Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, Bourdoulas said:

Αφού ξέρεις να χρησιμοποιείς το dd δεν θα σου είναι δύσκολο να παίξεις με το rsync 

ξερω πως δουλευει το rsync, τι πρεπει να αντιγραψω δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Snolly είπε

 

αν ειναι να αντιγραψω απο SD σε SD θα το κανω με ενα απλο dd το θεμα ηταν να υπηρχε κανενα εργαλειο να αντιγραφει με καποιο τροπο τα παντα πλην των παιχνιδιων για να μην κανει 2-3 μερες η αντιγραφη

Στο φάκελο Nintendo βρίσκονται τα παιχνίδια..Τράβηξε όλα τα άλλα και άφησε αυτόν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/07/2023 at 12:05, Snolly said:

Σχετικά με updates και backups.

Εχω την τυχη να εχω ενα modded OLED switch με μια 1TB SD με partition based emuNAND (το οποιο δεν εστησα εγω οποτε δεν ειμαι πολυ ανετος στο πως στηνεται το ολο πραγμα). Ολα δουλευουν οπως πρεπει αλλα παντα εχω στο μυαλο μου τι θα γινει αν κατι παει στραβα. Και εννοω τι θα γινει αν χαλασει η SD ή αν θελω να κανω update πως θα το κανω και τι να προσεξω. Πηγα και πηρα ακομα μια SD του 1TB και εχω λοιπον τις εξης αποριες:

  • πως κανουμε update το OS της κονσολας; εχουμε το OFW, το CFW στην SysNAND και το CFW στην partition based EmuNAND. τι κανω update και με ποια σειρα. Εστω πως βγαζει η Nintendo νεο update; Απο που ξεκιναω να το περναω; Αν το περασω στο OFW θα παει αμεσως και στο CFW στην SysNAND; Και μετα τι κανω στη μερια του CFW στην EmuNAND;
  • ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να κανω backup την SD στην 2η SD; ιδανικα χωρις τα εγκατεστημενα παιχνιδια γιατι θα παιρνει απειρη ωρα να αντιγραφει το σχεδον 1ΤΒ.
  • έχει καταφερει κανεις να εγκαταστησει παιχνιδια στο Switch με καλωδιο ή να τα κανει backup στο PC παλι με καλωδιο με ταχυτητες μεγαλυτερες απο USB 2.0; εχω πειραξει ενα property σε ενα αρχειο που υποτιθεται ενεργοποιει το USB3 αλλα τριχες παραμενουν USB2 οι ταχυτητες.

Ευχαριστώ!

Για το (2) δεν ξέρω αν θα δουλέψει το να κάνεις κανείς image την MicroSD (πιθανότατα ναι) αλλά επειδή δεν το προτείνει κανείς ένα καλό εργαλείο είναι αυτό: Emutool

https://github.com/TheyKilledKenny/Emutool

Για το (3) με το DBI δεν έχεις καλές ταχύτητες; Δεν ξέρω αν πιάνει USB 3.0 αλλά πάει πολύ γρήγορα.

Για το (1) δεν είναι δύσκολο αλλά δεν είναι και απλά απλό. Μπορείς και με εφαρμογή αλλά θέλει και χέρι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μια 1Tb SDcard έχει τριπλάσια τιμή (αν δεν κάνω λάθος 2tb είναι το μέγιστο που μπορεί να πάρει το switch) από μία 512gb και δεν συμφέρει η αγορά της, πως μπορούμε να έχουμε περισσότερο χώρο στο switch για apps/games?

Μπορούμε να χρησιμοποιούμε κατά βούληση διάφορες SDcards, οι οποίες θα έχουν το hack στην emmuNAND με διαφορετικά firmware Os και atmosphere, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να κάνουμε και updates κάθε φορά που βγαίνει νέο firmware Os και atmosphere, παρά να βάζουμε μια νέα sdcard να κάνουμε όλη την διαδικασία από την αρχή και μετά απλά να αλλάζουμε, SDcards?

Υπάρχει άλλη λύση ή κάποιος άλλος ευκολότερος τρόπος;

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες καρτες sd μπορεις να εχεις οι οποιες θα ειναι στημενες με cfw και emummc αλλα και το card reader καταπονεις που δεν ειναι το πιο αξιοπιστο γενικα , αλλα επισης δεν μπορεις να εχεις διαφορετικο firmware και atmosphere...

H emummc στηριζεται πανω στο ofw και στην εκδοση που αυτο ειναι οποτε θα πρεπει να αναβαθμιζεις την emummc καθε φορα που αναβαθμιζεις το ofw...

Στην τελικη μπορεις να φτιαξεις 2 x 512gb και να τις εχεις και τις 2 up to date με τα τελαυταια cfw οποτε χρειαζεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, d..b said:

Πολλες καρτες sd μπορεις να εχεις οι οποιες θα ειναι στημενες με cfw και emummc αλλα και το card reader καταπονεις που δεν ειναι το πιο αξιοπιστο γενικα , αλλα επισης δεν μπορεις να εχεις διαφορετικο firmware και atmosphere...

H emummc στηριζεται πανω στο ofw και στην εκδοση που αυτο ειναι οποτε θα πρεπει να αναβαθμιζεις την emummc καθε φορα που αναβαθμιζεις το ofw...

Στην τελικη μπορεις να φτιαξεις 2 x 512gb και να τις εχεις και τις 2 up to date με τα τελαυταια cfw οποτε χρειαζεται...

ναι γνωριζω για την ευθραστοτητα του card reader του switch.

1) τωρα που εχω το τελευταιο HOS και atmoshere καθως (χθες εκανα απο την αρχη το hack), αν παρω ακομα μια 512GB μπορω να την κάνω image/clone στην νεα SDcard, να την βάλω στο switch και μετα να μπω SYSTEM SETTINGS > DATA MANAGEMENT > SOFTWARE να τα σβησω ολα τα apps που ειναι στην SDcard για να περάσω αλλα;

2) H ιδια SDcard που εχει emummc, μπορεί να μπει σε διαφορετικό hackable switch και να δουλέψει out of the box, μονο με inject payload (hakate)?

3) χρειάζεται να αφήνουμε κάποιο ελεύθερο χώρο στην SDcard ή δεν παιζει ρόλο στο loading και health της SDcard?

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το πρωτο απο την στιγμη που μολις το εστησες φτιαξε και την δευτερη sd παλι απο την αρχη , με image clone κτλ δεν θα δουλεψει 100% σωστα...

πιο ευκολο και πιο σωστο να την στησεις απο την αρχη και να εισαι εισαι σιγουρος παρα με clone κτλ...

Για το δευτερο δυστηχως δεν γινεται...

Για το τριτο εγω προσωπικα την στηνω με 12gb partition για το hidden partition καθως δεν χρειαζεται παραπανω και τσαμπα θα φας τα gb εαν το στησεις με 64gb οσο ειναι το πραγματικο μεγεθος της mmc και μεχρι στιγμης εχω καρτα που ειναι γεματη full χωρις κανενα θεμα , απλα οταν θα εχεις καινουργια dlc η update θα ειναι ενα θεμα καθως δεν θα μπορεις να τα περασεις...

Επεξ/σία από d..b
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...