Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link νομίζω μοιάζει στα VRM πολύ με τις MSI X370 Titanium αλλά τουλάχιστον δεν κάνει τόσο ;) όσον αφορά την Biostar X370GT7 είναι μπουρί απο θέμα VRM απλά το θέμα μ'αυτούς θα 'ναι πότε θα στρώσουν τον κ@λο τους για τα bios updates για τις μνήμες.

Σας το ειχα πει οτι εχουν πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης οι Biostar,τωρα ναι,για το bios καθυστερουν λιγο ,''για να ειναι πιο σιγουροι'' οπως λενε. :) Απο το link που εβαλες :

 

 

Hot damn! That is an expensive VRM; it uses all International Rectifier control and power stage hardware. It starts off with the fully digital IR35201 working in 6+2 phase mode. Four of the six main phases are routed to four IR3599 doublers, which then output to two IR3555.

 

 

The IR3555 are International Rectifier's second-generation of 60A fully integrated power stages. They are some of the highest rated power stages on the market.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Link νομίζω μοιάζει στα VRM πολύ με τις MSI X370 Titanium αλλά τουλάχιστον δεν κάνει τόσο ;) όσον αφορά την Biostar X370GT7 είναι μπουρί απο θέμα VRM απλά το θέμα μ'αυτούς θα 'ναι πότε θα στρώσουν τον κ@λο τους για τα bios updates για τις μνήμες.

Η Msi φαίνεται να χρησιμοποιεί Nikos στο vrm της, ενώ η biostar τα ir3555 της infineon technology τα οποία με ένα googlαρισμα βλέπω πως μπορούν να δώσουν 60A ....

Η biostar μου φαίνεται πως έχει παρόμοιο vrm με την Asrock 370 Taichi ? Αλλά η asrock φοράει Texas instrument αντί για infineon.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό που 'χει Nikosem απλά σε τόσο ακριβό board είναι χαρακίρι. Απο τα very high end των 5 εταιριών η MSI x370 titanium είναι σίγουρα η χείροτερη όσον αφορά τα VRM και το καλύτερο είναι οτι η BIostar στην Χ370GT7 έδινε και έναν 2280 SATA 240GB SSD τσαμπέ και όλα αυτά στα 200~220$ B)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό που 'χει Nikosem απλά σε τόσο ακριβό board είναι χαρακίρι. Απο τα very high end των 5 εταιριών η MSI x370 titanium είναι σίγουρα η χείροτερη όσον αφορά τα VRM και το καλύτερο είναι οτι η BIostar στην Χ370GT7 έδινε και έναν 2280 SATA 240GB SSD τσαμπέ και όλα αυτά στα 200~220$ B)

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου δώσεις ένα λινκ της προσφοράς με τον m2;

Μην μου πεις για την σελίδα της Biostar, πριν 2-3 μέρες το έψαχνα αλλά δεν βρήκα τίποτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μία παρατήρηση για τα VRM της επίσης.

Προσωπικά δεν θα ήθελα να υπάρχει doubler αλλά στο κάτω κάτω είναι και όπως το βλέπει κανείς και στα λεφτά σχετικά καλά (ειδικά εάν βρεθεί με το δώρο είναι πολύ καλή τιμή), οπότε ο καθένας ζυγίζει και παίρνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου δώσεις ένα λινκ της προσφοράς με τον m2;

Μην μου πεις για την σελίδα της Biostar, πριν 2-3 μέρες το έψαχνα αλλά δεν βρήκα τίποτα!!!

Εγω θα ρωτουσα το καταστημα που τυχον εκανα την παραγγελια,να ρωτησει τον προμηθευτη του απο Γερμανια,(ολοι απο Γερμανια προμηθευονται στην Ελλαδα)αν συμπεριλαμβανεται ο ssd ,για να ειμαι σιγουρος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ρωτουσα το καταστημα που τυχον εκανα την παραγγελια,να ρωτησει τον προμηθευτη του απο Γερμανια,(ολοι απο Γερμανια προμηθευονται στην Ελλαδα)αν συμπεριλαμβανεται ο ssd ,για να ειμαι σιγουρος. :)

 

Φιλε μου ΑΝ ειναι ετσι ρωταω και τον Γερμανο ετσι δεν ειναι; 

Απο οσο ειδα πανως κανενα απο τα γνωστα μαγαζια δεν δινουν το bundle που εχεις αναφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ΑΝ ειναι ετσι ρωταω και τον Γερμανο ετσι δεν ειναι; 

Απο οσο ειδα πανως κανενα απο τα γνωστα μαγαζια δεν δινουν το bundle που εχεις αναφερει.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.Αν σε ενδιαφερει η μητρικη ρωτας καποιο καταστημα στην Ελλαδα που τις φερνει(εγω ενα ξερω μονο στην Αθηνα)αν ισχυει ακομη η προσφορα της Biostar. Εγω ετσι εκανα και ενας φιλος μου που το ηθελε πηρε και το δωρο.

 

http://www.biostar.com.tw/app/en/news/news.php?S_ID=291

 

 

 

The BIOSTAR RACING X370GT7 motherboard will be offered with a special bundle and will come with a BIOSTAR M200 M.2 240GB solid-state drive .

 

 

Τα ''γνωστα μαγαζια'' δεν ξερω ποια εννοεις ,αυτη την περιοδο της κρισης στην χωρα μας δεν ειναι κανενα ''γνωστο'' καταστημα αξιοπιστο, ουτε εχει καλο στοκ με ποικιλια και για αυτο πολλοι insomniacs αγοραζουν απο Γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωστά Γερμανικά.

Για το άλλο κατάστημα που λες δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω την εμμονή σου :(

Και προσωπικά προτιμώ αγορά εξωτερικού παρά να παίζω το σπασμένο τηλέφωνο με τον Έλληνα.

 

Όσο για το άλλο που λες για κρίση κτλπ προφανώς η Infoquest και η Oktabit εδώ κουκιά σπέρνουν ;)

 

Ένα λινκ ζήτησα από οποιονδήποτε τέλος πάντων και δεν πήρα απάντηση.

Τέλος πάντων προφανώς είναι μία προσφορά φάντασμα, ότι άλλη προσφορά πχ σε Asus υπάρχει δίνουν τουλάχιστον τα συνεργαζόμενα καταστήματα.

 

Ξέχασα να αναφέρω μιας και είδα το συγκεκριμένο κατάστημα που αναφέρεις στις 51 μητρικές έχει 47 κατόπιν παραγγελίας χωρίς καν να αναφέρεται 1-3 ή 8-15 μέρες.

Επίσης ΔΕΝ έχει καν την GT7!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωστά Γερμανικά.

Για το άλλο κατάστημα που λες δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω την εμμονή σου :(

Και προσωπικά προτιμώ αγορά εξωτερικού παρά να παίζω το σπασμένο τηλέφωνο με τον Έλληνα.

 

Όσο για το άλλο που λες για κρίση κτλπ προφανώς η Infoquest και η Oktabit εδώ κουκιά σπέρνουν ;)

 

Ένα λινκ ζήτησα από οποιονδήποτε τέλος πάντων και δεν πήρα απάντηση.

Τέλος πάντων προφανώς είναι μία προσφορά φάντασμα, ότι άλλη προσφορά πχ σε Asus υπάρχει δίνουν τουλάχιστον τα συνεργαζόμενα καταστήματα.

 

Ξέχασα να αναφέρω μιας και είδα το συγκεκριμένο κατάστημα που αναφέρεις στις 51 μητρικές έχει 47 κατόπιν παραγγελίας χωρίς καν να αναφέρεται 1-3 ή 8-15 μέρες.

Επίσης ΔΕΝ έχει καν την GT7!!!!!

Οτι παραγγελνει καποιος,το φερνει σε 8 εργασιμες ημερες,ειναι αριστος επαγγελματιας και δεν υπαρχει καμμια εμμονη,απλα ειναι ο μονος που φερνει μητρικη am4 απο την εταιρια που μου αρεσει την Biostar. Επισης σαν πελατης και εγω και φιλοι μου εχουμε αριστη εμπειρια και εξυπηρετηση και σαν μελος του ινσομνια το αναφερω οπως πρεπει και εχω υποχρεωση στην κοινοτητα,ωστε αν καποιος ενδιαφερθει και θελει να παραγγειλει Biostar motherboard, να ξερει οτι προκειται για σοβαρο καταστημα,τιποτε αλλο.

 

Νομιζω ειμουν σαφης αλλα βλεπω οτι εχεις καποιο κολλημα.Το πραγμα ειναι απλο,ρωτας αν ισχυει η προσφορα του ssd,αν η απαντηση ειναι θετικη κανεις παραγγελια ,παραλαμβανεις. Αν καποιο αλλο Ελληνικο καταστημα στην Αθηνα εφερνε Biostar,θα το ανεφερα και αυτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόση ζαλάδα με το λινκ του μαγαζιού για το bundle που πήρε ο bening; Φτάνει.

Ρώτησα ένα λινκ για το bundle και κανείς δεν είπε κάτι, αυτό το δέχομαι.

Αλλά να μου λέει πάρε από εκεί ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ αλλά μπορεί να στην φέρει σε 8 μέρες ε το θεωρώ κάπως....

Ο bening δεν πήρε το bundle φίλε μου.

Τέλος πάντων είπα προφανώς είναι προσφορά φαντασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση περί ταχύτητας μνημών... είναι γνωστό ότι για παιχνίδια (και με ελάχιστη επιρροή και στις εφαρμογές) πως η ταχύτητα μνήμης παίζει ρόλο, καθώς οι πυρήνες των ryzen επικοινωνούν γρηγορότερ αναμετάξυ τους με ταχύτερες μνήμες (το λέω τελείως απλοϊκά, αλλά έτσι είναι).

 

Τώρα, λοιπόν, έχω Gigabyte AB350 Gaming 3 με μνήμες Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz (CMK16GX4M2B3000C15) (2x8GB) και παίζουν μια χαρά σε 2666MHz μέγιστο με τον Ryzen 1700. Αν ενεργοποιήσω XMP για να βάλω τις μνήμες 2933MHz, αρχίσουν τα 3 beeps από το bios στο boot, αλλά τελικά μπουτάρει μετά από 2-3 προσπάθειες, με τις μνήμες σε 2933... απλά για να είμαι on safe side, προτιμώ να το αφήσω σε 2666MHz και να μην έχω ταχυκαρδίες σε κάθε bios beep.

 

Αν πάω σε ταχύτερες / ακριβότερες μνήμες ώστε με σιγουριά να πιάσω τα 3200MHz θα πρέπει να δώσω τις μνήμες που έχω και να αγοράσω νέες, πληρώνοντας περίπου 80ευρώ περισσότερα.

 

Σημειώνω πως δεν είμαι χρήστης που κάθομαι και κάνω benchmarks όλη μέρα και χαίρομαι με τα νούμερα που βλέπω... δηλαδή αν σε ένα παιχνίδι, αντί για 100fps πέσω στα 95fps λόγο χαμηλότερης ταχύτητας στις μνήμες το θεωρώ χωρίς ουσία... καθώς δεν θα καταλάβω και σημαντική διαφορά σε real life performance.

 

Αξίζει κανείς είναι τόσο "ψείρας" και να δώσει τα 80€ διαφορά για να πάει από τα 2666MHz στα 3200MHz, από θέμα απόδοσης? Δεν ρωτώ με σκοπό να κάνω flame thread... πραγματικά το σκέφτομαι ως απορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...