Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, enlightened είπε


Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του να τρέχεις CFW από SysNand;

Οπως εγραψα και στο αρχικο Post μου, το switch το αγορασα μεταχειρισμενο και ηταν/ειναι στημενο να τρεχει το CFW μονο απο την sysNAND. Οταν παω να το τρεξω απο την emuNAND με πεταει error.

Δεν πιστευω οτι εχει καποιο πλεονεκτημα να τρεχει το CFW απο την SysNAND αλλα ετσι ειναι στημενο το switch μου...

Και μιας και δεν με ενδιαφερει καθολου το online νομιζω-πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα.

Διορθωστε με αν κανω λαθος μιας και δεν εχω ασχοληθει με το "αθλημα" , για αυτο και αγορασα "έτοιμο" switch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν τεράστια νέα πάντως σχετικά με την καινούργια μέθοδο τσιπαρίσματος που κοστίζει μόλις 3€.

Εδώ υπάρχει ένας οδηγός που αποτελεί ουσιαστικά το "ζουμί" περίπου 120 σελίδων του βασικού thread που περιγράφει την εγκατάσταση του Pikofly, όπως το έχουν ονομάσει. 

Κάποιοι στα comments του GΒAtemp λένε ότι θα ανέβει γεωμετρικά η τιμή του συγκεκριμένου τσιπ. Εγώ λέω να αγοράσω ένα τώρα για καλό και για κακό, έτσι να υπάρχει... 

Ας μας πουν τα μέλη που ξέρουν την παραδοσιακή HWFLY διαδικασία @jarisklo @d..b @panbil @mentelπώς τους φαίνεται ο καινούργιος τρόπος και αν θα τον δοκιμάσουν!

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, enlightened είπε


Ποια είναι τα πλεονεκτήματα του να τρέχεις CFW από SysNand;

Κανένα. 

Απλά έχεις παραπάνω 20 γιγα χώρο στο σουιτσ και τρέχει λίγο πιο γρήγορα το μενού αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος εκτός αν έχεις φάει Μπαν που τοτε ίσως να αξίζει. Παρόλα αυτά ακόμα και αν έχεις φάει Μπαν καλύτερα με emunand γιατί αν πάει κάτι στραβά δεν θα καταστρέψεις το λογισμικό του σουίτσ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, enlightened είπε

Υπάρχουν τεράστια νέα πάντως σχετικά με την καινούργια μέθοδο τσιπαρίσματος που κοστίζει μόλις 3€.

Εδώ υπάρχει ένας οδηγός που αποτελεί ουσιαστικά το "ζουμί" περίπου 120 σελίδων του βασικού thread που περιγράφει την εγκατάσταση του Pikofly, όπως το έχουν ονομάσει. 

Κάποιοι στα comments του GΒAtemp λένε ότι θα ανέβει γεωμετρικά η τιμή του συγκεκριμένου τσιπ. Εγώ λέω να αγοράσω ένα τώρα για καλό και για κακό, έτσι να υπάρχει... 

Ας μας πουν τα μέλη που ξέρουν την παραδοσιακή HWFLY διαδικασία @jarisklo @d..b @panbil @mentelπώς τους φαίνεται ο καινούργιος τρόπος και αν θα τον δοκιμάσουν!

Καλησπερα , οντως υπαρχουν νεα στο hacking scene του switch...

Αυτο που αλλαζει ειναι το τσιπακι καθως βγαλανε firmware το οποιο στηριζεται πανω στο rp-2040 zero και εχει πολυ χαμηλο κοστος της ταξης 3-10€...

Αυτο που δεν αλλαζει ειναι ο τροπος  εγκαταστασης καθως παραμενει στα ιδια επιπεδα δυσκολιας ισως και περισσοτερο και επισης ακομα χρειαζεται το cpu flex απο το hwfly για τα v1 , v2 και lite και επιπροσθετα dat0 adaptor για το oled ...

To firmware εχει δυο μερες που κυκλοφορησε δειχνει να λειτουργει καλα προσωπικα το εχω δοκιμασει σε lite και oled αλλα προσωπικη εκτιμηση ακομα δεν ειναι στην τελικη του μορφη καθως εχει θεμα με τις toshiba nand..

Γενικα παντως το ολο project ειναι ακομα σε εξελιξη οποτε θα βγαινουν συνεχεια updates..

Επεξ/σία από d..b
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d..b είπε

Καλησπερα , οντως υπαρχουν νεα στο hacking scene του switch...

Αυτο που αλλαζει ειναι το τσιπακι καθως βγαλανε firmware το οποιο στηριζεται πανω στο rp-2040 zero και εχει πολυ χαμηλο κοστος της ταξης 3-10€...

Αυτο που δεν αλλαζει ειναι ο τροπος  εγκαταστασης καθως παραμενει στα ιδια επιπεδα δυσκολιας ισως και περισσοτερο και επισης ακομα χρειαζεται το cpu flex απο το hwfly για τα v1 , v2 και lite και επιπροσθετα dat0 adaptor για το oled ...

To firmware εχει δυο μερες που κυκλοφορησε δειχνει να λειτουργει καλα προσωπικα το εχω δοκιμασει σε lite και oled αλλα προσωπικη εκτιμηση ακομα δεν ειναι στην τελικη του μορφη καθως εχει θεμα με τις toshiba nand..

Γενικα παντως το ολο project ειναι ακομα σε εξελιξη οποτε θα βγαινουν συνεχεια updates..

Νομίζω θα χρειαστούμε μήνες να δοκιμαστεί προτού το βάλει ο περισσότερος κόσμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, evansicaria είπε

Νομίζω θα χρειαστούμε μήνες να δοκιμαστεί προτού το βάλει ο περισσότερος κόσμος. 

Και για να δοκιμαστεί αλλά και για να φτάσει σε μια πιο τελική μορφή…. 
λογικά θα πρέπει να δούμε και μια πτώση τιμής των hwfly όποτε εάν αυτά πέφταν δραματικά ίσως και να σύμφερε να μπει hwfly καθώς είναι σχεδιασμένα για το switch έρχονται με όλα τα φλεξ έτοιμα και χωράνε ακριβώς κάτι που με το rp 2040 αυτή την στιγμή δεν ισχύει… 

για να μπει το rp2040 θα πρέπει αφού ετοιμαστεί να ξηλωθεί η θύρα usb καθώς και τα κουμπιά κάτι το οποίο δυσκολεύει το μετέπειτα update…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επόμενο διάστημα θα εμφανιστούν και τσιπάκια σχεδιασμένα για την κονσόλα με βάση το rp2040 (χωρίς να ξέρουμε αν θα τρέχουν το ίδιο firmware που βγήκε public μιας και δεν υπάρχει μόνο αυτό).
Προφανώς όμως μιας και το 2040 δεν έχει καμία προστασία σε hardware επίπεδο θα μπορεί να διαβαστεί η μνήμη του και να γραφτεί οποιοδήποτε firmware θέλουμε σε αυτά.
Προσωπικά προβλέπω τις τιμές των hwfly και instict-nx να πέφτουν κάπου στο 30άρι (ίσως και λίγο παρακάτω) οπότε και δεν θα συμφέρει τον πιο πολύ κόσμο να ασχοληθεί με το rp2040-nano μιας και σε σύνολο θα βγαίνει περίπου στο ίδιο κόστος αλλά με τον βαθμό δυσκολίας αρκετά πιο ανεβασμένο στη φθηνή λύση μιας και χρειάζεται να κολληθούν αντιστάσεις πάνω στο πλακετάκι και να βγούν τα 2 κουμπάκια και η usb-c αφού προγραμματιστεί με το firmware που κυκλοφόρησε.
Επίσης (προς το παρόν) για να γίνει αναβάθμιση θα πρέπει να ξανακολληθεί usb επάνω και να ξάναβγει μετά κάτι που το κάνει ακόμα λιγότερο user friendly.
Αν προσθέσουμε και το κόστος και την αναμονή για cpuflex (ή την δυσκολία να μπει το mosfet κατευθείαν πάνω στη cpu) και τον dat0 adapter για το oled ή την δυσκολία να κολληθούν καλωδιάκια στη θέση του emmc adapter για το lite , καταλαβαίνουμε ότι απευθύνεται κυρίως σε χομπίστες που ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.
 

Επεξ/σία από sAeDrMvIeNr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d..b είπε

Και για να δοκιμαστεί αλλά και για να φτάσει σε μια πιο τελική μορφή…. 
λογικά θα πρέπει να δούμε και μια πτώση τιμής των hwfly όποτε εάν αυτά πέφταν δραματικά ίσως και να σύμφερε να μπει hwfly καθώς είναι σχεδιασμένα για το switch έρχονται με όλα τα φλεξ έτοιμα και χωράνε ακριβώς κάτι που με το rp 2040 αυτή την στιγμή δεν ισχύει… 

για να μπει το rp2040 θα πρέπει αφού ετοιμαστεί να ξηλωθεί η θύρα usb καθώς και τα κουμπιά κάτι το οποίο δυσκολεύει το μετέπειτα update…


Είναι σίγουρα ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Το καρτέλ του hwfly έπρεπε κάποια στιγμή να πέσει. Τώρα που υπάρχει αληθινός ανταγωνισμός και στο 1/10 της τιμής μάλιστα, θα αναγκαστούν να κατεβάσουν την τιμή του Hwfly κατά πολύ κιόλας. Στο ali ήδη έχει πέσει στα 75€ ενώ πριν λίγο καιρό (εντός 2023) έπαιζε στα 100-120

Edit: Ανέβηκε και αναλυτικός οδηγός με την εγκατάσταση

 

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, enlightened είπε

Υπάρχουν τεράστια νέα πάντως σχετικά με την καινούργια μέθοδο τσιπαρίσματος που κοστίζει μόλις 3€.

Εδώ υπάρχει ένας οδηγός που αποτελεί ουσιαστικά το "ζουμί" περίπου 120 σελίδων του βασικού thread που περιγράφει την εγκατάσταση του Pikofly, όπως το έχουν ονομάσει. 

Κάποιοι στα comments του GΒAtemp λένε ότι θα ανέβει γεωμετρικά η τιμή του συγκεκριμένου τσιπ. Εγώ λέω να αγοράσω ένα τώρα για καλό και για κακό, έτσι να υπάρχει... 

Ας μας πουν τα μέλη που ξέρουν την παραδοσιακή HWFLY διαδικασία @jarisklo @d..b @panbil @mentelπώς τους φαίνεται ο καινούργιος τρόπος και αν θα τον δοκιμάσουν!

Έχω αγοράσει 10 τσιπ πριν κανένα 2μηνο, θα το δοκιμάσω μελλοντικά γιατί είναι πολύ νωρίς νομίζω. Όσον αφορά το hwfly πιστεύω θα πέσει η τιμή του στα μισά, αντίστοιχα το pikofly θα ανεβεί. Βλέπω να πηγαίνουν κάνα 50ρικο η τιμές στα "τσιπάκια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

lite rp2040

στο rp εχουν αφαιρεθει υποδοχη usb κουμπια και εχει υποστει αρκετο trim γυρω γυρω ωστε να χωρεσει χωρις να κοπει ειτε το shield της κονσολας ειτε να μην κλεινει καλα...αυτο εχει ομως σαν αποτελεσμα σε μελλοντικο update του firmware να ανεβαινει ο βαθμος δυσκολιας κατακορυφα...

https://ibb.co/S35vn9S
https://ibb.co/X786HmQ
https://ibb.co/pLFTjsb
https://ibb.co/MGFtJxB

Επεξ/σία από d..b
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, d..b είπε

lite rp2040

στο rp εχουν αφαιρεθει υποδοχη usb κουμπια και εχει υποστει αρκετο trim γυρω γυρω ωστε να χωρεσει χωρις να κοπει ειτε το shield της κονσολας ειτε να μην κλεινει καλα...αυτο εχει ομως σαν αποτελεσμα σε μελλοντικο update του firmware να ανεβαινει ο βαθμος δυσκολιας κατακορυφα...

https://ibb.co/S35vn9S
https://ibb.co/X786HmQ
https://ibb.co/pLFTjsb
https://ibb.co/MGFtJxB

Ε ή είσαι τεχνικάρα ή δεν είσαι 😍 Εύγε εύγε εύγε !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε ο κόσμος να φτιάχνει και δικά του chips. Για να δούμε πως θα πάει.

EDIT: Φαίνεται να έχει και μερικά θεματάκια το firmware με το OFW προς το παρόν, λένε οτι θα φτιαχτούν με το 2.6.

1 ώρα πριν, d..b είπε

αυτο εχει ομως σαν αποτελεσμα σε μελλοντικο update του firmware να ανεβαινει ο βαθμος δυσκολιας κατακορυφα...

Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο το θέμα στο μέλλον, από ότι φαίνεται θα έχει software update σε μελλοντικό update.

Επεξ/σία από SkywardKkalox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SkywardKkalox είπε

Ξεκίνησε ο κόσμος να φτιάχνει και δικά του chips. Για να δούμε πως θα πάει.

EDIT: Φαίνεται να έχει και μερικά θεματάκια το firmware με το OFW προς το παρόν, λένε οτι θα φτιαχτούν με το 2.6.

Δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο το θέμα στο μέλλον, από ότι φαίνεται θα έχει software update σε μελλοντικό update.

Απλα το αναφερω και αυτο διοτι ας πουμε εγω εχω περασει fw2.5 και ηδη ετοιμαζεται fw2.6  οποτε φανταζομαι θα ακολουθησουν και αλλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...