Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2023 στις 2:19 ΜΜ, ReZonanZ είπε

Καλησπέρα σε όλους

Πριν μερικούς αγόρασα μεταχειρισμένο ενα switch v1 με CFW atmosphere.

Μαζι με το switch είχε και ενα RCM LOADER για να μπαινω στο Hekate.

Η κάρτα microSD είναι φορμαρισμενη σε eXFAT και το CFW τρέχει μόνο απο την SysNAND.

Όταν επιχειρήσω μεσω Hekate να μπω στο CFW μεσω emuNAND , βγαζει error και δεν μπαινει.

Να πω εδω οτι το online κομματι δεν με ενδιαφερει καθολου.

Αυτο που θέλω να κανω ειναι να κάνω τα απαραίτητα updates, γιατι το switch οπως το πήρα ήταν στην έκδοση 13 και θέλω να παω στην 15.

Είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω να κάνω κάποιο update.

Αν κατεβάσω το "All in One - Switch Updater" και το βάλω στην καρτα SD και μετα μεσω switch κανω τα updates θα είμαι οκ;

 

 

Τελικα μετα απο αυτα που διαβασα, καταλαβα οτι ειναι πολυ καλυτερα να τρεχει το cfw απο την emunand και αποφασισα να κανω εγκατασταση το CFW στην emuNAND.

Εχω ψάξει αλλα δεν εχω βρει κάποιον οδηγο για μεταφορά/αντιγραφή της υπάρχουσας CFW SysNand σε νεα CFW emuNAND

Αυτο το κάνω μέσα απο το menu του hekate και την επιλογη create emuMMC στο emuMMC Tools σωστα;;

Ή είναι καλύτερα να συνδέσω το switch στον υπολογιστη και να το κάνω μεσα απο το Tegra RCM GUI;

Πρέπει να κάνω νεο partition ή δεν είναι απαραίτητο;

Απο που επιλέγω να μετατρέψω την κάρτα απο exFAT σε FAT32;

Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Επεξ/σία από ReZonanZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ReZonanZ είπε

Τελικα μετα απο αυτα που διαβασα, καταλαβα οτι ειναι πολυ καλυτερα να τρεχει το cfw απο την emunand και αποφασισα να κανω εγκατασταση το CFW στην emuNAND.

Εχω ψάξει αλλα δεν εχω βρει κάποιον οδηγο για μεταφορά/αντιγραφή της υπάρχουσας CFW SysNand σε νεα CFW emuNAND

Αυτο το κάνω μέσα απο το menu του hekate και την επιλογη create emuMMC στο emuMMC Tools σωστα;;

Ή είναι καλύτερα να συνδέσω το switch στον υπολογιστη και να το κάνω μεσα απο το Tegra RCM GUI;

Πρέπει να κάνω νεο partition ή δεν είναι απαραίτητο;

Απο που επιλέγω να μετατρέψω την κάρτα απο exFAT σε FAT32;

Καθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Αν έχεις παίξει backup στην sysnand με cfw δεν κερδίζεις πρακτικά κάτι από το να κάνεις emu...
Κάνεις emu για να έχεις dual boot ofw και cfw ώστε να μπορείς να παίζεις και Online και τα backup σου offline χωρίς κίνδυνο να φας ban...
Συνεπώς σε banned κονσόλες καλύτερα κατά τη γνώμη μου sysnand cfw για να γλυτώσεις τον έξτρα χώρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sAeDrMvIeNr είπε

Αν έχεις παίξει backup στην sysnand με cfw δεν κερδίζεις πρακτικά κάτι από το να κάνεις emu...
Κάνεις emu για να έχεις dual boot ofw και cfw ώστε να μπορείς να παίζεις και Online και τα backup σου offline χωρίς κίνδυνο να φας ban...
Συνεπώς σε banned κονσόλες καλύτερα κατά τη γνώμη μου sysnand cfw για να γλυτώσεις τον έξτρα χώρο.

Ε βασικα διαβασα οτι αν γινει καποιο λαθος με Update cfw firmware κλπ στην sysNAND, οτι μπορει να μπρικαρει το switch και σκεφτηκα να δημιουργησω emuNAND για να κανω τις οποιες ενημερωσεις firmware εκει...

Και επισης η SD ειναι φορμαρισμενη σε eXfAT και διαβασα οτι σε exFAT μπορει να βγαλει corrupt data

Και σκεφτηκα να την κανω FAT32 και να δημιουργησω και μια emuNAND.

Άδικος κόπος λες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ReZonanZ είπε

Ε βασικα διαβασα οτι αν γινει καποιο λαθος με Update cfw firmware κλπ στην sysNAND, οτι μπορει να μπρικαρει το switch και σκεφτηκα να δημιουργησω emuNAND για να κανω τις οποιες ενημερωσεις firmware εκει...

Και επισης η SD ειναι φορμαρισμενη σε eXfAT και διαβασα οτι σε exFAT μπορει να βγαλει corrupt data

Και σκεφτηκα να την κανω FAT32 και να δημιουργησω και μια emuNAND.

Άδικος κόπος λες;;

Αν έχεις πάρει backup της sysnand δεν κινδινεύεις αλλά πλέον υπάρχει τρόπος και για recovery απο brick οπότε ότι και να γίνει ακόμα και χωρίς backup , επανέρχεται (προφανώς χωρίς να μπορεί να παίξει online).
Tώρα για το exfat δεν είχα ακόμα αρνητική εμπειρία αλλά είναι πιο πιθανό να γίνει κάτι με exfat παρά με fat32!

 

Επεξ/σία από sAeDrMvIeNr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, toxotis70 είπε

αναλαμβανει κανεις ελλαδα (και με τι κοστος) να κανει hack το oled switch?

Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση. Όσο και να πέσουν οι τιμές στα τσιπάκια πάντα θα έχει σημασία και το πόσο χρεώνεται η τοποθέτηση από τους γνώστες του αντικειμένου. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και η καινούργια μέθοδος απαιτεί τις ίδιες υψηλές τεχνικές γνώσεις με μικροσυγκολλήσεις, οπότε δεν απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, enlightened είπε

Αυτή είναι μια πολύ καλή ερώτηση. Όσο και να πέσουν οι τιμές στα τσιπάκια πάντα θα έχει σημασία και το πόσο χρεώνεται η τοποθέτηση από τους γνώστες του αντικειμένου. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και η καινούργια μέθοδος απαιτεί τις ίδιες υψηλές τεχνικές γνώσεις με μικροσυγκολλήσεις, οπότε δεν απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Είχα μιλήσει στο παρελθόν με κάποιους και θέλανε 100 ευρώ και πάνω χωρίς το τσιπακι. Είναι ακριβή η τοποθέτηση δυστυχώς. Με ένα 50ρικο έψαχνα κάποιον αλλά δεν βρήκα και έτσι πήρα ένα v1 και έκανα τη δουλειά μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, evansicaria είπε

Είχα μιλήσει στο παρελθόν με κάποιους και θέλανε 100 ευρώ και πάνω χωρίς το τσιπακι. Είναι ακριβή η τοποθέτηση δυστυχώς. Με ένα 50ρικο έψαχνα κάποιον αλλά δεν βρήκα και έτσι πήρα ένα v1 και έκανα τη δουλειά μου.

Είναι ακριβή όντως, και τώρα ειδικά που το τσιπάκι κάνει 30€ και όχι 100€, για κάποιο λόγο μου χτυπάει περισσότερο να πληρώσω 100€ για τοποθέτηση απ' το το 100+100 που ίσχυε ως τώρα. Βέβαια σου λέει καν'το μόνος σου αν δε θες να το πληρώσεις.

Απ' την άλλη, διαβάζω έξω σε όλα τα μεγάλα φόρουμ ότι δυσκολεύονται αρκετά να βρούνε τεχνικούς για τη δουλειά, και από μεγάλες χώρες μάλιστα πχ Αμερική/Αγγλία κλπ. Ή ότι βρήκανε τεχνικό και τους το έκαψε. Επίσης η τιμή που διαβάζω γενικά να παίζει έξω μόνο για την τοποθέτηση είναι γύρω στα 150-200€ οπότε πάλι καλά να λες.

Πολλοί ακόμα αναγκάστηκαν να το πάρουν έτοιμο από taobao ή sthetix και πλήρωσαν τα μαλλιοκέφαλά τους σε import taxes. Δεν έχει κανένα νόημα για εδώ ειδικά όταν παίρνεις τις κονσόλες με απαλλαγή ΦΠΑ -24%. 

Κάτι μου λέει πάντως ότι σιγά σιγά που κατεβαίνει η τιμή των τσιπ θα ζητάνε για πλήρες πακέτο τσιπ-τοποθέτηση ένα 100άρικο ή και λιγότερο. Για να δούμε...

Επεξ/σία από enlightened
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2023 στις 6:49 ΜΜ, Malthador είπε

Το ότι θεωρείτε κλέφτες αυτούς που σας πουλάνε εργαλεία κλοπής με ξεπερνάει πάντως.

Μα δεν εχουμε cfw για το αγνό παρθένο homebrew; Να ξεκλειδώσουμε τα ταλέντα της κονσόλας; Να κρατήσουμε αντίγραφα απο τα παιχνίδια μας για να μην τα φθείρουμε; Τι ΟΧΙ;

Confused!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

Έχασα κάτι; Είναι νέο μοντ χωρίς μικροκολλησεις;

Νέο firmware που δουλεύει σε rp2040 αλλά συνεχίζει να έχει κανονικά κολλήσεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2023 στις 1:33 ΠΜ, enlightened είπε

Είναι ακριβή όντως, και τώρα ειδικά που το τσιπάκι κάνει 30€ και όχι 100€, για κάποιο λόγο μου χτυπάει περισσότερο να πληρώσω 100€ για τοποθέτηση απ' το το 100+100 που ίσχυε ως τώρα. Βέβαια σου λέει καν'το μόνος σου αν δε θες να το πληρώσεις.

Απ' την άλλη, διαβάζω έξω σε όλα τα μεγάλα φόρουμ ότι δυσκολεύονται αρκετά να βρούνε τεχνικούς για τη δουλειά, και από μεγάλες χώρες μάλιστα πχ Αμερική/Αγγλία κλπ. Ή ότι βρήκανε τεχνικό και τους το έκαψε. Επίσης η τιμή που διαβάζω γενικά να παίζει έξω μόνο για την τοποθέτηση είναι γύρω στα 150-200€ οπότε πάλι καλά να λες.

Πολλοί ακόμα αναγκάστηκαν να το πάρουν έτοιμο από taobao ή sthetix και πλήρωσαν τα μαλλιοκέφαλά τους σε import taxes. Δεν έχει κανένα νόημα για εδώ ειδικά όταν παίρνεις τις κονσόλες με απαλλαγή ΦΠΑ -24%. 

Κάτι μου λέει πάντως ότι σιγά σιγά που κατεβαίνει η τιμή των τσιπ θα ζητάνε για πλήρες πακέτο τσιπ-τοποθέτηση ένα 100άρικο ή και λιγότερο. Για να δούμε...

το τσιπ ειναι γυρω στο 50ευρω απο τον ali. απο προμηθευτες με καλες αξιολογησεις. στα 30 παιζει να παρεις καμια παλια εκδοση του τσιπ ή  εκδοση για αλλο μοντελο εκτος oled.

προσωπικα πηρα το instinct v6 καθοτι μεχρι να βγει το picofly σε εκδοση που να ειναι εμφανισιακα οπως τα αλλα θα παρει κανα τριμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...