όπως λες ;)

 

Το παιχνίδι με τις ειρωνείες μπορώ να το παίξω και εγώ. Τσίτα είμαι γιατί διαβάζω χρονια ότι οι μνήμες δεν κάνουν διαφορα και είδα διαφορα και με τον 3570k, αλλα και με τον 1700 και με διαφορετικές GPU.

 

Edit: Ότι και driver να έχει με 1080 Sli και 7700k overclocked πρέπει να με περνάει άνετα σε fps αν οι μνήμες όντως δεν κάνουν διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το Cinebench σε χάλασε... Αλλά δεν θα καθίσω να βάζω παιχνίδι τώρα να μετράω ρε αδερφέ για κάτι που γνωρίζω, εφόσον εσύ είσαι ο ειδικός μπορείς να το κάνεις εσύ ;)

Να μου έλεγες σε pi να σου πω ναι εκεί μπορείς να κατέβεις και 1-2 sec στα 8 λεπτά :D θέλεις να το μεταφράσεις μήπως σε FPS αυτό και θα βρεις τι; Το 0.1% ή το 1% που είναι ουσιαστικά μέσα στα πλαίσια λάθους; Εδώ στα 10 benchmark που θα κάνεις στο ίδιο σύστημα θα πάρεις 10 διαφορετικές με δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αερολογίες, ειρωνείες κτλ

 
Θα σου απαντήσω όταν έχεις δεδομένα που να αποδεικνύουν αυτά που λες, και όχι σε cinebench που έχει ελάχιστες διαφορες με ram αλλα σε CPU bound games.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Published on Mar 6, 2017"

 

Μάθε να διαβάζεις πριν πας να την πεις σε κάποιον, όπως λες ;)

 

Το παιχνίδι με τις ειρωνείες μπορώ να το παίξω και εγώ. Τσίτα είμαι γιατί διαβάζω χρονια ότι οι μνήμες δεν κάνουν διαφορα και είδα διαφορα και με τον 3570k, αλλα και με τον 1700 και με διαφορετικές GPU.

 

Edit: Ότι και driver να έχει με 1080 Sli και 7700k overclocked πρέπει να με περνάει άνετα σε fps αν οι μνήμες όντως δεν κάνουν διαφορα.

Hitman 2016 λέει το video λες να.μην βλέπω τόσο;

Ειρωνεία είναι να σου λέει κάποιος τον σωστό τρόπο μέτρησης;

Εγώ μια ζωή διαβάζω από όλους να γκρινιάζουν για τις συνθήκες μέτρησης εάν δεν αναγράφονται στο εκάστοτε site και εσύ τα διέλυσες όλα έτσι γιατί μπορείς!!

Άντε έλα πες μου που είδες διαφορά με τον 3570. Ρε τι τραβάω με εσάς.

 

 

Θα σου απαντήσω όταν έχεις δεδομένα που να αποδεικνύουν αυτά που λες, και όχι σε cinebench που έχει ελάχιστες διαφορες με ram αλλα σε CPU bound games.

Μα καλά μέχρι χθες δεν διάβαζα εδώ μέσα ότι το CB παίρνει από μνήμες; Σε άλλο φόρουμ το διάβασα;

Να σου αποδείξω εγώ κάτι το οποίο εσύ δεν μπορείς να το αποδείξεις;

Συμβουλή: καφεδάκι επειγόντως.

Άντε να τρέξω ένα.... 3D Mark?

Μη μου πεις πάλι ότι δεν είναι παιχνίδι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και xtu αν θέλεις τρέχω.

Και θα σου λέω μέχρι να σβήσει ο Ήλιος γιατί απλά έχεις υφακι τι μπορώ να τρέξω και εσύ να λες δεν μου κάνει.

Κατάλαβες;

Εγώ δεν σε βάζω ignore καλά είναι να διαβάζω και μικρούς που μαθαίνουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να γκρινιάζεις για υφάκι όταν μιλάς όπως μιλάς σε όλους εδώ μέσα. Τρέξε όσα synthetic benchmarks θες, that's not the point. Τρέξε games με διαφορετικά timings/memclk σε CPU bound καταστάσεις, πόσταρε αποτελέσματα και μετά βλέπουμε. Μέχρι τότε ότι λες είναι αέρας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 πόντοι είναι διαφορα, αλλα ελαχιστη, και μπορεί να φταίει το ότι είναι linked το IF στην ταχύτητα των ram, σε games μπορεί να δεις και 50 fps διαφορα με καλές μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να γκρινιάζεις για υφάκι όταν μιλάς όπως μιλάς σε όλους εδώ μέσα. Τρέξε όσα synthetic benchmarks θες, that's not the point. Τρέξε games με διαφορετικά timings/memclk σε CPU bound καταστάσεις, πόσταρε αποτελέσματα και μετά βλέπουμε. Μέχρι τότε ότι λες είναι αέρας.

Ακυρωσες όλο το Hwbot αδερφέ, έτσι απλά γιατί μπορείς φυσικά.

Σε παρακαλώ βάλε ignore να μην διαβάζω τις απαντήσεις σου χειρότερα τα κάνεις ;)

 

Λοιπόν δεν θέλεις συνθετικά δεν θέλεις benchmarks, οπότε μένει να βρω τι θα ρίξει τάπα τον 5820 να πάρω δηλαδή 2 1080ti να τρέξω 720p να τον τερματίσω και μετά να μου πεις παίζεις QC.

Ρεζίλι γίνεσαι με αυτά που λες το κατάλαβες η ακόμη μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεζίλι γίνεσαι με αυτά που λες το κατάλαβες η ακόμη μπα;

 

Καθρέφτη χρειάζεσαι. Και δεν είμαι ο μονος που στο λέει. Και συνεχίζεις να μιλάς χωρίς δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην σε τριγκαρει καθόλου.

Και όταν λέω δεν παίζει ρόλο ναι δεν παίζει ρόλο, τώρα αν πας να βρεις 1-2 benchmark και άλλα 2 παιχνίδια ευχαριστώ πολύ αυτό μπορώ να στο πω και εγώ ο ίδιος.

Αν θέλεις πολύ ευχαρίστως να σου βγάλω ένα Cinebench έτσι στα γρήγορα με 2133 auto και 3200 με καλύτερα timings από 2133.

 

Ρε man μου, "φαινεται" να μην παιζει ρολο λογω του υψηλου single thread, που το κανει δυσκολο να εισαι cpu bound με 7700k. Χτυπα ενα run σε 720p ας πουμε και οι διαφορες θα βγαλουν ματι. Εχει και κατι gaming tests στο digital foundry μεταξυ των i7 που δειχνει την διαφορα στις μνημες

 

Τωρα το αν τελικα ειναι "χρησιμο" να τα σκασεις σε μνημες για 7700k, απο θεμα χρηματων καθαρα ειναι αλλη συζητηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...