Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, d..b said:

Για το τριτο εγω προσωπικα την στηνω με 12gb partition για το hidden partition καθως δεν χρειαζεται παραπανω και τσαμπα θα φας τα gb εαν το στησεις με 64gb οσο ειναι το πραγματικο μεγεθος της mmc και μεχρι στιγμης εχω καρτα που ειναι γεματη full χωρις κανενα θεμα , απλα οταν θα εχεις καινουργια dlc η update θα ειναι ενα θεμα καθως δεν θα μπορεις να τα περασεις...

λογικά αυτό που αναφέρεις για 12gb ειναι για partition-based Emunand, οπως αναφέρει και παρακάτω για 29 full, σωστά;

Spoiler
  • Select the Tools tab, then select Partition SD Card, and finally press Ok.
  • Now, pick what EmuNAND type you want to use:

    • To create a partition-based Emunand:
      • Move the emuMMC (RAW) slider until it says 29 full, then press Next Step and finally press Start.
    • To create a file-based EmuNAND:
      • Press Next Step, and then press Start.
  • Once the operation is done, press Close and then select the Home tab.

εχω κάνει file-based EmuNAND, δεν γνωρίζω ποσα gb καταλαμβάνει, υπάρχει τρόπος να το δω;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, prefuse είπε

λογικά αυτό που αναφέρεις για 12gb ειναι για partition-based Emunand, οπως αναφέρει και παρακάτω για 29 full, σωστά;

  Απόκρυψη περιεχομένων
  • Select the Tools tab, then select Partition SD Card, and finally press Ok.
  • Now, pick what EmuNAND type you want to use:

    • To create a partition-based Emunand:
      • Move the emuMMC (RAW) slider until it says 29 full, then press Next Step and finally press Start.
    • To create a file-based EmuNAND:
      • Press Next Step, and then press Start.
  • Once the operation is done, press Close and then select the Home tab.

εχω κάνει file-based EmuNAND, δεν γνωρίζω ποσα gb καταλαμβάνει, υπάρχει τρόπος να το δω;

Ναι για partition based ειναι απλα δεν χρειαζεται να ειναι 29gb δεν υπαρχει κανενας λογως (64gb αντοιστοιχα στο oled)

Δεν γνωριζω καθολου στο file based πως και τι καθως παντα με partition επαιζα καθως το file based ειναι γνωστο για corruption...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, d..b said:

Ναι για partition based ειναι απλα δεν χρειαζεται να ειναι 29gb δεν υπαρχει κανενας λογως (64gb αντοιστοιχα στο oled)

Δεν γνωριζω καθολου στο file based πως και τι καθως παντα με partition επαιζα καθως το file based ειναι γνωστο για corruption...

για partition based, με απέτρεπε αυτό > Migrating to a new SD card or making a backup of your EmuNAND is much more complex.

και έτσι επέλεξα partition based.. το οποιο αναφέρει >

  • Very easy to transfer or make a backup of.

αρα μήπως με file based emuNAND παιζει απροβλημάτιστα το image/clone..?

Το corruption σημαίνει οτι χάνεις το game ή όλη την emuNAND, οποτε θέλει και πάλι ολα απο την αρχή;

Spoiler

Partition-based EmuNAND


Pros:

  • Has the least chance of corruption.

Cons:

  • Creating a new EmuNAND requires you to partition your SD card, thus existing files on the SD will get deleted.
  • Migrating to a new SD card or making a backup of your EmuNAND is much more complex.

File-based EmuNAND


Pros:

  • Very easy to transfer or make a backup of.
  • Creating a new EmuNAND is easier, and won't require you to partition your SD card.

Cons:

  • Your EmuNAND setup has a higher chance of getting corrupted.
    • This applies to both FAT32 and exFAT users.
  • Transferring games between your SD card and your EmuNAND via system settings is not possible.
    • This is due to an unfixed bug.
Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καθόλου με file based καθώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ…όποτε κανείς τα πειράματα σου και ενημερώνεις εάν θες…

Αυτό που ξέρω είναι πως με partition based ξέρω μόνο μια περίπτωση με corrupted αρχεία και για αυτό έφταιγε η κάρτα…

επισης το να στήσεις καινουργια κάρτα δεν είναι πάνω από 10 λεπτά διαδικασία εννοείται για καθαρό σύστημα χωρίς μεταφορά και εγκατάσταση παιχνιδιών και για αυτό δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το clone/image… 

προτιμώ να στήσω την κάρτα από την αρχή και να πετάξω τα παιχνίδια μετά με dbi μέσα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 λεπτά αν ΔΕΝ κάνουμε ..

  • Create a NAND backup
  • Dumping device keys
  • και κάτι ακομα που μου διαφεύγει..
     

μονο το create a NAND backup, πήρε καμια ώρα και άλλο τόσο το άλλο που ξεχνάω.

αν δεν το έχουμε κάνει πολλές φορές και διαβάζουμε όλα τα βήματα, ειναι μια ολόκληρη μέρα. τόσο μου πήρε η διαδικασία μαζί με τα προβλήματα που αντιμετώπισα και άλλη μια μέρα τα παιχνίδια/updates κτλ με tinleaf και NS-USBloader

δεν έκανα το How to set up Incognito γιατι ειναι μικρά ακόμα και δεν χρειάζεται να μπαινουν online, αλλα αν ειναι βασικό, να το κάνω... διάβασα και το παρακάτω και με απέτρεψε

Spoiler

Before proceeding with setting up incognito, ensure you have a full NAND back up. If you lose your backup or prodinfo and enabled incognito on your sysNAND you will have basically just permanently self-banned your switch.

ναι εννοείτε, αμα δοκιμάσω να κάνω image/clone την sdcard θα το αναφέρω εδω.

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά για το στήσιμο καθαρά της κάρτας αυτό έγραψα κιολας τπτ άλλο ούτε παιχνίδια ούτε backup…

Backup ούτως η άλλως μια φορά το κανείς την πρώτη και συνήθως ανάλογα και την κάρτα είναι από μια έως δυο ωρες…

τα παιχνίδια είναι άλλη ιστορία ανάλογα το μέγεθος της κάρτας και ποσά έχεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , αγόρασα από αλι ένα Core Raspberry v4 v5 chip γύρω στα 15€ αυτό δουλεύει κανονικά έτσι ; Δεν χρειάζομαι κάτι έξτρα , 3 πράγματα είναι μέσα το γύρω γύρω που λέει V1 , μια πλακέτα και κάτι ακόμα μικρούλι , είμαι σχεδόν ασχετος με την όλη φάση του σουιτς , ευχαριστώ για οποία απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jordaniskiou είπε

Καλησπέρα παιδιά , αγόρασα από αλι ένα Core Raspberry v4 v5 chip γύρω στα 15€ αυτό δουλεύει κανονικά έτσι ; Δεν χρειάζομαι κάτι έξτρα , 3 πράγματα είναι μέσα το γύρω γύρω που λέει V1 , μια πλακέτα και κάτι ακόμα μικρούλι , είμαι σχεδόν ασχετος με την όλη φάση του σουιτς , ευχαριστώ για οποία απάντηση 

Μια χαρά είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
30 λεπτά πριν, d..b είπε

Όσο σου παίζουν τα καινουργια παιχνίδια με τα update τους δεν βλέπω τον λόγο να το κανείς… γνώμη μου…

Ναι έχεις δίκιο, απλα κάποια στιγμή θα το κάνω. Οπότε βάζουμε SD στο pc, κανουμε copy paste Το νεο atmosphere στην SD, Μετά copy paste Το fusee bin, μετά περνάμε το switch update σε έναν φάκελο και το κάνουμε install με το daybreak σωστά? Πρέπει να κάνουμε και update το ofw η δεν χρειάζεται?δεν μπαίνω ποτέ σε ofw γιαυτό ρωτάω.

Περιμένουμε και το νέο shop που θα ανοίξει από τον teknik..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Daredevil είπε

μπορείς να κατεβάσεις αυτό και να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολη

Το έχω αλλά δν το εμπιστεύομαι. 2 φορες μου είχε κάνει προβλήματα όταν είχα πάει να κάνω update πιο παλιά. Εκτός αν δν το είχα κάνει σωστά. Γιαυτό ρώτησα αν είναι σωστός ο τρόπος που έγραψα πιο πανω

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μιλήσει με 2-3 άτομα που τσιπάρουν switch και όταν τους ζήτησα αν μπορούν να τσιπάρουν το switch lite που έχω όλοι μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν lite. Έχει κανείς να μου στείλει είτε κατάστημα έιτε κάποιον γνωστό που να αναλαμβάνει switch lite??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...