Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα!!! Εγώ κάνω τώρα εγκατάσταση φυσικού αερίου έχω κάνει μια έρευνα σε κάποιους λέβητες ένας εξ αυτών είναι o παρακάτω της Sime 

https://www.skroutz.gr/s/5611256/Sime-Brava-Slim-HE-25Kw.html

Και ένας άλλος της Baxi 

https://www.skroutz.gr/s/7977222/Baxi-Luna-3-Avant-240-FI.html

Στις κριτικές είδα ότι και οι δύο είναι καλοί στα χαρακτηριστικά μου φάνηκε Της Sime λίγο καλύτερος αλλά απόρησα γιατί φαίνεται καλύτερος και έχει 300 ευρώ κάτω από τον λέβητα της Baxi τι μου προτείνετε και γενικά η Sime είναι αξιόπιστη γιατί δεν την γνωρίζω 

Ευχαριστώ!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επίσης στο λέβητα της Sime παραπάνω βγαίνει έτσι όπως στο link και βγαίνει και σε μια άλλη εκδοχή έχοντας το ίδιο όνομα ακριβώς όπως ο παραπάνω λέβητας απλά έχει ένα erp στο τέλος της ονομασίας, ξέρετε διαφορές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2018 στις 11:56 ΠΜ, Tifoso είπε

Καλησπέρα στην ομάδα!!! Εγώ κάνω τώρα εγκατάσταση φυσικού αερίου έχω κάνει μια έρευνα σε κάποιους λέβητες ένας εξ αυτών είναι o παρακάτω της Sime 

https://www.skroutz.gr/s/5611256/Sime-Brava-Slim-HE-25Kw.html

Και ένας άλλος της Baxi 

https://www.skroutz.gr/s/7977222/Baxi-Luna-3-Avant-240-FI.html

Στις κριτικές είδα ότι και οι δύο είναι καλοί στα χαρακτηριστικά μου φάνηκε Της Sime λίγο καλύτερος αλλά απόρησα γιατί φαίνεται καλύτερος και έχει 300 ευρώ κάτω από τον λέβητα της Baxi τι μου προτείνετε και γενικά η Sime είναι αξιόπιστη γιατί δεν την γνωρίζω 

Ευχαριστώ!!!! 

Μην κοιτά μόνο τις τιμές skroutz στα υδραυλικά/μονάδες φυσικού αερίου. Πάρε και τηλέφωνο γιατί υπάρχει επιπλέον έκπτωση σχεδόν σε όλες τις εταιρίες από τις αρχικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2018 στις 2:46 ΜΜ, cger είπε

Μην κοιτά μόνο τις τιμές skroutz στα υδραυλικά/μονάδες φυσικού αερίου. Πάρε και τηλέφωνο γιατί υπάρχει επιπλέον έκπτωση σχεδόν σε όλες τις εταιρίες από τις αρχικές τιμές.

Θα πάρω μιας και το είπατε για τη Sime σαν εταιρία γνωρίζετε αν είναι αξιόπιστη στους λέβητες? Γιατί ο baxi από ότι είδα και από άλλους που είχαν σχολιάσει είναι καλός απλά δε ξέρω για τον sime 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα τον chaffotaux  ειναι πολυ καλος λεβητας .

 

Στις 14/2/2018 στις 9:40 ΜΜ, villasg είπε

Τελικα επιλεχθηκε αυτος Chaffoteaux pigma green ext 25 kw  .

Μια συμβουλη οποιος θελει να βαλει αεριο , πρωτα ας καταληξει σε 2-3  συσκευες και μετα να παρει ΠΟΛΛΕΣ προσφορες , παιζει μεγαλη διαορα στα χρηματα απο εταιρια σε εταιρια .

Επισης βγηκε η επιδοτηση απο την εταιρια αεριου για το 2018 και ειναι 550€

 

 

Στις 5/5/2018 στις 4:52 ΜΜ, villasg είπε

** οτι και να βαλεις , βαλε επιπλεον  : Φίλτρο – ουδετεροποιητή συμπυκνωμάτων απόρριψης  & ΦΙΛΤΡΟ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ/Διαχωριστή σωματιδίων

 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα σας,

ενδΙαφερομαι για την μετατροπη της θερμανσης του σπιτου μου απο πετρελαίου σε αέριο και επειδή είμαι εντελώς ΑΝΙΔΕΟΣ ζήτω  τις γνωμες σας  και τη βοήθεια σας.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Δαμερισμα 110 τετρ. μετρων  1ου οροφου μονοκατοικιας στη ΔΥΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (στο διπλανο διαμερσμα υπαρχει ηδη αεριο)

η εγκατασταση του λεβητα ενα στον 2ο οροφο  στεγασμενη ταρατσα.

σας παρακαλω επειδη << εχω χαθει >> μπορεί κάποιος να μου  πει πως θα κινηθω?? 

μπορει καποιος να κανει  μια εκτμηση κοστους ( στις εποχες που ζουμε ενα καθοριστκος παράγοντας)

ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mic60 είπε

καλημερα σας,

ενδΙαφερομαι για την μετατροπη της θερμανσης του σπιτου μου απο πετρελαίου σε αέριο και επειδή είμαι εντελώς ΑΝΙΔΕΟΣ ζήτω  τις γνωμες σας  και τη βοήθεια σας.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Δαμερισμα 110 τετρ. μετρων  1ου οροφου μονοκατοικιας στη ΔΥΤ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗ (στο διπλανο διαμερσμα υπαρχει ηδη αεριο)

η εγκατασταση του λεβητα ενα στον 2ο οροφο  στεγασμενη ταρατσα.

σας παρακαλω επειδη << εχω χαθει >> μπορεί κάποιος να μου  πει πως θα κινηθω?? 

μπορει καποιος να κανει  μια εκτμηση κοστους ( στις εποχες που ζουμε ενα καθοριστκος παράγοντας)

ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ρωτα αυτόν που εχει ηδη αν είναι ευχαριστημένος από τον εγκαταστατη του , παρε και 2-3 προσφορες και προχωρα ...Για κοστος δεν ξερω γιατι εχω βαλει πριν πολλα χρονια μολις πρωτοαρχισε το φυσικο αεριο Αττικη  ταυτόχρονα σε 4 διαμερίσματα .

Ειχα πληρωσει όλα μαζι καπου 7000 αλλα όλα από την αρχη για εγκατασταση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά, ξέρει κάποιος γιατί η εξωτερική εγκατάσταση (ρολόϊ) πρέπει να βρίσκονται στο δρόμο και όχι στην είσοδο μονοκατοικίας?

Η απάντηση που έλαβα για απρόσκοπτη καταγραφή των ενδείξεων μου ακούγεται παράλογη, αφού στη περίπτωσή μου το κουτί που συνήθως χρησιμοποιούν υποχρεωτικά θα εξέχει της εισόδου.

Επίσης πολλοί κατασκευαστές λέβητα δηλώνουν δυνατότητα εγκατάστασης του σε, προστατευμένο, εξωτερικό χώρο για ποιό λόγο οι εγκαταστάτες αντιδρούν?

Υποθετικά, στη δική μου περίπτωση, η κεντρική σωλήνα απο το ρολόϊ στο λέβητα πρέπει να "τρέξει" περίπου 20-22 μέτρα αν εγκατασταθεί ο λέβητας στον ακάλυπτο ή 14-16 αν εγκατασταθεί στο υπόγειο της μονοκατοικίας.

Μιλάμε για εξ' αρχής εγκατάσταση, ο λέβητας του πετρελαίου και η 2 τόνων σιδερένια δεξαμενή θα αφαιρεθούν απο το υπόγειο ενώ τα σώματα θα αντικατασταθούν.

Επεξ/σία από Knight of Mercy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Knight of Mercy είπε

Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά, ξέρει κάποιος γιατί η εξωτερική εγκατάσταση (ρολόϊ) πρέπει να βρίσκονται στο δρόμο και όχι στην είσοδο μονοκατοικίας?

Για περιπτωση διαρροης και αποφυγη εκρηξεων αλλακαι  για απρόσκοπτη καταγραφή των ενδείξεων .
Νομιζω οτι εαν βαλεις τα προβλεπομενα μετρα ασφαλειας ( ελεγκτες διαρροης συναγερμους εξαερισμους κλπ ) μπορει να μπει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά, ξέρει κάποιος γιατί η εξωτερική εγκατάσταση (ρολόϊ) πρέπει να βρίσκονται στο δρόμο και όχι στην είσοδο μονοκατοικίας?

Η απάντηση που έλαβα για απρόσκοπτη καταγραφή των ενδείξεων μου ακούγεται παράλογη, αφού στη περίπτωσή μου το κουτί που συνήθως χρησιμοποιούν υποχρεωτικά θα εξέχει της εισόδου.

Επίσης πολλοί κατασκευααστές λέβητα δηλώνουν δυνατότητα εγκατάστασης του σε, προστατευμένο, εξωτερικό χώρο για ποιό λόγο οι εγκαταστάτες αντιδρούν?

Υποθετικά, στη δική μου περίπτωση, η κεντρική σωλήνα απο το ρολόϊ στο λέβητα πρέπει να "τρέξει" περίπου 20-22 μέτρα αν εγκατασταθεί ο λέβητας στον ακάλυπτο ή 14-16 αν εγκατασταθεί στο υπόγειο της μονοκατοικίας.

Μιλάμε για εξ' αρχής εγκατάσταση, ο λέβητας του πετρελαίου και η 2 τόνων σιδερένια δεξαμενή θα αφαιρεθούν απο το υπόγειο ενώ τα σώματα θα αντικατασταθούν.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 16/11/2018 στις 2:23 ΜΜ, Knight of Mercy είπε

Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά, ξέρει κάποιος γιατί η εξωτερική εγκατάσταση (ρολόϊ) πρέπει να βρίσκονται στο δρόμο και όχι στην είσοδο μονοκατοικίας?

Η απάντηση που έλαβα για απρόσκοπτη καταγραφή των ενδείξεων μου ακούγεται παράλογη, αφού στη περίπτωσή μου το κουτί που συνήθως χρησιμοποιούν υποχρεωτικά θα εξέχει της εισόδου.

Επίσης πολλοί κατασκευααστές λέβητα δηλώνουν δυνατότητα εγκατάστασης του σε, προστατευμένο, εξωτερικό χώρο για ποιό λόγο οι εγκαταστάτες αντιδρούν?

Υποθετικά, στη δική μου περίπτωση, η κεντρική σωλήνα απο το ρολόϊ στο λέβητα πρέπει να "τρέξει" περίπου 20-22 μέτρα αν εγκατασταθεί ο λέβητας στον ακάλυπτο ή 14-16 αν εγκατασταθεί στο υπόγειο της μονοκατοικίας.

Μιλάμε για εξ' αρχής εγκατάσταση, ο λέβητας του πετρελαίου και η 2 τόνων σιδερένια δεξαμενή θα αφαιρεθούν απο το υπόγειο ενώ τα σώματα θα αντικατασταθούν.



 

Στο δικο μου σπιτι ειναι μεσα στο οικοεδο και ο μετρητης και η βανα της παροχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 15 χρόνια ο κεντρικός αγωγός διέσχισε στη μέση το Δήμο κατοικίας μου.

Τότε υπήρχαν τα λεφτά το ζητήσαμε αλλά δεν έγινε τίποτε.Τώρα μετά από 15 χρόνια ήρθαν λέει και ξεκίνησαν να σκάβουν για να μας βάλουν φυσικό αέριο για θέρμανση.

Τώρα που δεν υπάρχει μία να τη βάλουν εκεί που ξέρουν.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Γιατί όταν κάνεις μπάνιο με φυσικό αέριο πάντα μα πάντα το νερό ξαφνικά παγώνει; Πώς γίνεται να διορθωθεί αυτό;

Έχω την ίδια απορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...