Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίζει πολύ cad applications γιατί είναι μηχανικός η σύζυγος, και κάποια ακόμα που είναι single thread apps, μαζί με arcgis... Γενικά, γεωτεχνικα προγράμματα, και από τη στιγμή που και εμενα θα με καλύψει ο i7, με ενα σμπάρο δυο τρυγόνια

 

Έριξα και την τιμή στο mobo μπας και φύγει γρήγορα

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just up and running! :-D

 

Πρωτες εντυπωσεις.Η ποιοτητα της κατασκευης της μητρικης εντυπωσιακη,οπως και η ποιοτητα των πυκνωτων που ειναι μαυροι-χρυσαφι χρωμα.Εξυπνες τοποθετησεις για τα fan headers ,πολυ βολικες ολες μαζι διπλα,διπλα,αρα βολευουν πολυ στο να αποφυγεις τα πολλα καλωδια.Πολυ ωραια εμφανισιακα τα κολπακια με led.

 

Σχετικα με τις μνημες τωρα προς το παρον τρεχουν σε  standard mode δηλαδη 2133 Mhz. H Biostar εχει μια εφαρμογη στο bios  που λεγεται memory insight. Εκει μου δειχνει τις κανονικες τιμες της ραμ που εχω κατω απο την κατηγορια XMP1 αλλα οταν τις θετω σε αυτο τον ορισμο, και βγαινω απο το bios μετα το pc κανει 4 προσπαθειες να ποσταρει αλλα τελικα δεν τα καταφερνει και στην πεμτη ξεκιναει κανονικα αλλα στις auto ρυθμισεις.

 

Επειδη ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι πολλοι χρηστες με διαφορετικες μαρκες μητρικων,εχουν προς το παρον αυτο το θεμα,ειχα στειλει email στην Biostar και μου απαντησαν οτι το θεμα θα λυθει συντομα με bios update . Στην ερωτηση : ''Could I try putting the right ram parameters manually '', μου απαντησαν '' Since this is a new platform we don't recommend doing that manually, be patient soon this issue will be resolved by bios update''.

 

 Αυτα προς το παρον.Τωρα σεταρω τις εφαρμογες μου,και το συστημα ειναι ταχυτατο και με πολυ καλη αποκρισημοτητα.Εννοειται οτι για οτιδηποτε αλλο hardware η software related θα ποσταρω τακτικα. :)

 

(Α παρολιγο να το ξεχασω. Τελικα το cooler Sella της Alpenfohn που εχω ενω γραφουν στο site τους οτι ειναι συμβατο με am4,κανουν λαθος,γιατι η αποσταση ειναι αρκετα μεγαλυτερη και θα επρεπε να ασκησω επικινδυνα,κατα την γνωμη μου ισχυρη πιεση πανω στον επεξεργαστη για να πιασουν τα αγκριστρα και στις 2 πλευρες και το απερριψα.Αναγκαστικα εβαλα την εργοστασιακη της AMD που ομως δεν κανει ενοχλητικο θορυβο αλλα κανει καλη δουλεια,οι θερμοκρασιες ειναι πολυ λογικες. )

 

Στο distro linux που προσωπικα χρησιμοποιω το Fedora Workstation 23 αν και διαβασα οτι δεν υπαρχουν προβληματα, θα σεταρω πολυ αργοτερα,μπορει και μετα απο εβδομαδες,δεν βιαζομαι καθολου.Αυτα προς το παρον. )

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι τους ανθρώπους που ...δεν βιάζονται!

 

Εγώ στη θέση σου θα είχα πιέσει, βγάλει βάλει, δοκιμάσει τα πάντα όλα σ ένα βράδυ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον cooler σου, στείλε τους ενα mail γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν δωρεάν ανταπτορες για am4 και λένε στο site τους ότι είναι συμβατοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που ενδιαφερει πολυ κοσμο.

 

Οπως θυμαστε,περσι το καλοκαιρι ειχαμε αναβαθμισει δωρεαν απο Windows 7 σε 10 πολυς κοσμος,λογω της προσφορας της Microsoft, περιορισμενου χρονου. Αυτη τη στιγμη ολο μου το υλικο στον υπολογιστη με εξαιρεση τον ssd,ειναι ολοκαινουργιο αλλα παρολα αυτα οι servers της Microsoft με εντοπισαν και το λειτουργικο μου ειναι activated! Το γραφω γιατι ακομη και σε σοβαρα tech sites  ελεγαν οτι δεν γινεται οταν αλλαξεις τα παντα στον υπολογιστη σου να διατηρησεις το λειτουργικο σου ενεργοποιημενο.

 

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να εγινε εκτος και αν ειχαν ''φυτευσει'' καποιο μυστικο αρχειο στον ssd μου και ετσι με βρηκαν.Παντως εννοειται οτι αυτο ειναι πολυ θετικο και το γραφω για οσους τυχον φοβουνται μην χασουν τα αυθεντικα windows.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι αλλο που ενδιαφερει πολυ κοσμο.

 

Οπως θυμαστε,περσι το καλοκαιρι ειχαμε αναβαθμισει δωρεαν απο Windows 7 σε 10 πολυς κοσμος,λογω της προσφορας της Microsoft, περιορισμενου χρονου. Αυτη τη στιγμη ολο μου το υλικο στον υπολογιστη με εξαιρεση τον ssd,ειναι ολοκαινουργιο αλλα παρολα αυτα οι servers της Microsoft με εντοπισαν και το λειτουργικο μου ειναι activated! Το γραφω γιατι ακομη και σε σοβαρα tech sites  ελεγαν οτι δεν γινεται οταν αλλαξεις τα παντα στον υπολογιστη σου να διατηρησεις το λειτουργικο σου ενεργοποιημενο.

 

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να εγινε εκτος και αν ειχαν ''φυτευσει'' καποιο μυστικο αρχειο στον ssd μου και ετσι με βρηκαν.Παντως εννοειται οτι αυτο ειναι πολυ θετικο και το γραφω για οσους τυχον φοβουνται μην χασουν τα αυθεντικα windows.

Αυτό συμβαίνει με clean install στο δικό σου φίλτατε; Γιατί και εγώ έχω μια έννοια όταν κάνω ένα φρέσκο install μετά από format για το νέο μηχανάκι που στήνω σιγά σιγά αν θα δει activated το λειτουργικό...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό συνβαίνει με clean install στο δικό σου φίλτατε; Γιατί και εγώ έχω μια έννοια όταν κάνω ένα φρέσκο install μετά από format για το νέο μηχανάκι που στήνω σιγά σιγά αν θα δει activated το λειτουργικό...

Ναι μετα απο format και clean install, εννοειται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που ενδιαφερει πολυ κοσμο.

 

Οπως θυμαστε,περσι το καλοκαιρι ειχαμε αναβαθμισει δωρεαν απο Windows 7 σε 10 πολυς κοσμος,λογω της προσφορας της Microsoft, περιορισμενου χρονου. Αυτη τη στιγμη ολο μου το υλικο στον υπολογιστη με εξαιρεση τον ssd,ειναι ολοκαινουργιο αλλα παρολα αυτα οι servers της Microsoft με εντοπισαν και το λειτουργικο μου ειναι activated! Το γραφω γιατι ακομη και σε σοβαρα tech sites  ελεγαν οτι δεν γινεται οταν αλλαξεις τα παντα στον υπολογιστη σου να διατηρησεις το λειτουργικο σου ενεργοποιημενο.

 

Δεν εχω ιδεα τι μπορει να εγινε εκτος και αν ειχαν ''φυτευσει'' καποιο μυστικο αρχειο στον ssd μου και ετσι με βρηκαν.Παντως εννοειται οτι αυτο ειναι πολυ θετικο και το γραφω για οσους τυχον φοβουνται μην χασουν τα αυθεντικα windows.

 

Άμα ισχύει αυτό με έφτιαξες άσχημα.

 

Ας το δοκιμάσει κ άλλος αλλά με νέο ssd..

 

Λογικά κάτι με το mail θα παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ισχύει αυτό με έφτιαξες άσχημα.

 

Ας το δοκιμάσει κ άλλος αλλά με νέο ssd..

 

Λογικά κάτι με το mail θα παίζει..

 Οχι δεν ειναι το email γιατι ακομη δεν εχω επαληθευσει το hotmail account. :)

 

Να τονιστει ομως οτι κατα την διαρκεια της εγκαταστασης,καθε φορα που μου ζητουσε σειριακο αριθμο ,εκανα skip, (απευφευγα δηλαδη να δωσω σειριακο) μεχρι τελους.

Λοιπον μεχρι στιγμης δεν υπαρχει κανενα προβλημα,ολα λειτουργουν στην εντελεια,στρεςς τεστ εκανα ,κανονικες εφαρμογες, παιχνιδια,usb  δισκοι εξωτερικοι,κ.τ.λ. ολα δουλευουν ρολοι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Movie μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις για mobo ; Απευθύνω την ερώτηση καθαρά για ανταλλαγή απόψεων ως προς τις διαθέσιμες επιλογές που έχεις στο budget που δύνασαι να διαθέσεις ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Movie μέχρι πόσα σκοπεύεις να δώσεις για mobo ; Απευθύνω την ερώτηση καθαρά για ανταλλαγή απόψεων ως προς τις διαθέσιμες επιλογές που έχεις στο budget που δύνασαι να διαθέσεις ;).

Κοίτα ήθελα να κρατήσω το budget χαμηλά όσο γίνεται,γιατί είναι εμφανές ότι έχουμε πολύ δρόμο ακόμα,

αλλά σε όλες τις μητρικές κάτι μου έλειπε,εχω και το 2011-3 με τον Xeon που αυτό δεν αλλάζει με τίποτα λόγω Hackint0sh,

οπότε καταλαβαίνεις δεν είχα σκοπό να εχω δυο πανάκριβα μηχανήματα.

Τελικά νομίζω ότι η Asrock είναι η χρυσή τομή στα χρήματα που θέλω να δώσω και σε αυτά τα καλούδια που θέλω να υπάρχουν,γιατί αν πάει καλά η χρήση του τώρα θα είναι Workstation,και ενα Workstation πρέπει εκτός από πολύ σταθερό να είναι και futureproof.

 

To καλό είναι ότι εχω δυο έτοιμες επιλογές από μνήμες τις Corsair led 3000 15CL και τις Geil super luce και αυτές 3000 15CL που απ'οτι έψαξα είναι Samsung.

..και αυτό είναι ένα σημείο που με προβληματίζει αρκετά επίσης.

 

Όποιος πάει τώρα σε αγορά μνημών νομίζω ότι οι GSkill - Ryzen είναι λίγο μονόδρομος.

 

Τεσπα,τώρα ο κύβος ερρίφθη, και από την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν να ξεδιαλύνονται τα πράγματα και να παίρνουν τον δρόμο τους.

Το καλό με εμένα είναι ότι ψάχνω πολύ το σύνολο και την σταθερότητα και όχι τις απόλυτες επιδόσεις.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο εργαλείο. 

Από vrm ξέρουμε τι παίζει ?

 

Ψήθηκα και εγώ .....

 

Link νομίζω μοιάζει στα VRM πολύ με τις MSI X370 Titanium αλλά τουλάχιστον δεν κάνει τόσο ;) όσον αφορά την Biostar X370GT7 είναι μπουρί απο θέμα VRM απλά το θέμα μ'αυτούς θα 'ναι πότε θα στρώσουν τον κ@λο τους για τα bios updates για τις μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κανεις ποιες ειναι οι καταλληλες μνημες για ryzen 1600 απλο? καποιοι στο you tube λεγανε για τα herz οχι 3000 αλλα καλυτερα 3200 τι παιζει εδω?και για μητρικη τι γνωμη εχετε για την msi 350 tomahowk αγορασε κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...