Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ενημερώσω ότι δοκίμασα AMD drivers και gigabyte drivers, χωρίς επιτυχία. Τώρα μάλιστα είδα ότι τα flash drives τα αναγνωρίζει κανονικά ως removable disk αλλά δεν δίνει επιλογή για eject ή κάτι τέτοιο... και φυσικά δεν ακούγεται κανένας ήχος ειδοποίησης όταν τα βάζω στο συγκεκριμένο USB port

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ενημερώσω ότι δοκίμασα AMD drivers και gigabyte drivers, χωρίς επιτυχία. Τώρα μάλιστα είδα ότι τα flash drives τα αναγνωρίζει κανονικά ως removable disk αλλά δεν δίνει επιλογή για eject ή κάτι τέτοιο... και φυσικά δεν ακούγεται κανένας ήχος ειδοποίησης όταν τα βάζω στο συγκεκριμένο USB port

 

Μάλλον η μητρική είναι .

Για δες αν το "plug and play"  στο bios είναι ενεργοποιημένο σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μόλις πυροβόλησα...ελπίζω να μην έριξα άσκαστα...https://www.amazon.fr/gp/product/B01ACODPHI/

Χωρίς μητρική καν ακόμη δεν ξέρω αν ήταν και η πιο έξυπνη κίνηση...αλλά όσο διάβασα είναι λέει καλή επιλογή για Ryzen...και εδώ πανάκριβες...βέβαια έχουν θεωρητικά 1 με 2 μήνες για αποστολή αλλά το amazon γενικά ξαναστοκάρει γρήγορα...άσε που μέχρι να έρθουν οι mini-itx μητρικές λογικά θα έχουν έρθει και οι ram...για πείτε απαλεψιά έκανα πιστεύετε;

Μια χαρά τιμή, η εγγύηση όμως γιατί είναι μόνο 2 χρόνια? Γενικά έτσι παίζει το αμαζον το γαλλικό, δεν έχω αγοράσει από εκεί pc parts...

 

Να αφησω τον οβολο μου και εγω

 

CPU 1700

MOBO Asus C6H

RAM CMK16GX4M2B3200C16 v5.39 (Hynix)

Bios 1002

 

Εβαλα DOCP Standard, 3200 16-18-18 και 1,35v για τις μνημες και απλα δουλευει

 

Αφησα τα παντα Auto και CPU multiplier 36 (3600mhz) και χωρις καμια αλλη αλλαγη και πολυ stress test ειμαι σταθερος.

Μια γρηγορη αποπειρα για 4GHZ με vcore 1.38 και vSoc 1.125 και εφτασα μεχρι τα windows και crash

Τις μνήμες από που τις αγόρασες σε v5.39 (Hynix) αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τιμή, η εγγύηση όμως γιατί είναι μόνο 2 χρόνια? Γενικά έτσι παίζει το αμαζον το γαλλικό, δεν έχω αγοράσει από εκεί pc parts...

 

Τις μνήμες από που τις αγόρασες σε v5.39 (Hynix) αν επιτρέπεται?

Skytech η καπως ετσι. Βασικα οποιος δεν εχει καποιο παλιο stock, 5.39 θα εχει. Δεν κυκλοφορουν μαζι με τα παλιοτερα versions, Ειναι σαν revesion ενα πραγμα. (αυτο σε περιπτωση που ανησυχεις για παλιοτερο version)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τιμή, η εγγύηση όμως γιατί είναι μόνο 2 χρόνια? Γενικά έτσι παίζει το αμαζον το γαλλικό, δεν έχω αγοράσει από εκεί pc parts...

Στο site του κατασκευαστή δίνει limited lifetime warranty όπως σε όλες κλασσικά...τώρα τι παίζει με το amazon δεν γνωρίζω...ίσως λάθος τους...είδα ότι στις ram τους στο amazon σε κάποιες γράφουν lifetime, σε κάποιες 24 μήνες και σε κάποιες δεν γράφουν καθόλου εγγύηση...και από μάρκες ανακατεμένα...δηλαδή και σε kingston δίνουν 24 μήνες...κλπ..δεν ξέρω τι παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η μητρική είναι .

Για δες αν το "plug and play" στο bios είναι ενεργοποιημένο σαν επιλογή.

Τελικά ήταν οι usb3 drivers... Τώρα τι σχέση έχουν οι usb3 με το usb2... παιδικές ασθένειες υποθέτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν οι usb3 drivers... Τώρα τι σχέση έχουν οι usb3 με το usb2... παιδικές ασθένειες υποθέτω

Καινούριος controller που δεν αναγνωρίζεται σωστά από τα win μάλλον.

 

Το έδωσες το σετ?

Και αν ναι γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριος controller που δεν αναγνωρίζεται σωστά από τα win μάλλον.

 

Το έδωσες το σετ?

Και αν ναι γιατί?

Το ryzen τον έδωσα. Το motherboard ακόμα περιμένει στο κουτί του. Θα πάω σε i7 γιατί θα με καλύψει περισσότερο για δουλειά, καθώς αυτά που χρησιμοποιώ είναι intel optimized... δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, δυο ερωτήσεις:

1) Με τις μνήμες τι παίζει ακριβώς? Πρέπει να κάνω overclock για να χτυπήσω 3200 mhz?(Δεδομένου ότι υποστιρίζεται η συχνότητα) και πόσο εύκολη είναι η διαδικασία?

2)Υπάρχουν κάποιες μητρικές απο τις οποίες πρέπει να μείνω μακριά? 

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλη μητρικη η Αsrock AB350 Pro4

Δεν έχει 3.1 βρε παλικαρε,

 

αυτός είναι και ο λόγος που γέρνω προς μια κατεύθυνση αλλα δεν εχω αποφασίσει ακόμα,

μεχρι την επόμενη Δευτέρα λοιπον που θα ειναι εδω τα υπολοιπα πρέπει να εχω αποφασίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, δυο ερωτήσεις:

1) Με τις μνήμες τι παίζει ακριβώς? Πρέπει να κάνω overclock για να χτυπήσω 3200 mhz?(Δεδομένου ότι υποστιρίζεται η συχνότητα) και πόσο εύκολη είναι η διαδικασία?

Μνήμες αν θες σίγουρα να τις τρέχεις στα 3200 βρές samsung b-die kit. Το πιο εύκολο είναι να βρείς τις G.Skill Flare X ή Fortis που ουσιαστικά χρησιμοποιούν μονο Samsung b-die.

 

Flare X: http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=g.skill+flare+x

Fortis: http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram.html?keyphrase=g.skill+fortis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ryzen τον έδωσα. Το motherboard ακόμα περιμένει στο κουτί του. Θα πάω σε i7 γιατί θα με καλύψει περισσότερο για δουλειά, καθώς αυτά που χρησιμοποιώ είναι intel optimized... δυστυχώς

Για ρίξε λίγο φως σε αυτό να ξέρουμε και εμεις βρε παλικαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει και σχετική αγγελία. Δίνω το gigabyte AB350 gaming 90euro... αγορασμένο προ 2-3 ημερών από Ελληνικό κατάστημα

 

Τον ryzen 1700 τον έδωσα το πρωί σε άλλον φίλο που πρόλαβε 310ευρω

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει και σχετική αγγελία. Δίνω το gigabyte AB350 gaming 100euro... αγορασμένο προ 2-3 ημερών από Ελληνικό κατάστημα

Αν είχες το αεράκι ολόκληρο ακόμα, μάλλον θα έμπαινα στον πειρασμό να σου το αγοράσω εγώ. Αλλά μάλλον δεν πρόλαβα.

 

Ρωτάω να μάθω τα workloads που έχεις και που είναι intel optim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...