Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Πηρα το ρισκο να αγορασω κονσολα με cfw χωρις να εχω ιδεα απο cfw. Ολα καλα εχουν παει μεχρι στιγμης. Η κονσολα ηρθε σε sleep mode με μεταφορικη.

H κονσολα τρεχει το atmosphere. Μου ειπε οτι με tegra και hekate και κατι περιεργα οτι ανοιγει αν την κλεισω τελειως και οτι δν χρειαζεται να κανω τιποτα με jig η συνδετηρες. Δν βρηκα ακομα το καταλληλο tutorial για να το κλεισω και να το ξανανοιξω με αυτον τον τροπο. Σε αυτα που εχω δει χρησιμοποιουν το jig. Επισης πρεπει να παρω backup την ναντ.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, εστω στελνοντας ενα λινκ με tutorial για να την κλεινω και να την ανοιγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alani123321 είπε

Καλησπερα! Πηρα το ρισκο να αγορασω κονσολα με cfw χωρις να εχω ιδεα απο cfw. Ολα καλα εχουν παει μεχρι στιγμης. Η κονσολα ηρθε σε sleep mode με μεταφορικη.

H κονσολα τρεχει το atmosphere. Μου ειπε οτι με tegra και hekate και κατι περιεργα οτι ανοιγει αν την κλεισω τελειως και οτι δν χρειαζεται να κανω τιποτα με jig η συνδετηρες. Δν βρηκα ακομα το καταλληλο tutorial για να το κλεισω και να το ξανανοιξω με αυτον τον τροπο. Σε αυτα που εχω δει χρησιμοποιουν το jig. Επισης πρεπει να παρω backup την ναντ.

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, εστω στελνοντας ενα λινκ με tutorial για να την κλεινω και να την ανοιγω.

Θα στα πω όσο πιο σύντομα και απλά μπορώ.. Το jig δεν σου χρειάζεται πλέον για να ανοίγεις την κονσόλα σου αν κλείσει.. Θες ένα καλώδιο usb c και την εφαρμογή TegraRcm στον υπολογιστή σου, να περάσεις και τους drivers μέσω της εφαρμογής για να διαβάζει το switch o υπολογιστής το switch όταν θα είναι κλειστό και το σημαντικότερο χρειάζεσαι το payload.bin από το Atmosphere cfw που έχεις για να το κάνεις inject μέσω TegraRcm ενώ είναι κλειστή η κονσόλα και συνδεμενη με usb c με τον υπολογιστή.. 

Αλλιώς μπορείς να κάνεις την διαδικασία πάλι με inject το payload και με κινητό ή tablet android (που υποστηρίζει otg καλώδιο) με την εφαρμογή Rekado συνδέοντας usb otg στο κινητό και μετά πάλι το usb c με το switch κλειστό.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο payload.bin ειναι το hekate bin?

Πιστευω το πιασα το νοημα. Θα το δοκιμασω.

Γενικα την κονσολα την εχω συνεχεια πανω στο ντοκ και παντα ειναι στην μπριζα.  Θα υπαρξει θεμα με την μπαταρια αν το εχω συνεχεια σε sleep mode? Τωρα μια βδομαδα που το χω παρει, το εχω συνεχεια ετσι και το βγαζω για να περασω παιχνιδια μεσω gold leaf και καμια ωρα να παιξω σε handheld mode και τις υπολοιπες παιζω στη tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, alani123321 είπε

Αυτο payload.bin ειναι το hekate bin?

Πιστευω το πιασα το νοημα. Θα το δοκιμασω.

Γενικα την κονσολα την εχω συνεχεια πανω στο ντοκ και παντα ειναι στην μπριζα.  Θα υπαρξει θεμα με την μπαταρια αν το εχω συνεχεια σε sleep mode? Τωρα μια βδομαδα που το χω παρει, το εχω συνεχεια ετσι και το βγαζω για να περασω παιχνιδια μεσω gold leaf και καμια ωρα να παιξω σε handheld mode και τις υπολοιπες παιζω στη tv.

Και εγώ πάντα σε sleep mode το έχω δεν παθαίνει κάτι.. Το hekate.bin ανοίγει κάτι σαν recovery menu και μετά μπορείς να πατήσεις να bootάρει στο cfw.. Έχεις πολλές επιλογές το hekate όπως και για backup κτλ.. Καλύτερα να το ανοίγεις αν θέλεις κατευθείαν με το payload bin atmosphere.. Να μην μπαίνεις καθόλου στο hekate menu.. Εγώ έχω reinx cfw και κάνω inject το payload bin του reinx.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια οποτε συνεχιζω με το sleep mode. Θα χρειαστει να παρω backup nand μονο. Οποτε αυτο μονο και ειμαι ενταξει.

Τελικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο να αγορασεις switch με cfw και να το μαθεις. Μιλαω για ατομα σαν και μενα που δεν ειχαν καμια επαφη με cfw, γιατι εδω στο νημα ελεγαν πολλοι, οτι ειναι μεγαλο ρισκο να αγορασεις κονσολα με cfw αν εισαι ασχετος, λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ πάντα σε sleep mode το έχω. Γενικά η μπαταρία δεν βλέπω να χαμπαριάζει αλλά από την άλλη αν είσαι πολύ ώρα έξω θέλεις και οπωσδήποτε ένα powerbank για υποστήριξη ώστε να σε βγάλει για ώρες το gaming. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, παίζει κάποιος το Metroid AM2R  η να έχει ασχοληθεί με το παιχνίδι; 

Εχω την τελευταία έκδοση και όταν φτάνω στο boss Arachnus και το νικάω δεν μπορώ να φύγω από εκείνο το σημείο του χάρτη. Εάν πάω να φύγω κανονικά από τα δεξιά όπου είναι η έξοδος στον χάρτη με δείχνει να πέφτω προς τα κάτω ασταμάτητα (χωρις να αλλάζει χάρτη η οθόνη μου) ώσπου κάποια στιγμή με βγάζει error και με πετάει από το παιχνίδι 

Αυτό μου είχε συμβεί και σε άλλο boss αλλά κατάφερα βγήκα από αυτό το bug τότε

Για να καταλάβετε ακριβώς υπάρχει βίντεο στο yt

AM2R Out of Bounds Trick/Bug.

Edit: Εχω την v6 και το πρόβλημα λύνεται με την v7

Η τελευταία έκδοση είναι η v11

Επεξ/σία από xpac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω rcm loader dogle και έχω ενεργοποιήσει το auto rcm loader 

Κλείνω το switch για να περάσω την τελευταία έκδοση nsp που γράφω ποιο πάνω. 

Στο rcm loader δεν ανάβει το led. Υποθέτω μπαταρία γιατί μου έχει ξανατυχει, το  είχα φορτισει 1-2 λεπτά και δούλεψε .

Τώρα το βάζω να φορτισει και το άσπρο led αναβοσβήνει, δεν "αναπνέει" όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοίξω το switch 

(δεν έχω type c καλώδιο για σύνδεση με τον υπολογιστή) 

Έχει κάποιος το ίδιο rcm loader να μου πει καμία ιδέα; 

Επεξ/σία από xpac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, xpac είπε

Έχω rcm loader dogle και έχω ενεργοποιήσει το auto rcm loader 

Κλείνω το switch για να περάσω την τελευταία έκδοση nsp που γράφω ποιο πάνω. 

Στο rcm loader δεν ανάβει το led. Υποθέτω μπαταρία γιατί μου έχει ξανατυχει, το  είχα φορτισει 1-2 λεπτά και δούλεψε .

Τώρα το βάζω να φορτισει και το άσπρο led αναβοσβήνει, δεν "αναπνέει" όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοίξω το switch 

(δεν έχω type c καλώδιο για σύνδεση με τον υπολογιστή) 

Έχει κάποιος το ίδιο rcm loader να μου πει καμία ιδέα; 

Αρχικά δοκίμασε να το ανοιξεις σαν να μην ειχες RCM ON.

Πατας Volume+ και power κρατημενα. Οταν περασα την τελευταία αναβαθμιση δεν μου εμπαινε σε rcm και ειχα στιγμιαια αγχωθεί.

 

Στο rcm κανε διπλο κλικ να φτάσεις στο led που ανταποκρίνεται στο OS που δουλεύεις. πχ SX OS κοκκινο led

Για να εισαι σιγουρος και με λιγοτερο αγχος μιας και το Switch αυτη τη στιγμη ειναι ανοικτο και θα σου εξαντλήσει την μπαταρία ειναι να βρεις ενα αξιοπρεπες καλώδιο Type C και να στείλεις το payload απο το pc

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...