Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ με λέβητα BAXI δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, μόλις ζεσταθεί το νερό τελείωσε δεν μου κάνει διακοπες. Η απόσταση του λέβητα από το μπάνιο είναι κοντά στα 7 μέτρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εχετε κανει ποτε αφαλατωση στη σερπαντινα? υποθετω οχι. Καντε.

Αυτό δεν πρέπει να το κάνει ο τεχνικός όταν κάνει συντήρηση?

Δεν είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε μόνοι μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tommy2486 είπε

Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε αν χαμηλώναμε την θερμοκρασία στο νερό (όχι στην θέρμανση) ώστε πχ η βρύση να δουλεύει πχ με 2/3  ζεστό και 1/3 κρύο και όχι το ανάποδο όποτε θα περνάει περισσότερο νερό από το λέβητα και θα ξυπνάει αμέσως αν κλείνει λόγο του ότι έπιασε την top θερμοκρασία. Βέβαια έτσι θα κάνει ποιο συχνά κύκλους με κρύο νερό. 

Σε τι θερμοκρασία έχετε το ζεστό νερό; Σε εμένα το έχουν ρυθμίσει στους 80.

Το 80 το θεωρώ υπερβολή για ζεστό νερό, δεν πρόκεται ποτε να το χρησιμοποιήσεις και επίσης η κατανάλωση είναι στα ύψη. Σπαταλας ενέργεια χωρίς λόγω. Δεν θυμάμαι στο πόσο ειναι το δικό μου θα πρέπει να πάω σπίτι και να το δω. Ενας γενικός κανόνας είναι όταν η βρύση είναι στο τέρμα ζεστό εσύ ίσα ίσα να το αντεχεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tommy2486 είπε

Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε αν χαμηλώναμε την θερμοκρασία στο νερό (όχι στην θέρμανση) ώστε πχ η βρύση να δουλεύει πχ με 2/3  ζεστό και 1/3 κρύο και όχι το ανάποδο όποτε θα περνάει περισσότερο νερό από το λέβητα και θα ξυπνάει αμέσως αν κλείνει λόγο του ότι έπιασε την top θερμοκρασία. Βέβαια έτσι θα κάνει ποιο συχνά κύκλους με κρύο νερό. 

Σε τι θερμοκρασία έχετε το ζεστό νερό; Σε εμένα το έχουν ρυθμίσει στους 80.

Αρχικά, όταν δούλευε χωρίς πρόβλημα, το είχαμε στους 40-45 και ήταν σχεδόν τέρμα στο ζεστό η βρύση. Σχεδόν δεν χρειαζόταν να αναμειχθεί με κρύο.

Κατά διαστήματα το ανεβάζαμε στους 75 για να απολυμαίνεται το σύστημα.

Μετά ο καινούργιος τεχνικός μας είπε να το έχουμε μόνιμα στους 75 για λόγους απολύμανσης.

Επειδή όμως παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα, δοκιμάσαμε να το έχουμε όπως αρχικά στους 40-45 αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Και μάλιστα, παρόλο που ήταν σε χαμηλή θερμοκρασία, ερχόταν καυτό εναλλάξ με κρύο ακόμη κι αν έτρεχε συνέχεια.

Τώρα το έχουμε στους 60 και αν τρέχει συνέχεια δεν αυξομειώνεται η θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Το 80 το θεωρώ υπερβολή για ζεστό νερό, δεν πρόκεται ποτε να το χρησιμοποιήσεις και επίσης η κατανάλωση είναι στα ύψη. Σπαταλας ενέργεια χωρίς λόγω. Δεν θυμάμαι στο πόσο ειναι το δικό μου θα πρέπει να πάω σπίτι και να το δω. Ενας γενικός κανόνας είναι όταν η βρύση είναι στο τέρμα ζεστό εσύ ίσα ίσα να το αντεχεις. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. 

Και εμένα μου φαίνεται πολύ και το καταλαβαίνω γιατί μόλις έρθει το ζεστό νερό ανοίγω την βρύση περισσότερο από την πλευρά του κρύο για να αντέχω το ζεστό νερό αλλά ε΄τσι μου τα έχουν ρυθμίσει.

Γενικά αν μπορείς μόλις πας και το δεις πες μου μία τις θερμοκρασίες έχεις στην θέρμανση και τι στο ζεστό νερό.

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αρχικά, όταν δούλευε χωρίς πρόβλημα, το είχαμε στους 40-45 και ήταν σχεδόν τέρμα στο ζεστό η βρύση. Σχεδόν δεν χρειαζόταν να αναμειχθεί με κρύο.

Κατά διαστήματα το ανεβάζαμε στους 75 για να απολυμαίνεται το σύστημα.

Μετά ο καινούργιος τεχνικός μας είπε να το έχουμε μόνιμα στους 75 για λόγους απολύμανσης.

Επειδή όμως παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα, δοκιμάσαμε να το έχουμε όπως αρχικά στους 40-45 αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Και μάλιστα, παρόλο που ήταν σε χαμηλή θερμοκρασία, ερχόταν καυτό εναλλάξ με κρύο ακόμη κι αν έτρεχε συνέχεια.

Τώρα το έχουμε στους 60 και αν τρέχει συνέχεια δεν αυξομειώνεται η θερμοκρασία.

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω να το χαμηλώσω και εγώ. Ίσως είναι υπερβολικά μεγάλο το 80. Βασικά θα ρίξω και μία ματιά να δω αν λέει κάτι σχετικό στο Manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tommy2486 είπε

Και εμένα μου φαίνεται πολύ και το καταλαβαίνω γιατί μόλις έρθει το ζεστό νερό ανοίγω την βρύση περισσότερο από την πλευρά του κρύο για να αντέχω το ζεστό νερό αλλά ε΄τσι μου τα έχουν ρυθμίσει.

Γενικά αν μπορείς μόλις πας και το δεις πες μου μία τις θερμοκρασίες έχεις στην θέρμανση και τι στο ζεστό νερό.

Μάλλον πρέπει να δοκιμάσω να το χαμηλώσω και εγώ. Ίσως είναι υπερβολικά μεγάλο το 80. Βασικά θα ρίξω και μία ματιά να δω αν λέει κάτι σχετικό στο Manual.

Οτιδήποτε πάνω απο 45-50 είναι πάρα πολύ. Οι υψηλές θερμοκρασίες (65+) χρειάζονται σε συστήματα με αποθήκευση ζεστού νερού για να μην αναπτύσονται βακτιρίδια. Σε συστήματα ΦΑ όπου το νερό δεν αποθηκεύεται δεν υπάρχει λόγος, ίσα ίσα που είναι επικίδυνο να καείς αν ξεχαστείς...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2018 στις 12:05 ΜΜ, fylatos είπε

Ναι έτσι λειτουργεί προφανώς σε όλους. Αλλά δε κάνει σκαμπανεβάσματα στην λειτουργία ενώ τρέχει το ν

Επίσης, από την εμπειρία σας, ποιου είδους σώματα σας αρέσουν περισσοτερο, πάνελ ή ακαν; Ποια λειτουργούν καλύτερα με τις χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού που έχει ο λέβητας φ.α. σε σχέση με την κεντρική θέρμανση;  πιστεύω  πως  σε αντικατασταση ακαν θα χρειαστεί πάνελ περισσότερων θερμίδων σε σχέση με τη διαστασιολογηση που είχε γίνει όσο αφορούσαν κεντρική θέρμανση. Αυτονομηθηκα πριν ένα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακαν ειναι ακαταλληλα για χαμηλες θερμοκρασιες. Πανελ και οσο το δυνατον υπερδιαστασιολογημενα για να μπορει η αντισταθμιση να αποδωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

τα ακαν ειναι ακαταλληλα για χαμηλες θερμοκρασιες. Πανελ και οσο το δυνατον υπερδιαστασιολογημενα για να μπορει η αντισταθμιση να αποδωσει

Από δύο σπίτια με διαφορετικές διαμορφώσεις, θεωρώ ότι είναι μικρές πρακτικά οι διαφορές. Κάτω του 10% ότι κι αν κάνεις. Σημαντικότερο είναι να είναι καλός και σωστού μεγέθους ο λέβητας και τα σώματα παρά ο τύπος. Έτσι έχω καταλάβει εγώ από προσωπική χρήση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fylatos είπε

Από δύο σπίτια με διαφορετικές διαμορφώσεις, θεωρώ ότι είναι μικρές πρακτικά οι διαφορές. Κάτω του 10% ότι κι αν κάνεις. Σημαντικότερο είναι να είναι καλός και σωστού μεγέθους ο λέβητας και τα σώματα παρά ο τύπος. Έτσι έχω καταλάβει εγώ από προσωπική χρήση. 

για χαμηλες θερμοκρασιες δεν ισχυει, τα ακαν απαιτουν μεγαλες ποσοτητες νερου, μεγαλες θερμοκρασιες και μικρες ταχυτητες κυκλοφοριας, η λογικη της αντισταθμησης ειναι το ακριβως αναποδο (μικρες ποσοτητες νερου που κυκλοφορουν γρηγορα σε χαμηλες θερμοκασιες)

 

οταν μιλαμε για χαμηλες θερμοκρασιες μιλαμε για ανωτατη θερμοκρασια προσαγωγης στους 60 βαθμους (με εξωτερικη θερμοκρασια την χαμηλοτερη δυνατη για την περιοχη). Οταν δουλευει το συστημα με 40 βαθμους το 80% της σαιζον τα ακαν απλα δεν αποδιδουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2018 στις 4:54 ΜΜ, fredd0 είπε

για χαμηλες θερμοκρασιες δεν ισχυει, τα ακαν απαιτουν μεγαλες ποσοτητες νερου, μεγαλες θερμοκρασιες και μικρες ταχυτητες κυκλοφοριας, η λογικη της αντισταθμησης ειναι το ακριβως αναποδο (μικρες ποσοτητες νερου που κυκλοφορουν γρηγορα σε χαμηλες θερμοκασιες)

οταν μιλαμε για χαμηλες θερμοκρασιες μιλαμε για ανωτατη θερμοκρασια προσαγωγης στους 60 βαθμους (με εξωτερικη θερμοκρασια την χαμηλοτερη δυνατη για την περιοχη). Οταν δουλευει το συστημα με 40 βαθμους το 80% της σαιζον τα ακαν απλα δεν αποδιδουν.

Κι εγω ακριβως αυτο καταλαβα. Αλλαξαμε καποια σωματα επειδη ειχαν τρυπησει και τωρα εχουμε και ακαν και πανελ. Ενω παντα μου αρεσε το πώς απεδιδε το ακαν στην κεντρικη θερμανση, τωρα διαπιστωνω οτι το πανελ (επειδη εχει λιγοτερο νερο μεσα) αποδιδει καλυτερα στη λειτουργια με χαμηλες θερμοκρασιες. Ας πουμε μεχρι να πιασει την επιθυμητη βλεπω πως στελνει νερο σε μαξ 73 βαθμους κι απο κει και περα παιζει στους 35-60 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Πόσο νερό βγάζει ο λέβητας σας; Είμαι σε περιοχή με υγρασία αν παίζει ρολο. Όταν. Ανάβει πετάει μπόλικο από τη συμπύκνωση δε πάει στάγδην. Είναι φυσιολογικό ή θέλει κάποια ρύθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fylatos είπε

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Πόσο νερό βγάζει ο λέβητας σας; Είμαι σε περιοχή με υγρασία αν παίζει ρολο. Όταν. Ανάβει πετάει μπόλικο από τη συμπύκνωση δε πάει στάγδην. Είναι φυσιολογικό ή θέλει κάποια ρύθμιση;

Αν είναι συμπύκνωσης βγάζει πολύ νερό. Ο δικός μου είναι σαν να είναι η βρύση ανοιχτή λίγο, δεν στάζει - τρέχει λίγο λίγο. Και είμαι Αγία Παρασκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papars είπε

Αν είναι συμπύκνωσης βγάζει πολύ νερό. Ο δικός μου είναι σαν να είναι η βρύση ανοιχτή λίγο, δεν στάζει - τρέχει λίγο λίγο. Και είμαι Αγία Παρασκευή. 

Ok, ναι συμπύκνωσης είναι και μου έλεγαν κάτι χαζομάρες ότι όσο λιγότερο νερό βγάζει τόσο καλύτερα λειτουργεί και καλά αλλά δε μου φαινόταν λογικό.

Επεξ/σία από fylatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fylatos είπε

Ok, ναι συμπύκνωσης είναι και μου έλεγαν κάτι χαζομάρες ότι όσο λιγότερο νερό βγάζει τόσο καλύτερα λειτουργεί και καλά αλλά δε μου φαινόταν λογικό.

Αν έχω καταλάβει καλά τη συμπύκνωση, λειτουργει καλύτερα σε θερμοκρασίες 40-52 βαθμούς. Οπότε σε εκείνες τις θερμοκρασίες θα δεις και το περισσότερο νερό να βγαίνει. Ίσα ίσα μειώνει τις απώλειες ενέργειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...