Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου είναι ότι σαφώς και δεν αξίζει να δώσει κανείς τόσο μεγάλη διαφορά για μνήμες 3200 με 14cl...αν όμως βρεις τίποτα προσφορές στα ίδια χρήματα όπως αυτή που έπαιζε πριν λίγες μέρες στο amazon.fr τότε αξίζει αν δεν βιάζεσαι να παραλάβεις...(1-2 μήνες αναμονή λέει το amazon.fr αν και δεν κάνει τόσο αλλά πιο λίγο...). Αλλιώς μια χαρά είσαι και με 3200 cl16 ή cl15 ή 3000 ή 2600 κλπ...το ψειρίζουμε πολύ με τις μνήμες νομίζω...σε 1-2 μήνες θεωρώ ότι θα υπάρχει πολύ μεγάλη υποστήριξη στις μητρικές για μνήμες και θα δουλεύει αυτό το μαραφέτι που είναι αντίστοιχο του XMP της intel...ένα κλικ και τέλος για μνήμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο support list δεν το έχει... αλλά το support list της gigabyte είναι εξαιρετικά μικρό καθώς τα motherboards είναι πολύ καινούργια... Να φανταστείς ότι για 3200MHz έχει μόνο 3 μνήμες στο support list, και μάλιστα για 2DIMM και όχι 4.

 

- Με XMP enabled κάνει τα 3 beep και τελικά μετά από μερικές προσπάθειες μπουτάρει με 2933MHz και σχετικές ταχυκαρδίες από μεριάς μου.

 

- Με custom settings, πάει μέχρι 2666MHz και όλα σταθερά. Με custom settings και 2933MHz δεν μπουτάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για 4 dimms είναι πολύ δύσκολο.

Οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις λίγο μήπως και προστεθεί.

Δεν έχω AM4 αλλά και σε διάφορα Intel υπάρχει μεγάλο θέμα με μνήμες σε μερικές περιπτώσεις.

Υπομονή :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω για φίλο αυτές τις δύο biostar που υπάρχουν στο skroutz για ΑΜ4.

Όμως έχει μεν 6 usb3.1 πίσω αλλά κανένα (!) μπροστά και δεν αρέσει αυτό πολύ...

 

Μήπως χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφαγα ενα άκυρο από εδώ μέχρι εκεί από το μαγαζί.

Τελικά δεν φέρνει ότι του ζητήσεις και δεν γνωρίζει κάτι για το bundle.

Οπότε εδώ μέσα δουλευομαστε κανονικά νομίζω :(

Εννοείται πήρα τηλέφωνο έτσι; Οπότε αναμένω απάντηση από τους Γερμανούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μήνυμα στην bio και πες τους να σου πουν σε πιο ευρωπαϊκό καταστημα υπάρχει το bundle και αν μπορείς να αγοράσεις

την μητρικη και με αποστολή της απόδειξης να σου στείλουν αυτοί τον SSD..

 

φοβάμαι οτι μονο ετσι θα βρεις άκρη αν..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω για φίλο αυτές τις δύο biostar που υπάρχουν στο skroutz για ΑΜ4.

Όμως έχει μεν 6 usb3.1 πίσω αλλά κανένα (!) μπροστά και δεν αρέσει αυτό πολύ...

 

Μήπως χάνω κάτι;

USB

1 x USB 3.1 Gen2 Type-C Port

1 x USB 3.1 Gen2 Port

4 x USB 3.1 Gen1 Port

2 x USB 3.1 Gen1 Header

2 x USB 2.0 Header

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι μπροστά;

Αν εχεις κουτι υπολογιστη,που εχει μπροστα θυρες usb3.1,το κουτι σου πρεπει να εχει ενα ειδικο καλωδιο για να το συνδεσεις πανω στο usb3.1 header της μητρικης. Εμενα εχει 2 usb3 θυρες το κουτι του υπολογιστη μπροστα και εχω συνδεσει το καλωδιο του κουτιου πανω σε usb 3.1 header στη μητρικη και λειτουργει κανονικα. Ειναι backwards compatible.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά mini-itx έχουμε πετύχει κατά λάθος μήπως ρε παιδιά έστω και σε ευρωπαϊκό μαγαζί; Θα ρωτάω κάθε τόσο μπας και...αν και αν θυμάμαι για Ιούνιο πάει νομίζω...άντε να έρθει καμιά πετροκώλα (AsRock) σε Taichi mini-itx να γουστάρουμε!!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μήνυμα στην bio και πες τους να σου πουν σε πιο ευρωπαϊκό καταστημα υπάρχει το bundle και αν μπορείς να αγοράσεις

την μητρικη και με αποστολή της απόδειξης να σου στείλουν αυτοί τον SSD..

 

φοβάμαι οτι μονο ετσι θα βρεις άκρη αν..

Εάν πάρω αρνητική απάντηση από τους Γερμανούς κάτι τέτοιο θα κάνω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά mini-itx έχουμε πετύχει κατά λάθος μήπως ρε παιδιά έστω και σε ευρωπαϊκό μαγαζί; Θα ρωτάω κάθε τόσο μπας και...αν και αν θυμάμαι για Ιούνιο πάει νομίζω...άντε να έρθει καμιά πετροκώλα (AsRock) σε Taichi mini-itx να γουστάρουμε!!! 

 

Βiostar Racing B350GTN Listed since: 20/04/2017  https://geizhals.eu/biostar-racing-b350gtn-a1611518.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βiostar Racing B350GTN Listed since: 20/04/2017  https://geizhals.eu/biostar-racing-b350gtn-a1611518.html

Άρα περιμένουμε ε; Άντε ρε Biostar κάνε ένα καλό μπας και ακολουθήσουν σύντομα και οι υπόλοιποι...και οι mini-itx -άκηδες έχουμε ψυχή ωρέ!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...