Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Hyper BCLK Engine II

http://www.asrock.com/MB/AMD/Fatal1ty%20X370%20Professional%20Gaming/index.asp

Δεν βρήκα info για αυτή, εάν έχεις κάτι στείλε να υπάρχει στα υπόψην. Στο site δεν αναφέρεται πάντως.

 

Εσύ δεν θέλεις OC θέλεις να πατήσεις 1 κουμπί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια!ηθελα να κανω μια ερωτηση για τις b350 μητρικες και συγκεκριμενα για την asus b350 plus!ειμαι στο να φτιαξω νεο συστημα με εναν 1600 ryzen!επειδη σκεφτομαι για μελλοντικο ,crossfire ηθελα ν ρωτησω αν υπαρχει καποια παγιδα στις 350 η θα παρω αποδοση που θα παιρνα και απο μια x370?ρωταω γιατι κατι βλεπω οτι το δευτερο χ16 σλοτ γινεται χ4 στο crossfire και επειδη δεν εχω ιδεα απο crossfire μηπως το χει κοιταξει καποιος και μπορει να μου πει!επεισης επειδη δεν μπορω να το βρω αυτη η ασους ti power phase ειναι?φαινεται να χει καλη ψυξη στα vrms για oc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Asrock Taichi για εμένα,απλά επειδή τα review box είχαν μέσα την Asus θα βρεις πιο πολλές πληροφορίες και καθοδήγηση σε αυτή.


Καλησπερα παιδια!ηθελα να κανω μια ερωτηση για τις b350 μητρικες και συγκεκριμενα για την asus b350 plus!ειμαι στο να φτιαξω νεο συστημα με εναν 1600 ryzen!επειδη σκεφτομαι για μελλοντικο ,crossfire ηθελα ν ρωτησω αν υπαρχει καποια παγιδα στις 350 η θα παρω αποδοση που θα παιρνα και απο μια x370?ρωταω γιατι κατι βλεπω οτι το δευτερο χ16 σλοτ γινεται χ4 στο crossfire και επειδη δεν εχω ιδεα απο crossfire μηπως το χει κοιταξει καποιος και μπορει να μου πει!επεισης επειδη δεν μπορω να το βρω αυτη η ασους ti power phase ειναι?φαινεται να χει καλη ψυξη στα vrms για oc!

Αν σκέφτεσαι CF θα πας σε x370 για να πάρεις 2x8.

επειδή έπιασα στα χέρια μου την μητρική που σκέφτεσαι και σήμερα έχω και την σύγκριση με την δική μου δεν θα την έλεγα καλή επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η δική σου είναι x370. Εκτός από τις ελλείψεις που έχουν όλες οι b350 γιατί ειναι2 φτιαγμένες για ελαφρό overclocking και όχι εξεζητημένα πράγματα που είναι οι x370, ειδες κάτι άλλο αποθαρυντικό? Δεν έχω την asus b350, έχω την αντίστοιχη gigabyte καθώς με ενδιαφέρει μόνο ελαφρό overclocking και καθόλου cf, αλλά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες για το asus γιατί ενδιαφέρεται φίλος και είναι ανάμεσα σε asus-gigabyte (πάντα σε b350 για να κρατήσει το budget χαμηλά, προτιμά να τα δώσει σε cpu, όπως έκανα κι εγώ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε RGB μνήμες αφήστε τες σε default, το πρόγραμμα της G.Skill ή της Asus (Aura) μάλλον κάνει direct write σε SPD και δημιουργεί προβλήματα. Εγώ πχ έχασα τα xmp προφίλ σε ένα stick, ακόμα δουλεύει κανονικά αν τα κανεις set manually αλλα είναι επικίνδυνο και μάλλον με βλέπω για RMA μέσα στις επόμενες εβδομάδες αν δεν βρεθεί λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η δική σου είναι x370. Εκτός από τις ελλείψεις που έχουν όλες οι b350 γιατί ειναι2 φτιαγμένες για ελαφρό overclocking και όχι εξεζητημένα πράγματα που είναι οι x370, ειδες κάτι άλλο αποθαρυντικό? Δεν έχω την asus b350, έχω την αντίστοιχη gigabyte καθώς με ενδιαφέρει μόνο ελαφρό overclocking και καθόλου cf, αλλά θα με ενδιέφεραν οι γνώμες για το asus γιατί ενδιαφέρεται φίλος και είναι ανάμεσα σε asus-gigabyte (πάντα σε b350 για να κρατήσει το budget χαμηλά, προτιμά να τα δώσει σε cpu, όπως έκανα κι εγώ)

Ανάλογα τι θέλεις ..

αν θέλεις Gaming πας σε 1600(x or not) με B 350

αν θέλεις mid Workstation πας σε x370 με 1700

υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί ανάλογα το ζητούμενο του άλλου,

Εγώ χωρίς να δώσω και πάρα πολλά χρήματα για μητρική έχω μια χρυσή τομή.

Αν θέλεις λοιπόν Gaming να μην τα δώσεις ούτε σε μητρική ούτε σε επεξεργαστή τα παραπάνω αλλά σε GPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που για workstation πήγα σε b350 και r7 1700... Λες να έκανα μακακία? Σκέφτηκα πως αφού είναι για δουλειά, και για ελάχιστο gaming, γιατί να πληρώσω x370 αφού ούτε overclocking θα κάνω, ούτε το crossfire με ενδιαφέρει... Λες να έκανα πατάτα?

 

Θεωρούσα τα x370 περισσότερο για αυτούς που θέλουν ζόρια, δηλαδή καταστάσεις gaming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι ευχαριστημένος πατάτα δεν έκανες,

Αν ανεβούν οι απαιτήσεις σου σε διαχείριση lanes πολύ θα πάρεις revision 2 μητρική που θα έχουν βγει τοτε και εμείς θα μείνουμε με την rev 1. ;)

To ιδιο πήγα να κανω και εγω ακριβώς,έστριψα τελευταία στιγμή γιατί ήθελα asrock

 

χαχαχα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για την msi x370 sli plus που προσφερεται και σε καλη τιμη? Βεβαια η msi εξακολουθει να βαζει niko mosfets μεσα το οποιο δεν ξερω καταποσο ειναι θετικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν έχει πέσει το ταβάνι ακόμα που μπαίνουν τέτοια πράγματα εδώ μέσα είναι απορίας άξιο.. :P :P

 

Το απόγευμα έχει μοντάρισμα. ;)

 

attachicon.gifIMG_0896.JPG

 

1)Αν μπορείς πες μας τι temps σηκώνουν τα vrms της k4 . (κάπου διάβασα οτι ειναι ψιλο θερμά )

2) σου δίνει επιλογή για oc με pstate ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...