Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και από μένα,

 

έχω ήδη switch 1ης γενιάς (με την μικρή μπαταρία) και διάβασα το guide για το χακάρισμα και για την ένωση των pins για να μπει σε RCM. ο οδηγος λεει πως το χακαρισμα ειναι tethered, αυτο σημαινει πως απο σβηστό το switch για να αναψει απαιτει pc ή ανδροιδ τηλεφωνο; ισχυει ακομα αυτο; γιατι αν αυτη ειναι η φαση τοτε για μενα ειναι deal breaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Snolly είπε

καλησπέρα και από μένα,

έχω ήδη switch 1ης γενιάς (με την μικρή μπαταρία) και διάβασα το guide για το χακάρισμα και για την ένωση των pins για να μπει σε RCM. ο οδηγος λεει πως το χακαρισμα ειναι tethered, αυτο σημαινει πως απο σβηστό το switch για να αναψει απαιτει pc ή ανδροιδ τηλεφωνο; ισχυει ακομα αυτο; γιατι αν αυτη ειναι η φαση τοτε για μενα ειναι deal breaker.

για να κάνει boot σε hacked mode ναι για να κάνει σε oficial mode όχι (αν δεν έχεις επιλέξει το auto rcm) , γι αυτό συνήθως βολεύει η αγορά κάποιου usb dongle (π.χ. αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για το switch, η εγγύηση καλύπτει κανονικά δύο έτη ή ένα όπως κάνει η Sony με το ps; Αν πάρω μεταχειρισμένο switch με cfw και προκύψει κάποιο τεχνικό πρόβλημα, θα μπορώ να την επαναφέρω σε official fw ώστε να μην φαίνεται ότι έχει χακαριστεί; Τα switch  με cfw παίζουν online;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2020 at 14:10, Daredevil said:

για να κάνει boot σε hacked mode ναι για να κάνει σε oficial mode όχι (αν δεν έχεις επιλέξει το auto rcm) , γι αυτό συνήθως βολεύει η αγορά κάποιου usb dongle (π.χ. αυτό)

τι λες τωρα. και αυτο το dongle κανει ολη την δουλεια ή προϋποθετει να εχεις κανει ολο τον οδηγο για το χακαρισμα και μετα το χρησιμοποιεις για να κανεις boot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Με ενδιαφερει να παρω switch με cfw. Θελω να μαθω αν παιζει και αυθεντικα αγορασμενα παιχνιδια μετα. Αν παιζουν κανονικα οι τιτλοι που εχουν να κανουν με χορο και φιτνες οπως το just dance. Αν υπαρχει καποιος που πουλαει κονοσλα τσιπαρισμενη ας μου στειλει μνμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 27/08/2020 at 01:28, lebron15 said:

Να ρωτήσω για το switch, η εγγύηση καλύπτει κανονικά δύο έτη ή ένα όπως κάνει η Sony με το ps; Αν πάρω μεταχειρισμένο switch με cfw και προκύψει κάποιο τεχνικό πρόβλημα, θα μπορώ να την επαναφέρω σε official fw ώστε να μην φαίνεται ότι έχει χακαριστεί; Τα switch  με cfw παίζουν online;

Αν βάλεις CFW Switch να παίξει online, αυτό ισοδυναμεί με console ban. Αν περάσεις CFW στο Switch σου κάνεις forfeit την εγγύηση αν και υπάρχει τρόπος να καμουφλαριστεί το CFW και να το γυρίσεις σε OFW, ωστόσο θεωρώ δεδομένο ότι θα σου ξεφύγει κάτι σε fuses ή σε logs που θα προδίδουν ότι έχει πειραχτεί η κονσόλα. Γενικά, αν αποφασίσεις να μπλέξεις με CFW στο NSw, πρέπει (α) να ξέρεις τι κάνεις σε S/W επίπεδο και (β) να ξέρεις ότι αν η κονσόλα χαλάσει θα πρέπει να μπλέξεις μόνος σου και σε H/W επίπεδο (ή να πληρώσεις).

16 minutes ago, alani123321 said:

Παιδια καλησπερα. Με ενδιαφερει να παρω switch με cfw. Θελω να μαθω αν παιζει και αυθεντικα αγορασμενα παιχνιδια μετα. Αν παιζουν κανονικα οι τιτλοι που εχουν να κανουν με χορο και φιτνες οπως το just dance. Αν υπαρχει καποιος που πουλαει κονοσλα τσιπαρισμενη ας μου στειλει μνμ. 

Γενικά όπως το ρωτάς, το πιθανότερο είναι να παίζει κανονικά cartridges. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει bricked το slot και να μην μπορέσει ποτέ να ξαναπαίξει cartridge.

----------------------------------------

Σε κάθε περίπτωση, εγώ προσωπικά, δεν θα αγόραζα σε καμία περίπτωση μεταχειρισμένη χακαρισμένη κονσόλα. Είναι τόσα πολλά αυτά που μπορεί να έχει κάνει λάθος ο προηγούμενος που θα προτιμούσα να τα κάνω μόνος μου από την αρχή για να ξέρω σε ποιό σημείο βρίσκομαι κάθε φορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Αν βάλεις CFW Switch να παίξει online, αυτό ισοδυναμεί με console ban. Αν περάσεις CFW στο Switch σου κάνεις forfeit την εγγύηση αν και υπάρχει τρόπος να καμουφλαριστεί το CFW και να το γυρίσεις σε OFW, ωστόσο θεωρώ δεδομένο ότι θα σου ξεφύγει κάτι σε fuses ή σε logs που θα προδίδουν ότι έχει πειραχτεί η κονσόλα. Γενικά, αν αποφασίσεις να μπλέξεις με CFW στο NSw, πρέπει (α) να ξέρεις τι κάνεις σε S/W επίπεδο και (β) να ξέρεις ότι αν η κονσόλα χαλάσει θα πρέπει να μπλέξεις μόνος σου και σε H/W επίπεδο (ή να πληρώσεις).

Γενικά όπως το ρωτάς, το πιθανότερο είναι να παίζει κανονικά cartridges. Υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει bricked το slot και να μην μπορέσει ποτέ να ξαναπαίξει cartridge.

----------------------------------------

Σε κάθε περίπτωση, εγώ προσωπικά, δεν θα αγόραζα σε καμία περίπτωση μεταχειρισμένη χακαρισμένη κονσόλα. Είναι τόσα πολλά αυτά που μπορεί να έχει κάνει λάθος ο προηγούμενος που θα προτιμούσα να τα κάνω μόνος μου από την αρχή για να ξέρω σε ποιό σημείο βρίσκομαι κάθε φορά.

Βλεπω ομως οτι εχει αρκετους στις αγγελιες εδω που πουλανε χακαρισμενα σουιτς με πολλες θετικες αξιολόγησεις. Ειναι μεγαλο το ρισκο για 350€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, alani123321 said:

Ειναι μεγαλο το ρισκο για 350€?

Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό. Ο καθένας μας αξιολογεί τα χρήματά του διαφορετικά. Εγώ για να βγάλω 350€ ματώνω, οπότε για τα δεδομένα μου δεν αξίζει το ρίσκο, θα προτιμούσα να έβρισκα καθαρή κονσόλα, έστω και μεταχειρισμένη και να την έσπαγα μόνος μου. 

Ούτως ή άλλως, όποιος νομίζει ότι αγοράζοντας έτοιμη CFW κονσόλα δεν θα χρειαστεί να ασχοληθεί με τα περαιτέρω πλανάται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια να λέγεται, θα χρειαστεί αναβάθμιση οπότε θέλει γνώση.

Θα έλεγα οτι δεν ειναι τοσο ρίσκο να πάρει κάποιος ετοιμη κονσόλα cfw. Απλά να πάρει άμεσα ενα καλό nand backup/biskeys και να ελέγξει τα e-fuses.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν το αναβαθμίζω (είναι 9.2.0) γιατί κατά την διάρκεια του περάσματος cfw κάθε οδηγός έλεγε και κάτι διαφορετικό (για παράδειγμα με την διαδικασία που έκανα τρέχει μόνο CFW SYSNAND) και φοβάμαι μην γίνει καμία βλακεία και μείνω χωρίς Switch 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορει καποιος να προτεινει καποιο βιντεο η καποιο αρθρο που να μπορει να ξεκινησει ενας ασχετος να διαβαζει για να μαθει 5 πραγματα για cfw στο σουιτς. Ξερω υπαρχουν παρα πολλα βιντεο και αρθρα αλλα λογω ελλειψης χρονου αν γινεται μια βοηθεια για να παω κατευθειαν προς την σωστη κατευθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...