Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτό είναι το σωστό OC στους Ryzen μιας και δεν απενεργοποιει το κύκλωμα Power Management.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό είναι το σωστό OC στους Ryzen μιας και δεν απενεργοποιει το κύκλωμα Power Management.

 

Πάντως εγώ χωρίς pstates και με ryzen balanced power plan βλέπω 15-20 watt κατανάλωση σε idle και αλλα 10-15 το soc, σύνολο 30-35 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ χωρίς pstates και με ryzen balanced power plan βλέπω 15-20 watt κατανάλωση σε idle και αλλα 10-15 το soc, σύνολο 30-35 watt.

 

Και με όλα τα cores unparked. To Power Plan της AMD απενεργοποιει το Core Parking, το Core Boost και το XFR, είναι μια μαλακια και μισή εάν δεν κάνεις Overclock και είσαι σε stock. Ευτυχώς έχει βρεθεί λύση με custom power plan και ενεργοποίηση του Core Parking δίχως το οποίο Core Boost και XFR ΔΕΝ δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν έχει πέσει το ταβάνι ακόμα που μπαίνουν τέτοια πράγματα εδώ μέσα είναι απορίας άξιο.. :P :P

 

Το απόγευμα έχει μοντάρισμα. ;)

 

post-227308-0-08230300-1493039026_thumb.jpg

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις οδηγό για το Fsb OC?

Το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι ο μεγάλος πολλαπλασιαστής αυτή την στιγμή είναι bugged σε πολλές μητρικές.

Επίσης από όσο γνωρίζω μόνο 3 μητρικές αυτή την στιγμή εχουν external clock generator και μπορείς να κάνεις δουλειά με τις μνήμες, συγκεκριμένα η Hero, η Taichi και μία της Gigabyte που μου διαφεύγει το μοντέλο.

Όλες οι άλλες από όσο έχω δει και χωρίς να έχω το αλάθητο δεν έχουν με ότι αυτό συνεπάγεται!

Βασικα δεν το εθεσα σωστα. Να υπαρχει καπου καποιος οδηγος η μια αναφορα τελος παντων που να δειχνει oc με p states και τις μνημες με το xmp χωρις bclk. Για παραδειγμα εγω θα ηθελα να παω με p psates 3.8-4.0 αλλα να παω και τις μνημες μου στην ονομαστικη 3200 που εχουν. Και γιατι οχι αργοτερα αμα στεθεροποιηθει το bios να τις παω στα 3600 με bclk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστηματάρα απλά movie που θα μοιράσει πολύ πόνο, well played ;). Και για να μην ξεχνιόμαστε στο spoiler :D :

 

 

SwfNTmx.jpg

 

 

Η σειρά σου τώρα :) Αρκετά με τον a8 6600k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν έχει πέσει το ταβάνι ακόμα που μπαίνουν τέτοια πράγματα εδώ μέσα είναι απορίας άξιο.. :P :P

 

Το απόγευμα έχει μοντάρισμα. ;)

 

attachicon.gifIMG_0896.JPG

 

Τι vrms έχει άραγε η gaming k4 x370?  γιατί η B350 έχει ουσιαστικά 3 (3+3) οπότε δεν ειναι για πολύ oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χέσ@νε...και πότε θα κάνουμε σύστημα εμείς ρε μάστορες;;; Τι στο καλό κατακαλόκαιρο με το pc θα καταπιάνομαι; Τα νεύρα μου... :-D  :devil:  :-D  :-)  :ph34r: ...αυτοί οι καημένοι με Β350 θα αρχίσουν τις mini-itx τους; Που είσαι ρε Πετροκώλα (AsRock) να τους φας λάχανο!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα video που δείχνει  πως επηρεάζουν τον AMD 5 1600 η μνήμη και το OC το CINEBENCH R15 

Stocck με RAM 2133MHz και 3200MHz

OC 3800  με RAM 2133MHz και 3200MHz

OC 3900 με RAM 2133MHz και 3200MHz

https://www.youtube.com/watch?v=Ljv64FxgUzs&feature=youtu.be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι vrms έχει άραγε η gaming k4 x370?  γιατί η B350 έχει ουσιαστικά 3 (3+3) οπότε δεν ειναι για πολύ oc

Απο όσο έχω δει μέσα απο το σίτε της asrock 12 vrm η K4 και 16 η taichi!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι vrms έχει άραγε η gaming k4 x370?  γιατί η B350 έχει ουσιαστικά 3 (3+3) οπότε δεν ειναι για πολύ oc

Έχει CPU VCC 4*2 και SoC VCC 2*2 

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες μια

ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming

 

 

Είναι ίδια με την Taichi με πολύ μικρές διαφορές

Δεν βρήκα info για αυτή, εάν έχεις κάτι στείλε να υπάρχει στα υπόψην. Στο site δεν αναφέρεται πάντως.

Βασικα δεν το εθεσα σωστα. Να υπαρχει καπου καποιος οδηγος η μια αναφορα τελος παντων που να δειχνει oc με p states και τις μνημες με το xmp χωρις bclk. Για παραδειγμα εγω θα ηθελα να παω με p psates 3.8-4.0 αλλα να παω και τις μνημες μου στην ονομαστικη 3200 που εχουν. Και γιατι οχι αργοτερα αμα στεθεροποιηθει το bios να τις παω στα 3600 με bclk.

Εσύ δεν θέλεις OC θέλεις να πατήσεις 1 κουμπί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...