Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερώτηση σχετικά με μνήμες... έχει ανακοινώσει επίσημα κάποια από τις γνωστές asus, gigabyte, asrock, msi ότι με bios update θα βελτιωθεί το compatibility με μνήμες 3000-3200MHz??? γιατί τώρα έχω Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15) οι οποίες με το ζόρι πάνε μέχρι 2666MHz, και κάποιες φορές δεν μπουτάρει ούτε εκεί το gigabyte ab350 gaming 3 και γυρνά 2133MHz...

 

Οι μνήμες είναι αγορασμένες 1 μήνα πριν, αλλά ήταν για σύστημα με kaby lake, που έπαιζαν μια χαρά, και τελικά μου έμειναν και στον r7 1700, και σκέφτομαι αν αξίζει να τις πουλήσω και να πάρω άλλες... Βλέπω εντωμεταξύ σε forum πως με το mobo μου αρκετοί έχουν επιτυχία με τις αντίστοιχες 3200MHZ corsair, με διαφορά τιμής 5-10€ και κατηγορώ την τύχη μου που δεν πήρα αυτές από την αρχή για τον kaby lake...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στείλε μήνυμα στην bio και πες τους να σου πουν σε πιο ευρωπαϊκό καταστημα υπάρχει το bundle και αν μπορείς να αγοράσεις

την μητρικη και με αποστολή της απόδειξης να σου στείλουν αυτοί τον SSD..

 

φοβάμαι οτι μονο ετσι θα βρεις άκρη αν..

 

Και τελικα οπως το περιμενα... ηρθε η απαντηση απο την Biostar πρωτη 

In Europe we actually don’t sell X370GT7 with SSD

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.Αν σε ενδιαφερει η μητρικη ρωτας καποιο καταστημα στην Ελλαδα που τις φερνει(εγω ενα ξερω μονο στην Αθηνα)αν ισχυει ακομη η προσφορα της Biostar. Εγω ετσι εκανα και ενας φιλος μου που το ηθελε πηρε και το δωρο.

 

http://www.biostar.com.tw/app/en/news/news.php?S_ID=291

 

 

 

 

 

Τα ''γνωστα μαγαζια'' δεν ξερω ποια εννοεις ,αυτη την περιοδο της κρισης στην χωρα μας δεν ειναι κανενα ''γνωστο'' καταστημα αξιοπιστο, ουτε εχει καλο στοκ με ποικιλια και για αυτο πολλοι insomniacs αγοραζουν απο Γερμανια.

 

Τωρα πως πηρε ο φιλος σου το δωρο αυτο μαλλον θα το δουμε σε αλλο επεισοδιο!!!

 

Εαν κανεις εχει αμφιβολιες το email στην διαθεση του.

 

Αγαπητε benign τελικα 2 στα 2 που ειπες "εφαγα" ακυρο ή ηταν ψεμματα εξ αρχης, λυπαμαι πολυ γιατι σαν χρηστη σε ειχα σε εκτιμηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικα οπως το περιμενα... ηρθε η απαντηση απο την Biostar πρωτη

In Europe we actually don’t sell X370GT7 with SSD

 

 

Τωρα πως πηρε ο φιλος σου το δωρο αυτο μαλλον θα το δουμε σε αλλο επεισοδιο!!!

 

Εαν κανεις εχει αμφιβολιες το email στην διαθεση του.

 

Αγαπητε benign τελικα 2 στα 2 που ειπες "εφαγα" ακυρο ή ηταν ψεμματα εξ αρχης, λυπαμαι πολυ γιατι σαν χρηστη σε ειχα σε εκτιμηση,

Μην το κυνηγάς έτσι.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να το πήρε με καμία παραεισαγωγη, αν και δεν ξέρω τι παίζει σε τέτοιες περιπτώσεις ....

 

Νομίζω θα μας πει ο ίδιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση σχετικά με μνήμες... έχει ανακοινώσει επίσημα κάποια από τις γνωστές asus, gigabyte, asrock, msi ότι με bios update θα βελτιωθεί το compatibility με μνήμες 3000-3200MHz??? γιατί τώρα έχω Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15) οι οποίες με το ζόρι πάνε μέχρι 2666MHz, και κάποιες φορές δεν μπουτάρει ούτε εκεί το gigabyte ab350 gaming 3 και γυρνά 2133MHz...

 

Οι μνήμες είναι αγορασμένες 1 μήνα πριν, αλλά ήταν για σύστημα με kaby lake, που έπαιζαν μια χαρά, και τελικά μου έμειναν και στον r7 1700, και σκέφτομαι αν αξίζει να τις πουλήσω και να πάρω άλλες... Βλέπω εντωμεταξύ σε forum πως με το mobo μου αρκετοί έχουν επιτυχία με τις αντίστοιχες 3200MHZ corsair, με διαφορά τιμής 5-10€ και κατηγορώ την τύχη μου που δεν πήρα αυτές από την αρχή για τον kaby lake...

Απ'οτι εχω διαβάσει,στην Asus κυρίως όλες οι 3000 μνήμες λειτουργούν σε 2666 στους Ryzen.

Προφανώς εκει θα δουλέψουν και σ'εσενα αν βρεις τα κατάλληλα timings και Voltage και boot Voltage.

 

Τώρα τα πράγματα είναι under construction ακόμα, αρα το μόνο που μπορεί να σου πει κανείς είναι τι έχει καταφέρει εκείνος και με τι μνήμες,που και πάλι δεν θα έχει καμιά αξία αν δεν είναι ακριβώς οι ίδιες.

 

Εγώ λοιπόν αν δεν είχα ήδη μνήμες θα έπαιρνα  Gskill for Ryzen που είναι καρφωτές στα 2400 η τις Trindent που έχουν δοκιμάσει τα παιδιά και παίζουν αρκετά ψηλά,αλλά και αυτό μην νομίζεις ότι έγινε με ένα κλικ στο bios.

 

Η απόφαση να πουλήσεις σήμερα είναι καλή αλλά όχι όταν συνοδεύεται και από το να αγοράσεις σήμερα,αυτό το ξέρεις όμως εσύ και η τσέπη σου,εγω αν με ρωτάς και επειδή υπάρχει πιθανότητα να είμαι στα ίδια με εσένα μιας και εμένα οι μνήμες είναι Corsair στα 3000 αλλά οχι ίδιες θα τις κρατήσω και ας δουλεύουν σωστά μόνο στα 2133 περιμένοντας να δω τις εξελίξεις σε μερικούς μήνες γιατί αν αλλάξω τώρα ίσως να χρειαστεί να ξαναλλαξω στο μέλλον.

Πιστεύω αλλα και φαντάζομαι για να έχεις επιλέξει κιόλας την συγκεκριμένη μητρική και εσένα δεν σε νοιαζουν οι απόλυτες oc φορουμιστικες επιδόσεις, αλλά οι αντικειμενικές δυνατότητες του επεξεργαστή σου,άρα χαλάρωσε και εσύ όπως και εγώ και απόλαυσε το "καινούριο σου" περιμένοντας τις εξελίξεις.

 

Ακομα δεν έχουμε σωστές ψήκτρες να ανεβάσουμε τους ξεκλείδωτους επεξεργαστές που αγοράσαμε,ωστε σε δεύτερο χρόνο να δούμε και τι και ποσο παραπάνω θα μας έδιναν οι μνήμες σε αυτή την περίπτωση,ισως αυτο φταίει που ασχολούμαστε τόσο πολυ με τις μνημες σε λαθος εποχη μάλιστα. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικα οπως το περιμενα... ηρθε η απαντηση απο την Biostar πρωτη 

In Europe we actually don’t sell X370GT7 with SSD

 

Τωρα πως πηρε ο φιλος σου το δωρο αυτο μαλλον θα το δουμε σε αλλο επεισοδιο!!!

 

Εαν κανεις εχει αμφιβολιες το email στην διαθεση του.

 

Αγαπητε benign τελικα 2 στα 2 που ειπες "εφαγα" ακυρο ή ηταν ψεμματα εξ αρχης, λυπαμαι πολυ γιατι σαν χρηστη σε ειχα σε εκτιμηση,

Δεν με απασχολει η εκτιμηση του καθε αγνωστου σε ενα φορουμ.Εδω ειμαι πολυ παλιοτερος απο σενα παντως και ναι εχω εκτιμηση πολλων ανθρωπων και ειμαι χαρουμενος για αυτο, μαλλον καποιος λογος θα υπαρχει. Εγω πηρα δωρο τον ανεμιστηρα με τα led που εδειξα σε φωτο  στην αρχη του νηματος και ο φιλος μου πηρε την X370GT7 με τον ssd. Μας ειχαν πει ομως οτι ηταν περιορισμενου χρονου προσφορα ,κατι που το τονισα παρα πολλες φορες σε αυτο το νημα.

 

Τωρα τι ακριβως εγινε δεν γνωριζω εγω και ο φιλος μου καναμε τις παραγγελιες μας και μας τις εφεραν την Παρασκευη πριν την μεγαλη εβδομαδα.Δεν ειμαι καταστηματαχης,ειμαι πελατης και πηρα το προιον μου.Δεν μπορω να ξερω πως κινηθηκε ο ανθρωπος που με εξυπηρετησε ουτε τι ακρες εχει και απο που τα εφερε,ουτε με απασχολει.

 

Εγω απλα ανεφερα οτι υπαρχει η προσφορα,αυτη ειναι γραμμενη στο επισημο site της εταριας χωρις να λεει οτι δεν ισχυει για Ευρωπη, επισης το λινκ το εχω ποσταρει, και εκει τονισα οτι ειναι προσφορα περιορισμενου χρονου,οπως εγραφε.

 

Ενω λοιπον το νημα φτιαχτηκε για να αναφερουμε τις εμπειριες μας με τις μητρικες για Ryzen, εσυ με εχεις στοχοποιησει και μου κανεις προσωπικη επιθεση λες και εχω μαγαζι και σε εξαπατησα. Θεωρω οτι εχεις καποιο κολλημα ψυχολογικου τυπου,σε βαζω στο ignore list και δεν σκοπευω να σου ξαναπαντησω οτι και να ξαναγραψεις και δεν συνεχιζω το off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιός είναι ο καθένας νομίζω το κατάλαβαν αυτοί που μας διαβάζουν.

Κοροϊδεύεις σε ένα φόρουμ και παραμυθιαζεις κόσμο, εγώ είδα την προσφορά που ΕΣΥ ανέφερες πήρα και τηλέφωνο στο κατάστημα που ΕΣΥ υπέδειξες και τελικά ούτε το ένα ούτε το άλλο ισχύει!!!

 

Προσωπική επίθεση; Το ότι μπήκα στην διαδικασία να πάρω τηλέφωνο σε ένα κατάστημα που δεν γνώριζα και το υπέδειξε ένας συμφορουμιτης προφανώς δεν ισχύει σαν ψέμα οπότε και έτσι κρίνεις ότι είναι προσωπική επίθεση.

Πώς και δεν το έβαλες και στο ΠΡΟΣΦΟΡΈΣ!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση σχετικά με μνήμες... έχει ανακοινώσει επίσημα κάποια από τις γνωστές asus, gigabyte, asrock, msi ότι με bios update θα βελτιωθεί το compatibility με μνήμες 3000-3200MHz??? γιατί τώρα έχω Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15) οι οποίες με το ζόρι πάνε μέχρι 2666MHz, και κάποιες φορές δεν μπουτάρει ούτε εκεί το gigabyte ab350 gaming 3 και γυρνά 2133MHz...

 

Οι μνήμες είναι αγορασμένες 1 μήνα πριν, αλλά ήταν για σύστημα με kaby lake, που έπαιζαν μια χαρά, και τελικά μου έμειναν και στον r7 1700, και σκέφτομαι αν αξίζει να τις πουλήσω και να πάρω άλλες... Βλέπω εντωμεταξύ σε forum πως με το mobo μου αρκετοί έχουν επιτυχία με τις αντίστοιχες 3200MHZ corsair, με διαφορά τιμής 5-10€ και κατηγορώ την τύχη μου που δεν πήρα αυτές από την αρχή για τον kaby lake...

Και εγω αυτες τις μνημες εχω γιατι ηταν στην λιστα συμβατοτητας της μητρικης μου και μετα το τελευταιο bios update που εκανα πριν 3 μερες τρεχουν στα 2400 χωρις προβλημα,αλλα δεν καταφερα να τις βαλω στην κανονικη τους συχνοτητα.Νομιζω οτι με καποιο μελλοντικο bios update θα φτιαχτει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τωρα τι ακριβως εγινε δεν γνωριζω εγω και ο φιλος μου καναμε τις παραγγελιες μας και μας τις εφεραν την Παρασκευη πριν την μεγαλη εβδομαδα.Δεν ειμαι καταστηματαχης,ειμαι πελατης και πηρα το προιον μου.Δεν μπορω να ξερω πως κινηθηκε ο ανθρωπος που με εξυπηρετησε ουτε τι ακρες εχει και απο που τα εφερε,ουτε με απασχολει.

 

 

Επειδη με ενδιεφερε και εμενα η μητρικη λογο του δισκου, πηρα τηλεφωνο στο μαγαζι και με ξεπεταξε στα γρηγορα να κλεισει το τηλεφωνο ο ανθρωπος. Ειδα και γερμανικα μαγαζια και δεν υπαρχει πουθενα η προσφορα Ευρωπη.

Τωρα το τι εγινε δεν ξερω. Αν εφερε δυο μητρικες απο Αμερικη και τις πηρατε εσεις με γεια σας με χαρα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με ενδιεφερε και εμενα η μητρικη λογο του δισκου, πηρα τηλεφωνο στο μαγαζι και με ξεπεταξε στα γρηγορα να κλεισει το τηλεφωνο ο ανθρωπος. Ειδα και γερμανικα μαγαζια και δεν υπαρχει πουθενα η προσφορα Ευρωπη.

Τωρα το τι εγινε δεν ξερω. Αν εφερε δυο μητρικες απο Αμερικη και τις πηρατε εσεις με γεια σας με χαρα σας.

Σου ειπε οτι δεν μπορει να φερει την μητρικη η απλα οτι δεν ισχυει η προσφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ρωτησα αν μπορει να μου φερει την εν λογο μητρικη γιατι δεν την εχει στην ιστιοσελιδα του και μου απαντησε οχι.

Μακαρι να την εφερνε γιατι αξιζει πιστευω αλλιως μονοδρομος η Asus και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ρωτησα αν μπορει να μου φερει την εν λογο μητρικη γιατι δεν την εχει στην ιστιοσελιδα του και μου απαντησε οχι.

Μακαρι να την εφερνε γιατι αξιζει πιστευω αλλιως μονοδρομος η Asus και παλι

Μαλιστα,δεν ξερω τι συμβαινει εμενα μου εφερε την δικη μου και εχω και την αποδειξη. Γερμανικο καταστημα ρωτησες? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον το oc με p states αλλα ο τυπος δεν ανεβασε καθολου τις μνημες και τις αφησε στοκ. Σημασια εχει να ανεβουν και οι μνημες ταυτοχρονα, εχει βρει κανενας κανενα τετοιο οδηγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον το oc με p states αλλα ο τυπος δεν ανεβασε καθολου τις μνημες και τις αφησε στοκ. Σημασια εχει να ανεβουν και οι μνημες ταυτοχρονα, εχει βρει κανενας κανενα τετοιο οδηγο;

Θέλεις οδηγό για το Fsb OC?

Το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι ο μεγάλος πολλαπλασιαστής αυτή την στιγμή είναι bugged σε πολλές μητρικές.

Επίσης από όσο γνωρίζω μόνο 3 μητρικές αυτή την στιγμή εχουν external clock generator και μπορείς να κάνεις δουλειά με τις μνήμες, συγκεκριμένα η Hero, η Taichi και μία της Gigabyte που μου διαφεύγει το μοντέλο.

Όλες οι άλλες από όσο έχω δει και χωρίς να έχω το αλάθητο δεν έχουν με ότι αυτό συνεπάγεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...