Προς το περιεχόμενο

ps4 slim 1TB + horizon zero dawn + ps plus 90 days 299€ [ΞΑΝΑ]


logistoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι σαν το ps3;

Είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση σε σκληρό;

​Aν είναι έτσι, μάλλον συμφέρει να πάρεις με όσο πιο μικρό εσωτερικό δίσκο για να γλιτώσεις χρήματα και να πάρεις ssd.

Τι να τον κανεις τον ssd?Οταν παιχνιδια οπως το horizon πιανουν 50gb χωρου και υπαρχουν και παιχνιδια που πιανουν παραπανω,ο ssd θα γεμισει για πλακα.Και για να βαλεις μεγαλυτερο ssd πχ 500ρη κοστιζει σχεδον οσο ολη η κονσολα. Ασε που τις περισσοτερες φορες δεν κερδιζεις και πολυ οσον αφορα το loading.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τον κανεις τον ssd?Οταν παιχνιδια οπως το horizon πιανουν 50gb χωρου και υπαρχουν και παιχνιδια που πιανουν παραπανω,ο ssd θα γεμισει για πλακα.Και για να βαλεις μεγαλυτερο ssd πχ 500ρη κοστιζει σχεδον οσο ολη η κονσολα. Ασε που τις περισσοτερες φορες δεν κερδιζεις και πολυ οσον αφορα το loading.

 

Για το Loading το σκεφτόμουν.

​Έχεις τον εσωτερικό 500άρη για παιχνίδια που παίζεις συνέχεια (ποδοσφαιράκια, μπασκετάκια, fighting κοκ) και αποθηκεύεις και τα save σου από τ'άλλα παιχνίδια εκεί να υπάρχουν και τον εξωτερικό ssd των 120gb τον έχεις για να παίζεις το εκάστοτε παιχνίδι, με το οποίο ασχολείσαι εκείνη τη στιγμή.

​Ξέρω ότι η sony δεν κάνει ποτέ τα πράγματα εύκολα και αυτά που παρουσιάζω ως απλά, μπορεί να μην είναι, βέβαια...

δε νομίζω να με ρώτησε ποτέ, το έβαλε εκεί και καλύτερα κιόλας, γιατί να ταλαιπωρείται το λείζερ και να ακούω όλη την ώρα τη φασαρία; θεωρώ την εγκατάσταση στο σκληρό αυτονόητη 

 

όσο για τον ssd, αν και στο pc είμαι φανατικός του ssd και βάζω πάντα παιχνίδια σε αυτόν (έχω 2 x 256αρηδες στο gaming pc και σε όλους τους άλλους έχω έστω έναν 120αρη), το 1TB είναι  τεράστιο και ακριβό ώστε να το αντικαταστήσω έτσι απλά και τα παιχνίδια είναι γιγάντια.. το έχω βέβαια στα υπόψιν αλλά όχι και ως άμεση προτεραιότητα

 

επίσης αν δε κάνω λάθος μετά από πρόσφατο fw update μπορούμε να έχουμε παιχνίδια και σε εξωτερικό σκληρό μέσω του usb (όπως και στο xbox), οπότε δες και αυτό σαν επιλογή.. ένας εξωτερικός μηχανικός από usb 3.0 μπορεί να μεταφέρει όσο και στο sata πρακτικά (συνήθως στα 120mb/s είναι αυτοί) και ένας ssd μπορεί να είναι επίσης πολύ γρήγορος.. ίσως όχι όχι σε sata 3 αλλά κάποιες εκατοντάδες mb/s σίγουρα 

 

Μα κι εγώ γι'αυτό το είπα, ως συμπληρωματικό εξωτερικό, όχι ως αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα εγώ που είμαι σε δίλημμα για το 4αρι, τι λέτε?

Να το πάρω ή όχι?

 

Αν μπορείς να περιμένεις όχι.

Αν καίγεσαι να πάρεις ένα PS4 εδώ και τώρα δεν είναι άσχημο πακέτο, ειδικά όταν σου δίνει ένα ολοκαίνουργιο game.

 

Βέβαια για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, πριν μερικές εβδομάδες υπήρξε και το 500GB με 199 ευρώ, οπότε άσχετα με το Horizon Zero Dawn και το PS+ για 3 μήνες, να δώσεις 100 παραπάνω για το πιο ουσιαστικό που είναι ο 1TB δίσκος ακούγεται κάπως... Υπενθυμίζω για όσους τους έχει ξεφύγει, ότι πλέον είναι εφικτή η εγκατάσταση παιχνιδιών σε εξωτερική μονάδα αποθήκευσης. Οπότε, απ' τη δική μου οπτική γωνία θα προτιμούσα να πάρω ένα PS4 με όσο λιγότερα χρήματα γίνεται, χωρίς να καίγομαι ιδιαίτερα για το bundled game, άλλωστε το μόνο σίγουρο είναι πως οι τιμές των παιχνιδιών όσο περνάει ο καιρός πάντα πέφτουν. Όσο για το PS+ δεν με απασχολεί καθόλου, αφού σπάνια παίζω online και ποτέ δεν μου άρεσε η ιδέα να «νοικιάζω» παιχνίδια.

 

Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες, γι' αυτό σκέψου σύμφωνα με τις δικές σου κι αποφάσισε αν θα κάνεις την αγορά ή όχι. Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, πριν μερικές εβδομάδες υπήρξε και το 500GB με 199 ευρώ, οπότε άσχετα με το Horizon Zero Dawn και το PS+ για 3 μήνες, να δώσεις 100 παραπάνω για το πιο ουσιαστικό που είναι ο 1TB δίσκος ακούγεται κάπως... 

Μονο που δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

 

300ευρω -55ευρω το horizon-20ευρω η 3μηνη συνδρομη=225ευρω.Και αν αναλογιστουμε οτι για 1tb σκληρο δισκο(ή αγορα εξωτερικου γιατι δεν εχουν ολοι)υπολογιζουμε και ενα 50ρικο στους περισσοτερους τοτε παλι το εν λογω πακετο βγαινει φθηνοτερα απο το ps4 slim 500gb.

 

Ναι ισχυει οτι πλεον το ps4 διαβαζει εξωτερικους σκληρους δισκους,αρκει καποιος να εχει εναν τετοιο αλλιως μιλαμε για επιπλεον εξοδα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

 

300ευρω -55ευρω το horizon-20ευρω η 3μηνη συνδρομη=225ευρω.Και αν αναλογιστουμε οτι για 1tb σκληρο δισκο(ή αγορα εξωτερικου γιατι δεν εχουν ολοι)υπολογιζουμε και ενα 50ρικο στους περισσοτερους τοτε παλι το εν λογω πακετο βγαινει φθηνοτερα απο το ps4 slim 500gb.

 

Ναι ισχυει οτι πλεον το ps4 διαβαζει εξωτερικους σκληρους δισκους,αρκει καποιος να εχει εναν τετοιο αλλιως μιλαμε για επιπλεον εξοδα :)

 

 

Σωστοί οι υπολογισμοί που έκανες και συμφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά όπως και να το κάνουμε μιλάμε για μια αύξηση 50% το οποίο είναι για ένα παιχνίδι, 3 μήνες plus και μεγαλύτερο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοί οι υπολογισμοί που έκανες και συμφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά όπως και να το κάνουμε μιλάμε για μια αύξηση 50% το οποίο είναι για ένα παιχνίδι, 3 μήνες plus και μεγαλύτερο σκληρό.

Προφανως αφου μιλαμε για κονσολα.

Συνολικα σαν πακετο αυτη την στιγμη παντα που ανοιχτηκε το θεμα ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει σε προσφορές bundle λειτουργεί η λογική δίνω περισσότερα για να κερδίσω περισσότερα, όμως δεν είναι και παράλογο να θες να δώσεις λίγα σαν αρχικό κεφάλαιο και βλέπουμε στη συνέχεια

 

Να ρωτήσω, ο εξωτερικός σκληρός αν είναι ntfs διαβάζεται ή πρέπει να γίνει format σε κάτι που διαβάζει το PS4?

 

Ένα φλασάκι ntfs που δοκίμασα για να δω τον media player δε νομίζω ότι το διάβασε.. έκανα κάτι λάθος;

 

Βέβαια έτσι κι αλλιώς αν θέλω να δω ταινία προτιμώ απευθείας στη τηλεόραση που παίζει και υπότιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω να πέσει κάτω από τα 199..5 χρόνια κονσόλα είναι.

Ναι σιγα μην ειναι και 10χρονια. Νοεμβριο του 2013 βγηκε η κονσολα αρα μιλαμε για 3.5χρονια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδεύει, έχοντας μόλις κλείσει 4..

 

επίσης η ημερομηνία που βάζεις (και μιλάμε για 4 χρόνια) αφορά την παρουσίαση όχι τη κυκλοφορία στην αγορά

 

η κονσόλα είναι ακόμα στη μέση της ζωής της και με το slim έχει ήδη μία πτώση στη τιμή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οδεύει, έχοντας μόλις κλείσει 4..

 

επίσης η ημερομηνία που βάζεις αφορά την παρουσίαση όχι τη κυκλοφορία στην αγορά

 

η κονσόλα είναι ακόμα στη μέση της ζωής της και με το slim έχει ήδη μία πτώση στη τιμή της

Η τιμή στα 199 θα είναι πιο προσιτή αυτό είναι το θέμα. Καινούρια κονσόλα δεν την λες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και θα είναι πιο προσιτή, αλλά στα 250 που κάνει το σλιμ με το μικρό σκληρό δεν απέχει και τόσο από αυτό που λες, το οποίο για 3.5 χρόνια δεν είναι κακό

 

στη προκειμένη περίπτωση ναι λέει 300 το bundle, αλλά σου δίνει και κάποια πράγματα στο πακέτο που αν τα πάρεις ξεχωριστά θα δώσεις παραπάνω (και με αυτή τη λογική η κονσόλα βγαίνει κάτω από 200)

 

από την άλλη καταλαβαίνω και να μη θέλει να δώσει κανείς 300 όπως καταλαβαίνω και να μην τον ενδιαφέρουν τα λοιπά πράγματα του bundle, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες 

 

εγώ το βρήκα οκ.. δεν ενθουσιάζομαι, απλά βρήκα λογικά τα λεφτά που έδωσα για αυτό που πήρα τη δεδομένη στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και θα είναι πιο προσιτή, αλλά στα 250 που κάνει το σλιμ με το μικρό σκληρό δεν απέχει και τόσο από αυτό που λες, το οποίο για 3.5 χρόνια δεν είναι κακό

 

στη προκειμένη περίπτωση ναι λέει 300 αλλά σου δίνει και κάποια πράγματα στο πακέτο που αν τα πάρεις ξεχωριστά θα δώσεις παραπάνω (και με αυτή τη λογική η κονσόλα βγαίνει κάτω από 200)

 

από την άλλη καταλαβαίνω και να μη θέλει να δώσει κανείς 300 όπως καταλαβαίνω και να μην τον ενδιαφέρουν τα λοιπά πράγματα του bundle, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες

Μα η προφορά σαν προφορά είναι καλή βρε συ, το θέμα είναι ποιος έχει άμεσα 300; ενώ αν το πάρεις 199 παίρνεις και μια τρίμηνη και παίζεις κάποια παιχνίδια δωρεάν μέχρι να έχεις χρήμα να αγοράσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...