Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι τελειως ασχετο επισης εω να μην ανοιγωνεο θεμα. Εξεχουν σωληνες φυσικου αεριου σε εισοδο παρκιγνκ πολυκατοικια. Μπορω να περασω καποιο φελιζολ η κατι αφρωδες γενικοτερα να το τυλιξω γυρω απο σωληνες επειδη προσφατα εγδαρα οχημα

Μου κανει εντυπωση που ειναι ετσι γυμνοι οι σωληνες και για λογους ασφαλειας τωταω μηπως δε κανει να τους καλυψεις με επενδυση η καποιο υλικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, therock είπε

Να ρωτησω κατι τελειως ασχετο επισης εω να μην ανοιγωνεο θεμα. Εξεχουν σωληνες φυσικου αεριου σε εισοδο παρκιγνκ πολυκατοικια. Μπορω να περασω καποιο φελιζολ η κατι αφρωδες γενικοτερα να το τυλιξω γυρω απο σωληνες επειδη προσφατα εγδαρα οχημα

Μου κανει εντυπωση που ειναι ετσι γυμνοι οι σωληνες και για λογους ασφαλειας τωταω μηπως δε κανει να τους καλυψεις με επενδυση η καποιο υλικο

 

Γενικά δεν κανει να ειναι καλυμμένοι σε περίπτωση διαρροής να φεύγει το αεριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μια ερώτηση για οποιον ξέρει. Από τον Σεπτέμβριο/Οκτώβριο είμαστε σε αναμονή του de Dietrich naneo 24. Η αντιπροσωπεία απλά δεν έχει στοκ. Είχαν πει αρχικά μέσα Νοεμβρίου, τώρα φτάσαμε τέλη Νοέμβριο αρχές Δεκεμβρίου. Απλά δεν κρατάει άλλο η κατάσταση. Εναλλακτικα μου είπαν ότι υπάρχει διαθέσιμος o de Dietrich MPX 20/24  και ενδεχομένως o naneo etc/ pmc (δεν ξέρω τι διάφορες έχει από τον naneo s 24 mi) η μπορούμε να κοιτάξουμε κάποιον Bosch/ buderus.

 

ποια η άποψη σας; Οι δυο de Dietrich τι διάφορες έχουν; Από θέμα απόδοσης, οικονομίας, ύπαρξης ανταλλακτικών σε περίπτωση που χρειαστεί και παροχής ζεστού νερού ανα λεπτό τι θα προτείνατε; 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marmagia είπε

Καλησπέρα, μια ερώτηση για οποιον ξέρει. Από τον Σεπτέμβριο/Οκτώβριο είμαστε σε αναμονή του de Dietrich naneo 24. Η αντιπροσωπεία απλά δεν έχει στοκ. Είχαν πει αρχικά μέσα Νοεμβρίου, τώρα φτάσαμε τέλη Νοέμβριο αρχές Δεκεμβρίου. Απλά δεν κρατάει άλλο η κατάσταση. Εναλλακτικα μου είπαν ότι υπάρχει διαθέσιμος o de Dietrich MPX 20/24  και ενδεχομένως o naneo etc/ pmc (δεν ξέρω τι διάφορες έχει από τον naneo s 24 mi) η μπορούμε να κοιτάξουμε κάποιον Bosch/ buderus.

 

ποια η άποψη σας; Οι δυο de Dietrich τι διάφορες έχουν; Από θέμα απόδοσης, οικονομίας, ύπαρξης ανταλλακτικών σε περίπτωση που χρειαστεί και παροχής ζεστού νερού ανα λεπτό τι θα προτείνατε; 

Εγώ φέτος που έβαλα λέβητα έβαλα της Wolf και ο εγκαταστατης μου είπε συζητώντας για λεβητες ότι και οι de Dietrich είναι γενικά καλοί όπως επίσης μου είπε ότι όλοι πάνω κάτω στην κατανάλωση έχουν μικρές αποκλίσεις η διαφορά που έχουν είναι στην ποιότητα κατασκευής με ότι συνεπάγεται αυτό επίσης τον συνδύασα με αντιστάθμιση για καλύτερη οικονομία,κοίταξε το και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tollisth said:

Εγώ φέτος που έβαλα λέβητα έβαλα της Wolf και ο εγκαταστατης μου είπε συζητώντας για λεβητες ότι και οι de Dietrich είναι γενικά καλοί όπως επίσης μου είπε ότι όλοι πάνω κάτω στην κατανάλωση έχουν μικρές αποκλίσεις η διαφορά που έχουν είναι στην ποιότητα κατασκευής με ότι συνεπάγεται αυτό επίσης τον συνδύασα με αντιστάθμιση για καλύτερη οικονομία,κοίταξε το και αυτό 

Ως προς την αντιστάθμιση μου λέει ο μηχανικός που έκανε την μελέτη ότι επειδή εμείς έχουμε υγρασία δεν θα δουλέψει όπως πρέπει όποτε καλύτερα να μην την βάλω. Γιατί λέει μπορεί η θερμοκρασία να μην είναι χαμηλή αλλά το αίσθημα μη άνεσης στο χώρο το δίνει μεταξύ άλλων και η υγρασία. Θα ήθελα de Dietrich για να το συνδυάσω με τον εσωτερικό ασύρματο θερμοστάτη open therm που λέει ότι κάνει κάποιου είδους αντιστάθμιση χωρίς εξωτερικο αισθητήριο. 

ισχυει βασικά αυτό που μου είπαν για την αντιστάθμιση (περί υγρασίας);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

ισχυει βασικά αυτό που μου είπαν για την αντιστάθμιση (περί υγρασίας);

Δεν ξερω και πολλα αλλα πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.

Τι σχεση εχει η υγρασια με την αντισταθμιση?

Ρωτα και καπου αλλου καλυτερα καποιον ειδικο.Μην περιμενεις απο το forum τετοιες απαντησεις.Για καλο στο λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marmagia είπε

Ως προς την αντιστάθμιση μου λέει ο μηχανικός που έκανε την μελέτη ότι επειδή εμείς έχουμε υγρασία δεν θα δουλέψει όπως πρέπει όποτε καλύτερα να μην την βάλω. Γιατί λέει μπορεί η θερμοκρασία να μην είναι χαμηλή αλλά το αίσθημα μη άνεσης στο χώρο το δίνει μεταξύ άλλων και η υγρασία. Θα ήθελα de Dietrich για να το συνδυάσω με τον εσωτερικό ασύρματο θερμοστάτη open therm που λέει ότι κάνει κάποιου είδους αντιστάθμιση χωρίς εξωτερικο αισθητήριο. 

ισχυει βασικά αυτό που μου είπαν για την αντιστάθμιση (περί υγρασίας);

Η αντιστάθμιση γίνεται με εξωτερικό και εσωτερικό αισθητήριο αλλιώς δεν υφίσταται αντιστάθμιση αυτό με την υγρασία δεν το έχω ξανακούσει και δεν γνωρίζω κατά πόσο υφίσταται το νόημα της αντιστάθμισης με απλά λόγια είναι να μην δουλεύει στο φουλ αλλά όσο πρέπει ανάλογα τις θερμοκρασίες που από από ότι παρατηρώ μέχρι στιγμής όταν δουλεύει ο λέβητας είναι πάντα χαμηλά και εγώ δεν είμαι ειδικός οπως είπε και ο HERTHAN ψαξτο λίγο ακόμη πάντως για σιγουριά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η λειτουργία δεν επηρεάζεται από την υγρασία, η αίσθηση της ζέστης επηρεάζεται, αλλά αυτό λύνεται με αφυγραντήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Thresh said:

Η λειτουργία δεν επηρεάζεται από την υγρασία, η αίσθηση της ζέστης επηρεάζεται, αλλά αυτό λύνεται με αφυγραντήρα.

Η αίσθηση της ζέστης όμως θα επηρεάζονταν απ´οτι καταλαβαίνω είτε με είτε χωρίς εξωτερικό αισθητήριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

Η αίσθηση της ζέστης όμως θα επηρεάζονταν απ´οτι καταλαβαίνω είτε με είτε χωρίς εξωτερικό αισθητήριο 

Σωστα κι εγω ετσι το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία να δω τώρα πως θα βγει άκρη με το ζήτημα αυτό.. ειλικρινά, έχω μιλήσει με τόσους μηχανικούς, οι μισοί απλά αδιάφοροι για τη δουλειά γενικά (μάλιστα με 1-2 κλείσαμε ραντεβού και δεν ήρθαν ποτέ ούτε τηλεφώνησαν).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδά καλησπέρα,

 

Μόλις πέρσι έβαλα λέβητα φυσικου αερίου VaIlant.

Ήρθε η στιγμή για την ετήσια συντήρηση γιατί είναι υποχρεωτική για να μείνω εντός εγγυησης (για όσο έχει εγγυηση πρέπει να το κάνω ετήσια) απο τον εγκταστάση (πιστοποιημένο τεχνικό απο την Θερμογκαζ που είναι ατιπρόσωπος)

Στην πολυκατοικία έχουμε 3 λέβητες και μου ζητάν 75+φπα για καθέ έναν λέβητα .

Αυτό είναι μέσα στα πλαίσια των λογικών τιμών για συντήρηση ? Έπειδη δεν έχω ιδέα απο κόστοι κλπ κλπ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TSINE είπε

(πιστοποιημένο τεχνικό απο την Θερμογκαζ που είναι ατιπρόσωπος)

Κι εγω Vaillant εχω, μην ψαρωνεις δεν ισχυει αυτο. Ναι μου φαινονται πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα ναι μου ήρθαν και σχετικά μαιλ.

γενικά ρώτησα και κάποιους εδώ γύρο μιλάμε πάντα για Αθήνα Δυτικά Προάστια και πήρα απαντήσεις από 50 μέχρι και 110 .

Όταν λες να μην ψαρώνων πως θα σιγουρέψω για το ότι θα με καλύψουν σε περιπτωση βλάβης εντός εγγύησης αν δεν κάνω συντήρηση ?

Μου αναφέραν ότι για οποιαδήποτε βλάβη εντός εγγύησης μιλάω με τον εγκαταστάτη παραγκελνει το Χ εξάρτημα και έρχεται και κάνει την επισκευή .

Τον εγκαταστάτη που είνα ο ίδιος υπευθηνός να κάνει και την συντήρηση.

Επεξ/σία από TSINE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TSINE είπε

Κοίτα ναι μου ήρθαν και σχετικά μαιλ.

γενικά ρώτησα και κάποιους εδώ γύρο μιλάμε πάντα για Αθήνα Δυτικά Προάστια και πήρα απαντήσεις από 50 μέχρι και 110 .

Όταν λες να μην ψαρώνων πως θα σιγουρέψω για το ότι θα με καλύψουν σε περιπτωση βλάβης εντός εγγύησης αν δεν κάνω συντήρηση ?

Μου αναφέραν ότι για οποιαδήποτε βλάβη εντός εγγύησης μιλάω με τον εγκαταστάτη παραγκελνει το Χ εξάρτημα και έρχεται και κάνει την επισκευή .

Εφοσον:

- Σου εκανε την υδραυλικη εγκατασταση ανθρωπος με αδεια και οχι καποιος τυχαιος υδραυλικος

- Σου αναψε τον καυστηρα αδειουχος καυστηρατζης και σου εβγαλε φυλλο καυσης

- Εχεις μαγνητικο φιλτρο

- Κανεις καθε χρονο συντηρηση & επανεκδοση φυλλου καυσης

θεωρω πως εισαι οκ. Γενικα αν δεις το φυλλο εγγυησης εχει ενα σωρο ψιλα γραμματα. Θεωρω σχεδον απιθανο να σου απορριψουν μια βλαβη για κατι αν εχεις κανει ολα τα παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...