Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PS4]


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα περιμενω μια γενναια μειωση τιμης. 

 

Κριμα παντως που δεν τα καταφερε καλυτερα γιατι εχει πεσει αρκετη δουλεια στον οπτικο τομεα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν υποπτο το γεγονος πως η Σονυ ειχε αποστασιοποιησει το συγκεκριμενο exclusive απτα εναπομειναντα...

Δυστυχως τα 7αρια δεν ειναι οι καλες βαθμολογιες για αυτα που περιμεναμε. 

Ισως τιμηθει full patched στο 1/3 της τιμης μετα απο καιρο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ λέω να βάλετε τις μεζούρες μέσα,  ότι είναι exclusive παραμένει πλήν εξαιρέσεων. Εδώ ακόμα περιμένουμε το RDR2 στο PC που είναι και multiplatform.

Κριτικές από το youtube κάνει ο καθένας. Παίρνεις μια εικόνα αλλά αν δεν το παίξεις δεν έχεις άποψη.

Πάντως έχει πολύ ανάμικτες κριτικές το παιχνίδι, από την μία αποθέωση από την άλλη χαντάκωμα δεν βγάινει άκρη.  Το στόρυ και οι χαρακτήρες φώναζουν god bless america και η θεματολογία με τα ζόμπι δεν είναι και ότι πιο πρωτοπόρο αλλά το gameplay φαίνεται ενδιαφέρον για αυτό που κάνει.

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως τα πρωτα reviews ειναι αντικρουομενα .

Εχουμε πολυ καλα λογια  εχουμε και μετριες κριτικες .Θα ειναι απο αυτες τις περιπτωσεις που θα παιξει το ατομικο γουστο και κριτηριο του καθενος .Παντως εγω ειμαι σχεδον βεβαιος πως θα μου αρεσει  .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανα 3ωρακι ειδα walkthrough..απο μενα σιγουρη αγορα αλλα μαλλον το παω για χειμωνα γιατι εχω καμια δεκαρια που περιμενουν.

Εχει και τα ελληνικα του μεσα κομπλε.

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok έπαιξα λίγες ώρες και μπορώ να πω ότι είμαι κοντά με τον Karak. Τα performance issues νομίζω λύθηκαν η τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είδα popups η fps drops. Το shooting είναι μια χαρά απλά έχουν βάλει αρκετό sway και kick που προσωπικά μου αρέσει, άλλους θα κουράσει, ειδικά χωρίς auto-aim. Το handling της μηχανής θέλει λίγο συνήθεια γιατί είναι πολύ ευαίσθητο, ίσως με upgrades να αλλάζει.

Το melee combat που ήταν και το θέμα που είχα με τα videos δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι τόσο, είναι πιο σφιχτό και σε lock χαλαρά με τους εχθρούς, μοιάζει αρκετά με του TLOU. Ενώ έχει τόνους αίμα και brutal finishers δεν έχει διαμελισμό...που σε zombie game έπρεπε να είναι must, anyways. Το voice acting του Deacon κλασσικά τα σπάει, ειδικά κατά την διάρκεια του gameplay που λέει τα δικά του, καιρός ήταν να το κάνουν αυτό γιατί με είχε κουράσει να λέει τα ίδια πέντε πράγματα σε όλο το game.

Το story φαίνεται ok, εκεί που έχει ένα θέμα είναι στα cuts των σκηνών που είναι λίγο απότομα. Το gameplay κόβετε όταν σε βάζει σε cutscene και tbh συνήθισα στο smooth transition φάση RDR και μου κακό-φαίνεται. Επίσης το game μετράει τις μέρες και το βρήκα πολύ cool. Menu/UI είναι fine. Τα looting animations δεν με τρέλαναν, θυμίζουν παρα πολύ TLOU.

AI είναι ok, σίγουρα τίποτα ιδιαίτερο.

Όσο για τα graphs νομίζω το shitty compression του YT δεν του έκανε καλο, έχει αρκετά καλά graphs. Επίσης παρα πολύ καλός ήχος και ίσως η καλύτερη βροχή που έχω ακούσει, ειδικά άμα περνάς από ξύλινη γέφυρα με την μηχανή. Γενικά νομίζω το game δεν είναι τίποτα που δεν έχουμε ξανά δει αλλα ότι κάνει το κάνει αρκετά καλά και ο συνδυασμός action/stealth/driving δουλεύει επίσης αρκετά καλά. Ο χάρτης μου φαίνεται πολύ μικρός αλλα μάλλον είναι η πρώτη περιοχή. Βασικά άμα εξαιρέσεις τα Dead Rising δεν είχαμε ποτε ένα σοβαρό 3rd person open-world zombie game εάν δεν κάνω λάθος..

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο οποιονδήποτε το σκέφτεται για αγορά. ;)

 

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το wiki λέει όχι.

Uhhh.... ?

 

After more than seven years in development, Days Gone has finally arrived, delivering Bend Studio's take on the zombie apocalypse. It's a large-scale open world experience with a heavy focus on narrative and characters. To boil things down to their essentials, it's basically The Last of Us meets Far Cry and it works.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-days-gone-ps4-and-ps4-pro-tech-analysis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Idk dude, όπως σου είπα το wiki λέει το '15 μπήκε σε full production.

Oh btw το clipping μερικών οπλων στην πλάτη και ότι δεν έχουν slings τα όπλα απλά εμετικό, a ρε RDR μα έχεις κακομάθει :D

Ξέχασα να αναφέρω ότι πρόσφατα έπαιζα πάλι RDR2 , οποτε ο πήxης μου είναι ήδη αρκετά ψηλός.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κρίμα πάντως για το παιχνίδι και τα scores του. Για μένα είναι θύμα στον βωμό της Sony ότι κάθε exclusive της θα πρέπει σώνει και καλά να πει μια ιστορία και να έχει 30 ώρες cutscenes.

Τώρα τι ιστορία θα πει άλλο ένα zombie game και το πόσο θα το εξυπηρετήσει το open world κλπ. δεν ξέρω, στην μάζα των post-apocalyptic online multiplayer games.

Είδαμε και με τα αντίστοιχα της TellTale πως πήγανε αυτά και η ίδια η εταιρεία.

Zombie game αγοράζεις για τα άντερα, τα μυαλά στο πάτωμα, τα συκώτια στο ταβάνι και κανένα νεφρό στον ανεμιστήρα οροφής να κάνει σβούρες.

Όχι για τέντες και bike management. Όπως και το State of Decay δλδ. αν και είναι άλλο twist και όμως κοντράρει στο Metacritic το Dayz Gone. Είναι και free...

Έπρεπε να επικεντρωθεί στο horde mode. 24/7. Ότι είχανε δείξει στην E3 θα έπρεπε να είναι το κανονικό gameplay. Ούτε οι 2 τελευταίες πίστες - ούτε mode όταν, ΑΝ, το τελειώσεις το Story.

Από την άλλη το World War Z.... πάει τρένο. Γιατί κάνει το horde mode το normal gameplay - έτσι?

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Κρίμα πάντως για το παιχνίδι και τα scores του. Για μένα είναι θύμα στον βωμό της Sony ότι κάθε exclusive της θα πρέπει σώνει και καλά να πει μια ιστορία και να έχει 30 ώρες cutscenes.

Τώρα τι ιστορία θα πει άλλο ένα zombie game και το πόσο θα το εξυπηρετήσει το open world κλπ. δεν ξέρω, στην μάζα των post-apocalyptic online multiplayer games.

Είδαμε και με τα αντίστοιχα της TellTale πως πήγανε αυτά και η ίδια η εταιρεία.

Zombie game αγοράζεις για τα άντερα, τα μυαλά στο πάτωμα, τα συκώτια στο ταβάνι και κανένα νεφρό στον ανεμιστήρα οροφής να κάνει σβούρες.

Όχι για τέντες και bike management. Όπως και το State of Decay δλδ. αν και είναι άλλο twist και όμως κοντράρει στο Metacritic το Dayz Gone. Είναι και free...

Έπρεπε να επικεντρωθεί στο horde mode. 24/7. Ότι είχανε δείξει στην E3 θα έπρεπε να είναι το κανονικό gameplay. Ούτε οι 2 τελευταίες πίστες - ούτε mode όταν, ΑΝ, το τελειώσεις το Story.

Από την άλλη το World War Z.... πάει τρένο. Γιατί κάνει το horde mode το normal gameplay - έτσι?

Τα Walking Dead με 50 εκατομμύρια πωλήσεις μέχρι το 17' που απέσπασαν δικαίως βραβεία για εξαιρετική γραφή και πλοκή ; 

Άλλο genre, μην τα βάζετε όλα στο ίδιο καζάνι. Εσύ γουστάρεις να παίξεις dead rising,dead island ή left 4 dead. Πρέπει όλα τα zombie games να είναι ένα ατελειώτο multiplayer horde mode ;

Γενικά η zombie θεματολογία είναι κορεσμένη αλλά δεν μπορείς να κατακρίνεις ένα διαφορετικό εγχείρημα επειδή δεν σου αρέσει από τη στιγμή που δεν το έχεις δοκιμάσει κιόλας.

Έβαλε το "αντικειμενικό"  IGN ένα 6,5 το gamespot 5 , ε ντάξει τέλειωσε , σκουπίδι. Η κλίμακα ξεκινάει από το 0 πάντως 

 

Οι στάμπες, η εμμονική σύγκριση με τα νουμεράκια και οι απόλυτες κριτικές από βίντεο στο youtube είναι κατάντια. Δεν έχω καν κονσόλα της sony από το ps2 και δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι στο εγγύς μέλλον(για να μην πεί κανείς για fanboys). Το λέω για αυτό και όλα τα παιχνίδια όμως. Το να τα καίμε για να έχουμε να λέμε , τι και πως θα έπρεπε να είναι δεν ωφέλει σε κάτι και ήταν κουσούρι που κουβάλαγα και εγώ παλιότερα.

Δεν απεθύνομαι προσωπικά αλλά αναφέρομαι σε μια γενικευμένη αντίληψη, φιλικά πάντα. Το point είναι η διασκέδαση.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kti23 είπε

 

Έβαλε το "αντικειμενικό"  IGN ένα 6,5 το gamespot 5 , ε ντάξει τέλειωσε , σκουπίδι. Η κλίμακα ξεκινάει από το 0 πάντως 

Οι στάμπες, η εμμονική σύγκριση με τα νουμεράκια και οι απόλυτες κριτικές από βίντεο στο youtube είναι κατάντια. Δεν έχω καν κονσόλα της sony από το ps2 και δεν πρόκειται να παίξω το παιχνίδι στο εγγύς μέλλον(για να μην πεί κανείς για fanboys).

Ερωτηση και για σενα τοτε.

Αφου δεν προκειται να παιξεις το παιχνιδι οπως λες και αρα δεν θα εισαι σε προσωπικη θεση να κρινεις ποσο και αν ειναι υπερβολικοι με τον εν λογω τιτλο αρκετοι αλλοι,γιατι το υπερασπιζεσαι?

Μου διαφευγει κατι?

Αφησε αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται να παιξουν το παιχνιδι ειτε αμεσα,ειτε στο μελλον να προβληματιστουν με το κατα ποσο οι κριτικες ειναι υπερβολικες ή οχι και ποτε και αν θα το παρουν το παιχνιδι.

Επισης σε λιγες μερες θα δουμε και την αποψη του κοσμου που θα το παιξει που θα μπει και θα σχολιασει,αν τ ο παιχνιδι ειναι για παραπανω απο 7-7.5 πχ που παιζει τωρα στο metacritic.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...