Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, villasg είπε

Εδω επαρχια χρεωνουν την δεξαμενη ( υγραεριο ) ενοικιο 450€ την πενταετια ( σου κανουν ετησια συντηρηση δεξαμανης δωρεαν ! ! ! )
Οποτε πρεπει να κοιταξεις καταναλωσεις που εχεις να δεις εαν σε συμφερει

 

Τι χωρητικοτητας δεξαμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Τι χωρητικοτητας δεξαμενη?

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι λιτρα , αλλα σιγουρα θυμαμαι οτι σε υπεργειες ( δεν θελουν θαψιμο) εχει απο 500 μεχι 5000 λιτρα .

Λογικα ειναι ή η 500 ή η 1000 λιτρα

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, villasg είπε

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι λιτρα , αλλα σιγουρα θυμαμαι οτι σε υπεργειες ( δεν θελουν θαψιμο) εχει απο 500 μεχι 5000 λιτρα .

Λογικα ειναι ή η 500 ή η 1000 λιτρα

450€ την 5ετια ειναι πολυ ακριβα.Εδω στην Καρδιτσα τις νοικιαζουν 500€ την δεκαετια την 1000αρα (κανεις συμβαση με την εταιρια οτι θα παιρνεις καθε χρονο αεριο χ ποσοτητα το ελαχιστο) ή αλλιως 500€ αγορα την 500αρα,850€ την 1000αρα.Εχω ακουσει οτι κρατανε 10 χρονια οι συγκεκριμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2018 στις 11:11 ΠΜ, fylatos είπε

Το ίδιο και εδώ σε 2 εγκαταστάσεις

Buderus και Baxi

Κι εγώ baxi έχω αλλά μόλις κλείσω το ζεστό και μετά από 1 λεπτό το ανοίξω ξανά τότε έρχεται κρύο για 3-4 δευτερόλεπτα πάλι. Έχετε το ίδιο πρόβλημα ή να ενημερώσω τον τεχνικό πως μάλλον κάτι του ξέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγνητική βαλβίδα που έχει για να πάρει μπρος ο λέβητας να ζεστάνει νερό, θέλει 2-3 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που καταλαβαίνει ζήτηση νερού μέχρι να αρχίσει να ζεσταίνει. Λογικό επομένως. Για αυτό οι υδραυλικοί λένε μην ανοίγεται και κλείνεται συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostom είπε

Κι εγώ baxi έχω αλλά μόλις κλείσω το ζεστό και μετά από 1 λεπτό το ανοίξω ξανά τότε έρχεται κρύο για 3-4 δευτερόλεπτα πάλι. Έχετε το ίδιο πρόβλημα ή να ενημερώσω τον τεχνικό πως μάλλον κάτι του ξέφυγε;

Ναι έτσι λειτουργεί προφανώς σε όλους. Αλλά δε κάνει σκαμπανεβάσματα στην λειτουργία ενώ τρέχει το νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fylatos είπε

Ναι έτσι λειτουργεί προφανώς σε όλους. Αλλά δε κάνει σκαμπανεβάσματα στην λειτουργία ενώ τρέχει το νερό.

Σ' εμένα κάνει και στη λειτουργία. Δηλαδή μετά από 1 λεπτό λειτουργίας ας πούμε θα μου στείλει κρύο για 2 δευτερόλεπτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panostom είπε

Σ' εμένα κάνει και στη λειτουργία. Δηλαδή μετά από 1 λεπτό λειτουργίας ας πούμε θα μου στείλει κρύο για 2 δευτερόλεπτα

δες αν εχει ρυθμιση να σηκωσεις λιγο θερμοκρασια στο ζεστο.Προφανως πιανει θερμοκρασια και κλεινει για πολυ μικρο χρονικο διστημα.

47 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Ναι και σε κάθε μπάνιο που κάνουμε θα αφήνουμε το νερο να τρέχει ασταματητα για κανένα δεκάλεπτο;

το ανοιγεις και περιμενεις λιγα δευτ να ξαναερθει ζεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

δες αν εχει ρυθμιση να σηκωσεις λιγο θερμοκρασια στο ζεστο.Προφανως πιανει θερμοκρασια και κλεινει για πολυ μικρο χρονικο διστημα.

το ανοιγεις και περιμενεις λιγα δευτ να ξαναερθει ζεστο.

Και σε μένα με ένα Sime κάνει ακριβώς αυτό. Το βλέπω και έξω στην μονάδα μόλις φτάσει 80 βαθμούς κλείνει και εκεί που κάνεις μπάνιο ξαφνικά σου έρχεται κρύο και περιμένεις 20 δευτερόλεπτα περίπου να ξανάρθει το ζεστό. Αυτό το κάνει περιοδικά κάθε 3 λεπτά. Σε εμένα που δεν κάνω μπάνιο με πολύ ζεστό νερό το κάνει ποιο συχνά (πιάνει ποιο εύκολα top θερμοκρασία) ενώ στην κοπέλα μου που κάνει με καυτό κάνει λιγότερο συχνά (αργεί περισσότερο να πιάσει top θερμοκρασία).

Σχετικά με το να το κλείνουμε και να το ανοίγουμε και να περιμένουμε λίγο δεν είναι καθόλου λειτουργικό γιατί πρέπει πρώτα να το γυρίσουμε στο ζεστό μέχρι να έρθει και μετά να προσπαθούμε να το ρυθμίσουμε στην θερμοκρασία που θέλουμε ενώ αυτό ταυτόχρονα ανεβάζει θερμοκρασία. Όλο αυτό παίρνει σίγουρα περισσότερο από μισό λεπτό.

Και το χειρότερο από όλα είναι στο πλύσιμο πιάτων όπου εκεί επειδή το νερό δεν έχει μεγάλη πίεση κάποια στιγμή έρχεται κρύο δεν ξανάρχεται ζεστό. Επίσης αν κλείσει την βρύση και την ξανανοίξεις εκεί που την είχες πάλι δεν θα έρθει ζεστό αν δεν το πας στο τέρμα ζεστό για να πάρει εμπρός η μονάδα και μόλις το γυρίσεις στο χλιαρό μετά από λίγο πάλι κλείνει. Η μόνη λύση να τα πλύνεις με καυτό αν το αντέχουν τα χέρια σου.

Όλα τα παραπάνω τα αντιμετωπίζω εγώ με ένα μικρό σχετικά ατομικό καυστήρα της SIME σε σπίτι 45 τετραγωνικών και το πρόβλημα με το νερό μετριάζει καθώς υπάρχει στο σπίτι και ηλιακός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Ναι και σε κάθε μπάνιο που κάνουμε θα αφήνουμε το νερο να τρέχει ασταματητα για κανένα δεκάλεπτο;

Εξαρτάτε από την απόσταση του μπάνιου από το λεβητάκι και φυσικά από την θερμοκρασία του νερού. Δέκα λεπτά όχι, αλλά 1 λεπτό πολύ πιθανό.

2 λεπτά πριν, tommy2486 είπε

Και σε μένα με ένα Sime κάνει ακριβώς αυτό. Το βλέπω και έξω στην μονάδα μόλις φτάσει 80 βαθμούς κλείνει και εκεί που κάνεις μπάνιο ξαφνικά σου έρχεται κρύο και περιμένεις 20 δευτερόλεπτα περίπου να ξανάρθει το ζεστό. Αυτό το κάνει περιοδικά κάθε 3 λεπτά. Σε εμένα που δεν κάνω μπάνιο με πολύ ζεστό νερό το κάνει ποιο συχνά (πιάνει ποιο εύκολα top θερμοκρασία) ενώ στην κοπέλα μου που κάνει με καυτό κάνει λιγότερο συχνά (αργεί περισσότερο να πιάσει top θερμοκρασία).

Σχετικά με το να το κλείνουμε και να το ανοίγουμε και να περιμένουμε λίγο δεν είναι καθόλου λειτουργικό γιατί πρέπει πρώτα να το γυρίσουμε στο ζεστό μέχρι να έρθει και μετά να προσπαθούμε να το ρυθμίσουμε στην θερμοκρασία που θέλουμε ενώ αυτό ταυτόχρονα ανεβάζει θερμοκρασία. Όλο αυτό παίρνει σίγουρα περισσότερο από μισό λεπτό.

Και το χειρότερο από όλα είναι στο πλύσιμο πιάτων όπου εκεί επειδή το νερό δεν έχει μεγάλη πίεση κάποια στιγμή έρχεται κρύο δεν ξανάρχεται ζεστό. Επίσης αν κλείσει την βρύση και την ξανανοίξεις εκεί που την είχες πάλι δεν θα έρθει ζεστό αν δεν το πας στο τέρμα ζεστό για να πάρει εμπρός η μονάδα και μόλις το γυρίσεις στο χλιαρό μετά από λίγο πάλι κλείνει. Η μόνη λύση να τα πλύνεις με καυτό αν το αντέχουν τα χέρια σου.

Όλα τα παραπάνω τα αντιμετωπίζω εγώ με ένα μικρό σχετικά ατομικό καυστήρα της SIME σε σπίτι 45 τετραγωνικών και το πρόβλημα με το νερό μετριάζει καθώς υπάρχει στο σπίτι και ηλιακός.

Σε μικρές παροχές το πρόβλημα χειροτερεύει δεν βελτιώνεται. Μικρή ποσότητα νερού πιάνει άμεσα την επιθυμητή θερμοκρασία οπότε κλείνει ο λέβητας, περνάει κρύο νερό και τουλάχιστον για 5 δευτερόλεπτα (που είναι η ασφάλεια στο άναψε κλείσε του λέβητα) έχεις μόνο κρύο και μετά πάλι από την αρχή. Το μικρός σχετικά δεν υφίσταται κάτω από 23 kW δεν θα βρείς και για ζεστό νερό χρήσης δεν είναι λίγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tommy2486 είπε

Και σε μένα με ένα Sime κάνει ακριβώς αυτό. Το βλέπω και έξω στην μονάδα μόλις φτάσει 80 βαθμούς κλείνει και εκεί που κάνεις μπάνιο ξαφνικά σου έρχεται κρύο και περιμένεις 20 δευτερόλεπτα περίπου να ξανάρθει το ζεστό. Αυτό το κάνει περιοδικά κάθε 3 λεπτά. Σε εμένα που δεν κάνω μπάνιο με πολύ ζεστό νερό το κάνει ποιο συχνά (πιάνει ποιο εύκολα top θερμοκρασία) ενώ στην κοπέλα μου που κάνει με καυτό κάνει λιγότερο συχνά (αργεί περισσότερο να πιάσει top θερμοκρασία).

Σχετικά με το να το κλείνουμε και να το ανοίγουμε και να περιμένουμε λίγο δεν είναι καθόλου λειτουργικό γιατί πρέπει πρώτα να το γυρίσουμε στο ζεστό μέχρι να έρθει και μετά να προσπαθούμε να το ρυθμίσουμε στην θερμοκρασία που θέλουμε ενώ αυτό ταυτόχρονα ανεβάζει θερμοκρασία. Όλο αυτό παίρνει σίγουρα περισσότερο από μισό λεπτό.

Και το χειρότερο από όλα είναι στο πλύσιμο πιάτων όπου εκεί επειδή το νερό δεν έχει μεγάλη πίεση κάποια στιγμή έρχεται κρύο δεν ξανάρχεται ζεστό. Επίσης αν κλείσει την βρύση και την ξανανοίξεις εκεί που την είχες πάλι δεν θα έρθει ζεστό αν δεν το πας στο τέρμα ζεστό για να πάρει εμπρός η μονάδα και μόλις το γυρίσεις στο χλιαρό μετά από λίγο πάλι κλείνει. Η μόνη λύση να τα πλύνεις με καυτό αν το αντέχουν τα χέρια σου.

Όλα τα παραπάνω τα αντιμετωπίζω εγώ με ένα μικρό σχετικά ατομικό καυστήρα της SIME σε σπίτι 45 τετραγωνικών και το πρόβλημα με το νερό μετριάζει καθώς υπάρχει στο σπίτι και ηλιακός.

Κι εμείς έχουμε παρόμοιοι πρόβλημα.

Και όπως ανέφερα και σε άλλο σχόλιο, το πρόβλημα άρχισε όταν άλλαξε τεχνικό συντήρησης η εταιρία!

Τα πρώτα 3 χρόνια όλα ήταν τέλεια. Ζεστό νερό στη θερμοκρασία που το είχες ρυθμίσει και δεν υπήρχε πρόβλημα αν ανοιγοκλείναμε τη βρύση.

Μετά όμως, σκωτσέζικο ντους. Η εταιρία επιμένει ότι λάθος θυμόμαστε και ότι είναι "φυσιολογικό" να εναλλάσσεται ζεστό-κρύο!

Οπότε αναγκαστικά αφήνουμε τη βρύση να τρέχει συνέχεια όση ώρα κάνουμε μπάνιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε αν χαμηλώναμε την θερμοκρασία στο νερό (όχι στην θέρμανση) ώστε πχ η βρύση να δουλεύει πχ με 2/3  ζεστό και 1/3 κρύο και όχι το ανάποδο όποτε θα περνάει περισσότερο νερό από το λέβητα και θα ξυπνάει αμέσως αν κλείνει λόγο του ότι έπιασε την top θερμοκρασία. Βέβαια έτσι θα κάνει ποιο συχνά κύκλους με κρύο νερό. 

Σε τι θερμοκρασία έχετε το ζεστό νερό; Σε εμένα το έχουν ρυθμίσει στους 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...