Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mcgeo είπε

Η σωστή διαδικασία είναι να αναβαθμίσω πρώτα με daybreak σε 15,0,1 και μετά σε atmosphere η αντίστροφα? Έστω ότι πρέπει να κάνω αντίστροφα την διαδικασία, περνάω τo τελευταίο atmosphere ή θα πρέπει να βρω συγκεκριμένα τα αρχεία για την έκδοση 8,1,0? 

 

Η σωστή διαδικασία είναι να περάσεις το τελευταίο atmosphere μαζί με τα τελευταία sigpatches για να μην έχεις προβλήματα με τα παιχνίδια που έχεις περασμένα ή με αυτά που θα περάσεις έπειτα, να βάλεις το τελευταίο hekate και να περάσεις το τελευταίο official firmware 15.0.1(αποσυμπιεσμένο σε φάκελο) στην sd και μετά μέσω της εφαρμογής daybreak να κάνεις offline αναβάθμιση στο firmware.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν γνωρίζω εάν είναι περασμένο το reinx σε sysnand ή σε emumcc.Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω που είναι εγκατεστημένο το υπάρχων cfw;Έστω ότι είναι σε sysnand(Reinx),κάνοντας εγκατάσταση εγώ το atmosphere σε emumcc,στην sysnand θα παραμείνει το reinx;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειπα να κανω update..

εκανα update στο τελευταίο atmosphere, στο τελευταίο hekate, πέρασα τα τελευταία sigpatches και τέλος έβαλα μεσω ΑΙΟ SWITCH UPDATER το τελευταίο bootless firmware, εγκατάσταση με το Daybreak

Στην CFW (EMUMMC) εχω Current system version: 15.0.1|AMS 1.4.0|E

αλλα εχω "Checking whether this software can be played...

ειναι θεμα sigpatches ή κατι αλλο; εχω περάσει τα τελευταία, με merge τους φακελους atmosphere και bootloader

Στην CFW (SYSNAND) που δεν μπαίνω ποτε, εχω Current system version: 13.2.0|AMS 1.4.0|S και φυσικα δεν βλέπω τα εγκατεστημένα παιχνίδια που εχω στην EMUMMC, μονο τα demo.

Στην Stock (SYSNAND) που δεν μπαίνω ποτε, εχω Current system version: 13.2.0 και φυσικα δεν βλέπω τα εγκατεστημένα παιχνίδια που εχω στην EMUMMC, μονο τα demo.

η νύχτα της μαρμότας

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνω φορμάτ το switch και την SD card και κάνω τον οδηγό από την αρχή, θα υπάρξει πρόβλημα;

https://nh-server.github.io/switch-guide/user_guide/rcm/

Απλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να συνδεθώ στο Nintendo store για να κατεβάσω ένα δύο demo game απλά και μόνο για να ξεκινάω τo homebrew menu. 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να κρατηθούν τα demo games? Πχ αν κάνω κράτησω τον φάκελο "Nintendo" και τον περάσω μετά το φορμάτ στην SD card θα κρατηθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν κάνω φορμάτ το switch και την SD card και κάνω τον οδηγό από την αρχή, θα υπάρξει πρόβλημα;

https://nh-server.github.io/switch-guide/user_guide/rcm/

Απλά δεν ξέρω αν θα μπορώ να συνδεθώ στο Nintendo store για να κατεβάσω ένα δύο demo game απλά και μόνο για να ξεκινάω τo homebrew menu. 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ώστε να κρατηθούν τα demo games? Πχ αν κάνω κράτησω τον φάκελο "Nintendo" και τον περάσω μετά το φορμάτ στην SD card θα κρατηθούν;

Τον φάκελο Nintendo  τον κρατάς, είναι τα παιχνίδια που έχεις περασμένα (και όταν κάνουμε update σε cfw κρατάμε τον φάκελο switch και Nintendo και σβήνουμε όλα τα άλλα τα αρχεία από το προηγούμενο cfw για να περάσουμε σωστά το καινούριο cfw).. 

Η κάρτα sd καλό είναι να την έχουμε σε μορφή fat32 .. 

Όταν περνάμε το επόμενο custom firmware αναβάθμιση, σβήνουμε όλα τα αρχεία και τους φακέλους εκτός από το φάκελο Nintendo και switch (στο φάκελο αυτόν είναι εφαρμογές σε nro που μπορεί κάποιες να μην λειτουργούν στη καινούργια έκδοση) 

Μετά περνάμε το τελευταίο hekate (custom recovery) 

Μετά περνάμε τα τελευταία sigpatches (για να μην έχουμε ασυμβατότητα με τα παιχνίδια να μην μπορούν να τρέξουν) 

Τώρα και να μην περάσουμε hekate ή sigpatches και περάσουμε το τελευταίο cfw atmosphere με το τελευταίο fusee.bin του (payload)  που στέλνουμε μέσω TegraRCM, πάλι ανοίγει η κονσόλα σε cfw atmosphere (χωρίς να μπούμε στο hekate menu) 

Αν το έχεις το switch αποκλειστικά για hack και δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με emunand η πιο απλή διαδικασία είναι να περάσεις κατευθείαν στην sd το τελευταίο atmosphere, sigpatches, hekate και να τρέχεις το cfw από sysnand με την sd να είναι σε fat32.. Πότε δεν είχα θέμα στη sysnand από εποχές Reinx cfw που ασχολούμουν με το switch .. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/1/2023 στις 11:00 ΠΜ, ilias78 είπε

Πέρα από το τσιπακι που κακά τ ψέμματα κοστίζει, υπάρχει άλλος τρόπος? Με κάποιο software? Θυμάμαι στο psp πέρναγες pandora κ ήσουν κομπλε.


Το τσιπάκι μόνο του κάνει 80€ πια που δεν τα λες και πολλά, ουσιαστικά σαν να πληρώνεις ενάμισι παιχνίδι. Το θέμα είναι η τοποθέτηση που αν δεν το ‘χεις με το soldering πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό οπότε εκεί ναι θα παίξεις γύρω στο 200άρι. Αλλά και πάλι αξίζει αν σκεφτείς τις δυνατότητες που σου προσφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και απο εμενα ! 

Ενδιαφερομαι να τσιπαρω το oled μου 

ξερετε καποιο καλο μαγαζι ;   η καποιος απο το φορουμ που να το κανει ;

θελω να μπορω να βαλώ το  Moonlight Streaming

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Liakos_LILIS είπε

καλησπέρα και απο εμενα ! 

Ενδιαφερομαι να τσιπαρω το oled μου 

ξερετε καποιο καλο μαγαζι ;   η καποιος απο το φορουμ που να το κανει ;

θελω να μπορω να βαλώ το  Moonlight Streaming

 

Καλησπερα, στελνεις pm στον Αδαμ εδω:

https://www.insomnia.gr/profile/168805-db/

Πολυ καλο παιδι και μου μονταρε και μενα ενα switch που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 3:03 ΜΜ, vagosvts7 είπε

Η σωστή διαδικασία είναι να περάσεις το τελευταίο atmosphere μαζί με τα τελευταία sigpatches για να μην έχεις προβλήματα με τα παιχνίδια που έχεις περασμένα ή με αυτά που θα περάσεις έπειτα, να βάλεις το τελευταίο hekate και να περάσεις το τελευταίο official firmware 15.0.1(αποσυμπιεσμένο σε φάκελο) στην sd και μετά μέσω της εφαρμογής daybreak να κάνεις offline αναβάθμιση στο firmware.. 

Το τελευταίο που είπες δεν γίνεται με το να πας να κάνεις αναβάθμιση τη κονσόλα κανονικά από το μενού της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Αγόρασα το Switch σχεδόν day one, έπαιξα BOTW, Odyssey και Mario Kart και κατά τον Δεκέμβρη του 2017 το πούλησα. Είχα δηλαδή σίγουρα το unpatched αλλά δεν το ήξερα, δεν υπήρχε τότε ιδέα για exploit/homebrew/piracy κλπ. Τα επόμενα χρόνια κάτι είχε πάρει το αυτί μου κάπως αμυδρά αλλά δεν έδωσα ποτέ σημασία, με είχε φάει και η δουλειά οπότε δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. Τις τελευταίες εβδομάδες το έψαξα αρκετά (κατάλαβα και τι μλκ έκανα που πούλησα ερήμην μου unpatched σειριακό) και μου έχει κάτσει ότι θέλω να το ξαναπάρω (σε OLED φυσικά). 

Μικρό storytime, όταν είχα Wii το είχα κάψει στο homebrew, (εξού και το επί 14 χρόνια username μου) και έκανα απίστευτες ταρζανιές με το λογισμικό, σε σημείο να παίζω περισσότερο με μόντες, πατέντες και πόσο μπορούσα να στρεσάρω τις δυνατότητες της κονσόλας παρά να παίζω τα ίδια τα παιχνίδια. Απ' ότι βλέπω λοιπόν έχει ωριμάσει πάρα πολύ η homebrew σκηνή του Switch, που με ιντριγκάρει και μου φέρνει νοσταλγία (είδα και ένα κουλό που τρέχουν GC emulator μέσα από Android και πραγματικά κάηκα) 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι... ΕΧΕΙ νόημα να δώσω ένα 600άρι με το καλημέρα σας (400€ για το OLED +200€ για επαγγελματική τοποθέτηση modchip από μαγαζάκι στα νότια προάστια που το αναλαμβάνει) ξαναγοράζοντας ουσιαστικά την ίδια συσκευή μετά από 6 χρόνια για να παίξω με τα διάφορα mods, emus και άντε 2-3 παιχνίδια που έχω βάλει στο μάτι; Τη στιγμή που ένα switch 2 είναι κάτι μήνες μακρυά και δεν πρόκειται να έχει μεγάλη τιμολογιακή διαφορά από το τρέχον switch (μα 6 χρόνια το ίδιο hardware και θα το πληρώσω ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ρε ninty;;). Eπίσης μένοντας εντελώς ξεκρέμαστος αν η συσκευή πάθει κάτι από θέμα εγγύησης (εντάξει, αυτό ως δευτερεύουσα σκέψη, αλλά φαντάσου να έχω δώσει 600€ και μετά από 2 μήνες να μου σκάσει... Ούτε το μαγάζακι θα με καλύψει και από τη Nintendo οριακά θα φάω μήνυση :lol:)

Περιμένω το input σας παιδιά, όποια γνώμη δεκτή! 🤘 🎮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...