Προς το περιεχόμενο

Iris Instant payment


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο ειναι εμβασμα μεσω winbank ακι οχι μεσω IRIS.

Εκει δεν εχει προμηθεια.

Οριο 500 ευρω ανα ημερα 

 

Και κατι αλλο για Πειραιως

Οποιος δεν εχει winbank απο φθινοπωρο δεν θα μπορει να πληρωσει με την καρτα του ηλεκτρονικα.Δεν θα τον αφηνει το συστημα για αγορες κλπ . μεσω καρτας.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κανείς έμβασμα iris από το winbank χρεώνει 2,5. Αν το κανείς από κινητό συνήθως 0,50. Έχει τύχει όμως την μια φορά να με χρεώνει 0,20 κ τις άλλες 1-2 μέρες μετά 0,50. Ίσως έχει να κάνει με το ποσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Αν κανείς έμβασμα iris από το winbank χρεώνει 2,5. Αν το κανείς από κινητό συνήθως 0,50. Έχει τύχει όμως την μια φορά να με χρεώνει 0,20 κ τις άλλες 1-2 μέρες μετά 0,50. Ίσως έχει να κάνει με το ποσό 

Εμβασμα δεν κανεις μεσω iris αλλα μεσω winbank και με αυτο τον τροπο ολες οι τραπεζες χρεωνουν και η πληρωμη θελει 1-2 εγασιμες να φανει στον παραληπτη αν ειναι σε αλλη τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Γιάννης Platano, τα έχεις μπερδέψει λίγο. Ο φίλος παραπάνω παρέθεσε IRIS 24/7 αποστολή, που εκτελείται άμεσα. Απλά το έστειλε μέσω desktop winbank, όπου η χρέωση του είναι διαφορετική από mobile winbank. Προμήθεια ωστόσο, πλέον υπάρχει σε κάθε περίπτωση, απλά είναι διαφορετική. Δες και τιμολόγιο στην προηγούμενη σελίδα.

Το έμβασμα που λες, είναι άλλη υπηρεσία. Μπορείς να το καταλάβεις άλλωστε, από το αναγνωριστικό, όπου φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι κινητό, και όχι IBAN. Άρα είναι ξεκάθαρα IRIS 24/7, γεγονός το οποίο επιβεβαίωνεται και από τη χρέωση.

Τέλος, πως αποφυγή μελλοντικών παρερμηνειών, να διευκρινιστεί πως, εκτός από το IRIS 24/7, με το οποίο στέλνεις σε εγγεγραμένο κινητό είτε από desktop είτε από mobile, υπάρχει και η πρόσθετη υπηρεσία "IRIS Online payments" η οποία αφορά κλασικά εμβάσματα (όταν βάζουμε IBAN δηλαδή), χρεώνεται πρόσθετα των όποιων άλλων προμηθειών του εμβάσματος και τα χρήματα πάνε επίσης άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...Επηρεασμενος απο ebanking της Eurobank που εχω που μεσω IRIS μονο απο κινητο μπορω χωρις απολυτως καμμια προμηθεια ακομα αμμεσα 24/24 ,365/365

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιως εχει και το "λεφτα στο λεπτο" και ειναι η μονη .Ευκολος τροπος για μικρα ποσα που καποιος δεν θελει να φανει οτι τα παιρνει απο αλλον.Νομιζω ειναι ακομα δωρεαν .

Δεν φαινεται ποιος τα πιστωνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και ναι, η Πειραιως πρωτοπορει. Ενω μεχρι τωρα επί μήνες ανταλλασαμε ποσα μεταξυ alpha bank (εγω) και Πειραιως (η γυναικα μου) μεσω iris payment χωρις φυσικα επιπλεον χρεωσεις, εσκασε πλεον η χρεωση της Πειραιως για καθε μεταφορα μεσω iris. Στα μικροποσα η χρεωση ειναι 2cents, σε ενα ποσο 300ευρω  που μου εστειλαν, η πειραιως χρεωσε 50 λεπτα.

Ευγε Πειραιως.

Η alpha bank (μεσω του quick transfer ) και η eurobank (μεσω του paf) παραμενουν χωρις χρεωση. Για Εθνικη δεν γνωριζω.

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2019 στις 2:17 ΜΜ, CptBill είπε

και ναι, η Πειραιως πρωτοπορει. Ενω μεχρι τωρα επί μήνες ανταλλασαμε ποσα μεταξυ alpha bank (εγω) και Πειραιως (η γυναικα μου) μεσω iris payment χωρις φυσικα επιπλεον χρεωσεις, εσκασε πλεον η χρεωση της Πειραιως για καθε μεταφορα μεσω iris. Στα μικροποσα η χρεωση ειναι 2cents, σε ενα ποσο 300ευρω  που μου εστειλαν, η πειραιως χρεωσε 50 λεπτα.

Ευγε Πειραιως.

Η alpha bank (μεσω του quick transfer ) και η eurobank (μεσω του paf) παραμενουν χωρις χρεωση. Για Εθνικη δεν γνωριζω.

 

Που το βρίσκω αυτό το quick transfer φιλε ?

Για μεταφορά σε άλλη τράπεζα, είναι χωρίς χρέωσή ?

Στέλνω σε δικό μου λογαριασμό, σε άλλη τράπεζα, και με χρεώνουν 3 ευρώ, έλεος δηλαδή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gpolic είπε

Που το βρίσκω αυτό το quick transfer φιλε ?

Για μεταφορά σε άλλη τράπεζα, είναι χωρίς χρέωσή ?

Στέλνω σε δικό μου λογαριασμό, σε άλλη τράπεζα, και με χρεώνουν 3 ευρώ, έλεος δηλαδή.

Πρεπει να κατεβασεις τις εφαρμογες των τραπεζων που χρησιμοποιειες στο κινητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα. Η βασικη προυποθεση να μην σε χρεωνουν ειναι να κανεις χρηση μεσω mobile εφαρμογης της καθε τραπεζας και να στελνεις στο παραληπτη χρησιμοποιοντας το κινητο του (αφου φυσικα εχει και ο αλλος ενεργοποιημενη την υπηρεσια).

Το iris transfer μεσω web χρεωνεται  κανονικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, gpolic said:

Που το βρίσκω αυτό το quick transfer φιλε ?

Για μεταφορά σε άλλη τράπεζα, είναι χωρίς χρέωσή ?

Στέλνω σε δικό μου λογαριασμό, σε άλλη τράπεζα, και με χρεώνουν 3 ευρώ, έλεος δηλαδή.

Δεν γίνεται να στείλεις στον εαυτό σου iris απο την μια τράπεζα στην άλλη. Εκτός και αν έχεις δηλώσεις διαφορετικό τηλέφωνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Δεν γίνεται να στείλεις στον εαυτό σου iris απο την μια τράπεζα στην άλλη. Εκτός και αν έχεις δηλώσεις διαφορετικό τηλέφωνο.

ουσιαστικα γνεται πλαγιως να δηλωσεις λογαριασμο καταθεσης πχ alpha bank και λογαριασμο χρεωσης πχ εθνικη. Σπας το iris στη μεση. Δεν το προτεινω. Μετα απο καποιες φορες που το εκανα σταματησα πλεον να δεχομαι μεσω iris λεφτα απο Εθνικη. Για καποιο λογο το συστημα τους πλεον δεν με βλεπει ως ενεργοποιημενο πελατη iris. Δεν θα κατσω να αναφερθω στις προσπαθειες  που εκανα να επικοινωνησω στο customer care της εθνικης οπου απλα με γειωναν αφου δεν καταλαβαιναν τη φυση του προβληματος. Τραγικοι.

Οποτε με λιγα λογια. Στο iris να δηλωνετε μια  τραπεζα ανα ενα νουμερο κινητου για να μην εχετε προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...