Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν εχω τετοιο προβλημα. Εχω συνδεσει ενα θερμοσυφωνα στο πατρι του μπανιου με την θερμανση με φυσικο αεριο και ζεσταιει το νερο .Κανω κανονικα μπανιο .

Αν καταλαβα καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Γιατί όταν κάνεις μπάνιο με φυσικό αέριο πάντα μα πάντα το νερό ξαφνικά παγώνει; Πώς γίνεται να διορθωθεί αυτό;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ.

Έχω λέβητα Sime.

Έχω προσέξει μάλιστα πως αν έχεις ανοιχτό το ζεστό νερό στον λέβητα που δείχνει την θερμοκρασία μόλις φτάσει στο 80 κλίνει και μετά ερχεται το κρύο νερό και μετά ανοίγει ξανά. Δηλαδή αν το ζεστό νερό τρέχει μόνιμα ανά 3 λεπτά περίπου ερχεται για λίγο κρύο νερό. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης αλλά νομίζω πως τα πράγματα έγιναν χειρότερα μετά την περσινή συντήρηση. Φέτος δεν έχω προλάβει να κάνω την συντήρηση αλλά θα μεταφέρω τον προβληματισμό μου στον μάστορα.

Επίσης μία άλλη μεγάλη ταλαιπωρία είναι όταν πλένω πιάτα. Το έχω ας πούμε στο μισό ζεστό και μισό κρύο και πλένω τα πιάτα. Το κλείνω για λίγο και μόλις ανοίξω την βρύση εκεί που την είχα ρυθμισμένη όσο και αν την αφήσω δεν θα έρθει ποτέ το ζεστό νερό αν πρώτα δεν γυρίσω το βρύση στο ζεστό και μόλις έρθει μετά να βάλω και κρύο για να μην καίει πολύ το νερό.

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο άλλα ο λέβητας πάει μέχρι του 80 βαθμούς. 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις μονο εσυ το θεμα με τηβ αλλαγη του νερου ολοι το εχουμε. Φταιει ο εναλλακτης μεχρι να δωσει εντολη κι επισης εχει καποια μεγιστα λιτρα παροχης και ξαναξεκιναει μετα. Sime εχω κι εγω το μηχανημα στους 70 σκοτωνει και υπαρχουν μηχανικοι που δεν πιστευουν οτι σ αυτα τα λεφτα ζεσταινει ετσι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλή λύση είναι αυτή του Γιάννη που έχει στείλει την παροχή από το ζεστό νερό να πηγαίνει στο κρύο του θερμοσίφωνα, επομένως έχεις αποθήκευση ζεστού νερού εκεί κ αποφεύγεις τις απότομες εναλλαγές κρύου ζεστού. Οπουδήποτε έχω πάει σε εγκατάσταση με αέριο που έχει απευθείας το ζεστό νερό από το λέβητα, είχα αυτό το πρόβλημα. Αυτό ισχύει σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Εξωτερικό. Μόνο όπου είχαν δοχείο να αποθηκεύουν το ζεστό μετά το λέβητα και πριν τις βρύσες δεν γινόταν αυτό. Γι μένα πάντως είναι μεγάλη αποτυχία σχεδιασμού αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, De@th L0rd said:

Επίσης καλή λύση είναι αυτή του Γιάννη που έχει στείλει την παροχή από το ζεστό νερό να πηγαίνει στο κρύο του θερμοσίφωνα, επομένως έχεις αποθήκευση ζεστού νερού εκεί κ αποφεύγεις τις απότομες εναλλαγές κρύου ζεστού. Οπουδήποτε έχω πάει σε εγκατάσταση με αέριο που έχει απευθείας το ζεστό νερό από το λέβητα, είχα αυτό το πρόβλημα. Αυτό ισχύει σε Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Εξωτερικό. Μόνο όπου είχαν δοχείο να αποθηκεύουν το ζεστό μετά το λέβητα και πριν τις βρύσες δεν γινόταν αυτό. Γι μένα πάντως είναι μεγάλη αποτυχία σχεδιασμού αυτό.

Βασικά πως ζεσταίνει ο λέβητας του ΦΑ το νερό δίχως boiler? Σαν "ταχυθερμαντήρας" φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Βασικά πως ζεσταίνει ο λέβητας του ΦΑ το νερό δίχως boiler? Σαν "ταχυθερμαντήρας" φάση?

μετζοβεζικη λυση ειναι, υπαρχει ενα μικρο θερμοδοχειο οσο τραβας νερο το αντικαθιστα με ζεστο απο τον ταχυθερμαντηρα του λεβητα αντι να το αντικαθιστα με κρυο απο το δικτυο. Απορροφα ουσιαστικα τις μεταβολες θερμοκρασιας εξοδου απο τον ταχυθερμαντηρα. Αλλα αυτο προυποθετει σχετικα μικρο θερμοδοχειο, γιατι αν πας να το κανεις σε 200λτ ηλιακο κλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tommy2486 είπε

Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρύθμισης αλλά νομίζω πως τα πράγματα έγιναν χειρότερα μετά την περσινή συντήρηση. 

 

 

Εμείς έχουμε έναν Sile!

Ιταλικός κι αυτός.

Τα πρώτα τρία χρόνια, όπως ανέφερα και σε άλλο νήμα, ήταν άψογος.

Σταθερή θερμοκρασία το ζεστό νερό, ερχόταν γρήγορα και δεν υπήρχε πρόβλημα με το ανοιγόκλειμα της βρύσης.

Όταν όμως έφυγε ο τεχνικός της εταιρίας και ανέλαβε τη συντήρηση καινούργιος, άρχισαν τα προβλήματα, τα οποία όχι μόνο δεν λύθηκαν ποτέ, αλλά επιμένουν ότι έτσι ήταν πάντα και ότι δεν θυμόμαστε καλά!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Βασικά πως ζεσταίνει ο λέβητας του ΦΑ το νερό δίχως boiler? Σαν "ταχυθερμαντήρας" φάση?

Ναι ακριβώς έτσι απλά περνάει το νερό μέσα από μια γειτονική σερπαντίνα (εναλλάκτη θερμότητας και ζεσταίνεται), απλά δε λειτουργεί τόσο αξιόπιστα όσο ο ταχυθερμαντήρας το γιατί δε το ξέρω μάλλον είναι ελαττωματικός σχεδιασμός ή χρειάζεται καλιμπράρισμα (πολύ πιθανό) αν σκεφτούμε ότι περισσότεροι τεχνικοί που αναλαμβάνουν αυτές τις δουλειές,μετα βίας τελειώσαν το λύκειο (ΕΠΑΛ, ΤΕΕ whatever). Επομένως λειτουργούν με την "εμπειρία" αντί να διαβάσουν manual να ξεστραβωθούν.

Επεξ/σία από De@th L0rd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ParhsG είπε

Με δεξαμενη συμφέρει η οχι;

Εδω επαρχια χρεωνουν την δεξαμενη ( υγραεριο ) ενοικιο 450€ την πενταετια ( σου κανουν ετησια συντηρηση δεξαμανης δωρεαν ! ! ! )
Οποτε πρεπει να κοιταξεις καταναλωσεις που εχεις να δεις εαν σε συμφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, villasg είπε

Εδω επαρχια χρεωνουν την δεξαμενη ( υγραεριο ) ενοικιο 450€ την πενταετια ( σου κανουν ετησια συντηρηση δεξαμανης δωρεαν ! ! ! )
Οποτε πρεπει να κοιταξεις καταναλωσεις που εχεις να δεις εαν σε συμφερει

Αν την φτιαξεις εσυ οπως θες ομως; Καιει lpg η φυσικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αν την φτιαξεις εσυ οπως θες ομως; Καιει lpg η φυσικο;

Lpg , εφοσουν δεν υπαρχει διανομεας gng στην περιοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2018 στις 9:18 ΜΜ, villasg είπε

Chaffoteaux ρύθμιση ζεστού νερού χρήσης στους 48°C , αδιάλειπτη παροχή !!!

Το ίδιο και εδώ σε 2 εγκαταστάσεις

Buderus και Baxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...