Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/1/2023 στις 10:54 ΜΜ, lampl είπε

Καλησπερα, ξερει κανεις που μπορω να βρω τα απαραιτητα εργαλεια (τσιπακι, συγκολληση κτπλα) για τσιπαρισμα switch V2?

Aliexpress φιλε...εμπειρια εχεις απο κολλησεις?ειναι αρκετα πιο ευκολό απο oled αλλα και παλι τα σημεια που πρεπει να γινει η κολληση (σε 2 πυκνωτες - 4 κολλησεις ) ειναι της ταξης του χιλιοστου...

θα χρειαστεις σιγουρα κολλητηρι-καλαι- flux-ισοπροπυλικη και εννοειται διαφορα για την αποσυναρμολογηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση. 

είχα παλιά εν v1 cfw αλλά κάθε φορά που έκλεινε έπρεπε να το ξανακάνω σε την διαδικασία για μπει.

έχει βγει κάτι για μόνιμο cfw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Konidis69 είπε

καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση. 

είχα παλιά εν v1 cfw αλλά κάθε φορά που έκλεινε έπρεπε να το ξανακάνω σε την διαδικασία για μπει.

έχει βγει κάτι για μόνιμο cfw ?

Μα έχει επιλογη RCM On, οπότε δεν χρειάζεται το jig κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Μα έχει επιλογη RCM On, οπότε δεν χρειάζεται το jig κάθε φορά.

Μήπως θυμάσαι που το ενεργοποιεις;

Και από ποια έκδοση atmosphere, Hekate κτλ εχεις το switch ή άρχισε η υποστήριξη του RCM On? 

Αν κλείσει από ρεύμα πάντως, μου φαίνεται περίεργο να μπορεί να είναι RCM On. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vagosvts7 είπε

Και να κλείσει από μπαταρία δεν υπάρχει θέμα αφού το Autorcm είναι on.. Το ενεργοποιείς από το hekate menu στα tools.. Tools > Archive Bit - AutoRCM > Enable AutoRCM

 

IMG_20230109_212513.jpg

Το autorcm είναι για να μην χρησιμοποιείς το jig υπολογιστή όμως και πάλι χρειάζεται για να κάνεις push το payload…

Η μοναδική λύση για να μην χρειάζεται υπολογιστή είναι να τοποθετήσεις trinket m0 όπου σε συνδυασμό με autorcm κάνει αυτόματα push το payload με το πάτημα του power button και μπουταρει κατευθείαν σε hekate…

12 ώρες πριν, sndev είπε

Ναι φίλε αυτό είναι το modchip αλλά υπάρχουν και πιο αξιόπιστοι seller…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Payload push κάνεις κι από κινητό, το Rekado να είναι καλά. Δε χρειάζεται να ανοίξεις το pc. Απλά πρέπει να έχεις ένα καλώδιο [ότι θύρα έχει το κινητό] σε USB-C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, d..b είπε

Το autorcm είναι για να μην χρησιμοποιείς το jig υπολογιστή όμως και πάλι χρειάζεται για να κάνεις push το payload…

Η μοναδική λύση για να μην χρειάζεται υπολογιστή είναι να τοποθετήσεις trinket m0 όπου σε συνδυασμό με autorcm κάνει αυτόματα push το payload με το πάτημα του power button και μπουταρει κατευθείαν σε hekate…

Ναι φίλε αυτό είναι το modchip αλλά υπάρχουν και πιο αξιόπιστοι seller…

σε ευχαριστώ πολύ!  βρηκα αυτον με 1000+ sold https://www.aliexpress.com/item/1005004274564571.html 

ειδα τωρα video κ εκτος απο κολησεις θελει να ξησω τη πλακετα, πραγμα το οποιο θελω να αποφηγω καθως δεν εχω σταθερο χερι, εχω καταστρεψει αρκετες πλακετε sonoff μονο κ μονο γτ επρεπε να ξυσω

Οπότε ενα ξέρετε κανέναν απο Αθήνα να το αναλαμβάνει pls pm..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sndev είπε

σε ευχαριστώ πολύ!  βρηκα αυτον με 1000+ sold https://www.aliexpress.com/item/1005004274564571.html 

ειδα τωρα video κ εκτος απο κολησεις θελει να ξησω τη πλακετα, πραγμα το οποιο θελω να αποφηγω καθως δεν εχω σταθερο χερι, εχω καταστρεψει αρκετες πλακετε sonoff μονο κ μονο γτ επρεπε να ξυσω

Οπότε ενα ξέρετε κανέναν απο Αθήνα να το αναλαμβάνει pls pm..

 

αυτό κάνει και για το OLED switch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Payload push κάνεις κι από κινητό, το Rekado να είναι καλά. Δε χρειάζεται να ανοίξεις το pc. Απλά πρέπει να έχεις ένα καλώδιο [ότι θύρα έχει το κινητό] σε USB-C.

Υπολογιστής - laptop - κινητό , όπως και να έχει εάν δεν κανείς με κάποιο τρόπο push το payload hekate δεν μπουταρει αλλιώς… το σχόλιο πήγαινε κυρίως στο εάν υπάρχει κάποιος τρόπος για μόνιμο cfw που ρώτησε ο @Konidis69… ο μόνος τρόπος για να μπουταρει απευθείας σε atmosphere με το πάτημα μόνο του power button και τίποτα άλλο είναι με trinket…

4 ώρες πριν, prefuse είπε

αυτό κάνει και για το OLED switch?

Όχι αυτό είναι μόνο για V1 v2… για oled είναι άλλο εάν ψάξεις Ali θα το βρεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,πριν απο δύο χρόνια περίπου είχα αγοράσει ένα switch v1 με reinx.Εχει ενεργοποιημένο Autorcm,και οπότε κλείνει του κάνω εκκίνηση με tegra από το pc.Θέλω να του κάνω αναβάθμιση ώστε να παίζει νεότερα παιχνίδια.Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να κάνω αναβάθμιση χωρίς να κάψω e fuses? Εννοείται ότι θα κρατήσω πριν την αναβάθμιση Nand backup,boot,biskeys μέσω του reinx tool.( Hekate δεν έχει καν εγκατεστημένο) Επίσης δεν έχω jig στην κατοχή μου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mcgeo είπε

Καλησπέρα,πριν απο δύο χρόνια περίπου είχα αγοράσει ένα switch v1 με reinx.Εχει ενεργοποιημένο Autorcm,και οπότε κλείνει του κάνω εκκίνηση με tegra από το pc.Θέλω να του κάνω αναβάθμιση ώστε να παίζει νεότερα παιχνίδια.Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να κάνω αναβάθμιση χωρίς να κάψω e fuses? Εννοείται ότι θα κρατήσω πριν την αναβάθμιση Nand backup,boot,biskeys μέσω του reinx tool.( Hekate δεν έχει καν εγκατεστημένο) Επίσης δεν έχω jig στην κατοχή μου.

 

 

 

 

Με daybreak… το να μην κάψεις fuses έχει να κάνει εάν θες να κανείς downgrade κάποια στιγμή που γενικά δεν βλέπω τον λόγο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mcgeo είπε

Καλησπέρα,πριν απο δύο χρόνια περίπου είχα αγοράσει ένα switch v1 με reinx.Εχει ενεργοποιημένο Autorcm,και οπότε κλείνει του κάνω εκκίνηση με tegra από το pc.Θέλω να του κάνω αναβάθμιση ώστε να παίζει νεότερα παιχνίδια.Ποιά είναι η διαδικασία ώστε να κάνω αναβάθμιση χωρίς να κάψω e fuses? Εννοείται ότι θα κρατήσω πριν την αναβάθμιση Nand backup,boot,biskeys μέσω του reinx tool.( Hekate δεν έχει καν εγκατεστημένο) Επίσης δεν έχω jig στην κατοχή μου.

Να ξέρεις ότι το ReiNX δεν υποστηρίζει firmware πάνω από το 9, νομίζω. Για να πας στο τελευταίο, που είναι το 15,0,1, θα πρέπει να πας σε atmosphere.

Επειδή το έκανα κι εγώ αυτό την προηγούμενη εβδομάδα, πρόσεξε πολύ τη διαδικασία μετακόμισης γιατί εγώ αναγκάστηκα να κάνω format σε FAT32 όλες τις SD κάρτες που έχω. Οπότε αναγκαστικά, πρέπει να εγκαταστήσω κι όλα τα backups που είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή διαδικασία είναι να αναβαθμίσω πρώτα με daybreak σε 15,0,1 και μετά σε atmosphere η αντίστροφα? Έστω ότι πρέπει να κάνω αντίστροφα την διαδικασία, περνάω τo τελευταίο atmosphere ή θα πρέπει να βρω συγκεκριμένα τα αρχεία για την έκδοση 8,1,0? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...