Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι ο μηχανικός θα του πει ακόμα μικρότερο και θα τρομάξει.

 

Έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα στους λέβητες "δώσε μώρε να 'χει!"... :P

 

Ναι ίσως αν και οι ανάγκες για 140τμ και για ΖΝΧ μάλλον οδηγούν στα 28kw.

 

Βεβαια οι απώλειες ενός σπιτιού εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες. Αν πάνω κ κάτω βρίσκονται διαμερίσματα, αμονωτη πιλοτη ή μονωμενη ταράτσα κτλ. Επίσης πόσες πλευρές του σπιτιού είναι ακαλυπτες ή καλύπτονται από αλλά διαμερίσματα και τι προσανατολισμο έχει το σπίτι. Οπότε ίσως και να χρειαστεί ακόμα και 30kw.

 

Για αυτό θεωρώ ότι το καλύτερο είναι να γίνει μια μελέτη θερμικών απωλειών. Η μελέτη θα του πει τι ακριβώς χρειάζεται γιατί και το κόστος αγοράς του λεβητα είναι σημαντικό και η μετέπειτα κατανάλωση αερίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέει ότι έχει βάλει καινούρια κουφώματα με θερμοδιακοπή και εξωτερική θερμομόνωση ("κέλυφος"). Λογικά τις έχει περιορίσει αρκετά.

 

Εμείς σε μονοκατοικία (όχι μεζονέτα για να έχουμε κολλητά άλλο σπίτια) 200τμ παίζουμε με 20kW λέβητα (πετρελαίου όμως) και πιάνουμε μια χαρά τις θερμοκρασίες που αναφέρει (20-22).

 

 

Είναι διαφορετικά τα 20kW από πετρέλαιο με τα 20kW από φυσικό αέριο? Αν όχι πως είναι δυνατόν ένα σπίτι με 60τμ λιγότερα να θέλει περισσότερα kW από εμάς?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

 

Οι μηχανικοί ήταν των εταιρειών, δεν έφερα μηχανολόγο μηχανικό για μελέτη θέρμανσης. Κάποιοι δε, ούτε καν μέτρησαν τις φέτες.

Το σπίτι από τα πλαινά εφάπτεται με άλλα, ενώ βόρεια και νότια πλευρά τις έχω μονώσει με το kelyfos (εξηλασμένη πολυστερίνη), ενώ άλλαξα και τα παμπάλαια κουφώματα με θερμομονωτικά. Είμαι στο ρετιρέ, στην ταράτσα έχει θερμομόνωση από θηραική γη όταν κατασκευάστηκε το 1974 και πριν λίγα χρόνια έβαλα και υγρομόνωση hyperdesmo.

Όπως είπα έχω 12 σώματα ακαν,  Τα 2 έχουν "πλατιές φέτες" (15+14=29 φέτες), τα 3 έχουν "λεπτές/μονές" (13+10+8=31 φέτες) και τα 7 έχουν "μεσαίου" πλάτους φέτες (20+14+36+10+16+3+13=112 φέτες). Άρα 112 μεσαίες φέτες, 29 πλατιές και 31 λεπτές, συνολικά 172 φέτες. Το σπίτι είναι παλιό, του 1974. 

 
Σώματα δεν θα αλλάξω. γιατί δεν περισσεύουν. Θα βάλω ένα μαγνητικό φίλτρο για να κρατάει τα σωματίδια και φυσικά αντιστάθμιση και θερμομονωτικοί διακόπτες σε κάθε σώμα για οικονομία.

Για τον 28αρη με πείσατε, κι εγώ αυτό λέω. Απλά δεν ξέρω αν θα πάρω 28αρι radiant ή vaillant.

Για την μελέτη θέρμανσης νόμιζα ότι κοστίζει περισσότερα, αν είναι μόνο 70 τότε αξίζει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπράβο μιας κ έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στη μονωση. Όταν με το καλό έχεις κάποια παραπάνω χρήματα κάνε κ μια δυνατή μονωση στην ταράτσα.

 

Αν το οικονομικό δεν είναι το θέμα εγώ θα πήγαινα στον radiant καθαρά κ μόνο λόγω καλού ονόματος αλλά κ εγγύησης. Απλά κοίτα να παίρνει αντισταθμιση. Το πιο βασικό θεωρώ. Το αμέσως πιο βασικό είναι η ρύθμιση από τον μηχανολογο του λεβητα στις βελτιστες ρυθμίσεις. Βέβαια με τη βοήθεια του μανουαλ κ με λιγο πειραματισμο θα δεις κ εσύ ποιες ρυθμίσεις σου ταιριάζουν.

 

Αλλά στο ξανά λέω. Επειδή η εγκατάσταση είναι ένα πολύ μεγάλο κόστος μην λυπηθεις 70 με 100 ευρώ κ κάνε μια μελέτη. Θα ξέρεις που είσαι και τι απαιτήσεις χρειάζεσαι. Κρίμα να χρειάζεσαι έστω κ 2 kw παραπανω(αν κ δεν νομίζω) κ να μην τα έχεις.

 

Σαν άτομο που έκανα ακριβώς την ίδια έρευνα αγοράς κατέληξα στο συμπέρασμα πως οι περισσότεροι λεβητες είναι αξιοπιστοι κ απλά ο καθένας προωθεί αυτόν που έχει την μεγαλύτερη προμήθεια. Αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά στους Saturn-Navien-NCN. Τα χαρακτηριστικά τους θα σε εκπληξουν ευχάριστα.

 

@ ΤhReSh με το πετρέλαιο δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς. Αλλά καθαρά θεωρητικά φαντάζομαι ότι ότι λεβητα κ να βάλεις, ακόμα κ 15kw , αν καει μέρα νύχτα θα το ζεστανει το σπίτι. Το θέμα είναι πόσο θα κάψει και πόσο θα πιεστει για να το κάνει. Αντίστοιχα ένας υπερβολικά μεγάλος λεβητας θα κάψει τα εντερα του μόνο κ μόνο για να θέρμανει έναν πολυ μικρότερο χώρο, κ υπολογισε την πιο ακριβή συντήρηση. Δηλαδή κ στις δύο περιπτώσεις η σχέση κόστους οφελους διαταρασσεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ ΤhReSh με το πετρέλαιο δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς. Αλλά καθαρά θεωρητικά φαντάζομαι ότι ότι λεβητα κ να βάλεις, ακόμα κ 15kw , αν καει μέρα νύχτα θα το ζεστανει το σπίτι. Το θέμα είναι πόσο θα κάψει και πόσο θα πιεστει για να το κάνει. Αντίστοιχα ένας υπερβολικά μεγάλος λεβητας θα κάψει τα εντερα του μόνο κ μόνο για να θέρμανει έναν πολυ μικρότερο χώρο, κ υπολογισε την πιο ακριβή συντήρηση. Δηλαδή κ στις δύο περιπτώσεις η σχέση κόστους οφελους διαταρασσεται.

Και σκέψου ότι με τον 20kW στα 200τμ που ανέφερα δεν παίζω στους 75-80. Με αντιστάθμιση είμαι αρκετά πιο κάτω ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία που βλέπει ο αισθητήρας ώστε να εκμεταλεύομαι την συμπύκνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκέψου ότι με τον 20kW στα 200τμ που ανέφερα δεν παίζω στους 75-80. Με αντιστάθμιση είμαι αρκετά πιο κάτω ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία που βλέπει ο αισθητήρας ώστε να εκμεταλεύομαι την συμπύκνωση.

Σοβαρά;;;

 

Μπράβο αλλά φαντάζομαι θα έχει γίνει πολύ καλή μελέτη απωλειών και το σπίτι σας θα έχει πολύ καλή μονωση.

 

Στο αεριο από την άλλη νομίζω ότι γενικά ανεβαινουμε στα kw για την κάλυψη των αναγκών σε ΖΝΧ.

Αυτή την εντύπωση μου έχουν δημιουργήσει οι εγκαταστατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είναι υπερδιαστολογημένα τα σώματα οπότε την παλεύουν.

 

Δεν έχουμε ιδιαίτερα καλή μόνωση, απλά φτάνει ο λέβητας. Πιστεύω ότι έχουμε συνηθίσει τα μεγάλα νούμερα και μας φαίνεται παράξενο που ένας μικρότερος φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει στους λεβητες πετρελαίου γι αυτό δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Ίσως να συμβαίνει κ αυτό που λες.

 

Αλλά νομίζω πως απαιτούνται αυξημενα kw τόσο σε αντλίες θερμότητας όσο και στους λεβητες αεριου όταν θέλουμε να καλύψουμε και τις ανάγκες σε ΖΝΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπράβο μιας κ έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στη μονωση. Όταν με το καλό έχεις κάποια παραπάνω χρήματα κάνε κ μια δυνατή μονωση στην ταράτσα.

 

Αν το οικονομικό δεν είναι το θέμα εγώ θα πήγαινα στον radiant καθαρά κ μόνο λόγω καλού ονόματος αλλά κ εγγύησης. Απλά κοίτα να παίρνει αντισταθμιση. Το πιο βασικό θεωρώ. Το αμέσως πιο βασικό είναι η ρύθμιση από τον μηχανολογο του λεβητα στις βελτιστες ρυθμίσεις. Βέβαια με τη βοήθεια του μανουαλ κ με λιγο πειραματισμο θα δεις κ εσύ ποιες ρυθμίσεις σου ταιριάζουν.

 

Αλλά στο ξανά λέω. Επειδή η εγκατάσταση είναι ένα πολύ μεγάλο κόστος μην λυπηθεις 70 με 100 ευρώ κ κάνε μια μελέτη. Θα ξέρεις που είσαι και τι απαιτήσεις χρειάζεσαι. Κρίμα να χρειάζεσαι έστω κ 2 kw παραπανω(αν κ δεν νομίζω) κ να μην τα έχεις.

 

Σαν άτομο που έκανα ακριβώς την ίδια έρευνα αγοράς κατέληξα στο συμπέρασμα πως οι περισσότεροι λεβητες είναι αξιοπιστοι κ απλά ο καθένας προωθεί αυτόν που έχει την μεγαλύτερη προμήθεια. Αν έχεις όρεξη ρίξε μια ματιά στους Saturn-Navien-NCN. Τα χαρακτηριστικά τους θα σε εκπληξουν ευχάριστα.

 

@ ΤhReSh με το πετρέλαιο δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς. Αλλά καθαρά θεωρητικά φαντάζομαι ότι ότι λεβητα κ να βάλεις, ακόμα κ 15kw , αν καει μέρα νύχτα θα το ζεστανει το σπίτι. Το θέμα είναι πόσο θα κάψει και πόσο θα πιεστει για να το κάνει. Αντίστοιχα ένας υπερβολικά μεγάλος λεβητας θα κάψει τα εντερα του μόνο κ μόνο για να θέρμανει έναν πολυ μικρότερο χώρο, κ υπολογισε την πιο ακριβή συντήρηση. Δηλαδή κ στις δύο περιπτώσεις η σχέση κόστους οφελους διαταρασσεται.

 

 

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και με συγχωρείς για την μεγάλη καθυστέρηση απάντησης, τρέχω πολύ αυτόν τον καιρό.

Αντιστάθμιση θα βάλω σίγουρα, συν θερμοστατικές κεφαλές. Τώρα, για τη ρύθμιση του μηχανολόγου, δύσκολα θα μπορέσω να κρίνω αν την έκανε σωστά. Αλλά ρε γμτ, για ποιον λόγο να μην την κάνει σωστά, η δουλειά του είναι, τόσους θα έχει βάλει, ακόμα να μάθει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι θα γίνει σωστά απλά καλό είναι όταν θα λειτουργεί πλέον να κάνεις κ θα εσύ τη μελέτη σου ώστε να το μηχάνημα να λειτουργεί όσο πιο αποδοτικά γίνεται,κατι που δεν είναι καθόλου δύσκολο μιας κ το μανουαλ του λεβητα θα στα περιγράφει όλα αναλυτικά.

 

Τώρα η αντισταθμιση κ οι θερμοστατικες είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει καλύτερη λύση. Καποιοι χρησιμοποιούν περισσότερους θερμοστατες χώρου αλλά και ακριβή λύση είναι, και το μηχάνημα πρέπει να τους υποστηρίζει, και το κύκλωμα σου πρέπει να είναι ανάλογα φτιαγμένο.

 

Οπότε μην αγχώνεσαι, θεωρώ ότι η θέρμανση σου θα είναι πολύ καλή και οικονομική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι θα γίνει σωστά απλά καλό είναι όταν θα λειτουργεί πλέον να κάνεις κ θα εσύ τη μελέτη σου ώστε να το μηχάνημα να λειτουργεί όσο πιο αποδοτικά γίνεται,κατι που δεν είναι καθόλου δύσκολο μιας κ το μανουαλ του λεβητα θα στα περιγράφει όλα αναλυτικά.

 

Τώρα η αντισταθμιση κ οι θερμοστατικες είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει καλύτερη λύση. Καποιοι χρησιμοποιούν περισσότερους θερμοστατες χώρου αλλά και ακριβή λύση είναι, και το μηχάνημα πρέπει να τους υποστηρίζει, και το κύκλωμα σου πρέπει να είναι ανάλογα φτιαγμένο.

 

Οπότε μην αγχώνεσαι, θεωρώ ότι η θέρμανση σου θα είναι πολύ καλή και οικονομική

 

Φίλε, σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι. Να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους,

 

ψάχνω αυτό τον καιρό για εγκατάσταση φυσικού αερίου, με ατομικό λέβητα και περιμένω 2 τεχνικούς για να έρθουν και να μου κάνουν μια πρόταση αφού δουν τον χώρο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, το πραγματικό κέρδος που υπάρχει σε σχέση με το πετρέλαιο, περίπου πόσο είναι; Είναι της τάξεως του 10%, 20%, 30%;;

 

Ευχαριστώ,

Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω, το πραγματικό κέρδος που υπάρχει σε σχέση με το πετρέλαιο, περίπου πόσο είναι; Είναι της τάξεως του 10%, 20%, 30%;;

 

Ευχαριστώ,

Βασίλης.

Καλή ερώτηση, και με απασχολεί κι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 10/7/2017 στις 10:44 ΠΜ, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα σε όλους,

ψάχνω αυτό τον καιρό για εγκατάσταση φυσικού αερίου, με ατομικό λέβητα και περιμένω 2 τεχνικούς για να έρθουν και να μου κάνουν μια πρόταση αφού δουν τον χώρο.

Θα ήθελα να ρωτήσω, το πραγματικό κέρδος που υπάρχει σε σχέση με το πετρέλαιο, περίπου πόσο είναι; Είναι της τάξεως του 10%, 20%, 30%;;

Ευχαριστώ,

Βασίλης.

http://www.protothema.gr/afieromata/thermansi-smart-home/article/723053/oikonomikoteres-oi-adlies-thermotitas-sumfona-me-meleti-tou-eb/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...