Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Εσείς που έχετε αυτόνομο ΦΑ στο σπίτι, για πείτε λίγο τι καίτε π.χ. για τον μήνα Δεκέμβρη; Πόσες kwh και τι κόστος;

Θέλω να το συγκρίνω με ΦΑ κεντρικής θέρμανσης

Διευκρίνισε τετραγωνικά, όροφο, περιοχή, μέση εξωτερική θερμοκρασία (αν και μπορεί να εξαχθεί από την περιοχή), μέση ζητούμενη θερμοκρασία και μέσος όρος ωρών λειτουργίας / ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια εικόνα να έχουμε, δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε εννοείται απλώς έτσι να πάρουμε μια εικόνα

Εμείς, περιοχή Αθήνα για Δεκέμβρη μήνα, 4 διαμερίσματα με συνολικά τμ γύρω στα 350 τμ κάψαμε 180 ευρώ όλοι μαζί, 4500 kwh εάν θυμάμαι σωστά

Στο δικό μου διαμέρισμα ήταν μονίμως ανοιχτό στο 21-22 όπου το βράδυ το  έριχνα στους 19, οι υπόλοιποι 3 ήταν της λογικής από όσο γνωρίζω το ανάβω το απόγευμα/βράδυ που έχει σίγουρα κρύο και μέσα στην ημέρα τις κρύες ημέρες

Επεξ/σία από Uberalles_gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2021 στις 6:32 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Εσείς που έχετε αυτόνομο ΦΑ στο σπίτι, για πείτε λίγο τι καίτε π.χ. για τον μήνα Δεκέμβρη; Πόσες kwh και τι κόστος;

Θέλω να το συγκρίνω με ΦΑ κεντρικής θέρμανσης

δε μπορεις να βγάλεις ακρη καθως όπως εχουν πει τα παιδια πιο πριν κ εχουν δικιο δεν εχουμε ολοι τις ιδιες απωλιες, πχ εγω δεν εχω θερμομόνωση στη ταράτσα κ ειμαι τελευτεος όροφος

παρολαυτα αν σε βοηθάει κάπου

 

νεα Σμύρνη / Αθήνα 5ος όροφος 75 τμ 18/24 ωρες στους 20,5-21 βαθμους  ( στις 01.00 -07.00 γυρνουσε στους 19 βαθμους)

643 kwh =13,7 e καθαρή αξια + τα εξτρα

62 ωρες πραγματικής λειτουργείας 

image.png.78c4c131a5fee7dc47c28e393ac0bbe4.png

 

image.png.dfac589aa82b34920c4d1388f4be4d73.png

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πατρικό μου με κεντρική φυσικού αερίου ήταν 25% λιγότερο απο πετρέλαιο και μετά με αυτόνομη 30-40% κάτω σε σχέση με την κεντρική

Πλέον κάνανε και μόνωση& συνθετικά κουφώματα και είναι αστεία πλέον η κατανάλωση.

Στην κεντρική παίζει ρόλο πόσοι το ανάβουν ταυτόχρονα (σχεδόν κανένας δεν το άναβε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη σαιζον χωρις πετρελαιο φετος και με απολυτη αυτονομια,ιδανικη σαιζον καθοτι και οι τιμες του αεριου ηταν πολυ χαμηλες,αυτο δεν θα ειναι παντα ετσι,εφτασα 89Ε μεγιστη χρεωση/μηνα.

Η ευκολια να μην ασχολεισαι με παραδοσεις-παραλαβες-κλοπες στο ζυγι και κοινοχρηστα πολυκατοικιας ειναι κατι για το οποιο θα δεχομουν να πληρωνω και 10% παραπανω πανω απο το πετρελαιο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Ιανουάριο ποια είναι η καλύτερη τιμή?

  https://fysikoaerio.dei.gr/images/services/TTF_prices.pdf

https://www.heron.gr/media/avebr15w/τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

Από ότι βλέπω ο ηρων αλλαξε  το flex το εχει κανει αορίστου χρόνου με επιπλέων 20 ευρώ δωρο  το χρόνο συν αυτά που είχε 35% έκπτωση και χωρις πάγιο τους καλοκαιρινούς μήνες απλα δεν καταλαβαίνω πως μεταφράζονται οι τιμές αυτές στον τελικό λογαριασμό και ποια είναι ποιο συμφέρουσα ανάμεσα σε δεη και ηρων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Για τον Ιανουάριο ποια είναι η καλύτερη τιμή?

  https://fysikoaerio.dei.gr/images/services/TTF_prices.pdf

https://www.heron.gr/media/avebr15w/τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

Από ότι βλέπω ο ηρων αλλαξε  το flex το εχει κανει αορίστου χρόνου με επιπλέων 20 ευρώ δωρο  το χρόνο συν αυτά που είχε 35% έκπτωση και χωρις πάγιο τους καλοκαιρινούς μήνες απλα δεν καταλαβαίνω πως μεταφράζονται οι τιμές αυτές στον τελικό λογαριασμό και ποια είναι ποιο συμφέρουσα ανάμεσα σε δεη και ηρων

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 χρόνια και βάλε.

Φυσικό αέριο από κεντρική θέρμανση : 8 ευρώ την ώρα

Μετά την εγκατάσταση ατομικού λέβητα φυσικού αερίου : 20 λεπτά την ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Το μεταφέρω

16 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πριν 5 χρόνια και βάλε.

Φυσικό αέριο από κεντρική θέρμανση : 8 ευρώ την ώρα

Μετά την εγκατάσταση ατομικού λέβητα φυσικού αερίου : 20 λεπτά την ώρα

Εγω τώρα είμαι στην διαδικασία να βαλω αλλα και 20 λεπτά την ωρα εχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά βγαίνει χονδρικά 150 το μηνα εκτός αν μου διαφεύγει κατι,δεν ξερω για τι σπίτι μιλάμε τετραγωνικά και τα σχετικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το μεταφέρω

Εγω τώρα είμαι στην διαδικασία να βαλω αλλα και 20 λεπτά την ωρα εχω την εντύπωση ότι είναι αρκετά βγαίνει χονδρικά 150 το μηνα εκτός αν μου διαφεύγει κατι,δεν ξερω για τι σπίτι μιλάμε τετραγωνικά και τα σχετικά 

Το 20 λεπτά την ώρα χονδρικά το έβγαλα.

Μέχρι μέσα Δεκεμβρίου είχαμε λογαριασμό γύρω στα 70 ευρώ και μετά με τα κρύα 108.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, skiabox said:

Το 20 λεπτά την ώρα χονδρικά το έβγαλα.

Μέχρι μέσα Δεκεμβρίου είχαμε λογαριασμό γύρω στα 70 ευρώ και μετά με τα κρύα 108.

70€/μηνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους ερώτηση προς κατόχους λεβήτων, immergas - vaillant - viessmann θα ηθελα τις εντυπώσεις σας ειμαι σε διαδικασία να βάλω αυτόνομη θέρμανση φυσικού αέριου και διαβάζω καλά λόγια για τους συγκεκριμένους.Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από afelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εννοείς χωρίς χρήση θέρμανσης; Αν ναι εκτιμώ ότι θα τα ξεπεράσει σίγουρα σε τετραμελή οικογένεια. Όχι κατά πολύ όμως, στα 150€ κοντά θα είσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Εννοείς χωρίς χρήση θέρμανσης; Αν ναι εκτιμώ ότι θα τα ξεπεράσει σίγουρα σε τετραμελή οικογένεια. Όχι κατά πολύ όμως, στα 150€ κοντά θα είσαι. 

Ναι αυτό εννοώ έκανα εγκατάσταση λέβητα αερίου και επειδή δεν βόλευε καθόλου να γίνουν κάποια σκαψιματα δεν θα έχω ζεστό νερό όταν καίνε τα καλοριφέρ(περαστικε το ζνχ από το λέβητα στο θερμωσιφωνα και γλυτώσαμε αρκετό χάλασμα αλλά χάσαμε αυτό,άρα αν βγαίνει τόσο πολύ είμαι και για ηλιακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...